Artritída (zápal kĺbov): Príznaky, príčiny a liečba

 
Artritída je ochorenie, ktoré postihuje kĺby a spôsobuje zápal, bolesti a obmedzenú pohyblivosť.
 
V tomto článku sa budeme zaoberať príznakmi artritídy, príčinami jej vzniku a spôsobmi liečby,
 
Artitída môže postihnúť akýkoľvek kĺb v tele, ale najčastejšie sa vyskytuje v kĺboch ruky, kolena a ramena. Artritída môže byť spôsobená mnohými faktormi, ako napríklad dedičnosť, infekcia, trauma alebo starnutie.
 
Príznaky artritídy zahŕňajú bolesti kĺbov, opuchy, začervenanie a zhoršenú pohyblivosť kĺbov. Liečba artritídy zahŕňa odstránenie príčin zápalu, ako aj užívanie liekov na zmiernenie bolesti a zápalu, fyzioterapiu a zdravú stravu.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je artritída?

Artritída je zápal kĺbov.

Existuje viac ako 100 rôznych typov artritídy s rôznymi príčinami a metódami liečby. Dva z najbežnejších typov sú osteoartróza a reumatoidná artritída.

Príznaky artritídy sa zvyčajne vyvinú v priebehu času, ale môžu sa objaviť aj náhle. Artritída sa najčastejšie vyskytuje u ľudí starších ako 65 rokov, ale môže sa vyvinúť aj u detí, dospievajúcich a mladších dospelých.

Artritída je bežnejšia u žien ako u mužov a u ľudí s nadváhou.

 bolest krížov bioliek_1

2. Aké sú príznaky artritídy?

Bolesť kĺbov, stuhnutosť a opuch sú najbežnejšími príznakmi artritídy.

Môže sa tiež znížiť váš rozsah pohybu a môže sa vyskytnúť začervenanie kože okolo kĺbu. Mnoho ľudí s artritídou si všimne, že ich príznaky sú ráno horšie.

V prípade reumatoidnej artritídy môžete pociťovať únavu, alebo stratu chuti do jedla v dôsledku zápalu, ktorý spôsobuje činnosť imunitného systému. Môžete tiež byť anemický - to znamená, že počet vašich červených krviniek klesá - alebo mať miernu horúčku.

Závažná reumatoidná artritída môže spôsobiť deformáciu kĺbu, ak sa nelieči.

3. Čo spôsobuje artritídu?

Chrupavka je pevné, ale pružné spojivové tkanivo vo vašich kĺboch. Chráni kĺby absorbovaním tlaku a nárazov vytvorených pri pohybe a námahe.

Zníženie normálneho množstva chrupavkového tkaniva spôsobuje niektoré formy artritídy.

Normálne opotrebovanie spôsobuje osteoartróza, jedna z najbežnejších foriem artritídy.

Infekcia alebo poranenie kĺbov môže zhoršiť tento prirodzený rozpad chrupavkového tkaniva. Vaše riziko vzniku osteoartrózy môže byť vyššie, ak máte ochorenie v rodinnej anamnéze.

Ďalšou častou formou artritídy je  reumatoidná artritída (RA). Nastáva, keď imunitný systém vášho tela napáda tkanivá tela.

Tieto záchvaty ovplyvňujú synovium (kĺbový maz), mäkké tkanivo vo vašich kĺboch, ktoré produkuje tekutinu, ktorá vyživuje chrupavku a maže kĺby.

Reumatoidná artritída je ochorenie synovie, ktoré napadne a zničí kĺb. Nakoniec to môže viesť k deštrukcii kostí a chrupaviek vo vnútri kĺbu. Presná príčina útokov imunitného systému nie je známa.

Vedci však objavili genetické markery, ktoré zvyšujú riziko vzniku reumatoidnej artritídy päťnásobne.

 vysetrenie mocu ph

4. Ako sa diagnostikuje artritída?

Ak máte závažné príznaky, môžete sa najskôr dohodnúť na stretnutí s reumatológom. To môže viesť k rýchlejšej diagnostike a liečbe.

Extrakcia a analýza hladín zápalu v krvi a kĺbových tekutinách môže lekárovi pomôcť zistiť, aký typ artritídy máte.

Krvné testy, ktoré kontrolujú špecifické typy protilátok, ako sú anti-CCP (anti-cyklický citrulinovaný peptid), RF (reumatoidný faktor) a ANA (antinukleárna protilátka), sú tiež bežnými diagnostickými testami.

Lekári bežne používajú na vytvorenie obrazu vašich kostí a chrupaviek zobrazovacie snímky, ako sú röntgenové snímky, snímky MRI a CT. Môžu tak vylúčiť ďalšie príčiny vašich príznakov, napríklad kostné ostne.

 svalova dystrofia

5. Ako sa lieči artritída?

Hlavným cieľom liečby je znížiť množstvo bolesti, ktoré prežívate a zabrániť ďalšiemu poškodeniu kĺbov.

Niektorým ľuďom pomáhajú upokojujúce vyhrievacie podložky, alebo ľadové obklady. Iní používajú pomôcky na podporu mobility, ako sú palice alebo chodítka, na znižovanie tlaku v boľavých kĺboch.

Dôležité je tiež zlepšenie funkcie kĺbov. Na dosiahnutie najlepších výsledkov vám lekár môže predpísať kombináciu liečebných metód.

I. Lieky

Artritídu liečime množstvom rôznych druhov liekov:

 • Analgetiká sú účinné pri liečbe bolesti, ale nepomáhajú znižovať zápal.

 • Nesteroidné protizápalové lieky pomáhajú regulovať bolesť a zápal. Mentolový alebo kapsaicínový krém blokuje prenos bolestivých signálov z kĺbov.

 • Imunosupresíva ako prednizón alebo kortizón pomáhajú znižovať zápal.

 • Ak trpíte na reumatoidnú artritídu (RA), váš lekár vám môže dať kortikosteroidy alebo antireumatické lieky modifikujúce chorobu, ktoré potláčajú váš imunitný systém.

II. Chirurgický zákrok

Alternatívou môže byť chirurgický zákrok, pri ktorom sa kĺb nahradí umelým. Táto forma chirurgického zákroku sa najčastejšie vykonáva ako náhrada bedier a kolien.
 

III. Fyzioterapia

Fyzioterapia zahŕňajúca cvičenia, ktoré pomáhajú posilňovať svaly okolo postihnutého kĺbu, je základnou súčasťou liečby artritídy.
 
 
 
bolest kolena 2

6. Aké zmeny životného štýlu môžu pomôcť ľuďom s artritídou?

 

Chudnutie a udržiavanie zdravej hmotnosti znižujú riziko vzniku osteoartrózy a môžu zmierniť príznaky, ak už také máte. 

Zdravé stravovanie je pre chudnutie dôležité. Výber stravy s množstvom antioxidantov, ako je čerstvé ovocie, zelenina a bylinky, môže pomôcť znížiť zápal. Medzi ďalšie potraviny zmierňujúce zápal patria ryby a orechy.

Potraviny, ktoré môžete minimalizovať alebo sa im vyhnúť, ak máte artritídu, sú vyprážané jedlá, polotovary, mliečne výrobky a vysoký príjem mäsa. 

Niektoré výskumy tiež naznačujú, že u ľudí s RA môžu byť prítomné gluténové protilátky. Bezlepková diéta môže zlepšiť príznaky a progresiu ochorenia.

Pravidelné cvičenie udrží vaše kĺby pružné.

Plávanie je často dobrou formou cvičenia pre ľudí s artritídou, pretože nevyvíja tlak na kĺby tak, ako to robia beh a chôdza.

 bolest ramena 2

7. Aký je dlhodobý výhľad pre ľudí s artritídou?

Aj keď na artritídu neexistuje žiadny liek, správna liečba môže výrazne zmierniť vaše príznaky. Okrem liečby, ktorú vám lekár odporučí, môžete vykonať niekoľko zmien životného štýlu, ktoré môžu pomôcť zvládnuť artritídu.

8. Typy artritídy

Existuje asi 200 druhov artritídy alebo chorôb pohybového aparátu.

 

Sú rozdelené do siedmich hlavných skupín:

1. Zápalová artritída

2. Degeneratívna alebo mechanická artritída

3. Muskuloskeletálna bolesť mäkkých tkanív

4. Bolesť chrbta

5. Ochorenie spojivového tkaniva

6. Infekčná artritída

7. Metabolická artritída.

I. Zápalová artritída

Zápal je normálnou súčasťou procesu hojenia tela.

Zápal sa zvyčajne vyskytuje ako obrana proti vírusom a baktériám, alebo ako reakcia na poranenia, ako sú popáleniny. Pri zápalovej artritíde však k zápalu dochádza u ľudí bez zjavného dôvodu.

Zápalová artritída je charakterizovaná poškodzujúcim zápalom, ktorý nenastáva ako normálna reakcia na poranenie alebo infekciu.

 

Tento typ zápalu je neúčinný a namiesto toho spôsobuje poškodenie postihnutých kĺbov, čo má za následok bolesť, stuhnutosť a opuch.

Zápalová artritída môže postihnúť niekoľko kĺbov a zápal môže poškodiť povrch kĺbov a tiež podkladovú kosť.

 

Príklady zápalovej artritídy zahŕňajú:

 • Reumatoidná artritída (RA)

 • Reaktívna artritída

 • Ankylozujúca spondylitída

 • Artritída spojená s kolitídou alebo psoriázou

Slovo „artritída“ znamená „zápal kĺbu“, ale zápal môže tiež postihnúť šľachy a väzy obklopujúce kĺb.

II. Degeneratívna alebo mechanická artritída

Degeneratívna alebo mechanická artritída sa týka skupiny stavov, ktoré zahŕňajú hlavne poškodenie chrupavky pokrývajúce konce kostí.

Hlavnou úlohou hladkej, klzkej chrupavky je pomôcť kĺbom sa kĺzať a hladko sa pohybovať. Tento typ artritídy spôsobuje, že chrupavka je tenšia a drsnejšia. 

Aby sa kompenzovala strata chrupavky a zmeny vo fungovaní kĺbov, telo začne remodelovať kosť v snahe obnoviť stabilitu. To môže spôsobiť vývoj nežiaducich kostných výrastkov, ktoré sa nazývajú osteofyty. Kĺb môže byť deformovaný. Tento stav sa bežne nazýva osteoartróza.

Artróza môže byť tiež dôsledkom predchádzajúceho poškodenia kĺbu, ako je zlomenina alebo predchádzajúci zápal v kĺbe.

III. Muskuloskeletálna bolesť mäkkých tkanív

Muskuloskeletálna bolesť mäkkých tkanív sa prejavuje v iných tkanivách ako v kĺboch ​​a kostiach. Bolesť často postihuje časť tela po poranení alebo nadmernom používaní, napríklad tenisový lakeť a pochádza zo svalov alebo mäkkých tkanív podporujúcich kĺby.

Bolesť, ktorá je rozšírenejšia a súvisí s inými príznakmi, môže naznačovať fibromyalgiu.

IV. Bolesť chrbta

Bolesť chrbta môže byť zapríčinená bolesťami svalov, platničiek, nervov, väzov, kostí alebo kĺbov.

Môže existovať konkrétna príčina, napríklad osteoartróza. Môžu byť diagnostikovaná CT vyšetrením, alebo röntgenovým snímkam. Ak lekár nedokáže určiť presnú príčinu bolesti chrbta, často sa to označuje ako „nešpecifická“ bolesť.

V. Ochorenie spojivového tkaniva

Ochorenie spojivového tkaniva zahŕňa bolesť a zápal kĺbov. Zápal sa môže vyskytnúť aj v iných tkanivách vrátane kože, svalov, pľúc a obličiek.

To môže mať okrem bolestivých kĺbov za následok rôzne príznaky a môže to vyžadovať konzultáciu s radom rôznych odborníkov.

Medzi príklady ochorenie spojivového tkaniva patria:

 osteoartroza bioliek

VI. Infekčná artritída

Baktérie, alebo vírusy sa môžu dostať do kĺbu a môžu niekedy spôsobiť zápal.

 

Medzi organizmy, ktoré môžu infikovať kĺby, patria:

 • Salmonella a Shigella sa šíria kontaminovaným jedlom

 • chlamýdie a kvapavka, sú pohlavne prenosné choroby

 • hepatitída C sa môže šíriť spoločnými ihlami alebo transfúziami

Infekciu kĺbov možno často odstrániť antibiotikami alebo inými antimikrobiálnymi liekmi. Artritída však môže niekedy nadobudnúť chronickú formu a poškodenie kĺbu môže byť nezvratné, ak infekcia istý čas pretrváva.

VII. Metabolická artritída

Kyselina močová je chemická látka, ktorá vzniká, keď telo rozkladá látky nazývané puríny. Puríny sa nachádzajú v ľudských bunkách a vo viacerých potravinách.

Väčšina kyseliny močovej sa rozpúšťa v krvi a cestuje do obličiek. Odtiaľ vylučuje močom. Niektorí ľudia majú vysoké hladiny kyseliny močovej, pretože buď prirodzene produkujú jej viac, ako potrebujú, alebo ich telo nedokáže kyselinu močovú vyčistiť dostatočne rýchlo.

Kyselina močová sa hromadí a u niektorých ľudí sa vytvárajú v kĺbe ihličkovité kryštály, čo vedie k náhlym nárazom extrémnej bolesti kĺbov alebo záchvatu dny.

Dna môže v jednotlivých epizódach prichádzať a odchádzať alebo môže prejsť do chronickej formy, ak sa hladina kyseliny močovej nezníži.

Bežne postihuje jeden kĺb alebo malý počet kĺbov, napríklad palec a ruky. Spravidla postihuje končatiny. Jedna z teórií hovorí, že kryštály kyseliny močovej sa tvoria v chladnejších kĺboch, ďaleko od hlavného tepla tela.

 bolest krizov

9. Niektoré z najbežnejších typov artritídy

I. Reumatoidná artritída (RA)

Reumatoidná artritída (RA) sa vyskytuje, keď imunitný systém tela napáda tkanivá tela, konkrétne spojivové tkanivo, čo vedie k zápalu kĺbov, bolesti a degenerácii kĺbového tkaniva.

Chrupavka je pružné spojivové tkanivo v kĺboch, ktoré absorbuje tlak a nárazy spôsobené pohybmi, ako je beh a chôdza. Chráni tiež kĺby a umožňuje plynulý pohyb.

Trvalý zápal v synovii vedie k degenerácii chrupavky a kostí.

To potom môže viesť k deformácii kĺbu, bolesti, opuchu a začervenaniu. Reumatoidná artritída sa môže objaviť v akomkoľvek veku a je spojená s únavou a dlhotrvajúcou stuhnutosťou po odpočinku.

Reumatoidná artritída spôsobuje predčasnú úmrtnosť a zdravotné postihnutie a môže ohroziť kvalitu života. Medzi stavy, ktoré sú s reumatoidnou artritídou spojené, patria kardiovaskulárne choroby, ako napríklad ischemická choroba srdca a mozgová príhoda.

Včasná diagnostika reumatoidnej artritídy dáva väčšiu šancu naučiť sa, ako úspešne zvládnuť príznaky. To môže znížiť dopad choroby na kvalitu života.

II. Osteoartróza

Osteoartróza je bežné degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré postihuje chrupavku, výstelku kĺbu a väzy a spodnú kosť kĺbu. Rozpad týchto tkanív nakoniec vedie k bolesti a stuhnutosti kĺbov.

Kĺbom, ktoré sú najčastejšie postihnuté osteoartrózou, sú kĺby, ktoré sa často používajú, napríklad  kolená, ruky, chrbtica a kĺb palca nohy.

III. Septická artritída

Predpokladá sa, že ovplyvňuje 2 až 10 ľudí z každých 100 000 bežnej populácie. Medzi ľuďmi s reumatoidnou artritídou môže postihnúť 30 až 70 ľudí na 100 000.

Septická artritída je zápal kĺbov, ktorý je výsledkom bakteriálnej alebo plesňovej infekcie.

Bežne postihuje koleno a bedroMôže sa vyvinúť, keď sa baktérie alebo iné mikroorganizmy spôsobujúce choroby rozšíria krvou do kĺbu, alebo keď je kĺb priamo infikovaný mikroorganizmom poranením alebo chirurgickým zákrokom.

Baktérie ako Staphylococcus, Streptococcus alebo Neisseria gonorrhoeae spôsobujú väčšinu prípadov akútnej septickej artritídy. Organizmy ako Mycobacterium tuberculosis a Candida albicans spôsobujú chronickú septickú artritídu. Je to menej časté ako pri akútnej septickej artritíde.

Septická artritída sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku.

 

U dojčiat sa môže vyskytnúť pred dosiahnutím veku 3 rokov. Bedra sú v tomto veku častým miestom infekcie. Deti so septickou artritídou sú pravdepodobnejšie ako dospelí infikovaní Streptokokom skupiny B alebo Haemophilus influenzae, ak nie sú očkovaní.

Výskyt bakteriálnej artritídy spôsobenej infekciou H. influenzae sa znížil o približne 70 až 80 percent, odkedy sa začalo bežne používať očkovacia látka proti H. influenzae b (Hib).

IV. Fibromyalgia

Fibromyalgia zvyčajne sa začína v strednom veku alebo po ňom.

Fibromyalgia môže zahŕňať:

 • rozsiahla bolesť
 • poruchy spánku
 • únavu
 • depresiu
 • problémy s myslením a pamätaním

Môže sa tiež vyskytnúť mravčenie alebo necitlivosť v rukách a nohách, bolesť v čeľusti a zažívacie ťažkosti.

 

Príčiny fibromyalgie nie sú známe, ale niektoré faktory boli voľne spojené s:

 • stresujúcou alebo traumatickou udalosťou

 • posttraumatickou stresovou poruchou

 • zranenia v dôsledku opakujúcich sa pohybov

 • choroby, napríklad vírusové infekcie

 • s lupusom

 • obezita

Vyskytuje sa častejšie u žien.

psoyriaza bioliek

V. Psoriatická artritída

Psoriatická artritída je spoločný problém, ktorý sa často vyskytuje pri stavoch kože nazývaných psoriáza.

Predpokladá sa, že postihuje medzi 0,3 a 1 percentom populácie v USA a medzi 6 až 42 percentami ľudí s psoriázou.

U väčšiny ľudí so psoriatickou artritídou a psoriázou sa najskôr vyvinie psoriáza a až potom psoriatická artritída, ale skôr ako sa objavia kožné lézie, môžu sa občas vyskytnúť problém s kĺbmi.

Presná príčina psoriatickej artritídy nie je známa, zdá sa však, že zahŕňa imunitný systém, ktorý napáda zdravé bunky a tkanivá.

Abnormálna imunitná odpoveď spôsobuje zápal kĺbov a nadprodukciu kožných buniek. Môže dôjsť k poškodeniu kĺbov.

Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko, patria ľudia:

 • s psoriázou
 • rodinnou anamnézou
 • vo veku od 30 do 50 rokov

Ľudia so psoriatickou artritídou mávajú vyšší počet rizikových faktorov kardiovaskulárnych chorôb ako bežná populácia, vrátane zvýšeného BMI.

VI. Dna

Dna je reumatické ochorenie, ku ktorému dochádza vtedy, keď sa v telesných tkanivách a tekutinách tvoria kryštály kyseliny močovej.

Stáva sa to, keď telo produkuje príliš veľa kyseliny močovej alebo nevylučuje dostatok kyseliny močovej. 

Dna spôsobuje bolesti v kĺbe, pričom oblasť je červená, horúca a opuchnutá. Akútna dna sa zvyčajne javí ako silne červený, horúci a opuchnutý kĺb a silná bolesť.

 

Medzi rizikové faktory patrí:

 • nadváha alebo obezita
 • hypertenzia
 • príjem alkoholu
 • užívanie diuretík
 • strava bohatá na mäso a morské plody
 • niektoré bežné lieky
 • zlá funkcia obličiek

Možné sú dlhé obdobia remisie, po ktorých nasledujú záchvaty trvajúce dni až týždne. Niekedy to môže byť chronické.

Opakované záchvaty akútnej dny môžu viesť k degeneratívnej forme chronickej artritídy nazývanej dnová artritída.

VII. Sjögrenov syndróm

Sjögrenov syndróm je autoimunitná porucha, ktorá sa niekedy vyskytuje súčasne s RA. Zahŕňa zničenie žliaz, ktoré produkujú slzy a sliny. To spôsobuje sucho v ústach a očiach a v iných oblastiach, ktoré zvyčajne potrebujú vlhkosť, ako napríklad nos, hrdlo a pokožka.

Môže mať vplyv na kĺby, pľúca, obličky, cievy, tráviace orgány a nervy. Sjögrenov syndróm typicky postihuje dospelých vo veku od 40 do 50 rokov, najmä ženy.

VIII. Sklerodermia

Sklerodermia sa týka skupín chorôb, ktoré ovplyvňujú spojivové tkanivo v tele.

Niektoré typy môžu mať vplyv na vnútorné orgány a malé teploty. Príčina nie je v súčasnosti známa.

Často postihuje ľudí vo veku od 30 do 50 rokov a môže sa vyskytnúť pri iných autoimunitných ochoreniach, ako je lupus. Sklerodermia ovplyvňuje jednotlivcov rôzne. Medzi komplikáciami patria kožné problémy, slabosť srdca a gastrointestinálne ťažkosti.

IX. Systémový lupus erythematosus (SLE)

SLE, známy ako lupus, je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém produkuje protilátky proti bunkám v tele, čo vedie k rozsiahlemu zápalu a poškodeniu tkaniva.

Môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku, ale najpravdepodobnejší nástup je vo veku od 15 do 45 rokov. Lupus môže mať vplyv na kĺby, mozog, pľúca, obličky, cievy a ďalšie tkanivá.

Medzi príznaky patrí únava, bolesť alebo opuch kĺbov, kožné vyrážky a horúčky. Príčina zostáva nejasná, ale mohla by súvisieť s genetickými, environmentálnymi a hormonálnymi faktormi.

 bazalny metabolizmus

10. Aké zmeny životného štýlu môžu pomôcť ľuďom s artritídou?

 
Chudnutie a udržiavanie zdravej hmotnosti znižujú riziko vzniku osteoartritídy a môžu zmierniť príznaky, ak už také máte.
Zdravé stravovanie je pre chudnutie dôležité.
 
Výber stravy s množstvom antioxidantov, ako je čerstvé ovocie, zelenina a bylinky, môže pomôcť znížiť zápal. Medzi ďalšie potraviny zmierňujúce zápal patria ryby a orechy.
 
Potraviny, ktoré môžete minimalizovať alebo sa im vyhnúť, ak máte artritídu, sú vyprážané jedlá, polotovary, mliečne výrobky a vysoký príjem mäsa.
 
Niektoré výskumy tiež naznačujú, že gluténové protilátky môžu byť prítomné u ľudí s reumatoidnou artritídou. Bezlepková diéta môže zlepšiť príznaky a progresiu ochorenia.
 
Štúdia z roku 2015 tiež odporúča bezlepkovú diétu všetkým ľuďom, ktorí dostanú diagnózu nediferencovaného ochorenia spojivového tkaniva.
 
Pravidelné cvičenie udrží vaše kĺby pružné. Plávanie je často dobrou formou cvičenia pre ľudí s artritídou, pretože nevyvíja tlak na kĺby tak, ako to robia beh a chôdza. Zostať aktívny je dôležité.

 

11. Časté otázky o artritíde (zápale kĺbov) 

1. Čo je artritída a aké sú jej príznaky?

Artritída je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré môže ovplyvniť jednotlivé kĺby alebo viacero kĺbov súčasne. Medzi najčastejšie príznaky patrí bolesť, opuch, začervenanie a obmedzenie pohybu postihnutého kĺbu.

2. Aké sú hlavné druhy Artritídy a čo ich spôsobuje?

Existuje viacero druhov artritídy, vrátane reumatoidnej artritídy, osteoartritídy, juvenilnej idiopatickej artritídy a ďalších. Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, kde imunitný systém útočí na vlastné kĺby. Osteoartritída je degeneratívne ochorenie kĺbov spojené s opotrebovaním chrupavky.

3. Ako sa diagnostikuje Artritída a aké sú možnosti liečby?

Diagnostika artritídy sa zakladá na anamnéze pacienta, fyzikálnom vyšetrení kĺbov a potvrdzujúcich laboratórnych testoch a obrazových vyšetreniach. Liečba artritídy závisí od jej typu a závažnosti. Používajú sa lieky na zmiernenie zápalu, fyzikálna terapia na posilnenie svalov a podpora pohybu. V niektorých prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok.

4. Ako sa dá predchádzať artritíde a ako ovplyvňuje každodenný život pacientov?

Prevencia artritídy zahŕňa udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti, cvičenie na posilnenie svalov a kĺbov, vyhýbanie sa nadmernému zaťaženiu a dodržiavanie ergonomických pravidiel pri práci. Artritída môže ovplyvňovať každodenný život pacientov tým, že obmedzuje pohyb a spôsobuje bolesť a nepríjemnosti. Podpora od rodiny a lekárska starostlivosť sú dôležité pre zvládanie tejto choroby.

5. Aké sú dlhodobé výsledky a stratégie zvládania artritídy?

Dlhodobé výsledky liečby artritídy závisia od typu ochorenia, správnej liečby a spolupráce pacienta. V niektorých prípadoch je možné dosiahnuť úľavu od príznakov a kontrolovať chorobu, aby sa minimalizovali jej negatívne dopady na kvalitu života. Dôležité je dodržiavať odporúčania lekára, pravidelne sledovať stav choroby a pristupovať k nej celistvo a systematicky.

 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 

Zdroje: 

1. Arthritis: What it is, Symptoms, Causes, and More (healthline.com)

2. Arthritis - Symptoms and causes - Mayo Clinic

3. Rheumatoid Arthritis: Symptoms, Diagnosis, and Treatment | Arthritis Foundation

4. Osteoarthritis: Symptoms, Diagnosis, and Treatment | Arthritis Foundation

5. Arthritis: Causes, types, and treatments (medicalnewstoday.com)

 
Foto: