Zápal šliach (tendinitída): Príznaky, príčiny a liečba zápalu šliach

 
Bolesť zápästia bioliek 
 
V tomto článku sa dočítate:
 
 
 

1. Čo je zápal šliach (tendinitída)

Šľacha je anatomická štruktúra, zložená z tuhého usporiadaného väziva, ktorá tvorí spojenie medzi svalmi kostry a kostrou. Šľachy a svaly spolupracujú a vyvíjajú ťažnú silu.

Tendinitída je zápal šľachy, ktorý nastáva pri nadmernej záťaži, alebo pri zranení šľachy napríklad pri športe.

Často postihuje lakeť, zápästie, prst, stehno a ďalšie časti tela. Problémy s tendinitídou sú známe aj pod označením tenisový lakeť, golfový lakeť, plavecké rameno či skokanské koleno. 

Tendinitída sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, ale je častejšia u dospelých, ktorí veľa športujú. Starší ľudia sú tiež náchylní, pretože šľachy majú tendenciu strácať pružnosť a vekom slabnú.

Ak sa obal okolo šľachy zapáli, skôr ako šľacha samotná, sa tento stav nazýva tenosynovitída. Tendinitída a tenosynovitída sa môžu vyskytnúť spoločne.

 

2. Typy zápalu šliach

Rôzne typy tendinitídy postihujú rôzne časti tela.

a) Zápal Achillovej šľachy (Achillova tendinitída)
Achillova šľacha sa nachádza medzi pätou a lýtkovým svalom. Achilová tendinitída je bežné športové zranenie. Môže byť spôsobená aj nevhodnou obuvou, ktorá zle sedí alebo nohu poriadne nepodopiera. Je pravdepodobnejšie u pacientov s reumatoidnou artritídou.
 
b) Zápal ramenných šliach
Tendinitída supraspinatus spôsobuje lokálnu bolesť hore a po stranách ramena. Pri zápale šliach svalu supraspinatus sa bolesti zosilňujú pri vystretí ruky proti odporu. U niektorých pacientov môže byť bolestivé ležať v noci na postihnutom ramene. Ak sú postihnuté aj iné šľachy v tej istej oblasti, môže mať pacient syndróm rotátorovej manžety.
 
c) Tenisový alebo golfový lakeť

Tenisový lakeť (laterálna epikondylitída) je bolesť na vonkajšej strane lakťa. Môže vyžarovať dole smerom k zápästiu.

Golfový lakeť (mediálna epikondylitída) je bolesť na vnútornej strane lakťa a je častejšia u golfistov. Bolesť je akútnejšia pri pokuse o zdvihnutie proti sile. Bolesť niekedy vyžaruje až do zápästia.

 
d) De Quervainova tenosynovitída je bolestivé zápalové postihnutie šliach (dlhého odťahovača a krátkeho naťahovača palca) a ich obalov. Ochorenie je častou príčinou bolestí a nepohodlia v oblasti zápästia a ruky. Najčastejšie sa vyskytuje u krajčírov, mechanikov a sekretárok. Liečba si vyžaduje užívanie protizápalových liekov a znehybnenie zápästia imobilizačnou ortézou.
 

3. Zápal šliach zápästia

Vyskytuje sa hlavne u ľudí, ktorí vykonávajú pravidelne opakovaný pohyb zápästia, ako napríklad pracovník vo výrobnej linke, alebo hráč bedmintonu.
 

4. Príznaky zápalu šliach

Príznaky spravidla zahŕňajú:
 • bolesť, ktorá sa zhoršuje pri pohybe
 • pocit, že šľacha pri pohybe praská
 • opuch, vyžarujúce teplo a začervenanie
 • pozdĺž šľachy sa môže vyvinúť hrčka
Ak dôjde k pretrhnutiu, môže byť v línii šľachy cítiť medzera a pohyb bude obtažný.
 
Príznaky môžu trvať niekoľko dní až niekoľko týždňov alebo mesiacov.
 

5. Príčiny a rizikové faktory

Medzi bežné príčiny zápalu šliach patrí:
 • náhle zranenie
 • opakovaný pohyb
 
Tendinitída sa často vyvíja u ľudí, ktorých práca alebo koníčky zahŕňajú opakované pohyby, pretože to zhoršuje šľachy.
 
Medzi ďalšie rizikové faktory patria:
 • Vek: Šľachy sú s vekom menej pružné a náchylnejšie na zranenie.
 • Profesia: Osoba, ktorej práca vyžaduje opakujúce sa pohyby, neprirodzené polohy, vibrácie a silnú námaha má zvýšené riziko zápalu.
 • Šport: Športy, ktoré zahŕňajú opakujúce sa pohyby, môžu viesť k tendinitíde, napríklad beh, tenis, plávanie, basketbale, golf a bowling.
 • Choroby: U ľudí s cukrovkou a reumatoidnou artritídou je vyššia pravdepodobnosť vzniku tendinitídy.

 

6. Diagnóza

Lekár sa spýta na príznaky a vykoná fyzické vyšetrenie. Keď sa lekár pokúsi pohnúť šľachou, môže byť počuť vŕzgavý zvuk. Stáva sa to preto, že plášť šľachy je hrubší a zapálený.
 
Ak je v jednom konkrétnom bode šľachy citlivosť, môže to znamenať tendinitídu. Ak problém neustúpi pomocou odpočinku, ľadu a voľnopredajných liekov, lekár môže odporučiť niektoré testy. Röntgen môže ukázať usadeniny vápnika okolo šľachy, čo môže pomôcť potvrdiť diagnózu. Ďalšie zobrazovacie testy, ako je ultrazvuk alebo MRI, môžu odhaliť opuch puzdra šľachy.
 

7. Liečba

Cieľom liečby je zmierniť bolesť a zmierniť zápal.
 
V mnohých prípadoch bude stačiť:
 • odpočinok
 • teplé a studené obklady
 • lieky proti bolesti
 • dlahovanie postihnutého kĺbu
 
I. Oddych

Oddych pomáha pri znížení zápalu. Ak napríklad športová činnosť spôsobuje tendinitídu, musíte si od nej oddýchnuť, alebo znížiť intenzitu vykonávania daného športu.  

Nedodržanie odpočinku môže viesť ku komplikáciám.

 
II. Teplé a studené obklady

Ľadový a teplý obklad môžu zmierniť bolesť a opuch v postihnutej oblasti.

Aplikácia ľadu do 48 hodín po poranení môže zmierniť zápal. Ľad je možné nanášať 10 až 15 minút, raz alebo dvakrát denne. Je dôležité neaplikovať ľad priamo na pokožku, zabaľte ho do uteráka.

Úľavu môže predstavovať aj teplý kúpeľ, alebo nanášanie horúcich uterákov.

Ľad je zvyčajne najlepší na zranenia, ku ktorým došlo za posledných 48 hodín. Potom môžu byť lepšou voľbou teplé obklady.

 
III. Lieky proti bolesti

Zistilo sa, že protizápalové lieky pomáhajú pri bolestiach šliach.

Injekcie kortikosteroidov môžu pomôcť zmierniť príznaky zápalu šliach. Opakované injekcie však môžu oslabiť šľachu a významne zvýšiť riziko prasknutia.

Fyzioterapia, strečing a masáže postihnutej oblasti môže poskytnúť úľavu a urýchliť proces hojenia. Fyzioterapeut môže odporučiť aj konkrétne cviky určené na natiahnutie a posilnenie postihnutej šľachy a svalov.

 
IV. Liečba rázovými vlnami alebo chirurgický zákrok

Ak tendinitída pretrváva a okolo šľachy sú usadeniny vápnika, môže pomôcť extrakorporálna terapia rázovými vlnami. Cez pokožku prechádza rázová vlna, ktorá rozkladá usadeniny vápnika. Usadeniny možno odstrániť aj chirurgicky.

Bez vhodnej liečby môže tendinitída ľahšie vyústiť do pretrhnutia šľachy. To je vážnejší stav, ktorý si môže vyžadovať chirurgický zákrok.

 

8. Prevencia

Tendinitída (zápal šliach) je menej pravdepodobná, ak človek praktizuje niektoré z nasledujúcich stratégií.

Cvičenie: Činnosti zamerané na posilnenie svalov okolo šľachy môžu pomôcť zabrániť opakovaniu tendinitídy. Je dôležité vykonávať posilňovacie cvičenia pod počiatočným dohľadom fyzioterapeuta.

Strečing: Pri športových aktivitách je dôležité správne sa zahriať a natiahnuť.

Opakované pohyby: Môžu významne zvýšiť riziko vzniku alebo opakovaného výskytu tendinitídy. Riziko znížite tým, že sa vyhnete opakovaným pohybom alebo doprajete si odpočinok.

 
 
Napísal: Ing. Ľubomír Čižmár
 
Zdroje:
 
 
Tendinitis. (2017, May 15)
 
Tendinitis (bursitis). (2015, May)
 
Tendinitis. (n.d.)
 
Wrist tendonitis. (n.d.)