Choroby pohybovej sústavy

Rubrika "Choroby pohybovej sústavy" sa týka ochorení a stavov, ktoré ovplyvňujú ľudský pohyb a kostrovú sústavu.

Patria sem ochorenia ako osteoartróza, reumatoidná artritída, osteoporóza a mnoho ďalších. Tieto ochorenia môžu spôsobovať bolesti kostí a kĺbov, zhoršenú pohyblivosť, zmeny v kostnej štruktúre a môžu viesť k invalidite.

Lekárska starostlivosť a liečba pre tieto ochorenia môže zahŕňať lieky, fyzioterapiu, chirurgický zákrok a zmeny životného štýlu, ako je zmena stravovacích návykov a cvičenie. 

 

Čo pomáha na bolesť kolena?
Čo pomáha na bolesť kolena?
 

Najčastejšie príčiny bolesti kolena súvisia so starnutím, zranením, alebo opakovaným zaťažením kolena.

Bežné problémy s kolenom zahŕňajú natiahnuté väzy, natrhnutie chrupavky, zápal šliach, alebo artritídu. Diagnostika bolesti kolena zahŕňa lekárske vyšetrenie a zvyčajne použitie diagnostických postupov ako je röntgen, MRI, CT vyšetrenie, alebo artroskopia.

Na liečbu bolesti a problémov kolena sú k dispozícii neoperačné aj chirurgické možnosti liečby v závislosti od typu a závažnosti ochorenia.

 

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Príznaky bolesti kolena

Miesto a závažnosť bolesti kolena sa môže líšiť v závislosti od príčiny bolesti. Príznaky ktoré niekedy sprevádzajú bolesť kolena, zahŕňajú:

  • opuch a stuhnutosť

  • sčervenanie

  • slabosť, alebo nestabilita kolena

  • praskanie, alebo škrípanie

  • neschopnosť úplne narovnať koleno

 Bolest kolena

2. Stručná anatómia kolena

Koleno je kĺb, ktorý znáša veľkú záťaž z každodenných činností, ako je zdvíhanie a kľačanie, resp. z činností s vysokým nárazom, ako je jogging a aerobik.

 

Koleno sa skladá z nasledujúcich častí:

  • Holenná kosť (tibia)- je nosná kosť dolnej končatiny.

  • Stehenná kosť (femur)– mohutná kosť, ktorá na spodnom konci spoluvytvára kolenný kĺb a na hornom konci bedrový kĺb.

  • Jabĺčko (patela)– je malá kosť nachádzajúc sa vpredu, na zadnej strane ktorého je chrupavka, ktorou sa jabĺčko dotýka stehennej kosti.

 

Každý koniec kosti je pokrytý vrstvou chrupavky, ktorá tlmí nárazy a chráni koleno. Koleno sú v podstate 2 dlhé kosti nohy, ktoré držia spolu svaly, väzy a šľachy.

V kolene sú zapojené 2 skupiny svalov, vrátane štvorhlavého stehenného svalu (nachádza sa na prednej strane stehien), ktorý narovnáva nohy a hamstringových svalov (nachádzajú sa na zadnej strane stehien), ktoré ohýbajú nohu v koleno.

 

Šľachy sú pevné vlákna tkaniva, ktoré spájajú svaly s kosťami. Väzy sú elastické pásy tkaniva, ktoré spájajú kosť s kosťou. Niektoré väzy na kolene poskytujú stabilitu a ochranu kĺbov, zatiaľ čo iné väzy obmedzujú pohyb holennej kosti dopredu a dozadu.

 bolest_kolena

3. Aké sú bežné problémy s kolenom?

Mnohé problémy s kolenami sú výsledkom procesu starnutia a neustáleho opotrebovania kolenného kĺbu (ako je artritída). Ďalšie problémy s kolenom sú výsledkom zranenia alebo náhleho pohybu, ktorý koleno zaťažuje.

 

Bežné problémy s kolenom zahŕňajú:

  • Vyvrtnuté alebo natiahnuté kolenné väzy a/alebo svaly. Vyvrtnuté alebo natiahnuté kolenné väzivo alebo sval je zvyčajne spôsobené úderom do kolena, alebo náhlym vykrútením kolena. Symptómy často zahŕňajú bolesť, opuch a ťažkosti pri chôdzi.
  • Natrhnutá chrupavka. Poranenie kolena môže roztrhnúť meniskus (meniskus slúži ako tlmič nárazov a podporuje stabilitu kolena). Pri vyvrtnutiach sa často môže vyskytnúť trhlina chrupavky. Liečba môže zahŕňať nosenie ortézy počas aktivity na ochranu kolena pred ďalším zranením. Na liečbu trhliny chrupavky môže byť potrebná operácia.
  • Tendonitída. Zápal šliach môže vyplynúť z nadmerného používania šľachy pri určitých činnostiach, ako je beh, skákanie alebo bicyklovanie. Tendonitída patelárnej šľachy sa nazýva skokanské koleno. Často sa vyskytuje pri športoch, ako je basketbal, kde sila dopadu na zem po skoku napína šľachu.
  • Artritída. Osteoartróza je najčastejším typom artritídy, ktorá postihuje koleno. Osteoartróza je degeneratívny proces, pri ktorom sa chrupavka v kĺbe postupne opotrebováva. Často postihuje ľudí stredného a vyššieho veku. Osteoartróza môže byť spôsobená nadmerným zaťažením kĺbu, ako je opakované zranenie alebo nadváha. Reumatoidná artritída môže postihnúť aj kolená tým, že spôsobí zápal kĺbu a zničí kolennú chrupavku. Reumatoidná artritída často postihuje osoby v skoršom veku ako osteoartróza.

 Beh

4. Diagnostika bolesti kolena

Okrem kompletnej anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia môžu ďalšie vyšetrenia zahŕňať:

  • Röntgen. Toto vyšetrenie využíva neviditeľné lúče elektromagnetickej energie na vytváranie snímok vnútorných tkanív, kostí a orgánov na film.

  • Zobrazenie magnetickou rezonanciou (MRI). MRI využíva veľké magnety, rádiové frekvencie a počítač na vytvorenie detailných snímok orgánov a štruktúr v tele; môže často určiť poškodenie, alebo ochorenie okolitého väziva alebo svalu.

  • Počítačová tomografia (nazývaná aj CT alebo CAT). Toto vyšetrenie využíva röntgenové lúče a počítačovú technológiu na vytváranie horizontálnych alebo axiálnych snímok (často nazývaných plátky) tela. CT sken zobrazuje detailné snímky akejkoľvek časti tela vrátane kostí, svalov, tuku a orgánov. CT vyšetrenia sú podrobnejšie ako röntgen.

  • Minimálne invazívny diagnostický a liečebný postup používaný pri ochoreniach kĺbu. Tento postup využíva malú optickú trubicu (artroskop), ktorá sa vloží do kĺbu cez malý rez v kĺbe. Obrazy vnútra kĺbu sa premietajú na obrazovku; používa sa na vyhodnotenie akýchkoľvek degeneratívnych, alebo artritických zmien v kĺbe; na detekciu kostných ochorení a nádorov.

  • Rádionuklidové vyšetrenie. Technika jadrového zobrazovania, ktorá využíva veľmi malé množstvo rádioaktívneho materiálu, ktorý sa vstrekuje do krvného obehu pacienta, aby bol detekovaný skenerom. Toto vyšetrenie ukazuje prietok krvi do kosti a aktivitu buniek v kosti.

 bolest kolena 2

5. Liečba

Liečba sa bude líšiť v závislosti od toho, čo presne spôsobuje bolesť kolena.

 

I. Lieky

Váš lekár vám môže predpísať lieky, ktoré vám pomôžu zmierniť bolesť a liečiť ochorenia spôsobujúce bolesť kolena, ako je reumatoidná artritída alebo dna.

 

II. Terapia

Posilňovaním svalov okolo kolena bude koleno stabilnejšie. Váš lekár môže odporučiť fyzioterapiu, alebo rôzne typy posilňovacích cvičení na základe špecifického ochorenia, ktoré spôsobuje vašu bolesť.

Ak ste fyzicky aktívny alebo sa venujete športu, možno budete potrebovať cvičenia na korekciu pohybových vzorcov, ktoré môžu ovplyvňovať vaše kolená a na vytvorenie dobrej techniky počas vašej aktivity. Dôležité sú aj cvičenia na zlepšenie vašej flexibility a rovnováhy.

 

III. Injekcie

V niektorých prípadoch môže váš lekár navrhnúť injekciu liekov alebo iných látok priamo do kolena. Príklady:

  • Injekcie kortikosteroidného lieku do kolenného kĺbu môžu pomôcť znížiť príznaky artritídy a poskytnúť úľavu od bolesti, ktorá môže trvať niekoľko mesiacov. Tieto injekcie nie sú účinné vo všetkých prípadoch.

  • Kyselina hyalurónová. Hustá tekutina, podobná tekutine, ktorá prirodzene maže kĺby, kyselina hyalurónová sa môže vstreknúť do kolena, aby sa zlepšila pohyblivosť a zmiernila bolesť. Hoci výsledky štúdie boli zmiešané, pokiaľ ide o účinnosť tejto liečby, úľava po jednej alebo sérii injekcií môže trvať až šesť mesiacov.

  • Plazma bohatá na krvné doštičky. Plazma obsahuje koncentráciu mnohých rôznych rastových faktorov, ktoré zrejme znižujú zápal a podporujú hojenie. Niektoré štúdie zistili, že plazma môže byť prínosom pre niektorých ľudí s osteoartrózou, ale sú potrebné ďalšie štúdie.

 

IV. Operácia

Ak máte zranenie, ktoré si môže vyžadovať operáciu, zvyčajne nie je potrebné okamžite podstúpiť operáciu. Pred rozhodnutím zvážte výhody a nevýhody nechirurgickej rehabilitácie a chirurgickej rekonštrukcie vo vzťahu k tomu, čo je pre vás najdôležitejšie.

Ak sa rozhodnete pre operáciu, vaše možnosti môžu zahŕňať:

  • Artroskopia. V závislosti od vášho zranenia môže váš lekár preskúmať a opraviť poškodenie kĺbov pomocou kamery s optickými vláknami a nástrojmi vloženými len cez niekoľko malých rezov okolo kolena. Artroskopia sa môže použiť na odstránenie uvoľnených častí z kolenného kĺbu, odstránenie alebo opravu poškodenej chrupavky a rekonštrukciu roztrhnutých väzov.

  • Čiastočná náhrada kolena. Pri tomto postupe váš chirurg nahradí iba najviac poškodenú časť vášho kolena časťami vyrobenými z kovu a plastu. Operáciu je možné zvyčajne vykonať cez malé rezy, takže sa pravdepodobne uzdravíte rýchlejšie ako pri celkovej náhrade kolena.

  • Celková náhrada kolena. Pri tomto zákroku váš chirurg odstráni poškodenú kosť a chrupavku zo stehennej kosti, holennej kosti a jabĺčka a nahradí ich umelým kĺbom vyrobeným zo zliatin kovov, vysokokvalitných plastov a polymérov.

  • Osteotómia. Tento postup zahŕňa odstránenie kosti zo stehennej kosti alebo holennej kosti, aby sa lepšie zarovnalo koleno a zmiernila sa bolesť pri artritíde. Táto operácia vám môže pomôcť oddialiť alebo sa vyhnúť úplnej náhrade kolena.

 bolest kolena bioliek_1

6. Domáca liečba

Opatrenia zraneného kolena zahŕňajú:

  • Oddych. Oddýchnite si od bežných aktivít, aby ste znížili opakované namáhanie kolena, poskytnite zraneniu čas na zahojenie a pomôžte zabrániť ďalšiemu poškodeniu. Jeden alebo dva dni odpočinku môžu byť všetko, čo potrebujete na menšie zranenie. Vážnejšie poškodenie bude pravdepodobne vyžadovať dlhší čas na zotavenie. 

  • Ľadovanie kolena. Ľad znižuje bolesť aj zápal. Vrecúško mrazeného hrášku vám pokryje celé koleno. Na ochranu pokožky môžete použiť aj ľadový obklad zabalený v tenkej utierke. Hoci je ľadová terapia vo všeobecnosti bezpečná a účinná, nepoužívajte ľad dlhšie ako 20 minút v kuse, pretože hrozí riziko poškodenia nervov a pokožky. 

  • Teplo. Môžete zažiť dočasnú úľavu od bolesti priložením teplého zábalu alebo fľaše s horúcou vodou na bolestivé miesto na kolene. 

  • Kompresia. Pomáha predchádzať hromadeniu tekutín v poškodených tkanivách a udržuje stabilitu kolena. Hľadajte kompresný obväz, ktorý je ľahký, priedušný a samolepiaci. Mal by byť dostatočne tesný, aby podopieral koleno bez toho, aby obmedzoval krvný obeh.

 

Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org

https://www.hopkinsmedicine.org

 
Foto:
 
 

 

Čítať článok
Kostné ostrohy: Príznaky, príčiny a liečba
Kostné ostrohy: Príznaky, príčiny a liečba
 
Kostné ostrohy sú výrastky na kostiach, ktoré sa vyskytujú najčastejšie v oblasti kĺbov.
 
Sú výsledkom opotrebovania kostí v dôsledku záťaže alebo ochorení, ako je osteoartróza. Kostné ostrohy môžu spôsobovať bolesti a ťažkosti pri pohybe a preto sa často považujú za obmedzujúci faktor pri fyzickej aktivite.
 
 

1. Čo sú kostné ostrohy

Kostné ostrohy sú kostné výbežky, ktoré sa vyvíjajú pozdĺž okrajov kostí.

Kostné ostrohy (osteofyty) sa často tvoria tam, kde sa kosti stretávajú - vo vašich kĺboch. Môžu sa tvoriť aj na kostiach vašej chrbtice.

Hlavnou príčinou kostných výrastkov je poškodenie kĺbov spojené s osteoartritídou. Väčšina kostných výrastkov nespôsobuje žiadne príznaky a môže byť roky nezistená.

Možno nebudú vyžadovať liečbu. Ak je potrebná liečba, bude závisieť kde sa ostrohy nachádzajú a ako ovplyvňujú vaše zdravie.

2. Príznaky

Väčšina kostných výrastkov nespôsobuje žiadne príznaky alebo symptómy. Možno si neuvedomíte, že máte kostné ostrohy, kým röntgenové vyšetrenie iného ochorenia neodhalí výrastky.

V niektorých prípadoch však môžu kostné ostrohy spôsobiť bolesť a stratu pohybu v kĺboch.

Špecifické príznaky závisia od toho, kde sa nachádzajú kostné ostrohy.

 

a) Koleno. Kostné ostrohy v kolene môžu spôsobiť bolesť pri vystieraní a ohýbaní nohy.

b) Chrbtica. Na vašich stavcoch môžu kostné ostrohy zúžiť priestor ktorým prechádza miecha. Tieto kostné ostrohy môžu zovrieť miechu alebo jej nervové korene a môžu spôsobiť slabosť alebo necitlivosť v rukách alebo nohách.

c) Bedrový kĺb. Kostné ostrohy môžu spôsobiť bolesť pri pohybe bedrového kĺbu, hoci môžete cítiť bolesť v kolene. V závislosti od ich umiestnenia môžu kostné ostrohy znížiť rozsah pohybu v bedrovom kĺbe.

 

Kedy navštíviť lekára

Dohodnite si stretnutie so svojím lekárom, ak máte bolesť alebo opuch v jednom alebo viacerých kĺboch ​​alebo ak máte ťažkosti s pohybom kĺbu.

3. Príčiny

Poškodenie kĺbov osteoartrózou je najčastejšou príčinou kostných výrastkov. Keď osteoartróza rozkladá chrupavku, ktorá tlmí konce vašich kostí, vaše telo sa pokúša napraviť stratu vytvorením kostných výbežkov v blízkosti poškodenej oblasti.

Rizikové faktory

Riziko kostných výrastkov je vyššie u ľudí, ktorí majú artritídu.

4. Liečba

Ak vaše kostné ostrohy spôsobujú bolesť, lekár vám môže odporučiť voľnopredajné lieky proti bolesti, ako je acetaminofén, ibuprofén, alebo naproxén sodný.

 

 

 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 

Zdroj: 

https://www.mayoclinic.org

Doherty M, et al. Clinical manifestations of osteoarthritis. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Jan. 15, 2018.

Firestein GS, et al., eds. Pathogenesis of osteoarthritis. In: Kelley and Firestein's Textbook of Rheumatology. 10th ed. Philadelphia, Pa.: Elsevier; 2017. https://www.clinicalkey.com. Accessed Jan. 15, 2018.

What is spinal stenosis? National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases. https://www.catalog.niams.nih.gov. Accessed Jan. 16, 2018.

Is your back pain caused by OA? Arthritis Foundation. http://www.arthritis.org/about-arthritis/types/back-pain/articles/oa-and-back-pain.php. Accessed Jan. 15, 2018.

Imboden JB, et al. Osteoarthritis. In: Current Diagnosis & Treatment: Rheumatology. 3rd ed. New York, N.Y.: The McGraw-Hill Companies; 2013. http://accessmedicine.mhmedical.com. Accessed Jan. 16, 2018.

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/

 

Čítať článok
Bolesť kolena: Príznaky, príčiny a liečba bolesti
Bolesť kolena: Príznaky, príčiny a liečba bolesti
 
Bolesť kolena je bežným zdravotným problémom, ktorý môže mať mnoho príčin, ako napríklad zranenie, ochorenie kĺbov, alebo opotrebovanie kĺbov.
 
Príznaky bolesti kolena zahŕňajú bolesti pri pohybe, alebo statickom zaťažení kolena, opuchy, alebo ťažkosti pri chôdzi. Liečba bolesti kolena závisí od príčiny a môže zahŕňať liečbu liekmi, fyzioterapiu a v prípade závažných prípadov aj chirurgický zákrok.  

 

V tomto článku sa dočítate: 

 

1. Anatómia kolena

Hlavnou funkciou kolenného kĺbu je ohýbanie, narovnávanie a prenášanie hmotnosti tela spolu s členkami a bokmi. Koleno svoju činnosť môže vykonávať vďaka systému väzov, šliach, chrupaviek a kostí.
  
 

I. Kosti

Kolenný kĺb je tvorený štyrmi kosťami.

  • Stehenná kosť (femur) – mohutná kosť, ktorá na spodnom konci spoluvytvára kolenný kĺb a na hornom konci bedrový kĺb.

  • Jabĺčko (patela) – je malá kosť nachádzajúc sa vpredu, na zadnej strane ktorého je chrupavka, ktorou sa jabĺčko dotýka stehennej kosti.

  • Píšťala – je kosť s trojbokým hranolovitým telom na strane veľkého palca. V hornej časti sa pripája na stehennú kosť a v dolnej časti na členok.

  • Holenná kosť (tibia) - je nosná kosť dolnej končatiny.
 

bolest_kolena

II. Väzy

Väzy sú husté vláknité pásy, ktoré navzájom spájajú kosti. Koleno zahŕňa štyri dôležité väzy, ktoré spájajú stehennú kosť s holennou kosťou.

Väzy, ktoré sa starajú o stabilitu kolena smerom do strán, sa nachádzajú v obale kolena po jeho oboch stranách. Stabilitu smerom dozadu a dopredu zabezpečujú väzy, ktoré sa nachádzajú v strede kolena. Je to predný a zadný skrížený väz.

Zadný skrížený väz je uložený viac vzadu a zabezpečuje ,aby sa predkolenie neposunulo voči stehnu veľmi dozadu.

Predný skrížený sa stará, aby nedošlo k predsunutiu predkolenia veľmi dopredu. Väzy sa pri svojom prechode navzájom krížia ( preto skrížené väzy). Toto prekríženie zabezpečuje rotačnú stabilitu kolena.

Rotačný pohyb kolena predstavuje vytočenie predkolenia voči stehnu dovnútra alebo smerom von. Pri zdravom kolene je tento pohyb len veľmi malý, pri poškodení väzov sa neprimerane zväčší a vyvolá problémy.

Mediálny kolaterálny väz (MCL) a laterálny kolaterálny väz (LCL) umiestnený pozdĺž vnútornej (strednej) a vonkajšej (bočnej) strany kolena poskytujú kolenu strednú a bočnú stabilitu.

 

 kŕče

III. Svaly a šľachy

Šľachy sú vláknité pásy podobné ako väzy. Namiesto spájania kostí s inými kosťami, ako to robia väzy, šľachy spájajú svaly s kosťami.

Dve dôležité šľachy v kolene sú šľacha štvorhlavého svalu spájajúca štvorhlavý sval, ktorý leží na prednej strane stehna s patelou a patelárna šľacha spájajúca patelu s holennou kosťou (technicky ide o väz, pretože spája dve kosti).

Štvorhlavý sval a patelárne šľachy sa niekedy nazývajú extensorový mechanizmus a spolu so štvorhlavým svalstvom uľahčujú narovnávanie nôh. 

Stehenný sval je jeden z najmohutnejších svalov ľudského tela. Skladá sa zo 4 častí a vytvára svalovú hmotu bočnej, prednej a vonkajšej strany stehna. Dôležité je to, že svojou šľachou sa upína na hornú časť jabĺčka.

 

IV. Chrupavka

Chrupavkové štruktúry nazývané menisky (singulárna forma je „meniskus“) lemujú vrchol holennej kosti a ležia medzi holennou kosťou a 2 kĺbmi na spodnej časti stehennej kosti.  Primárnou úlohou meniskov je poskytovať tlmenie kolenného kĺbu.

 

V. Bursae

Bursea (jedna je burza) sú vačky naplnené synoviálnou tekutinou, ktoré sa nachádzajú v oblasti kontaktu svalov s kosťami, kde znižujú trenie pri pohybe medzi šľachami svalov, svalov a kosťami.

Koleno obsahuje 3 dôležité skupiny burz: prepatelárne burzy ležia pred patelou, pes anserine bursae sa nachádza na vnútornej strane kolena asi 2 palce pod kĺbom a infrapatelárne burzy sú umiestnené pod patellou.

 bolest kolena bioliek_1

2. Domáca starostlivosť o bolestivé kolená

Zápal je fyziologická reakcia tela na úraz. Pri liečbe mnohých druhov bolesti kolena je spoločným cieľom prelomiť zápalový cyklus.

Zápalový cyklus začína úrazom.

Po úraze látky, ktoré spôsobujú zápal, napádajú koleno a pomáhajú tak pri hojení.

Ak sa však zranenie a následný zápal nevyliečia, môže sa zápal stať chronickým problémom, ktorý vedie k ďalšiemu zápalu a ďalšiemu zraneniu. Tento cyklus zápalu vedie k pokračujúcej alebo progresívnej bolesti kolena.

Cyklus sa dá prerušiť kontrolou látok, ktoré spôsobujú zápal a obmedzením ďalších poranení tkaniva.

Niektoré bežné techniky domácej starostlivosti o bolesť kolena, ktoré regulujú zápal a pomáhajú prerušiť zápalový cyklus sú ochrana, odpočinok, ľadovanie kolena a kompresia.

 
1. Zmiernite bolesť: Môžete použiť ľadové obklady na zmiernenie bolesti kolena. Tiež môžete použiť lieky proti bolesti, ako je ibuprofén podľa odporúčania lekára.

2. Odpočívajte: Ak máte bolesti kolena, dajte mu čas na zotavenie tým, že budete menej aktívny a odpočiniete si.

3. Zvyšujte záťaž kolena postupne: Ak je to možné, začnite s miernymi cvičeniami, ako je napríklad chôdza a postupne zvyšujte aktivitu. To vám pomôže posilniť svaly okolo kolena a zlepšiť pohyblivosť kolena.

4. Používajte oporu kolena: Používanie bandáže na podporu kolena môže pomôcť zmierniť bolesti kolena.

5. Zmeňte svoju aktivitu: Ak máte bolesti kolena pri športe alebo fyzickej práci, skúste zmeniť svoju aktivitu alebo techniku tak, aby ste znížili zaťaženie kolena.

6. Vyhýbajte sa ďalšiemu zraneniu: Vyhýbajte sa ďalšiemu zraneniu kolena tým, že budete opatrní pri športe alebo fyzickej práci a noste ochranné pomôcky, ak je to potrebné.

3. Kedy navštíviť lekára

Keď sa rozhodujete, či máte s bolesťou kolena navštíviť lekára, existuje pravidlo pre väčšinu dlhodobých poranení kolena.

Ak vaše príznaky nezmizli ani po vyskúšaní týždňovej domácej starostlivosti a užívaní voľne predajných liekov proti bolesti, mali by ste sa dohodnúť na stretnutí so svojím lekárom, fyzioterapeutom alebo špecialistom na ortopédiu.

Pamätajte však, že toto pravidlo by malo slúžiť iba ako sprievodca. Ak máte obavy z bolesti, mali by ste okamžite navštíviť lekára.

 

Kedy ísť do nemocnice pri bolesti kolena?

Ak nemôžete koleno zaťažiť, je vám nevoľno alebo máte horúčku, alebo ak je vaše koleno červené a horúce, mali by ste zvážiť návštevu nemocnice kvôli možnosti zlomeniny alebo infekcie.

Mnoho zlomenín môže vyžadovať imobilizáciu v konkrétnej polohe alebo chirurgický zákrok. Infekcie si vyžadujú okamžitú pozornosť. Odloženie návštevy lekára môže predĺžiť čas potrebný na zahojenie.

 Beh

4. Typy bolesti kolena

Bolesť kolena je buď okamžitá (akútna) alebo dlhodobá (chronická).

Akútne bolesti kolena môžu byť spôsobené akútnym poranením alebo infekciou.

Chronická bolesť kolena je často spôsobená zraneniami alebo zápalmi (ako je artritída), ale môže byť tiež spôsobená infekciou. 

I. Akútna bolesť kolena

 

a) Roztrhnuté skrížené väzy

Popis: Poranenie predného skríženého väzu (ACL) je bežné športové zranenie, ktoré je zvyčajne spôsobené tvrdým zastavením alebo násilným vykrútením kolena. Zadný krížový väz (PCL) je silnejší ako predný ACL a oveľa menej často sa trhá.

Pri vážnom údere môže dôjsť k poraneniu PCL, napríklad keď koleno zasiahne palubnú dosku pri dopravnej nehode; to je dôvod, prečo je poranenie PCL často spojené s inými poraneniami väzov a kostí.

Príznaky: Ak roztrhnete predný skrížený väz ACL, môžete počuť prasknutie. Tiež si všimnete, že vaše koleno začne byť nestabilné a budete pociťovať bolesť. Tá bude nasledovaná opuchom, pretože predný skrížený väz pri roztrhnutí prudko krváca.

Liečba: Chirurgický zákrok sa často odporúča športovcom. Konzervatívna liečba a ortézy na kolená sa môžu ukázať ako dostatočné pre tých, ktorí kolena veľmi nezaťažujú.

 

b) Roztrhnutie šľachy

Popis: Kvadricepsy aj patelárne šľachy môžu čiastočne alebo úplne prasknúť.

K pretrhnutiu šľachy kvadricepsov zvyčajne dochádza u rekreačných športovcov starších ako 40 rokov a k pretrhnutiu patelárnej šľachy zvyčajne u mladších ľudí, ktorí už mali zápal šliach, alebo im boli aplikované steroidné injekcie do kolena.

Príznaky: Pretrhnutie štvorhlavého svalu alebo patelárnej šľachy spôsobuje bolesť (najmä pri pokuse o kopnutie alebo vyrovnaie kolena). Ľudia s úplnými roztrhnutými šľachami nie sú schopní vyrovnať koleno.

Jabĺčko tiež často nie je na mieste a to je buď smerom hore (pri pretrhnutí šľachy patela), alebo smerom dole (pri pretrhnutí šľachy štvorhlavého svalu).

Liečba: Pretrhnutie šľachy si vyžaduje urgentnú starostlivosť. Spravidla je potrebný chirurgický zákrok, zatiaľ čo čiastočné pretrhnutie je možné liečiť dlahou.

svalova dystrofia

 

c) Poranený meniskus

Popis: Zranenia menisku sú zvyčajne traumatické poranenia, ale môžu byť tiež spôsobené nadmerným používaním. Často sa kúsok menisku odtrhne a vznáša sa v kolennom kĺbe.

Príznaky: Poranenie menisku môže spôsobiť, že sa koleno zafixuje v konkrétnej polohe, alebo zacvakne. Poranenie menisku môže tiež spôsobiť, že koleno „povolí“. Tieto príznaky obvykle sprevádza opuch, hoci opuch môže byť oveľa menej závažný ako pri poranení ACL.

Liečba: Poranenie menisku si často vyžaduje artroskopický chirurgický zákrok.

 

d) Vykĺbené koleno

Popis: Vykĺbenie kolena je spôsobené obzvlášť silným úderom do kolena. Toto poranenie často pretrhne nielen väzy kolena, ale aj tepny a nervy. Neliečené poranenia tepien spôsobí neprekrvenie dolnej časti nohy, ak sa cirkulácia neobnoví, hrozí až amputácia nohy.

Príznaky: Vykĺbenia kolena sú veľmi bolestivé a spôsobujú zjavnú deformáciu kolena.

Liečba: Ak sa dislokácia kolena sama nevrátila na miesto, lekár dislokáciu okamžite napraví. Lekárske ošetrenie sa tu však nekončí.

Ak je dislokácia umiestnená späť na miesto v nemocnici, vyžaduje si ďalšiu starostlivosť, kde zvyčajne sa robia testy, či nedošlo k poraneniu tepien alebo nervov. Ak sa takéto zranenie zistí, musí sa okamžite chirurgicky napraviť.

 

e) Vykĺbenie jabĺčka (patela)

Popis: Bežné zranenie spôsobené zranením, ktoré sa môže stať aj pri hre ako je volejbal, alebo tenis. Vykĺbenie jabĺčka je bežnejšie u žien a obéznych ľudí.

Príznaky: Ak máte toto zranenie, všimnete si, že jabĺčko (patela) nie je na svojom mieste a väčšinou máte ťažkosti s ohýbaním kolena.

Liečba: Lekár napraví jabĺčko (patelu) späť na svoje miesto (zníži dislokáciu). Aj keď je jabĺčko naspäť na svojom mieste, je potrebný röntgenový snímok aby sa vyvrátila možnosť zlomeniny.

Po znížení dislokácie a potvrdení neprítomnosti zlomeniny lekári ošetria tieto poranenia dlahovaním kolena, aby sa umožnilo hojenie mäkkých tkanív okolo jabĺčka, po čom nasledujú posilňovacie cviky na udržanie jabĺčka v jednej línii.

Toto poranenie často spôsobuje poškodenie chrupavky na zadnej strane pately.

  bolest klbov bioliek (2)

II. Chronická bolesť kolena

Artritída: Artritída kolena je zápalové ochorenie kolenného kĺbu, ktoré je často bolestivé. Artritída má veľa príčin.

 

a) Osteoartróza kolena

Popis: Osteoartróza (OA) je spôsobená degeneráciou chrupavky v kolene. V extrémnej forme dôjde k úplnej erózii meniskov (chrupaviek) a stehenná kosť sa bude trieť o holennú kosť.

Príznaky: Osteoartróza spôsobuje chronicky bolestivé koleno, ktoré je pri činnosti často bolestivejšie.

Liečba: Liečba je zameraná na kontrolu bolesti pomocou voľnopredajných liekov proti bolesti. Môžu byť užitočné protizápalové lieky, ktoré sú dostupné v lekárni alebo na lekársky predpis.

Závažnú OA možno liečiť liekmi proti bolesti alebo náhradou kolenného kĺbu, pri ktorom vám kolenný kĺb nahradí syntetický kĺb. Ďalej môže byť prospešná fyzikálna terapia na zvládnutie bolesti OA a funkcie kolena.

 

b) Reumatoidná artritída kolena

Popis: Reumatoidná artritída (RA) je ochorenie spojivového tkaniva celého tela, ktoré postihuje mnoho kĺbov a často koleno.

Príznaky: Okrem bolesti kolena môže reumatoidná artritída spôsobiť rannú stuhnutosť a bolesť v ďalších kĺboch.

Liečba: Liečba zahŕňa lieky proti bolesti, protizápalové lieky a lieky na predpis, ktoré sú zamerané na spomalenie progresie ochorenia.

 

c) Dna

Popis: Dna je veľmi bolestivá forma artritídy, ktorá je spôsobená ostrými kryštálmi, ktoré sa tvoria v kolene a iných kĺboch.

Tieto kryštály môžu vznikať v dôsledku porúch absorpcie alebo metabolizmu rôznych prírodných látok, ako je kyselina močová a pyrofosforečnan vápenatý.

Liečba: Liečba je zameraná na kontrolu zápalu protizápalovými liekmi a na podporu metabolizmu rôznych chemických látok, ktoré môžu viesť k tvorbe kryštálov.

 

d) Burzitída

Popis: V dôsledku traumy, infekcie alebo kryštalických usadenín sa môžu zapáliť rôzne burzy kolena.

Príznaky: Akútna alebo chronická trauma spôsobuje bolestivé a často opuchnuté koleno zo zápalu burzy. Obzvlášť častou burzitídou je prepatelárna burzitída.

Tento typ burzitídy sa vyskytuje u ľudí, ktorí pracujú na kolenách. Často sa označuje ako „koleno slúžky“.

Liečba: Liečba bude zvyčajne zahŕňať domácu starostlivosť. Ťažké formy však možno liečiť storodinnými injekciami.

 

e) Infekcia (alebo infekčná artritída)

Popis: Koleno môže infikovať veľa cudzorodých organizmov. Kvapavka, bežné pohlavne prenosné ochorenie, môže infikovať koleno, rovnako ako bežné organizmy žijúce na pokožke.

Príznaky: Infekcia kolena spôsobuje bolestivé opuchy kolena. Ľudia, u ktorých sa takáto infekcia objaví, sa navyše sťažujú na horúčky a zimnicu. Menej závažné infekcie nemusia byť spojené s horúčkou.

Liečba: Pri opuchu a bolesti kolena lekár musí zvážiť aj možnosť infekcie. Liečba zvyčajne zahŕňa intenzívnu antibiotickú liečbu.

 

f) Skokanské koleno

Popis: Toto ochorenie postihuje basketbalistov, volejbalistov a ľudí, ktorí sa venujú skokovým športom.

Príznaky: Skokanské koleno spôsobuje lokalizovanú bolesť, ktorá je s aktivitou horšia. Zvyčajne bolí viac, keď vyskočíte, ako keď pristanete, pretože skákanie viac zaťažuje šľachy kolena.

Liečba: Základom liečby na zvládnutie akútnej fázy je domáca terapia spolu s protizápalovými liekmi. Obzvlášť dôležitý je odpočinok, ľad a protizápalové lieky, ktoré pomôžu zastaviť bolesť a prerušiť cyklus zápalu.

Po zvládnutí bolesti by ste mali pomaly začať cvičiť, aby ste posilnili štvorhlavý sval, hamstringy, bedrové a lýtkové svaly, až potom pokračujte v športovaní.

 

g) Osgood-Schlatterova choroba

Popis: Osgood-Schlatterova choroba sa vyskytuje u dospievajúcich športovcov. Dochádza pri nej k degenerácii chrupkovitej drsnatiny tíbie, čo sa prejavuje bolesťou.

Príznaky: Deti trpiace týmto syndrómom hlásia bolesť v oblasti holennej kosti. Táto bolesť je zvyčajne horšia pri narovnaní nohy.

Liečba: Osgood-Schlatterova choroba je stav samovoľne obmedzený, ktorý zvyčajne ustúpi na konci dospievania (približne vo veku 17 rokov u mužov a 15 rokov u žien). Liečba zahŕňa domácu starostlivosť a protizápalové lieky.

V závažných prípadoch môže dlaha na koleno niekoľko týždňov pomôcť znížiť bolesť a zastaviť cyklus zápalu.

Beh

5. Prevencia bolesti kolena

Bolesť kolena má množstvo príčin. Je ťažké zabrániť mnohým typom bolesti, ale môžete urobiť niekoľko krokov, aby ste znížili pravdepodobnosť úrazu kolena.
 
 

1. Vyhnite sa preťaženiu kolena: Pri športe alebo fyzickej práci sa vyhnite preťažovaniu kolena a zaťažujte ho rovnomerne.

2. Používajte vhodné topánky: Pri chôdzi alebo športe používajte topánky s dobrou podporou a tlmením.

3. Dbajte o svoju váhu: Nadváha môže zaťažovať kolená, takže udržiavanie zdravej váhy môže pomôcť znížiť riziko bolesti kolena.

4. Posilnite svaly okolo kolena: Posilnenie svalov v oblasti stehien a zadku môže pomôcť zlepšiť stabilitu kolena a znížiť riziko bolesti.

5. Upravte svoju techniku pri športe a práci: Pri športe alebo práci, ktoré zaťažujú kolená, sa snažte používať správnu techniku, aby ste znížili zaťaženie kolena.

6. Vyhnite sa úrazom: Vyhnite sa úrazom kolena tým, že budete opatrní pri športe alebo fyzickej práci a noste ochranné pomôcky, ak je to potrebné.

7. Dbajte na zdravú stravu a dostatok tekutín: Zdravá strava a dostatok tekutín môžu pomôcť udržiavať kĺby v dobrej kondícii a znížiť riziko bolesti kolena.

 
 
 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 

1. https://www.webmd.com/pain-management/knee-pain/default.htm 

2. Bauman A. Runner's World. 2000.

3. Hart L. "Knee Pain." Woman's Day. 2001.

4. Lally S. "End Knee Pain Forever." Men's Health. 1990.

5. Levy AM, Fuerst ML. Sports Injury Handbook: Professional Advice for Amateur Athletes. New York: John Wiley & Sons; 1993.

6. Roberts DM, Stallard TC.  Emerg Med Clin North Am. Feb 2000.

7. Tintinalli JE, Kellen GD, Staphczynksi JS. Emergency Medicine: A Comprehensive Study Guide. McGraw-Hill; 2000.

8. https://www.healthline.com/health/chronic-knee-pain#_noHeaderPrefixedContent

9. https://www.bioliek.sk/blog/certov-pazur-vyhody/

 

Obrázok: 

https://northlandorthopaedicsurgeon.co.nz

https://www.shutterstock.com/cs/home

 

 

Čítať článok
Osteochondróza: Príznaky, príčiny a liečba
Osteochondróza: Príznaky, príčiny a liečba
 
Osteochondróza je ochorenie kĺbov, ktoré sa prejavuje degeneráciou chrupavkového tkaniva kĺbov.
 
Osteochondróza sa najčastejšie vyskytuje v krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtici a môže spôsobovať bolesti, ťažkosti pri pohybe a pocit nestability. Osteochondróza je častým ochorením u starších ľudí, ale môže sa vyskytnúť aj u mladších ľudí v dôsledku zranení alebo zvýšenej fyzickej záťaže.
 
Liečba osteochondrózy zahŕňa liečbu liekmi, fyzioterapiu a v prípade závažných prípadov aj chirurgický zákrok.

V tomto článku si prečítate:

 

1. Čo je osteochondróza?

Osteochondróza je zmena súvisiaca s opotrebovaním medzistavcovej platničky a susednej kosti. Medzistavcové platničky v chrbtici sú stlačené k sebe v dôsledku silného preťaženia.

Postupom času sa medzistavcové platničky už nedokážu regenerovať a zostávajú v stlačenej polohe. V dôsledku tlaku vznikajú kostné výrastky, ktoré môžu spôsobiť bolesť a výrazne obmedziť pohyblivosť chrbtice.

Osteochondróza sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice: Rozlišuje sa medzi krčnou chrbticou (osteochondróza CS), hrudnou chrbticou (osteochondróza TS) alebo driekovou chrbticou (osteochondróza LS).

 bolest krizov

2. Príčiny: Ako vzniká osteochondróza?

Všetko začína nadmerným zaťažením medzistavcových platničiek. Tieto pevné, vláknité krúžky sú medzi jednotlivými stavcami v chrbtici a fungujú ako tlmiče nárazov.

Rovnako ako iné časti tela, aj medzistavcové platničky vykazujú známky opotrebovania; v závislosti od úrovne záťaže sa môžu u niektorých pacientov objaviť skôr a u iných neskôr. Opotrebenie začína vo veku 20 rokov.

Od 60 rokov je viac ako 90 percent postihnutých známkami opotrebovania. Avšak: osteochondróza nie je vždy bolestivá. Určité opotrebovanie je úplne prirodzené.

 

3. Aké rizikové faktory môžu podporovať osteochondrózu?

Ak trpíte osteochondrózou, zvyčajne sa už dlhší čas vzájomne ovplyvňujú viaceré nepriaznivé faktory.

 

Ťažká fyzická záťaž pri práci:

  • mnoho rokov ťažkého zdvíhania (stavebníctvo, obchod)

  • dlhoročné nosenie ťažkých predmetov (preprava, ošetrovateľská starostlivosť)
 

Nezdravý fyzický stav:

 Sarkoidoza
 

4. Príznaky: Aké príznaky sa vyskytujú pri osteochondróze?

Typická je silná, nezvládnuteľná bolesť chrbta. Často pri rannom ležaní a pri namáhaní v stoji a chôdzi. Ak sa vyskytne bolesť krku, môže vyžarovať z krčnej chrbtice, po pažiach až do končekov prstov.

Ak je bolesť v dolnej časti chrbta, môže vyžarovať aj do zadku alebo nôh. Osteochondróza môže byť tiež spojená s herniou disku a s brnením alebo necitlivosťou v rukách a nohách.

Ak dôjde k neúmyselnému úniku moču alebo stolice, ihneď kontaktujte lekára.

 

5. Diagnostika

Určenie správnej diagnózy pomáha vybrať správnu liečbu

Bolesť chrbta je v dnešnej dobe považovaná za rozšírené ochorenie. Jednou z príčin je osteochondróza. Po komplexnej diagnostike s vami vyberie lekár pre vás tú najlepšiu liečbu.

 

Prvý krok – anamnéza

Lekár najprv zdokumentujeme vašu podrobnú anamnézu. Cielene sa bude pýtať na začiatok bolestí, progresiu a symptómy vášho stavu. Potom vykoná fyzické vyšetrenie pomocou zobrazovacích metód.

Patrí medzi ne röntgen, magnetická rezonancia (MRI) alebo počítačová tomografia (CT). Podľa nálezu urobí aj neurologické vyšetrenia miechy (miechového kanála).

Chrbtica sa zaznamenáva vždy v dvoch fázach, čiastočne pri aktívnom zaťažení.

Pomocou magnetickej rezonancie (MRI) vie lekár veľmi dobre posúdiť medzistavcové platničky, miechový kanál, nervy, stavce, svalstvo a väzy.

Kontrakcie nervového kanála a nestabilita chrbtice sú okamžite viditeľné.

 skolioza

6. Liečba

 

I. Nechirurgická liečba osteochondrózy: Fyzioterapia a tréning držania tela

Silné svaly chrbta a jadra podporujú nestabilnú chrbticu a odľahčujú stavce. To podporuje lepšie držanie tela. Fyzioterapeut vám ponúkne cielenú fyzioterapiu so špeciálnymi cvikmi na osteochondrózu.

Týmto spôsobom sa dozviete, ako zmierniť bolesť a predchádzať jej v strednodobom a dlhodobom horizonte. Tréning držania tela tiež podporuje uvedomenie si zdravého, vzpriameného držania tela.

V pokročilých prípadoch môže poskytnúť úľavu podporný korzet.

 

II. Chirurgická liečba osteochondrózy

Operácia je možná len vtedy, keď ostatné spôsoby liečby zlyhali. Ak osteochondróza spôsobuje pretrvávajúcu bolesť, ktorá výrazne znižuje kvalitu života alebo ak dôjde k vysunutiu disku so zovretím nervov, je potrebné vykonať operáciu.

Poškodené časti medzistavcovej platničky sa odstránia chirurgickým zákrokom, ktorý je zvyčajne minimálne invazívny a miechový kanál sa rozšíri vo vnútri chrbtice. Tým sa zachová okolité tkanivo.

 

 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:

 

https://www.schoen-clinic.com/osteochondrosis

https://www.mayoclinic.org

https://www.healthline.com

 
Foto:
 

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/

 

Čítať článok
Seknutie v krížoch: Príznaky, príčiny a liečba
Seknutie v krížoch: Príznaky, príčiny a liečba
 
Seknutie v krížoch, alebo lumbago je bolestivý stav spôsobený zápalom, alebo poškodením svalov a kĺbov v oblasti krížov.
 
Seknutie v krížoch môže byť spôsobené nadmernou fyzickou záťažou, sedavým spôsobom života alebo ochoreniami kĺbov, ako je napríklad artróza. Príznaky seknutia v krížoch zahŕňajú bolesti v oblasti krížov, ťažkosti pri chôdzi alebo zmene polohy tela a zvýšenú citlivosť na dotyk v dotknutej oblasti.
 
Liečba seknutia v krížoch závisí od príčiny a môže zahŕňať liečbu liekmi, fyzioterapiu a v prípade závažných prípadov aj chirurgický zákrok.

Seknutie v krížoch

Seknutie v krížoch je rozšírený problém. Vo väčšine prípadov sa u ľudí rozvinie bolesť chrbta po tom, čo robia niečo namáhavé, ako je zdvíhanie ťažkej škatule, vzpieranie alebo rýchly krútiaci sa alebo trhavý pohyb zahŕňajúci chrbát.

Úroveň poranenia a závažnosť bolesti môžu ovplyvniť typ liečby, ktorú osoba potrebuje. Niekedy sa menšie prípady ostrej bolesti dolnej časti chrbta vyriešia samy, ale niektorí ľudia môžu vyžadovať návštevu lekára a fyzikálnu terapiu, ktorá im pomôže posilniť svaly a zabrániť budúcemu zraneniu.

 

Príčiny seknutia v krížoch

V chrbte sa stretáva veľa rôznych svalov, kostí a spojivových tkanív. To znamená, že jednotlivec môže pociťovať bolesť v tejto oblasti z rôznych dôvodov.

Mierne odchýlky v tom, ako človek prežíva bolesť, môžu lekárovi pomôcť identifikovať zdroj bolesti chrbta.

Nasledujú niektoré možné príčiny seknutia v krížoch.

 

I. Svalové napätie

K natiahnutiu svalov môže dôjsť v dôsledku jednoduchého úkonu, ako je ohýbanie sa, aby ste niečo zdvihli, alebo krútenie pri držaní niečoho ťažkého.

Môžete pociťovať ostrú bolesť, ktorá spôsobuje pocit pálenia alebo brnenia alebo vyžarujúcu bolesť. Môžete mať tiež stuhnutý chrbát, boľavé svaly a bolesť, ktorá sa zhoršuje, ak sa krútite alebo hýbete chrbtom.

Svalové natiahnutia sú vo všeobecnosti menšie zranenia a často vyžadujú malú alebo žiadnu liečbu.

 

Lieky na svalové napätie v chrbte

Svalové napätie vo všeobecnosti dobre reaguje na odpočinok, čo znamená vyhnúť sa fyzickej aktivite na niekoľko dní, kým sa sval uzdraví. Kým sa svalové napätie hojí, vyhnite sa sedeniu vzpriamene, pretože to môže zasiahnuť poranenú oblasť.

Avšak po niekoľkých dňoch odpočinku môže fyzická aktivita pomôcť posilniť svaly. Recenzia z roku 2017 naznačuje, že všeobecné cvičenie aj cvičenia špecifické pre chrbát môžu pomôcť znížiť bolesť dolnej časti chrbta.

Jemné aktivity, ako je plávanie alebo bicyklovanie, môžu pomôcť posilniť svaly a udržať telo zdravé. Tiež spolupráca s fyzioterapeutom na vytvorení jemnej cvičebnej rutiny môže pomôcť posilniť postihnutý sval na chrbte.

 

Aplikácia horúcich alebo studených zábalov môže pomôcť pri liečbe symptómov, ako je opuch a bolesť. Počas prvých dní niekoľkokrát denne striedajte 15–20 minút chladu a 20 minút odpočinku. Potom môže použitie tepelného zábalu pomôcť uvoľniť napäté svaly a podporiť krvný obeh.

Lieky proti bolesti, ako je ibuprofén a acetaminofén môžu tiež pomôcť kontrolovať príznaky bolesti. Vždy dodržiavajte odporúčania týkajúce sa dávkovania a nepoužívajte tieto lieky na prekonanie bolesti.

 bolest krizov

 

II. Ischias (zápal sedacieho nervu)

Sedací nerv je dlhý nerv, ktorý prechádza od chrbta k nohám. Ischias, čo sa týka bolesti v tomto nerve, sa vyskytuje v dôsledku tlaku na ischiatický nerv. Tento tlak môže byť spôsobený zranením, ako je herniovaný disk (vysunutá platnička), alebo dlhodobejším problémom, ako je nesprávne držanie tela.

Ischias je pomerne častý u dospelých, pričom 10 – 40 % ľudí ho zažije v určitom okamihu svojho života. Je dôležité nezovšeobecňovať bolesť chrbta alebo predpokladať, že akákoľvek bolesť dolnej časti chrbta je ischias. Každý, kto má podozrenie, že má ischias, by mal kontaktovať lekára.

Bolesť sa môže časom nahromadiť alebo sa môže objaviť naraz. Môže sa tiež líšiť medzi tupou bolesťou a neznesiteľným slzením alebo pocitom pálenia.

Mnoho ľudí popisuje bolesť ako teplú alebo ostrú a zvyčajne vyžaruje z jednej strany dolnej časti chrbta nadol do bedra alebo zadku.

 

Prostriedky na ischias

Ischias sa často môže zlepšiť bez lekárskej liečby v priebehu 4–6 týždňov. Odpočinok, jemné cvičenie a zlepšenie držania tela môžu pomôcť postupne posilniť chrbát a zabrániť zvýšenému tlaku na nerv.

Ak sa príznaky ischiasu nezlepšia domácimi liekmi a odpočinkom, možno bude chcieť vyhľadať lekársku pomoc.

Lekár môže odporučiť lieky proti bolesti na predpis a fyzioterapiu, ktorá pomôže liečiť tento stav. V niektorých prípadoch môže odporučiť osobu na operáciu na odstránenie bolesti spôsobenej ischiasom.

Chirurgický zákrok môžu zahŕňať operatívnu dekompresiu bedrovej chrbtice a mikrodiscektómiu.

Pri operatívnej dekompresii chirurg buď odstráni časť stavca, aby uvoľnil tlak na nerv, alebo spojí stavce, aby zlepšil stabilitu chrbtice. Stavce sú jednotlivé kosti, ktoré spolu tvoria chrbticu.

Lekári môžu odporučiť mikrodiscektómiu, ak je ischias človeka výsledkom vysunutia bedrovej platničky z miesta. Chirurg odstráni akékoľvek tkanivo alebo kosť nad koreňom ischiatického nervu, aby pri tomto postupe uvoľnil tlak.

 

III. Ochorenie medzistavcových platničiek

Ochorenie medzistavcových platničiek sa vyskytuje, keď sa jedna alebo viac platničiek medzi stavcami poškodí alebo rozpadne.

Platničky pomáhajú tlmiť stavce a pomáhajú pri pohyblivosti. Rozpad týchto oblastí vankúša môže viesť k lokalizovanej bolesti. Ako sa mení štruktúra chrbtice, platničky a stavce môžu vyvíjať tlak na rôzne nervy, čo vedie k bolestiam v iných oblastiach tela.

Napríklad, ak dôjde k poškodeniu platničky v dolnej časti chrbta a postihne nervy v tejto oblasti, človek môže pociťovať ostrú bolesť v zadku a nohách.

Napriek svojmu názvu nejde o chorobu. Je to prirodzený jav, ktorý môže sa môže vyskytnúť s pribúdajúcim vekom.

 

Lieky na ochorenie medzistavcových platničiek

Niektoré voľno predajné protizápalové lieky môžu pomôcť zmierniť tlak na platničky a poskytnúť krátkodobú úľavu od bolesti.

Ak stav spôsobuje silnú bolesť alebo ovplyvňuje kvalitu života človeka, lekár môže odporučiť fyzickú terapiu a chirurgický zákrok.

 

Niektoré chirurgické zákroky zahŕňajú:

  • Injekcie do fazetového kĺbu: Pri tomto postupe chirurg vstrekuje lokálne anestetikum a steroidné roztoky okolo postihnutých platničiek.

  • Endoskopická rhizotómia: Tento postup využíva sondu, ktorá vysiela špecifické rádiové frekvencie na utlmenie nervových zakončení v postihnutej oblasti.

 Vyskočená platnička FIN

 

IV. Hernia disku

K vyskočeniu platničky (hernia disku) dochádza, keď sa jadro platničky posunie mimo stred, čím sa vlákna namáhajú a poškodzujú. Následne sa jadro platničky vyklenie von z prstenca a začne tlačiť na nervový koreň.

To môže spôsobiť tlak na nervy, čo spôsobuje intenzívnu ostrú bolesť.

Osoba môže tiež pociťovať príznaky ako:

 

Lieky na vysunutú platničku

Väčšina prípadov dobre reaguje na miernu liečbu, ako je odpočinok a fyzioterapia. V závažnejších prípadoch môže lekár odporučiť lieky proti bolesti alebo steroidné injekcie na zmiernenie príznakov.

V niektorých prípadoch môže byť potrebná operácia herniovaného disku. Tieto postupy často zahŕňajú odstránenie časti alebo celého postihnutého disku, aby sa znížil tlak na okolité nervy.

Chirurg môže tiež vložiť umelý disk do chrbtice alebo spojiť dva alebo viac stavcov.

 

V. Ťažké zranenia pri nehode

Násilné zranenia z nárazových športov, dopravných nehôd a pádov môžu spôsobiť náhlu bolesť chrbta. Každý, kto po takejto udalosti pociťuje bolesť chrbta, by mal kontaktovať lekára, pretože táto bolesť môže znamenať niečo vážnejšie, ako napríklad zlomeninu kosti v chrbte.

 

Okrem bolesti môžu niektoré ďalšie príznaky vážneho poranenia chrbta zahŕňať:

 

Každý, kto pociťuje tieto príznaky, by mal kontaktovať lekára.

 

Liečba zranenia pri nehodách

Najlepší liek na zranenie chrbta bude závisieť od príčiny, ktorá poškodenie spôsobila. Pri svalovom napätí môže stačiť napríklad odpočinok a fyzikálna terapia.

Ak sa u osoby vyskytne zlomenina v časti chrbtice, môže byť potrebná operácia, ktorá pomôže liečiť poškodenie.

 

VI. Iné chronické problémy

Bolesť krížov môže byť spôsobená zranením, ale môže byť aj príznakom chronického problému, ako napríklad:

  • nesprávne držanie tela

  • skolióza

  • spinálna stenóza

  • ankylozujúca spondylitída

  • infekcia obličiek

  • obličkové kamene

  • artritída

  • fibromyalgia

  • infekcia chrbtice

  • rakovina chrbtice

 

U žien môže bolesť dolnej časti chrbta signalizovať celý rad stavov vrátane ovariálnych cýst, maternicových fibroidov a rakoviny vaječníkov.

 

VII. Príčiny spôsobené každodennými aktivitami

Bolesť krížov je rozšírená a väčšina ľudí aspoň raz v živote zažije nejakú formu bolesti chrbta zapríčinenej svalovým napätím.

Bolesť krížov sa však môže vyskytnúť aj v dôsledku rôznych každodenných činností alebo situácií, ako napríklad:

  • zdvíhanie ťažkého závažia

  • sťahovanie nábytku

  • zdvíhanie ťažkých váh v telocvični

  • pretiahnutie

  • krútenie pri športe, ako je tenis alebo golf

  • venovanie sa fyzickým kontaktným športom

  • nesprávne vykrúcanie chrbta pri prenášaní závažia

  • nadváha

  • vykonávanie fyzickej práce, ako sú poľnohospodárske alebo stavebné práce

  • dlhé sedenie alebo státie

  • nosenie kabelky, tašky alebo batohu cez jedno rameno

 

Liečba

V závislosti od závažnosti a rozsahu týchto zranení sa nápravné opatrenia môžu pohybovať od pokoja a voľno predajných liekov proti bolesti až po chirurgické zákroky.

Fyzioterapia, korekcia držania tela a odpočinok môžu často pomôcť pri liečbe menších svalových poranení bez operácie.

V prípadoch vážneho poškodenia svalov alebo kostí môže byť potrebná korekčná operácia.

Bolest krizov

Kedy navštíviť lekára

Niekedy ľudia poznajú príčinu seknutia v krížoch. Napríklad bolesť sa môže vyskytnúť potom, čo sa zohnú, aby niečo zdvihli, alebo po intenzívnom tréningu v telocvični. V týchto prípadoch môže k uzdraveniu tela stačiť odpočinok a domáca starostlivosť.

 

Existujú však prípady, keď by ste mali kontaktovať lekára, vrátane:

  • keď bolesť nereaguje dobre na domácu liečbu

  • keď bolesť bez známej príčiny trvá dlhšie ako pár dní

  • keď pociťujete mravčenie alebo slabosť v nohách

 

Záver

Bolesť krížov je bežná. Často je výsledkom nesprávneho zdvíhania alebo prílišného namáhania svalov na chrbte. Niektoré chronické stavy môžu tiež viesť k bolestiam chrbta.

Bolesť chrbta spôsobená menšími zraneniami a napätím vo všeobecnosti dobre reaguje na domácu liečbu, ako sú voľno predajné  lieky proti bolesti, ľad a odpočinok.

Posilnenie svalov fyzikálnou terapiou môže v budúcnosti pomôcť predchádzať zraneniam spôsobeným napätím. Ak sa však bolesť v priebehu niekoľkých dní nezačne zlepšovať, možno je čas kontaktovať lekára, ktorý vám poskytne úplnú diagnózu.

V každom prípade môže práca priamo s lekárom alebo fyzioterapeutom pomôcť identifikovať a liečiť základnú príčinu ostrej bolesti chrbta u väčšiny ľudí.

 

 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 

https://www.medicalnewstoday.com

https://www.spine-health.com/blog/what-causes-sharp-lower-back-pain

https://www.healthline.com/health/sharp-pain-in-lower-back

Davis, D., et al. (2021). Sciatica.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

Dydyk, A. M., et al. (2021). Disk herniation.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

Fatoye, F., et al. (2019). Real-world incidence and prevalence of low back pain using routinely collected data.
https://link.springer.com

Low back pain fact sheet. (2020).
https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Fact-Sheets/Low-Back-Pain-Fact-Sheet

Overview: Lumbar decompression surgery. (2018).
https://www.nhs.uk/conditions/lumbar-decompression-surgery/

Sciatica. (2020).
https://www.nhs.uk/conditions/sciatica/

Surgery for a slipped disc. (2020).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/

 

Čítať článok
Ako uvoľniť  krčnú chrbticu: 17 jednoduchých cvikov proti bolesti
Ako uvoľniť krčnú chrbticu: 17 jednoduchých cvikov proti bolesti
 
Krčná chrbtica je časť chrbtice, ktorá sa nachádza v oblasti krku a zodpovedá za pohyb a podporu hlavy.
 
Krčná chrbtica môže byť stuhnutá v dôsledku sedavého spôsobu života, nadmernej fyzickej záťaže alebo ochorení kĺbov, ako je napríklad artróza. Uvoľnenie krčnej chrbtice môže pomôcť zmierniť bolesti a ťažkosti v tejto oblasti a zlepšiť pohyblivosť a stabilitu chrbtice.
 
Možnosti uvoľnenia krčnej chrbtice zahŕňajú masáže, fyzioterapiu a liečbu liekmi. 
 

Bez ohľadu na príčinu – hrbenie sa nad smartfónom, celodenné sedenie za stolom alebo dokonca zranenie – strečingové a posilňovacie cvičenia môžu výrazne prispieť k odstráneniu bolesti krčnej chrbtice.

Nižšie sme zostavili 17 cvikov, ktoré vám pomôžu natiahnuť a posilniť svaly:

 

I. Strečing

Po prvé: Uvoľnite svaly v problémovej oblasti pomocou dobrého strečingu.

Strečing pomáha obnoviť a udržiavať flexibilitu, podporuje rozsah pohybu a zlepšuje prietok krvi – to všetko môže zmierniť bolesť.

Snažte sa každému cviku venovať aspoň 30 sekúnd – ideálne 1 až 2 minúty.

 

1. Bočný ohyb, rotácia a natiahnutie krku 

Nahraný obrázok

Postavte sa alebo si sadnite čelom dopredu a začnite naklonením krku doprava. Mali by ste cítiť natiahnutie ľavého trapezového svalu.

Asi po 10 sekundách pomaly otáčajte hlavou proti smeru hodinových ručičiek. Zastavte sa na 10 sekúnd, keď dosiahnete ľavé rameno.

Dokončite rotáciu tak, že skončíte cvik tam, kde ste začali.

Opakujte túto sekvenciu 2-3 krát.

 

2. Krúženie ramenami

Nahraný obrázok

Postavte sa s rukami dole po stranách tela.

Krúživým pohybom spravte 5 rotačných pohybov ramenami dozadu a 5x dopredu.

Opakujte túto sekvenciu 2-3 krát.

 

3. Natiahnutie ruky nad hlavou

Nahraný obrázok

Posaďte sa na stoličku čelom dopredu s nohami na zemi.

Vystrite pravú ruku nad hlavu a natiahnite ju doľava. Ohýbajte trup, kým nepocítite natiahnutie spinohumerálneho svalu chrbta a ramena.

Vráťte sa na začiatok. Opakujte 5-krát, potom urobte to isté s ľavou rukou.

 

4. Natiahnutie hrudníka a ramien

Nahraný obrázok

Na tento cvik budete potrebovať zárubňu dverí.

Vstúpte do dverí a položte predlaktie na zárubňu. Uistite sa, že máte lakte ohnuté v 90-stupňovom uhle.

Nechajte váhu svojho tela mierne klesnúť dopredu, aby ste pocítili natiahnutie hrudníka a ramien.

Podržte 10 sekúnd a uvoľnite. Opakujte 3 krát.

 

5. Rotácia na stoličke

Nahraný obrázok

Posaďte sa bokom na stoličku. Vaša pravá strana by sa mala opierať o operadlo stoličky.

Nohy držte nehybne, otočte trup doprava a rukami sa natiahnite na operadlo stoličky.

Pomocou rúk sa naťahujte hlbšie a hlbšie.

Podržte 10 sekúnd. Opakujte 3-krát na každú stranu.

 

6. Mačací chrbát

Nahraný obrázok

Mačací chrbát je skvelý spôsob, ako precvičiť chrbticu a zároveň si natiahnuť ramená, krk a hrudník.

Ak chcete cvičiť mačací chrbát, postupujte takto:

  • Prejdite do kľaku na všetky štyri.
  • Pri nádychu zdvihnite hlavu a chrbát prehnite smerom nadol, tak aby ste sa pozerali nahor a brucho sa naplnilo vzduchom.
  • S výdychom predkloňte hlavu k hrudi a zaguľaťte chrbát smerom hore.
  • Opakujte tieto dve pozície 1 až 2 minúty.
 

7. Pozícia dieťaťa

Nahraný obrázok

Táto tradičná jogová pozícia jemne natiahne váš gluteus maximus, stehenné svaly a extenzory chrbtice. Pomáha zmierniť bolesť a napätie v celej chrbtici, krku a ramenách.

Jeho relaxačný účinok na vaše telo tiež pomáha uvoľniť stuhnuté svaly dolnej časti chrbta, podporuje flexibilitu a krvný obeh pozdĺž chrbtice.

 

Ak chcete urobiť detskú pózu, postupujte takto:

  • V pozícii kľaku si podoprite ruky a nohy o podložku.
  • S nádychom odtlačte ruky od podložky a zadok priložte pomaly na päty.
  • Ruky majte vystreté a voľne položené pred sebou.
  • Bruško oprite o stehná a čelo o zem.
  • Zamerajte sa na hlboké dýchanie a uvoľnenie všetkých napätých oblastí.
  • Držte túto pózu 1 minútu.

Túto pózu môžete urobiť niekoľkokrát počas vašej strečingovej rutiny.

 

8. Príťahy kolena k hrudníku

Tento cvik uvoľňuje vaše boky, stehná a zadok a zároveň podporuje celkovú relaxáciu.

 Nahraný obrázok

Ak chcete vykonať tento cvik, postupujte následovne:

  • Ľahnite si na chrbát s pokrčenými nohami a chodidlami na podlahe.
  • S výdychom pritiahnite ľavé koleno ku hrudníku.
  • V tejto polohe vydržte 30 – 60 sekúnd a voľne dýchajte.
  • S nádychom vráťte pokrčenú nohu do východiskovej polohy a pokračujte pravou nohou.
 

9. Natiahnutie hrudníka

Nahraný obrázok

Na dosiahnutie najlepších výsledkov použite penový valec alebo stoličku.

Ak používate penový valec, umiestnite ho pod hrudnú chrbticu. Nechajte hlavu a zadok padať na obe strany. Natiahnite ruky nad hlavu, aby ste prehĺbili natiahnutie.

 

Ak používate stoličku, posaďte sa čelom dopredu a nechajte hornú časť tela prepadnúť cez operadlo stoličky. Natiahnite ruky nad hlavu pre hlbší úsek.

Vydržte v ktorejkoľvek polohe 10 sekúnd a uvoľnite. Opakujte 3 krát.

 

10. Motýľ

Nahraný obrázok

Položte dlane na opačné ramená a spojte lakte tak, aby sa dotýkali. Podržte 5 sekúnd a uvoľnite.

Opakujte ešte 3-5 krát.

 

II. Posilňovanie

Posilnenie svalov na chrbte, ramenách a krku je nevyhnutné na zníženie a prevenciu bolesti. Vyberte si niekoľko cvikov z uvedených nižšie:

 

11. Cvik 1

Nahraný obrázok

Na tento cvik použite odporovú gumu alebo ľahkú až strednú činku.

Ak používate činku, držte ju v pravej ruke a ľavou rukou s natiahnutou pažou sa oprite o stoličku.

Telo ohnite do 45-stupňového uhla, čo umožňuje činke visieť dole.

Udržujte svoj krk neutrálny a kolená mierne ohnuté, vytiahnite činku priamo nahor so zastrčeným lakťom.

 

12. CVIK 2

Nahraný obrázok

Na dokončenie tohto cviku použite odporovú gumu.

Gumu pripevnite na stabilný povrch nad úrovňou očí. Gumu uchopte nadhmatom.

Potiahnite priamo k tvári, roztiahnite ramená do strán a stlačte ramená k sebe. Pozastavte a vráťte sa na začiatok.

Dokončite 3 série po 12 opakovaní.

 

13. CVIK 3 Stlačenie lopatky

Nahraný obrázok

S rukami dole po bokoch stlačte lopatky k sebe a podržte ich 10 sekúnd a uvoľnite.

Opakujte 3 až 5 krát.

 

14. CVIK 4

Nahraný obrázok

Postavte sa chrbtom k stene. Možno budete musieť mierne vykročiť, aby sa váš chrbát úplne zaprel o stenu.

Roztiahnite ruky, aby ste vytvorili tvar „T“ pri stene, potom ohnite lakte, aby ste vytvorili 90-stupňový uhol.

Pomaly pohybujte rukami nahor a nadol v pohybe „snehového anjela“, pričom zaistite, aby sa ruky pohybovali po stene.

Keď sa vaše prsty dotknú nad hlavou, vráťte sa na začiatok.

Dokončite 3 série po 10 opakovaní.

 

15. CVIK 5

Nahraný obrázok

Uchopte dve ľahké činky a ohnite sa v páse v 45-stupňovom uhle, s rukami visiacimi rovno nadol.

Udržujte svoj krk v neutrálnej pozícii, pozerajte do zeme a začnite zdvíhať ruky do strany a nahor.

V hornej časti pohybu stlačte ramená k sebe.

Dokončite 3 série po 12 opakovaní.

 

16. CVIK 6

Nahraný obrázok

Sadnite si alebo postavte sa pod odporovú gumu pripevnenú k stabilnému povrchu nad hlavou.

Potiahnite gumu, kým vaše ramená nebudú rovnobežné so zemou a vráťte sa na začiatok.

Dokončite 3 série po 12 opakovaní.

 

17. CVIK 7

Nahraný obrázok

Ľahnite si na brucho s rukami natiahnutými nad hlavu.

Udržujte krk v neutrálnej pozícii a súčasne zdvihnite ruky a nohy. Uistite sa, že na zdvíhanie používate chrbát a zadok.

V hornej časti krátko zastavte a vráťte sa na začiatok.

Dokončite 3 série po 10 opakovaní.

 

 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 

https://www.healthline.com

Cat cow. (n.d.).
acefitness.org/education-and-resources/lifestyle/exercise-library/15/cat-cow

Child's pose. (n.d.).
acefitness.org/education-and-resources/lifestyle/exercise-library/227/childs-pose

Face pull. (n.d.).
bodybuilding.com/exercises/face-pull

Healthy upper back: Exercises. (n.d.).
mydoctor.kaiserpermanente.org

The importance of stretching. (n.d.).
health.harvard.edu/staying-healthy/the-importance-of-stretching

Incline reverse fly. (n.d.).
acefitness.org/education-and-resources/lifestyle/exercise-library/34/incline-reverse-fly

Knee-to-chest stretch. (n.d.).
arthritis.org/living-with-arthritis/exercise/videos/stretches/knee-to-chest-stretch.php

Kneeling lat pulldown. (n.d.).
acefitness.org/education-and-resources/lifestyle/exercise-library/35/kneeling-lat-pulldown

Laughlin, K. (2011). Chair rotation.
youtube.com/watch?v=PwpSMCenE4Q

Neck strain exercises. (n.d.).
summitmedicalgroup.com

Sport + Spinal. (2011). Wall angel exercise [Video file].
youtube.com/watch?v=YO87HFVgsGo

Supermans. (n.d.).
acefitness.org/education-and-resources/lifestyle/exercise-library/9/supermans

Upper back pain exercises. (n.d.)
summitmedicalgroup.com

 

Čítať článok
Bolesť zápästia: Príčiny, príznaky a liečba bolesti zápästia
Bolesť zápästia: Príčiny, príznaky a liečba bolesti zápästia
 
Bolesť zápästia je bežným zdravotným problémom, ktorý môže mať mnoho príčin ako napríklad zranenie, ochorenie kĺbov, alebo opotrebovanie kĺbov.
 
Príznaky bolesti zápästia zahŕňajú bolesti pri pohybe alebo statickom zaťažení zápästia, alebo opuchy zápästia. Liečba bolesti zápästia závisí od príčiny a môže zahŕňať liečbu liekmi, fyzioterapiu a v prípade závažných prípadov aj chirurgický zákrok.

V tomto článku sa dočítate: 

 

1. Príčiny bolesti zápästia

I. Syndróm karpálneho tunela

Stredný nerv je jedným z troch hlavných nervov v predlaktí. Syndróm karpálneho tunela nastáva, keď je stredný nerv stlačený alebo zovretý.
 
Nachádza sa na dlani vašej ruky a poskytuje tak cit nasledujúcim častiam ruky:
  • palec
  • ukazovák
  • prostredník
  • časť prstenníka
 
Poskytuje tiež elektrický impulz do svalu vedúceho k palcu. Syndróm karpálneho tunela sa môže vyskytnúť v jednej alebo oboch rukách.
 
Opuch zápästia spôsobuje kompresiu pri syndróme karpálneho tunela. Bolesť je spôsobená nadmerným tlakom v zápästí a na stredný nerv.
 
Okrem toho, že syndróm karpálneho tunela spôsobí bolesť v zápästí, môže viesť k znecitliveniu, slabosti a mravčeniu na boku ruky v blízkosti palca.
 
 
K opuchu zápästia a k vyvolaniu syndrómu karpálneho tunela môže dôjsť v dôsledku ktorejkoľvek z nasledujúcich stavov:
 
  • vykonávanie opakovaných úloh rukami, ako je písanie, kreslenie alebo šitie

  • nadváha, tehotenstvo alebo menopauza

  • určité zdravotné ťažkosti, ako je cukrovka, artritída alebo nedostatočná činnosť štítnej žľazy

 
II. Zranenie zápästia
 
Zranenie zápästia môže tiež spôsobiť bolesť. Medzi poranenia zápästia patria vyvrtnutia, zlomeniny kostí a zápal šliach.
 
Opuch, podliatiny alebo poškodené kĺby v blízkosti zápästia môžu byť príznakmi poranenia zápästia. Niektoré úrazy zápästia sa môžu stať v dôsledku traumy z nárazu. Iné sa môžu časom vyvíjať pomaly.
 

III. Dna

Dna je spôsobená hromadením kyseliny močovej v tele. Kyselina močová je chemická látka produkovaná, keď vaše telo rozkladá potraviny, ktoré obsahujú organické zlúčeniny nazývané puríny.

 
Väčšina kyseliny močovej sa rozpúšťa v krvi a vylučuje sa z tela močením. V niektorých prípadoch však telo produkuje príliš veľa kyseliny močovej.
 
Prebytočná kyselina močová sa môže ukladať v kĺboch, čo vedie k bolestiam a opuchom. Táto bolesť sa často vyskytuje v kolenách, členkoch, zápästiach a chodidlách.
 
 
Medzi bežné príčiny dny patria:
  • nadmerné pitie alkoholu
  • prejedanie sa
  • niektoré lieky, napríklad diuretiká
  • choroby, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka a ochorenie obličiek
 

IV. Artritída

Artritída je zápal kĺbov. Tento stav môže spôsobiť opuch a stuhnutosť postihnutej časti tela. Artritída má veľa príčin, vrátane bežného opotrebovania, starnutia a prepracovania.

 
Existuje mnoho foriem artritídy, ale najbežnejšie typy zahŕňajú:
 
 
I. Reumatoidná artritída (RA)
 
Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré zvyčajne postihuje obe zápästia. Vzniká keď imunitný systém omylom napadne výstelku kĺbov vrátane zápästí. To môže spôsobiť bolestivé opuchy, ktoré môžu nakoniec viesť k erózii kostí.

 

II. Osteoartritída (OA)

Osteoartritída je degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré je bežné u starších ľudí. Je to spôsobené rozpadom chrupavky, ktorá pokrýva kĺby.

Ochranné tkanivo je poškodené vekom a opakovaným pohybom. To zvyšuje trenie, keď sa kosti kĺbu otierajú o seba, čo vedie k opuchu a bolesti.

III. Psoriatická artritída (PsA)

Psoriatická artritída je typ artritídy, ktorá sa vyskytuje u ľudí s kožným ochorením nazývaným psoriáza.

 

2. Príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť spolu s bolesťou zápästia

 
Bolesť v zápästí môže byť sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:
  • opuchnuté prsty

  • ťažkosti s uchopením predmetov

  • necitlivosť alebo pocit mravčenia v rukách

  • bolesť, necitlivosť alebo mravčenie, ktoré sa v noci zhoršujú

  • náhla, ostrá bolesť v ruke

  • opuch alebo začervenanie okolo zápästia

  • vyžarujúce nadmerné teplo poraneného kĺbu

 
Okamžite zavolajte lekárovi, ak zápästie vyžaruje nadmerné teplo, je červené a ak máte horúčku vyššiu ako 37,8 ° C.
 
Tieto príznaky môžu signalizovať infekčnú (septickú) artritídu, čo je vážne ochorenie. Ak nemôžete hýbať zápästím alebo ak vyzerá vaša ruka neobvykle, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára. Možno máte zlomeninu.
 

3. Diagnostika príčiny bolesti zápästia

 
Váš lekár vykoná fyzické vyšetrenie a nariadi určité testy na diagnostikovanie príčiny bolesti v zápästí ako napríklad:
  • skontroluje úchop prostredníctvom držania ľubovoľného predmetu

  • vyhotoví röntgenové snímky zápästia na vyhodnotenie stavu kostí a kĺbov

  • objedná vás na elektromyografiu, čo je vyšetrenie zachycujúce elektrickú aktivitu svalov. Overuje sa ich stav a správne nervové zásobovanie = inervácia.

  • vyžiada si test rýchlosti nervového vedenia na kontrolu poškodenia nervov

  • spraví močové a krvné testy na zistenie akýchkoľvek ťažkostí

  • odoberie malú vzorku tekutiny z kĺbov, aby skontroloval prítomnosť kryštálov alebo vápnika
 

4. Liečba

Liečba bolesti zápästia závisí od príčiny bolesti. Preto je dôležité, aby ste pred liečbou poznali príčiny bolesti.
 

1. Domáca starostlivosť

Domáca starostlivosť môže upokojiť bolesti zápästia, najmä ak sú spôsobené podvrtnutím, alebo zápalom.

I. Odpočinok

Prvým krokom pri liečbe boľavého zápästia je odpočinok, čo umožňuje ústup akútneho zápalu. Treba byť ale opatrný, dlhodobá imobilizácia môže spôsobiť stuhnutie kĺbu.

II. Ľadovanie

V prípade podvrtnutia, alebo zápalu šliach je dobré prvé dva dni si každé dve až štyri hodiny prikladať ľad zabalený v uteráku na zápästie po dobu dvadsať minút. Neaplikujte ľad dlhšie ako 20 minút, nepomôže to v rýchlejšej liečbe.

III. Kompresia

Váš lekár vám môže odporučiť kompresiu zápästia. Pomocou elastického obväzu obaľte zápästie od dolnej časti prstov až po hornú časť predlaktia.

Zábal by mal byť priliehavý, ale nemal by prerušiť obeh ruky a zápästia (mravčenie je známkou toho, že je príliš stiahnutý).

IV. Imobilizácia

Dlahy môžu pomôcť ľuďom, ktorí nedávno utrpeli poranenie podvrtnutím zápästia, alebo majú syndróm karpálneho tunela. V prípade bolesti spôsobenej artritídou je užitočné nosiť dlahu pri bolestiach.

 

2. Lieky

I. Nesteroidné protizápalové lieky proti bolesti patria medzi najčastejšie predpisované lieky, najmä u pacientov s bolesťami zápästia spôsobenými problémami, ako sú podvrtnutie a artritída. Nepoužívajú sa na liečbu syndrómu karpálneho tunela.

II. Kortizón je silný liek, ktorý lieči aj zápaly - a zápal je častým problémom u pacientov s bolesťami zápästia, ako sú pacienti s tendonitídou.

 

3. Chirurgický zákrok

Niektoré stavy zápästia si vyžadujú chirurgický zákrok, napríklad určité typy zlomenín, gangliové cysty (ak je potrebné odstránenie).
 

5. Prevencia

Nosenie ochranných pomôcok, alebo chráničov na zápästí pri športoch, ako sú kolieskové korčule, hokej, alebo snowboarding môže pomôcť zabrániť mnohým poraneniam zápästia.
 
Ľudia, ktorí utrpeli zranenie zápästia, môžu mať vyššie riziko ďalších zranení, najmä ak nie je obnovená plná mobilita a sila zápästia. Z tohto dôvodu je pre aktívnych športovcov dôležité zabezpečiť, aby pred pokračovaním v športových činnostiach znovu získali plnú funkciu zápästia.
 
Fyzioterapia môže byť obzvlášť užitočná na spevnenie zápästia.
 
Zabrániť rozvoju alebo zhoršeniu syndrómu karpálneho tunela pomôže vyhýbať sa opakovaným pohybom a používať ergonomické opierky zápästí alebo podložiek pod myš.
 
 
 
 
 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje: 
 

https://www.healthline.com

https://www.verywellhealth.com

Carpal tunnel syndrome fact sheet. (2018).
nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Fact-Sheets/Carpal-Tunnel-Syndrome-Fact-Sheet

Mayo Clinic Staff. (2019). Rheumatoid arthritis.
org/diseases-conditions/rheumatoid-arthritis/home/ovc-20197388

What is gout? (2016).
nih.gov/Health_Info/Gout/gout_ff.asp

Wrist arthroscopy. (2013).
aaos.org/topic.cfm?topic=a00001

Bass E. Tendinopathy: why the difference between tendinitis and tendinosis matters.Int J Ther Massage Bodywork. 2012;5(1):14-7.

How can tenosynovitis be treated?Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG). 2018.

Chatterjee R, Vyas J. Diagnosis and management of intersection syndrome as a cause of overuse wrist pain.BMJ Case Rep. 2016;2016.  doi:10.1136/bcr-2016-216988

Wrist Sprain. What is it?Harvard Health Publishing. Harvard Medical School. 2019.

Satteson E, Tannan S. De Quervain-Tenosynovitis.StatPearls Publishing. 2019.

Carpal Tunnel Syndrome: Treating Hand Pain and Numbness.J Orthop Sports Phys Ther. 2019;49(5):361.  doi:10.2519/jospt.2019.0502

Hackney LA, Dodds SD. Assessment of scaphoid fracture healing.Curr Rev Musculoskelet Med. 2011;4(1):16-22.  doi:10.1007/s12178-011-9072-0

Lu H, Chen Q, Shen H. A repeated carpal tunnel syndrome due to tophaceous gout in flexor tendon: A case report.Medicine (Baltimore). 2017;96(9):e6245.  doi:10.1097/MD.0000000000006245

Jennings JD, Zielinski E, Tosti R, Ilyas AM. Septic Arthritis of the Wrist: Incidence, Risk Factors, and Predictors of Infection. 2017;40(3):e526-e531.  doi:10.3928/01477447-20170404-01

Gregush R, Habusta S. Ganglion Cyst.StatPearls Publishing. 2019.

Cutts S. Cubital tunnel syndrome.Postgrad Med J. 2007;83(975):28-31.  doi:10.1136/pgmj.2006.047456

Akhondi H, Panginikkod S. Wrist Arthritis.StatPearls Publishing. 2019.

Caridi JM, Pumberger M, Hughes AP. Cervical radiculopathy: a review.HSS J. 2011;7(3):265-72.  doi:10.1007/s11420-011-9218-z

Paavola M, Kannus P, Järvinen TA, Järvinen TL, Józsa L, Järvinen M. Treatment of tendon disorders. Is there a role for corticosteroid injection?. Foot Ankle Clin. 2002;7(3):501-13.

Additional Reading

Adams JE, Habbu R. Tendinopathies of the Hand and Wrist.J Am Acad Orthop Surg. 2015 Dec;23(12):741-50.

Dale AM, Harris-Adamson D, Rempel D, e al. Prevalence and incidence of carpal tunnel syndrome in US working populations: pooled analysis of six prospective studies. Scand J Work, Environ & Health. 2013;39(5):495-505. DOI: 10.5271/sjweh.3351.

Goldfarb CA, Puri SK, Carlson MG. Diagnosis, Treatment, and Return to Play for Four Common Sports Injuries of the Hand and Wrist. J Am Acad Orthop Surg. 2016 Dec;24(12):853-862.

Shehab R, Mirabelli MH. Evaluation and Diagnosis of Wrist Pain: A Case-Based Approach. Am Fam Physician. 2013 Apr 15;87(8):568-73.

 

Čítať článok
Spinálna stenóza: Príznaky, príčiny a liečba
Spinálna stenóza: Príznaky, príčiny a liečba
 
Spinálna stenóza je ochorenie, pri ktorom sa zúži priestor okolo miechy, čo môže spôsobiť tlak na nervy a spôsobiť bolesti, slabosť alebo znecitlivenie v dolnej časti tela.
 
Spinálna stenóza sa môže vyskytnúť v dôsledku ochorení kĺbov, ako je napríklad artróza, alebo poškodenia miechy spôsobeného napríklad úrazmi. Príznaky spinálnej stenózy zahŕňajú bolesti chrbta, slabosť alebo znecitlivenie v dolnej časti tela a ťažkosti pri chôdzi.
 
Liečba spinálnej stenózy závisí od závažnosti ochorenia a môže zahŕňať liečbu liekmi, fyzioterapiu a v prípade závažných prípadov aj chirurgický zákrok.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je spinálna stenóza

Spinálna stenóza je zúženie priestorov vo vašej chrbtici, čo môže spôsobiť tlak na nervy, ktoré prechádzajú chrbticou. Spinálna stenóza sa najčastejšie vyskytuje v dolnej časti chrbta a krku.

Niektorí ľudia so spinálnou stenózou nemusia mať príznaky. Iní môžu pociťovať bolesť, mravčenie, necitlivosť a svalovú slabosť. Príznaky sa môžu časom zhoršiť.

Spinálna stenóza je najčastejšie spôsobená opotrebovaním chrbtice v súvislosti s osteoartritídou. V závažných prípadoch spinálnej stenózy môžu lekári odporučiť operáciu na vytvorenie dodatočného priestoru pre miechu alebo nervy.

 bolest krížov bioliek_1

2. Typy spinálnej stenózy

Typ spinálnej stenózy je klasifikovaný podľa toho, kde na chrbtici sa vyskytuje. Je možné mať viac ako jeden typ spinálnej stenózy.

 

Dva hlavné typy spinálnej stenózy sú:

 

I. Cervikálna stenóza

Tento typ sa vyskytuje v krčnej časti vašej chrbtice. Rizikom je kompresia miechy, ktorú môže nasledovať rad neurologických ťažkostí. Závažnosť sa odvíja od miesta a rozsahu poškodenia.

 

II. Lumbálna stenóza

Tento typ stenózy sa vyskytuje v krížovej časti chrbta. Je to najbežnejšia forma spinálnej stenózy.

Pri lumbálnej stenóze v dolnej časti chrbtice dochádza k stlačeniu nervového koreňa miechového kanála a to môže vyvolať príznaky ischiatického brnenia, slabosť, alebo stuhnutosť vyžarujúcu z dolnej časti chrbtice do oblasti zadku a nôh a to hlavne pri fyzickej aktivite. 

Spinalna stenoza 3

3. Príznaky

Bolesti spôsobené spinálnou stenózou vám potvrdí MRI, alebo CT vyšetrenie. Príznaky začínajú postupne a časom sa zhoršujú. Príznaky sa líšia v závislosti od miesta stenózy a od toho, ktoré nervy sú postihnuté.

 

I. Na krku (krčná chrbtica)

 

II. V dolnej časti chrbta (bedrová chrbtica)

  • Necitlivosť alebo mravčenie v chodidle alebo nohe

  • Slabosť v chodidle alebo nohe

  • Bolesť alebo kŕče v jednej alebo oboch nohách pri dlhom státí alebo pri chôdzi, ktoré zvyčajne ustúpia, keď sa predkloníte alebo sadnete

  • Bolesť chrbta

 

Kedy navštíviť lekára

Ak máte niektorý z uvedených príznakov, navštívte svojho lekára.

 Spinalna stenoza

4. Príčiny spinálnej stenózy

Chrbtica je sústava stavcov tiahnuca sa od krku až do krížovej časti tela. Stavce tvoria miechový kanál, ktorý chráni vašu miechu (nervy).

Spoločným znakom príčin spinálnej stenózy je že menia štruktúru chrbtice, čo spôsobuje zúženie priestoru okolo miechy a nervových koreňov.

 

Príčiny spinálnej stenózy môžu zahŕňať:

 

I. Kostné ostrohy

Opotrebenie spôsobené osteoartritídou na stavcoch môže vyvolať tvorbu kostných výbežkov, ktoré môžu prerásť do miechového kanála.

Pagetova choroba je ochorenie kostí prejavujúce sa zmenou tvaru, deformáciami, zväčšovaním objemu a tiež stratou pevnosti postihnutých kostí. 

 

II. Hernia disku (vysunutá platnička)

Platnička funguje ako tlmič medzi stavcami, ale má tendenciu vekom vysychať. Trhliny vo vonkajšej časti platničky môžu umožniť, aby časť mäkkého vnútorného materiálu unikla a tlačila tak na miechu alebo nervy.

 

III. Zhrubnuté väzy

Väzy pomáhajú držať stavce chrbtice pohromade, ale môžu časom stuhnúť a zhrubnúť. Tieto zhrubnuté väzy sa môžu vydúvať do miechového kanála.

 

IV. Nádory

Abnormálne výrastky sa môžu tvoriť vo vnútri miechy, v membránach ktoré pokrývajú miechu alebo v priestore medzi miechou a stavcami.

 

V. Poranenia chrbtice

Autonehody a iné traumy môžu spôsobiť dislokácie alebo zlomeniny jedného alebo viacerých stavcov. Vysunutá kosť pri zlomenine chrbtice môže poškodiť obsah miechového kanála.

Opuch blízkeho tkaniva bezprostredne po operácii chrbta môže tiež spôsobiť tlak na miechu alebo nervy.

 

Rizikové faktory

Väčšina ľudí so spinálnou stenózou má viac ako 50 rokov. Hoci degeneratívne zmeny môžu spôsobiť spinálnu stenózu u mladších ľudí, je potrebné zvážiť aj iné príčiny.

Patrí medzi ne trauma, vrodená deformácia chrbtice, ako je skolióza a genetické ochorenie ovplyvňujúce vývoj kostí a svalov v celom tele.

 

Komplikácie

Zriedkavo môže neliečená závažná spinálna stenóza postupovať a spôsobiť trvalé následky ako:

  • Necitlivosť
  • Slabosť
  • Problémy s rovnováhou
  • Inkontinencia
  • Paralýza
 bolest krizov

5. Diagnostika spinálnej stenózy

Na diagnostiku spinálnej stenózy sa vás lekár môže opýtať na príznaky a symptómy, prediskutovať vašu anamnézu a vykonať fyzické vyšetrenie.

Môže vás poslať na zobrazovacie testy, ktoré mu pomôžu určiť príčinu vašich príznakov a symptómov.

 

Zobrazovacie testy:

 

I. Röntgenový snímok

Röntgenový snímok chrbta môže odhaliť kostné zmeny, ako sú kostné ostrohy, ktoré môžu zužovať priestor v miechovom kanáli. Každé röntgenové vyšetrenie ale zahŕňa malé vystavenie sa žiareniu.
 
 

II. Magnetická rezonancia (MRI)

MRI využíva silný magnet a rádiové vlny na vytváranie prierezových snímok vašej chrbtice. Test dokáže odhaliť poškodenie vašich platničiek a väzov, ako aj prítomnosť nádorov. Najdôležitejšie je, že môže ukázať, kde sú nervy v mieche pod tlakom.
 
 

III. CT alebo CT myelogram

Ak nemôžete podstúpiť magnetickú rezonanciu, váš lekár vám môže odporučiť počítačovú tomografiu (CT), test, ktorý kombinuje röntgenové snímky zhotovené z mnohých rôznych uhlov na vytvorenie detailných prierezových snímok vášho tela.

Pri CT myelograme sa CT vyšetrenie vykonáva po injekcii kontrastného farbiva. Farbivo ohraničuje miechu a nervy a môže odhaliť herniu platničky, kostné ostrohy a nádory.

 

6. Liečba

Liečba spinálnej stenózy závisí od miesta stenózy a závažnosti vašich príznakov a symptómov.

Porozprávajte sa so svojím lekárom o liečbe, ktorá je pre vašu situáciu najlepšia. Ak sú vaše príznaky mierne alebo sa u vás nevyskytujú žiadne, váš lekár môže sledovať váš stav pravidelnými kontrolnými vyšetreniami.

Môže vám ponúknuť niekoľko tipov na starostlivosť o seba, ktoré môžete urobiť doma. Ak to nepomôže, môže odporučiť lieky alebo fyzioterapiu. Operácia môže byť možnosťou, ak iné spôsoby liečby nepomohli.

 

I. Lieky

Váš lekár vám môže predpísať:

  • Lieky proti bolesti. Lieky proti bolesti, ako je ibuprofén, naproxén a acetaminofén sa môžu dočasne použiť na zmiernenie bolesti spinálnej stenózy. Zvyčajne sa odporúčajú len na krátky čas, pretože existuje len málo dôkazov o prínose dlhodobého používania.

  • Antidepresíva. Nočné dávky tricyklických antidepresív, ako je amitriptylín, môžu pomôcť zmierniť chronickú bolesť.

  • Lieky proti záchvatom. Niektoré lieky proti záchvatom, ako je gabapentín a pregabalín sa používajú na zníženie bolesti spôsobenej poškodenými nervami.

  • Na krátkodobú úľavu od bolesti môžu byť užitočné lieky, ktoré obsahujú lieky súvisiace s kodeínom, ako je oxykodón a hydrokodón. Opioidy možno tiež opatrne zvážiť pri dlhodobej liečbe. Prinášajú však riziko vážnych vedľajších účinkov vrátane vytvárania návykov.

 

II. Fyzioterapia

Je bežné, že ľudia, ktorí majú spinálnu stenózu, sú menej aktívni v snahe znížiť bolesť. To však môže viesť k svalovej slabosti, čo môže mať za následok väčšiu bolesť. Fyzioterapeut vás môže naučiť cvičenia, ktoré vám môžu pomôcť:

  • Vybudovať silu a vytrvalosť

  • Udržať pružnosť a stabilitu chrbtice

  • Zlepšť svoju rovnováhu

 bolest krcnej chrbtice 2
 

III. Steroidné injekcie

Vaše nervové korene môžu byť podráždené a opuchnuté na miestach, kde sú zovreté. Zatiaľ čo injekcia steroidného lieku (kortikosteroid) do priestoru okolo nárazu nevyrieši stenózu, môže pomôcť znížiť zápal a zmierniť niektoré bolesti.

Steroidné injekcie nefungujú u každého. Opakované injekcie steroidov môžu oslabiť okolité kosti a spojivové tkanivo, takže tieto injekcie môžete dostať len niekoľkokrát do roka.

 

IV. Chirurgická dekompresia bedrovej chrbtice

Operatívna dekompresia (uvoľnenie) bedrovej chrbtice je operácia využívaná na liečbu stlačených nervov v dolnej (bedrovej) časti chrbtice, ktoré blokujú napríklad chôdzu alebo cit v nohách.

Odporúča sa v tom prípade, ak predošlé chirurgické zákroky nezlepšili u pacienta jeho stav. Cieľom je stlmiť pretrvávajúce bolesti a necitlivosť v nohách, spôsobené tlakom na nervy v chrbtici.

 

V. Operácia

Operácia môže byť zvažovaná ak iné druhy liečby nepomohli alebo ak máte zdravotné postihnutie spôsobené spinálnou stenózou. Ciele operácie zahŕňajú zmiernenie tlaku na miechu alebo nervové korene vytvorením väčšieho priestoru v miechovom kanáli.

Chirurgická dekompresia bedrovej chrbtice je najdefinitívnejším spôsobom, ako sa pokúsiť vyriešiť symptómy spinálnej stenózy.

Výskum ukazuje, že operácie chrbtice majú za následok menej komplikácií, keď ich vykonávajú skúsení chirurgovia. Neváhajte sa opýtať na skúsenosti svojho chirurga s operáciou spinálnej stenózy. Ak máte nejaké pochybnosti, získajte druhý názor.

 

Príklady operačných zákrokov na liečbu spinálnej stenózy zahŕňajú:

 

a) Laminektómia

Týmto postupom sa odstráni zadná časť (lamina) postihnutého stavca. Laminektómia sa niekedy nazýva dekompresná operácia, pretože zmierňuje tlak na nervy tým, že okolo nich vytvára viac priestoru.

V niektorých prípadoch môže byť potrebné, aby bol tento stavec spojený s priľahlými stavcami (spinálna fúzia), aby sa zachovala pevnosť chrbtice.

 

b) Laminotómia

Tento postup odstráni iba časť lamina, zvyčajne sa vyreže diera dostatočne veľká na to, aby sa uvoľnil tlak v konkrétnom mieste.

 

c) Laminoplastika

Tento zákrok sa vykonáva len na stavcoch na krku (krčná chrbtica). Otvára priestor v miechovom kanáli vytvorením závesu na lamine.

 

d) Minimálne invazívna operácia

Tento prístup k chirurgickému zákroku odstraňuje kosť alebo laminu spôsobom, ktorý znižuje poškodenie blízkeho zdravého tkaniva. To má za následok menšiu potrebu robiť spinálne fúzie.

Zatiaľ čo spinálne fúzie sú užitočným spôsobom, ako stabilizovať chrbticu a znížiť bolesť, ich vyhýbaním sa môžete znížiť potenciálne riziká, ako je bolesť po chirurgickom zákroku a zápaly a choroby v blízkych častiach chrbtice.

Okrem zníženia potreby spinálnej fúzie sa ukázalo, že minimálne invazívny prístup k operácii vedie ku kratšiemu času zotavenia.

Vo väčšine prípadov tieto operácie vytvárajúce priestor pomáhajú znižovať príznaky spinálnej stenózy. Príznaky niektorých ľudí však zostávajú rovnaké alebo sa po operácii zhoršujú.

 tejpovanie

7. Domáca liečba

Lekár vám môže navrhnúť, aby ste do svojho života začlenili niekoľko domácich procedúr vrátane:

 

I. Skúšanie liekov proti bolesti

Voľne predajné lieky, ako je aspirín, ibuprofén, naproxén a acetaminofén môžu pomôcť znížiť bolesť a zápal.

 

II. Aplikácia teplých alebo studených zábalov

Niektoré príznaky cervikálnej spinálnej stenózy možno zmierniť aplikáciou tepla alebo ľadu na krk.

 

III. Udržiavanie zdravej hmotnosti

Zamerajte sa na udržanie zdravej hmotnosti. Ak máte nadváhu alebo obezitu, lekár vám môže odporučiť, aby ste schudli. Strata nadmernej hmotnosti môže znížiť bolesť tým, že uvoľní trochu stresu z chrbta, najmä bedrovej časti chrbtice.

 

IV. Cvičenie

Ohýbacie, naťahovacie a posilňovacie cvičenia môžu pomôcť „otvoriť“ chrbticu. Porozprávajte sa s fyzioterapeutom alebo so svojím lekárom o tom, aké cvičenia sú bezpečné pre vás doma.

 

V. Pomocou palice alebo chodítka

Okrem zabezpečenia stability môžu tieto pomôcky pomôcť zmierniť bolesť tým, že vám umožnia predkloniť sa pri chôdzi.

  

Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 

Zdroje: 

https://www.mayoclinic.org

Spinal stenosis. National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases. https://www.niams.nih.gov. Accessed March 7, 2017.

Goldman L, et al., eds. Mechanical and other lesions of the spine, nerve roots and spinal cord. In: Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, Pa.: Saunders Elsevier; 2016. https://www.clinicalkey.com. Accessed March 7, 2017.

Frontera WR. Lumbar spinal stenosis. In: Essentials of Physical Medicine and Rehabilitation: Musculoskeletal Disorders, Pain, and Rehabilitation. 3rd ed. Philadelphia, Pa.: Saunders Elsevier; 2015. https://www.clinicalkey.com. Accessed March 7, 2017.

Cervical stenosis, myelopathy and radiculopathy. North American Spine Society. http://www.knowyourback.org. Accessed March 7, 2017.

Levin K. Lumbar spinal stenosis: Treatment and prognosis. http://www.uptodate.com/home. Accessed March 7, 2017.

Kim K, et al. Nonsurgical Korean integrative treatments for symptomatic lumbar spinal stenosis: A three-armed randomized controlled pilot trial protocol. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. 2016;2016:2913248. https://www.hindawi.com. Accessed March 7, 2017.

Dasenbrock HH, et al. The impact of provider volume on the outcomes after surgery for lumbar spinal stenosis. Neurosurgery. 2012;70:1346.

AskMayoExpert. Lumbar spinal stenosis. Rochester, Minn.: Mayo Foundation for Medical Education and Research; 2016.

AskMayoExpert. Minimally invasive lumbar decompression (MILD). Rochester, Minn.: Mayo Foundation for Medical Education and Research; 2017.

Abt NB, et al. Thirty day postoperative outcomes following anterior lumbar interbody fusion using the National Surgical Quality Improvement Program database. Clinical Neurology and Neurosurgery. 2016;143:126.

Barbara Woodward Lips Patient Education Center. Spinal stenosis. Rochester, Minn.: Mayo Foundation for Medical Education and Research; 2003.

Barbara Woodward Lips Patient Education Center. Minimally invasive lumbar decompression (MILD). Rochester, Minn.: Mayo Foundation for Medical Education and Research; 2012.

Watson JC (expert opinion). Mayo Clinic, Rochester, Minn. March 28, 2017.

Brown AY. Allscripts EPSi. Mayo Clinic, Rochester, Minn. Feb. 13, 2017.

Bydon M (expert opinion). Mayo Clinic, Rochester, Minn. April 17, 2017.

Onishi K, et al. Human adipose-derived mesenchymal stromal/stem cells remain viable and metabolically active following needle passage. Physical Medicine and Rehabilitation. 2016;8:844.

Staats PS, et al. MiDAS ENCORE: Randomized controlled clinical trial report of 6-month results. Pain Physician. 2016;19:25.

Chou R. Subacute and chronic low back pain: Nonsurgical interventional treatment. www.uptodate.com/home. Accessed March 22, 2017.

Chou R, et al. Nonpharmacologic therapies for low back pain: A systematic review for an American College of Physicians Clinical Practice Guidelines. Annals of Internal Medicine. 2017;166:1.

Morrey ME, et al. Molecular landscape of arthrofibrosis: Microarray and bioinformatics analysis of the temporal expression of 380 genes during contracture genesis. Gene. 2017;610:15.

 

Obrázky:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/

 

Čítať článok
Ako odblokovať sedací nerv (ischias): 10 jednoduchých cvikov
Ako odblokovať sedací nerv (ischias): 10 jednoduchých cvikov
 
Sedací nerv, alebo ischias je jeden z najväčších nervov v tele, ktorý prechádza cez chrbticu a končí v dolnej časti tela.
 
Sedací nerv môže byť "odblokovaný", ak sa vyskytne zápal alebo poškodenie tohto nervu, čo môže spôsobiť bolesti, slabosť alebo znecitlivenie v dolnej časti tela. Odblokovanie sedacieho nervu môže pomôcť zmierniť tieto príznaky a obnoviť pohyblivosť a funkciu nervu.
 
Možnosti odblokovania sedacieho nervu zahŕňajú liečbu liekmi, fyzioterapiu, masáže a v prípade závažných prípadov aj chirurgický zákrok.

 

Čo je ischias a ako vám môže pomôcť cvičenie?

Sedací nerv začína v dolnej časti chrbta a prechádza hlboko cez zadok a stehná až do bokov nôh.

Ischias je spôsobený stlačením, podráždením alebo poranením sedacieho nervu alebo dolných stavcov. Napäté, nadmerne používané alebo zranené svaly môžu tiež spôsobiť ischias.

Ischias spôsobuje ostrú, pulzujúcu bolesť, alebo pálivý pocit, ktorý vystreľuje alebo vyžaruje do nohy.

Môžete tiež cítiť necitlivosť, mravčenie a zápal. Často ischias cítiť len na jednej strane tela.

Štúdia z roku 2013 zistila, že niektoré jogové pozície sú užitočné pri zlepšovaní príznakov ischiasu. Výskum z roku 2017 poukazuje na schopnosť jogy:
  • znížiť chronickú bolesť krížov

  • zlepšiť obmedzenia v činnosti

  • znížiť používanie liekov proti bolesti

 

Pozrime sa bližšie na to, ako môžete použiť terapeutické cviky jogy na prevenciu, upokojenie a liečbu ischiasu.

 

1. Poloha dieťaťa (Balasana)

Detská póza je skvelý spôsob, ako uvoľniť svoje telo. Predlžuje a naťahuje vašu chrbticu, podporuje flexibilitu a otvorenosť v bokoch, stehnách a krížoch.

Nahraný obrázok

Pre väčšiu podporu si pod stehná, hrudník a čelo položte podložku.

  • Začnite na rukách a kolenách. Spojte kolená a spustite boky smerom k pätám.

  • Natiahnite ruky pred seba alebo ich nechajte odpočívať vedľa tela.

  • Dovoľte svojmu trupu, aby sa úplne uvoľnil.

  • Niekoľkokrát sa pomaly nadýchnite do brucha a hrudníka.

  • Držte túto pózu až 5 minút.

 

2. Pozícia pes hlavou dole

Tento predklon pomáha dostať vaše telo do jednej roviny, čím zmierňuje bolesť a napätie. Pes hlavou dole podporuje silu v celom vašom tele a zároveň pomáha napraviť nerovnováhu.

Nahraný obrázok

  • Začnite na rukách a kolenách. Dlane zatlačte do podložky a zdvihnite boky smerom k stropu.

  • Skloňte hlavu tak, aby sa brada dotýkala hrudníka.

  • Pokrčte kolená, aby ste panvu naklonili mierne dopredu.

  • Intuitívne pohybujte telom akýmikoľvek variáciami, ktoré považujete za vhodné.

  • Držte túto pózu 1 minútu.

 

3. Pozícia polmesiac (Ardha Chandrasana)

Póza polmesiaca posilňuje, stabilizuje a vyrovnáva vaše telo. Zvyšuje flexibilitu, uvoľňuje napätie a naťahuje chrbticu, zadok a stehná.

Nahraný obrázok

 

  • Začnite v pozícii trojuholník.

  • Pevne zatlačte spodnú ruku (stačí končeky prstov) a prednú nohu do podlahy a zdvihnite hore zadnú nohu.

  • Hornú nohu skúste zdvíhať kým nie je paralelne s podlahou.

  • Trup mierne otáčajte smerom k stropu a do strany s ľavou rukou na ľavom boku alebo ruku dajte vysoko hore ťahajúc ju k stropu.

  • Hlavu držte v neutrálnej polohe a pozerajte sa na podložku.

  • Uistite sa, že vaša spodná noha vás drží stabilne v pozícii.

  • Držte túto pozíciu aspoň 30 sekúnd.

 

4. Pozícia kobry (Bhujangasana)

Táto upokojujúca póza posilňuje a naťahuje vašu chrbticu, podporuje krvný obeh a flexibilitu.

Nahraný obrázok

  • Ľahnite si na brucho s rukami pod ramenami.

  • Stlačte lakte do tela.

  • Nadýchnite sa, aby ste zdvihli hlavu, hrudník a ramená.

  • Udržujte mierny ohyb v lakťoch a držte hrudník otvorený.

  • Zapojte stehná, spodnú časť chrbta a brucho.

  • Podržte 30 sekúnd.

  • Uvoľnite pózu a opakujte 1-3 krát.

 

5. Pozícia kobylky (Salabhasana)

Bežné posturálne návyky sedenia a hrbenia sa dopredu (pozeranie do telefónu alebo sedenie za stolom) môžu spôsobiť zaguľatenie chrbtice.

Poza kobylky je navrhnutá tak, aby ste tomu čelili rozvojom svalov na zadnej strane tela, čo je kľúčové pre správne držanie tela. Otvoríte si aj pľúca, čo vám pomôže zlepšiť dýchanie.

 Nahraný obrázok

  • Začnite tým, že si ľahnete na brucho, s rukami po stranách a dlaňami smerom k vonkajším bokom. Poznámka: Ak je podlaha príliš tvrdá, môžete si pod panvu položiť tenkú prikrývku.

  • Pri nádychu zdvihnite celé telo z podlahy tak, že zdvihnete ruky a nohy a hrudník a temeno hlavy dopredu.

  • Dávajte pozor, aby ste nadmerným zdvíhaním vnútorných nôh nepreťažili svoje zadkový sval. Vaše spodné brucho by sa malo jemne odtiahnuť od podlahy a pritiahnuť driekovú kosť smerom k zadnej časti kolien.

  • Zostaňte v tejto polohe 10 úplných nádychov a výdychov. Znížte a opakujte celkom 3-krát.

 

6. Pozícia od kolená k hrudníku (Pawanmuktasana)

Je to vynikajúca pozícia na uvoľnenie napätia v dolnej časti chrbta, bokov a zadku.

Nahraný obrázok

  • Ľahnite si na chrbát a pritiahnite obe kolená k hrudníku.

  • Pritiahnite si k sebe členky a kolená.

  • Na prehĺbenie natiahnutia zdvihnite hlavu a zasuňte bradu do hrudníka.

  • Držte túto pozíciu 1 minútu.

 

7. Pozícia ležiaci holub (Supta Kapotasana)

Cvičenie pozície ležiaceho holuba na chrbte pomáha podporovať spodnú časť chrbta a vyvíja menej tlaku na vaše boky. Pozícia ležiaci holub natiahne váš zadok a boky, ako aj piriformisový sval.

Nahraný obrázok

  • Ľahnite si na chrbát s pokrčenými kolenami a pätami smerom k bokom.

  • Ohnite pravé koleno a posuňte pravý členok na spodok ľavého stehna.

  • Zostaňte v tejto pozícii ak už cítite hlboké natiahnutie.

  • Ak chcete ísť hlbšie, zdvihnite ľavú nohu a pritiahnite ľavé koleno k hrudníku.

  • Držte túto pozíciu 1 minútu.

  • Opakujte na opačnú stranu.

 

8. Pozícia mostíka (Setu Bandha Sarvangasana)

Pozícia mostíka naťahuje chrbticu, zmierňuje bolesť a napätie. Jeho jemne stimulačný účinok na organizmus podporuje krvný obeh. Navyše to pôsobí na vaše nohy, zadok a jadro.

Nahraný obrázok

  • Ľahnite si na chrbát s pokrčenými kolenami a pätami smerom k bokom.

  • Dajte ruky vedľa tela tak, aby dlane smerovali nadol.

  • Pomaly zdvihnite chrbticu z podlahy a zdvihnite boky čo najvyššie.

  • Umiestnite blok medzi kolená alebo stehná, aby ste udržali ich zarovnanie.

  • Pomaly spustite chrbát nadol.

  • Opakujte tento pohyb 10-krát.

  • Uvoľnite svoje telo vo východiskovej polohe.

  • Držte pozíciu v hornej polohe 1 minútu.

 

9. Pozícia polovičný pán rýb (Ardha Matsyendrasana)

Táto pozícia natiahne a predĺži vašu chrbticu, čím uvoľní bolesť a napätie.

Nahraný obrázok

Posaďte sa na podlahu s nohami vystretými pred seba. Teraz zohnite ľavé koleno a ľavé chodidlo položte z vonkajšej strany pravého stehna, ako vidíte vo videu.

Zohnite pravú ruku a pravým lakťom tlačte do vonkajšej strany ľavého kolena. Vaša chrbtica je teraz vykrútená a vy hľadíte na stenu za sebou.

Vydržte niekoľko hlbokých nádychov a výdychov a zopakujte na druhú stranu.

 

10. Pozícia nôh hore (Viparita Karani)

Toto je konečná regeneračná póza, ktorá umožňuje vášmu telu odpočívať, relaxovať a zotavovať sa.

Nahraný obrázok

Pre väčšiu podporu si pod boky položte vankúš alebo podložku.

Položte sa do pohodlného ľahu na chrbát. Zasuňte bradu mierne dnu ku kľúčnym kostiam, aby ste dosiahli dokonalé uvoľnenie zadnej strany krku. Zodvihnite obe nohy nad seba a vystrite ich.

Kĺby dolných končatín sa nachádzajú v jednej zvislej línii a nohy s trupom vytvárajú pravý uhol. Ruky môžete nechať pozdĺž tela alebo ich dať na stranu s dlaňami vytočenými nahor, prípadne do vzpaženia s dlaňami vytočenými nahor.

 

Jogové pozície, ktorým sa treba vyhnúť, keď máte ischias

Existuje niekoľko jogových pozícií, ktorým by ste sa mali vyhnúť, keď máte ischias, pretože môžu zhoršiť jeho príznaky. Počúvajte svoje telo a rešpektujte to, čo cítite, bez toho, aby ste sa snažili tlačiť do akýchkoľvek nepríjemných póz.

Experimentujte, aby ste zistili, čo je pre vás v daný deň najlepšie. Vyhnite sa akejkoľvek pozícii, ktorá spôsobuje akýkoľvek typ bolesti.

Predklonom v sede a v stoji (okrem psa smerujúceho nadol) by ste sa mali vyhnúť, pretože môžu spôsobiť ďalšie namáhanie panvy a spodnej časti chrbta. Predklony môžete robiť z polohy na chrbte (ľah, tvár nahor). To pomáha podporovať vaše boky a spodnú časť chrbta.

Keďže ischias zvyčajne postihuje iba jednu nohu, možno zistíte, že určité pózy dokážete robiť len na jednej strane tela.

Ak máte počas tehotenstva ischias, vyhnite sa jogovým pozíciám, ktoré stláčajú alebo zaťažujú váš žalúdok. Vyhnite sa silným ohybom chrbta a pózam, ktoré vyvíjajú tlak na vaše brucho.

 

Záver

Ak máte ischias, vyššie uvedené pozície vám môžu pomôcť cítiť sa lepšie. Precvičujte si jednoduchosť, jemnosť a bezpečnosť nadovšetko.

Ak môžete, choďte na hodinu jogy alebo si naplánujte súkromnú lekciu jogy. Je dobré sa aspoň raz za mesiac poradiť s odborníkom, aby ste sa uistili, že ste na správnej ceste. Aj keď nemáte súkromné ​​stretnutie, môžete sa pred alebo po vyučovaní porozprávať so svojím učiteľom jogy.

Ak máte bolesť ischias, ktorá trvá dlhšie ako mesiac, je závažná alebo je spojená s akýmikoľvek nezvyčajnými príznakmi, navštívte lekára alebo fyzioterapeuta.

 

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 

Zdroje: 

https://www.healthline.com/health/yoga-for-sciatica

Boston Medical Center. (n.d.). Back to health: A study comparing yoga, physical therapy, and education for chronic low back pain.
static-content.springer.com

Mayo Clinic Staff. (2018). Sciatica.
mayoclinic.org/diseases-conditions/sciatica/symptoms-causes/syc-20377435

Saper RB, et al. (2017). Yoga, physical therapy, or education for chronic low back pain. A randomized noninferiority trial.
ncbi.nlm.nih.gov

Singh AK, et al. (2013). A preliminary clinical evaluation of external snehan and asanas in the patients of sciatica. DOI:
10.4103/0973-6131.105950

 

Foto:
 
 

 

Čítať článok
Bolesť svalov. Typy, príznaky a liečba bolesti
Bolesť svalov. Typy, príznaky a liečba bolesti
 
Bolesť svalov je bežný zdravotný problém, ktorý môže mať mnoho príčin, ako napríklad nadmerná fyzická záťaž, sedavý spôsob života, alebo ochorenia svalov.
 
Príznaky bolesti svalov zahŕňajú bolesti pri pohybe alebo statickom zaťažení svalov, opuchy, začervenanie alebo teplo v postihnutej oblasti a zvýšenú citlivosť na dotyk. Liečba bolesti svalov závisí od príčiny a môže zahŕňať liečbu liekmi, fyzioterapiu a v prípade závažných prípadov aj chirurgický zákrok.

V tomto článku si prečítate:

 

1. Aké sú najčastejšie príčiny bolesti svalov?

Ľudia, ktorí pociťujú bolesti svalov, vedia veľmi často určiť príčinu, pretože väčšina prípadov bolesti svalov je výsledkom stresu, napätia, alebo fyzickej aktivity.

Niektoré bežné príčiny zahŕňajú:

 

I. Stres

Stres sťažuje telu boj s chorobami. Bolesť svalov môže byť prejavom zvýšeného stresu na organizmus. 

Medzi príznaky stresu patria: búšenie srdca alebo zvýšená srdcová frekvencia, vysoký krvný tlakbolesti hlavy, tras a bolesť hrudníka. So stresom môžete bojovať prostredníctvom relaxačných techník a odstránením stresových situácií. 

 

II. Nutričný deficit

Bolesť svalov môže byť spôsobená aj nedostatočnou výživou. Vitamín D hrá obzvlášť dôležitú úlohu pri zabezpečení správneho fungovania svalov.

Pomáha pri vstrebávaní vápnika a nedostatok vitamínu D môže viesť k hypokalciémii. Hypokalciémia je stav, pri ktorom je nízka hladina vápnika v krvi, čo môže negatívne pôsobiť okrem svalov aj na kosti a orgány.

 

III. Dehydratácia

Pri dehydratácií môžete pociťovať bolesť svalov. Príjem dostatočného množstva vody je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu, dehydratácia spôsobuje sťaženie základných telesných funkcií, ako je dýchanie a trávenie. Mali by ste si ustrážiť denný príjem vody.

Odporúčané množstvo je 6 - 8 pohárov vody každý deň. V prípade horúceho počasie alebo cvičenia organizmus potrebuje prijať viacej tekutín. 

 

IV. Vytknutie a natiahnutie 

Vytknutie a natiahnutie ďalšie poranenia môžu spôsobiť bolesť svalov a nepohodlie. Niektoré vyvrtnutia a natiahnutia svalu nepotrebujú ošetrenie, mali by ste si však dopriať oddych, užívať lieky proti bolesti, alebo na zmiernenie prejavov použiť zábal. 

Ak však zranenie spôsobuje značné bolesti, obmedzuje normálny pohyb alebo sa časovo nezlepšuje, je vhodné navštíviť lekára.

 

V. Nedostatok spánku

Nedostatok spánku môže mať vážny dopad na organizmus. Spánok umožňuje telu odpočinúť a zotaviť sa , v prípade jeho nedostatku vás môžu bolieť svaly. 

Nedostatok kvalitného spánku môže ovplyvniť schopnosť myslieť jasne a sťažiť vykonávanie každodenných úloh.

 

VI. Príliš veľa fyzickej aktivity

Prehnané cvičenie môže viesť k stuhnutiu a bolesti svalov. Nasledujúce faktory môžu spôsobiť náchylnosť k bolesti svalov: nedostatočné zahriatie svalov pred výkonom, cvičili ste dlhšie, alebo intenzívnejšie, vyskúšali ste nový cvik, dlhšie ste necvičiliBeh

2. Aké choroby môžu spôsobiť bolesť svalov?

Nie všetky bolesti svalov súvisia so stresom, napätím a fyzickou aktivitou.

Niektoré lekárske vysvetlenia bolesti svalov (myalgie) môžu spôsobovať:

 

I. Chrípka

Keď chrípkový vírus zasiahne organizmus jedným z prejavov okrem horúčky je bolesť svalstva, najmä v oblasti chrbta, nôh a rúk. Prejavy chrípky po čase pominú zhruba po týždni, ale ak nie, navštívte lekára.

 

II. Hypotyreóza

Je to prípad, keď vaša štítna žľaza netvorí dostatok určitých kľúčových hormónov. Môže to spôsobiť bolesti svalov a kĺbov, ako aj opuchy a citlivosť.

Môže viesť k problémom s pamäťou, rednutiu vlasov, suchej pokožke, vysokému cholesterolu, spomaleniu srdcového rytmu a ďalším problémom. Váš lekár vám môže urobiť jednoduchý krvný test, aby diagnostikoval toto onemocnenie. Lieky môžu pomôcť nahradiť chýbajúce hormóny.

 

III. Problém s prietokom krvi

Ak máte bolesti rúk, alebo nôh, vaše svaly nemusia dostávať dostatok krvi - problém sa volá klaudikácia. Spočiatku si to môžete všimnúť, iba keď cvičíte, ale časom to môžete cítiť, keď sedíte alebo chodíte. To je zvyčajne spôsobené stavom nazývaným arterioskleróza, kedy nastáva upchatie ciev, ktoré vedú krv do svalov.

 

IV. Polymyozitída

Tento druh autoimunitného ochorenia spôsobuje, že váš imunitný systém, ktorý zvyčajne pomáha chrániť vaše telo, napadne vaše tkanivá a orgány. Keď lupus ovplyvňuje vaše kĺby alebo svaly, môžete cítiť bolesť pri pohybe.

Neexistuje žiadny liek, ale liečba a niektoré cvičenia vám môžu pomôcť zvládnuť príznaky.

 

V. Reumatoidná artritída

Autoimunitné ochorenie - postihuje hlavne vaše kĺby a môže viesť k úbytku kostnej hmoty. Môže spôsobiť bolesť a zápal v celom tele a vaše kĺby môžu opuchnúť do zvláštnych tvarov. Liečba a fyzikálna terapia môžu pomôcť s vašimi príznakmi, ale neexistuje žiadny liek.

 

VI. Dermatomyozitída

Toto autoimunitné ochorenie spôsobuje bolestivé, svrbiace, červené alebo fialové vyrážky na viečkach. Tiež spôsobuje škvrny na kĺboch, lakťoch, kolenách a prstoch na nohách, môže vám zriediť vlasy a spôsobiť opuchnutú a podráždenú pokožku okolo nechtov.

Môže byť vyvolaná infekciou, liekmi alebo rakovinou. Neexistuje žiadny liek, ale váš lekár vám môže pomôcť zvládnuť príznaky pomocou liekov a fyzikálnej terapie.

 

VII. Fibromyalgia

Tento stav môže spôsobovať bolesti kĺbov a svalov, ako aj problémy so spánkom, náladou a pamäťou. Vedci si myslia, že sa to stane, keď váš mozog prijíma normálne, až mierne signály bolesti a omylom ich zhoršuje.

Môže to byť vyvolané chorobou, chirurgickým zákrokom alebo silným psychickým stresom. Medicína môže zmierniť príznaky a môžu vám pomôcť aj cvičebné a relaxačné techniky, ako je jóga.

 

VIII. Polymyozitída

Spúšťačom môže byť vírus, alebo imunitný systém - zapáli svaly v celom tele, najmä v oblasti brucha, ramien, bokov a srdca. Postupom času sa vaše svaly môžu začať rozpadávať a môže byť ťažké prehĺtať, alebo dýchať.

Váš lekár môže navrhnúť lieky na zmiernenie zápalu alebo na upokojenie imunitného systému a fyzikálnu terapiu.

 

IX. Syndróm chronickej únavy

Hlavným príznakom tohto stavu je extrémna únava, ktorú nemožno vysvetliť. Stav sa môže zhoršiť cvičením alebo psychickým vypätím, ale odpočinok to nezlepšuje.

Môžete tiež mať bolesti svalov, problémy s pamäťou, bolesti hrdla, bolesti kĺbov a hlavy a nemusí sa vám dobre spať. Neexistuje žiadny liek, ale liečba a fyzikálna terapia vám môžu pomôcť zvládnuť príznaky.

 

X. Polymyalgia rheumatica

Polymyalgia rheumatica je systémové zápalové ochorenia, ktorej výskyt je typický pre vyšší vek. Neskoro diagnostikované a liečené ochorenie môže mať závažné až letálne následky pre pacienta.

Jedná sa hlavne o stratu vízu, infarkt myokardu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, dissekujúcu aneuryzmu aorty, alebo prejavy končatinovej ischémie.

 

XI. Horúčka Skalitých hôr

Spôsobujú ju baktérie nazývané R. rickettsii a zvyčajne ich získate uhryznutím kliešťom. Väčšina príznakov je podobných chrípke - horúčka, zimnica, bolesti hlavy, nevoľnosť, nespavosť a bolesti svalov.

Vyrážka, ktorá nesvrbí, sa vám po niekoľkých dňoch môže objaviť na zápästiach a členkoch a potom sa rozšíri. Liečba je antibiotikami a čím skôr ich užijete, tým lepšie. Ak sa nelieči, môže viesť k zápalu pľúc, srdca a mozgu a potom k zlyhaniu obličiek.

 

XII. Lymská borelióza

Spôsobujú ju baktérie po prisatí sa kliešťa. Môže spôsobiť horúčku, zimnicu, únavu, bolesti tela a bolesti hlavy. Ďalším znakom je vyrážka typu „býčie oko“, ktorá je jasná v strede a rastie počas niekoľkých dní - môže mať priemer až 12 palcov.

Vyrážky - môže ich byť viac - sa nemusia nevyhnutne prejaviť v blízkosti uhryznutia. Lymská borelióza sa lieči antibiotikami, ale niektorých ľudí po ukončení užívania liekov stále trápia bolesti a únava.

 

XIII. Lieky

Na kontrolu vysokého cholesterolu sa používajú lieky nazývané statíny a asi 30% ľudí, ktorí ich užívajú, tvrdí, že majú bolesti svalov. Ak je to aj váš prípad, obráťte sa na svojho lekára, aby vám predpísal iný liek.

 Bolesť zápästia bioliek

3. Symptómy bolesti svalov

Okrem bolesti svalov môžete pozorovať aj nasledujúce príznaky:

  • stuhnutosť a slabosť v postihnutej oblasti
  • horúčka
  • závraty
  • sťažené dýchanie
  • vyrážka
  • príznaky infekcie ako je začervenanie a opuch


Niektoré z týchto príznakov, ako napríklad vysoká horúčka alebo ťažkosti s dýchaním, si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc. Ak je príčinou bolesti zranenie, napätie alebo stres, ľudia zvyčajne pocítia v konkrétnej oblasti nepohodlie. 

Ak sa bolesti vyskytnú v celom tele, je to pravdepodobnejšie v dôsledku infekcie, liekov alebo ochorenia.

 

4. Liečba bolesti svalov

I. Domáca liečba
 

Bolesti svalov často dobre reagujú na domácu liečbu.

Niektoré opatrenia, ktoré môžete podniknúť na zmiernenie svalového nepohodlia pri úrazoch a nadmernom používaní, zahŕňajú:

  • odpočinok v oblasti tela, kde cítite bolesť,

  • užívanie voľnopredajných liekov na bolesť,

  • prikladanie ľadu na postihnuté miesto, ktoré pomáha zmierniť bolesť a zmierniť zápal

 

Medzi ďalšie opatrenia, ktoré môžu poskytnúť úľavu od bolesti svalov, patria:

  • jemné natiahnutie svalov – strečing,

  • vyhýbajte sa činnostiam pôsobiacim vysoko-nárazovo, až kým bolesť svalov nezmizne,

  • vyhýbanie sa zdvíhaniu závažia, kým bolesť svalov nevymizne,

  • doprajte si čas na odpočinok,

  • vykonávanie činností na odbúranie stresu , ako je napr. jóga a meditácia

 

II. Kedy navštíviť lekára

Bolesti svalov nie sú vždy neškodné a v niektorých prípadoch domáca liečba nestačí na odstránenie základnej príčiny.

Myalgia môže byť tiež znakom toho, že vo vašom tele niečo nie je v poriadku.

 

Mali by ste navštíviť svojho lekára ak:

  • bolesť nezmizne po niekoľkých dňoch domácej liečby,

  • máte silnú bolesť svalov, ktorá vzniká bez jasnej príčiny,

  • bolesť svalov, ktorá sa vyskytuje spolu s vyrážkou,

  • bolesť svalov, ku ktorej dôjde po uhryznutí kliešťom,

  • myalgia sprevádzaná sčervenaním alebo opuchom,

  • bolesť, ktorá sa objaví po zmene liečby,

  • bolesť, ku ktorej dochádza pri zvýšenej teplote

 

V prípade nasledujúcich príznakov by ste mali okamžite zavolať lekársku pohotovosť:

  • ťažkosti s prehĺtaním,

  • vracanie alebo horúčka,

  • ťažkosti s dýchaním,

  • stuhnutosť v oblasti krku

  • neschopnosť pohybovať postihnutou oblasťou tela

  

5. Tipy prevencie boľavých svalov

 

Ak je vaša svalová bolesť spôsobená napätím alebo fyzickou aktivitou, vykonajte tieto opatrenia, aby ste v budúcnosti znížili riziko vzniku svalovej bolesti:

  • pred cvičením a po tréningu si natiahnite svaly,

  • zahrňte rozcvičku do všetkých svojich cvičení,

  • hydratujte najmä v dňoch, keď ste aktívny,

  • pravidelne cvičte, aby ste podporili optimálny svalový tonus,

  • ak pracujete za stolom alebo v prostredí, v ktorom hrozí riziko svalového napätia, pravidelne vstaňte a natiahnite sa.

 

6. Záver

Príležitostné bolesti svalov sú bežné, najmä ak ste aktívni športovec, alebo len začínate aktívne športovať. Počúvajte svoje telo a nepokračujte v činnosti, ak vás začnú bolieť svaly.

Boľavé svaly môžu mať aj inú príčinu ako je svalové napätie a fyzická aktivita. V takom prípade bude váš lekár tou najlepšou osobou, ktorá vám poradí, ako úplne vyriešiť vašu bolesť svalov. Prvou prioritou bude liečba primárneho stavu.

Svojho lekára by ste mali navštíviť stále, ak bolesť svalov nezmizne po niekoľkých dňoch domáceho odpočinku.

 

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 

Zdroj:

https://www.healthline.com

https://www.webmd.com

Polymyalgia rheumatica a obrovskobunková arteritída - význam faktorov podieľajúcich sa na závažnosti priebehu ochorenia - J. Rovenský, H. Tauchmannová, V. Štvrtinová, S. Štvrtina, J. Duda

https://www.medicalnewstoday.com

Foto: https://www.shutterstock.com

Čítať článok
Hore
52 položiek celkom