Bolesť kolena: Čo naozaj pomáha?

 

Najčastejšie príčiny bolesti kolena súvisia so starnutím, zranením, alebo opakovaným zaťažením kolena.

Bežné problémy s kolenom zahŕňajú natiahnuté väzy, natrhnutie chrupavky, zápal šliach, alebo artritídu. Diagnostika bolesti kolena zahŕňa lekárske vyšetrenie a zvyčajne použitie diagnostických postupov ako je röntgen, MRI, CT vyšetrenie, alebo artroskopia.

Na liečbu bolesti a problémov kolena sú k dispozícii neoperačné aj chirurgické možnosti liečby v závislosti od typu a závažnosti ochorenia.

 

V tomto článku sa dočítate:

1. Príznaky bolesti kolena

Miesto a závažnosť bolesti kolena sa môže líšiť v závislosti od príčiny bolesti. Príznaky ktoré niekedy sprevádzajú bolesť kolena, zahŕňajú:

  • opuch a stuhnutosť

  • sčervenanie

  • slabosť, alebo nestabilita kolena

  • praskanie, alebo škrípanie

  • neschopnosť úplne narovnať koleno

 Bolest kolena

2. Stručná anatómia kolena

Koleno je kĺb, ktorý znáša veľkú záťaž z každodenných činností, ako je zdvíhanie a kľačanie, resp. z činností s vysokým nárazom, ako je jogging a aerobik.

 

Koleno sa skladá z nasledujúcich častí:

  • Holenná kosť (tibia)- je nosná kosť dolnej končatiny.

  • Stehenná kosť (femur)– mohutná kosť, ktorá na spodnom konci spoluvytvára kolenný kĺb a na hornom konci bedrový kĺb.

  • Jabĺčko (patela)– je malá kosť nachádzajúc sa vpredu, na zadnej strane ktorého je chrupavka, ktorou sa jabĺčko dotýka stehennej kosti.

 

Každý koniec kosti je pokrytý vrstvou chrupavky, ktorá tlmí nárazy a chráni koleno. Koleno sú v podstate 2 dlhé kosti nohy, ktoré držia spolu svaly, väzy a šľachy.

V kolene sú zapojené 2 skupiny svalov, vrátane štvorhlavého stehenného svalu (nachádza sa na prednej strane stehien), ktorý narovnáva nohy a hamstringových svalov (nachádzajú sa na zadnej strane stehien), ktoré ohýbajú nohu v koleno.

 

Šľachy sú pevné vlákna tkaniva, ktoré spájajú svaly s kosťami. Väzy sú elastické pásy tkaniva, ktoré spájajú kosť s kosťou. Niektoré väzy na kolene poskytujú stabilitu a ochranu kĺbov, zatiaľ čo iné väzy obmedzujú pohyb holennej kosti dopredu a dozadu.

 bolest_kolena

3. Aké sú bežné problémy s kolenom?

Mnohé problémy s kolenami sú výsledkom procesu starnutia a neustáleho opotrebovania kolenného kĺbu (ako je artritída). Ďalšie problémy s kolenom sú výsledkom zranenia alebo náhleho pohybu, ktorý koleno zaťažuje.

 

Bežné problémy s kolenom zahŕňajú:

  • Vyvrtnuté alebo natiahnuté kolenné väzy a/alebo svaly. Vyvrtnuté alebo natiahnuté kolenné väzivo alebo sval je zvyčajne spôsobené úderom do kolena, alebo náhlym vykrútením kolena. Symptómy často zahŕňajú bolesť, opuch a ťažkosti pri chôdzi.
  • Natrhnutá chrupavka. Poranenie kolena môže roztrhnúť meniskus (meniskus slúži ako tlmič nárazov a podporuje stabilitu kolena). Pri vyvrtnutiach sa často môže vyskytnúť trhlina chrupavky. Liečba môže zahŕňať nosenie ortézy počas aktivity na ochranu kolena pred ďalším zranením. Na liečbu trhliny chrupavky môže byť potrebná operácia.
  • Tendonitída. Zápal šliach môže vyplynúť z nadmerného používania šľachy pri určitých činnostiach, ako je beh, skákanie alebo bicyklovanie. Tendonitída patelárnej šľachy sa nazýva skokanské koleno. Často sa vyskytuje pri športoch, ako je basketbal, kde sila dopadu na zem po skoku napína šľachu.
  • Artritída. Osteoartróza je najčastejším typom artritídy, ktorá postihuje koleno. Osteoartróza je degeneratívny proces, pri ktorom sa chrupavka v kĺbe postupne opotrebováva. Často postihuje ľudí stredného a vyššieho veku. Osteoartróza môže byť spôsobená nadmerným zaťažením kĺbu, ako je opakované zranenie alebo nadváha. Reumatoidná artritída môže postihnúť aj kolená tým, že spôsobí zápal kĺbu a zničí kolennú chrupavku. Reumatoidná artritída často postihuje osoby v skoršom veku ako osteoartróza.

 Beh

4. Diagnostika bolesti kolena

Okrem kompletnej anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia môžu ďalšie vyšetrenia zahŕňať:

  • Röntgen. Toto vyšetrenie využíva neviditeľné lúče elektromagnetickej energie na vytváranie snímok vnútorných tkanív, kostí a orgánov na film.

  • Zobrazenie magnetickou rezonanciou (MRI). MRI využíva veľké magnety, rádiové frekvencie a počítač na vytvorenie detailných snímok orgánov a štruktúr v tele; môže často určiť poškodenie, alebo ochorenie okolitého väziva alebo svalu.

  • Počítačová tomografia (nazývaná aj CT alebo CAT). Toto vyšetrenie využíva röntgenové lúče a počítačovú technológiu na vytváranie horizontálnych alebo axiálnych snímok (často nazývaných plátky) tela. CT sken zobrazuje detailné snímky akejkoľvek časti tela vrátane kostí, svalov, tuku a orgánov. CT vyšetrenia sú podrobnejšie ako röntgen.

  • Minimálne invazívny diagnostický a liečebný postup používaný pri ochoreniach kĺbu. Tento postup využíva malú optickú trubicu (artroskop), ktorá sa vloží do kĺbu cez malý rez v kĺbe. Obrazy vnútra kĺbu sa premietajú na obrazovku; používa sa na vyhodnotenie akýchkoľvek degeneratívnych, alebo artritických zmien v kĺbe; na detekciu kostných ochorení a nádorov.

  • Rádionuklidové vyšetrenie. Technika jadrového zobrazovania, ktorá využíva veľmi malé množstvo rádioaktívneho materiálu, ktorý sa vstrekuje do krvného obehu pacienta, aby bol detekovaný skenerom. Toto vyšetrenie ukazuje prietok krvi do kosti a aktivitu buniek v kosti.

 bolest kolena 2

5. Liečba

Liečba sa bude líšiť v závislosti od toho, čo presne spôsobuje bolesť kolena.

I. Lieky

Váš lekár vám môže predpísať lieky, ktoré vám pomôžu zmierniť bolesť a liečiť ochorenia spôsobujúce bolesť kolena, ako je reumatoidná artritída alebo dna.

II. Terapia

Posilňovaním svalov okolo kolena bude koleno stabilnejšie. Váš lekár môže odporučiť fyzioterapiu, alebo rôzne typy posilňovacích cvičení na základe špecifického ochorenia, ktoré spôsobuje vašu bolesť.

Ak ste fyzicky aktívny alebo sa venujete športu, možno budete potrebovať cvičenia na korekciu pohybových vzorcov, ktoré môžu ovplyvňovať vaše kolená a na vytvorenie dobrej techniky počas vašej aktivity. Dôležité sú aj cvičenia na zlepšenie vašej flexibility a rovnováhy.

III. Injekcie

V niektorých prípadoch môže váš lekár navrhnúť injekciu liekov alebo iných látok priamo do kolena. Príklady:

  • Injekcie kortikosteroidného lieku do kolenného kĺbu môžu pomôcť znížiť príznaky artritídy a poskytnúť úľavu od bolesti, ktorá môže trvať niekoľko mesiacov. Tieto injekcie nie sú účinné vo všetkých prípadoch.

  • Kyselina hyalurónová. Hustá tekutina, podobná tekutine, ktorá prirodzene maže kĺby, kyselina hyalurónová sa môže vstreknúť do kolena, aby sa zlepšila pohyblivosť a zmiernila bolesť. Hoci výsledky štúdie boli zmiešané, pokiaľ ide o účinnosť tejto liečby, úľava po jednej alebo sérii injekcií môže trvať až šesť mesiacov.

  • Plazma bohatá na krvné doštičky. Plazma obsahuje koncentráciu mnohých rôznych rastových faktorov, ktoré zrejme znižujú zápal a podporujú hojenie. Niektoré štúdie zistili, že plazma môže byť prínosom pre niektorých ľudí s osteoartrózou, ale sú potrebné ďalšie štúdie.

 

IV. Operácia

Ak máte zranenie, ktoré si môže vyžadovať operáciu, zvyčajne nie je potrebné okamžite podstúpiť operáciu. Pred rozhodnutím zvážte výhody a nevýhody nechirurgickej rehabilitácie a chirurgickej rekonštrukcie vo vzťahu k tomu, čo je pre vás najdôležitejšie.

Ak sa rozhodnete pre operáciu, vaše možnosti môžu zahŕňať:

  • Artroskopia. V závislosti od vášho zranenia môže váš lekár preskúmať a opraviť poškodenie kĺbov pomocou kamery s optickými vláknami a nástrojmi vloženými len cez niekoľko malých rezov okolo kolena. Artroskopia sa môže použiť na odstránenie uvoľnených častí z kolenného kĺbu, odstránenie alebo opravu poškodenej chrupavky a rekonštrukciu roztrhnutých väzov.

  • Čiastočná náhrada kolena. Pri tomto postupe váš chirurg nahradí iba najviac poškodenú časť vášho kolena časťami vyrobenými z kovu a plastu. Operáciu je možné zvyčajne vykonať cez malé rezy, takže sa pravdepodobne uzdravíte rýchlejšie ako pri celkovej náhrade kolena.

  • Celková náhrada kolena. Pri tomto zákroku váš chirurg odstráni poškodenú kosť a chrupavku zo stehennej kosti, holennej kosti a jabĺčka a nahradí ich umelým kĺbom vyrobeným zo zliatin kovov, vysokokvalitných plastov a polymérov.

  • Osteotómia. Tento postup zahŕňa odstránenie kosti zo stehennej kosti alebo holennej kosti, aby sa lepšie zarovnalo koleno a zmiernila sa bolesť pri artritíde. Táto operácia vám môže pomôcť oddialiť alebo sa vyhnúť úplnej náhrade kolena.

 bolest kolena bioliek_1

6. Domáca liečba

Opatrenia zraneného kolena zahŕňajú:

  • Oddych. Oddýchnite si od bežných aktivít, aby ste znížili opakované namáhanie kolena, poskytnite zraneniu čas na zahojenie a pomôžte zabrániť ďalšiemu poškodeniu. Jeden alebo dva dni odpočinku môžu byť všetko, čo potrebujete na menšie zranenie. Vážnejšie poškodenie bude pravdepodobne vyžadovať dlhší čas na zotavenie. 

  • Ľadovanie kolena. Ľad znižuje bolesť aj zápal. Vrecúško mrazeného hrášku vám pokryje celé koleno. Na ochranu pokožky môžete použiť aj ľadový obklad zabalený v tenkej utierke. Hoci je ľadová terapia vo všeobecnosti bezpečná a účinná, nepoužívajte ľad dlhšie ako 20 minút v kuse, pretože hrozí riziko poškodenia nervov a pokožky. 

  • Teplo. Môžete zažiť dočasnú úľavu od bolesti priložením teplého zábalu alebo fľaše s horúcou vodou na bolestivé miesto na kolene. 

  • Kompresia. Pomáha predchádzať hromadeniu tekutín v poškodených tkanivách a udržuje stabilitu kolena. Hľadajte kompresný obväz, ktorý je ľahký, priedušný a samolepiaci. Mal by byť dostatočne tesný, aby podopieral koleno bez toho, aby obmedzoval krvný obeh.

 

Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 

Zdroje:

1. Knee pain - Symptoms and causes - Mayo Clinic

2. Knee Pain and Problems | Johns Hopkins Medicine

 
Foto: