Bolesť kolena: Príznaky, príčiny a liečba bolesti

 
Bolesť kolena je bežným zdravotným problémom, ktorý môže mať mnoho príčin, ako napríklad zranenie, ochorenie kĺbov, alebo opotrebovanie kĺbov.
 
Príznaky bolesti kolena zahŕňajú bolesti pri pohybe, alebo statickom zaťažení kolena, opuchy, alebo ťažkosti pri chôdzi. Liečba bolesti kolena závisí od príčiny a môže zahŕňať liečbu liekmi, fyzioterapiu a v prípade závažných prípadov aj chirurgický zákrok.  

V tomto článku sa dočítate: 

1. Anatómia kolena

Hlavnou funkciou kolenného kĺbu je ohýbanie, narovnávanie a prenášanie hmotnosti tela spolu s členkami a bokmi. Koleno svoju činnosť môže vykonávať vďaka systému väzov, šliach, chrupaviek a kostí.

I. Kosti

Kolenný kĺb je tvorený štyrmi kosťami.

  • Stehenná kosť (femur) – mohutná kosť, ktorá na spodnom konci spoluvytvára kolenný kĺb a na hornom konci bedrový kĺb.

  • Jabĺčko (patela) – je malá kosť nachádzajúc sa vpredu, na zadnej strane ktorého je chrupavka, ktorou sa jabĺčko dotýka stehennej kosti.

  • Píšťala – je kosť s trojbokým hranolovitým telom na strane veľkého palca. V hornej časti sa pripája na stehennú kosť a v dolnej časti na členok.

  • Holenná kosť (tibia) - je nosná kosť dolnej končatiny.
 

bolest_kolena

II. Väzy

Väzy sú husté vláknité pásy, ktoré navzájom spájajú kosti. Koleno zahŕňa štyri dôležité väzy, ktoré spájajú stehennú kosť s holennou kosťou.

Väzy, ktoré sa starajú o stabilitu kolena smerom do strán, sa nachádzajú v obale kolena po jeho oboch stranách. Stabilitu smerom dozadu a dopredu zabezpečujú väzy, ktoré sa nachádzajú v strede kolena. Je to predný a zadný skrížený väz.

Zadný skrížený väz je uložený viac vzadu a zabezpečuje ,aby sa predkolenie neposunulo voči stehnu veľmi dozadu.

Predný skrížený sa stará, aby nedošlo k predsunutiu predkolenia veľmi dopredu. Väzy sa pri svojom prechode navzájom krížia ( preto skrížené väzy). Toto prekríženie zabezpečuje rotačnú stabilitu kolena.

Rotačný pohyb kolena predstavuje vytočenie predkolenia voči stehnu dovnútra alebo smerom von. Pri zdravom kolene je tento pohyb len veľmi malý, pri poškodení väzov sa neprimerane zväčší a vyvolá problémy.

Mediálny kolaterálny väz (MCL) a laterálny kolaterálny väz (LCL) umiestnený pozdĺž vnútornej (strednej) a vonkajšej (bočnej) strany kolena poskytujú kolenu strednú a bočnú stabilitu.

 

 kŕče

III. Svaly a šľachy

Šľachy sú vláknité pásy podobné ako väzy. Namiesto spájania kostí s inými kosťami, ako to robia väzy, šľachy spájajú svaly s kosťami.

Dve dôležité šľachy v kolene sú šľacha štvorhlavého svalu spájajúca štvorhlavý sval, ktorý leží na prednej strane stehna s patelou a patelárna šľacha spájajúca patelu s holennou kosťou (technicky ide o väz, pretože spája dve kosti).

Štvorhlavý sval a patelárne šľachy sa niekedy nazývajú extensorový mechanizmus a spolu so štvorhlavým svalstvom uľahčujú narovnávanie nôh. 

Stehenný sval je jeden z najmohutnejších svalov ľudského tela. Skladá sa zo 4 častí a vytvára svalovú hmotu bočnej, prednej a vonkajšej strany stehna. Dôležité je to, že svojou šľachou sa upína na hornú časť jabĺčka.

IV. Chrupavka

Chrupavkové štruktúry nazývané menisky (singulárna forma je „meniskus“) lemujú vrchol holennej kosti a ležia medzi holennou kosťou a 2 kĺbmi na spodnej časti stehennej kosti.  Primárnou úlohou meniskov je poskytovať tlmenie kolenného kĺbu.

V. Bursae

Bursea (jedna je burza) sú vačky naplnené synoviálnou tekutinou, ktoré sa nachádzajú v oblasti kontaktu svalov s kosťami, kde znižujú trenie pri pohybe medzi šľachami svalov, svalov a kosťami.

Koleno obsahuje 3 dôležité skupiny burz: prepatelárne burzy ležia pred patelou, pes anserine bursae sa nachádza na vnútornej strane kolena asi 2 palce pod kĺbom a infrapatelárne burzy sú umiestnené pod patellou.

 bolest kolena bioliek_1

2. Domáca starostlivosť o bolestivé kolená

Zápal je fyziologická reakcia tela na úraz. Pri liečbe mnohých druhov bolesti kolena je spoločným cieľom prelomiť zápalový cyklus.

Zápalový cyklus začína úrazom.

Po úraze látky, ktoré spôsobujú zápal, napádajú koleno a pomáhajú tak pri hojení.

Ak sa však zranenie a následný zápal nevyliečia, môže sa zápal stať chronickým problémom, ktorý vedie k ďalšiemu zápalu a ďalšiemu zraneniu. Tento cyklus zápalu vedie k pokračujúcej alebo progresívnej bolesti kolena.

Cyklus sa dá prerušiť kontrolou látok, ktoré spôsobujú zápal a obmedzením ďalších poranení tkaniva.

Niektoré bežné techniky domácej starostlivosti o bolesť kolena, ktoré regulujú zápal a pomáhajú prerušiť zápalový cyklus sú ochrana, odpočinok, ľadovanie kolena a kompresia.

1. Zmiernite bolesť

Môžete použiť ľadové obklady na zmiernenie bolesti kolena. Tiež môžete použiť lieky proti bolesti, ako je ibuprofén podľa odporúčania lekára.

2. Odpočívajte

Ak máte bolesti kolena, dajte mu čas na zotavenie tým, že budete menej aktívny a odpočiniete si.

3. Zvyšujte záťaž kolena postupne

Ak je to možné, začnite s miernymi cvičeniami, ako je napríklad chôdza a postupne zvyšujte aktivitu. To vám pomôže posilniť svaly okolo kolena a zlepšiť pohyblivosť kolena.

4. Používajte oporu kolena

Používanie bandáže na podporu kolena môže pomôcť zmierniť bolesti kolena.

5. Zmeňte svoju aktivitu

Ak máte bolesti kolena pri športe alebo fyzickej práci, skúste zmeniť svoju aktivitu alebo techniku tak, aby ste znížili zaťaženie kolena.

6. Vyhýbajte sa ďalšiemu zraneniu

Vyhýbajte sa ďalšiemu zraneniu kolena tým, že budete opatrní pri športe alebo fyzickej práci a noste ochranné pomôcky, ak je to potrebné.

3. Kedy navštíviť lekára

Keď sa rozhodujete, či máte s bolesťou kolena navštíviť lekára, existuje pravidlo pre väčšinu dlhodobých poranení kolena.

Ak vaše príznaky nezmizli ani po vyskúšaní týždňovej domácej starostlivosti a užívaní voľne predajných liekov proti bolesti, mali by ste sa dohodnúť na stretnutí so svojím lekárom, fyzioterapeutom alebo špecialistom na ortopédiu.

Pamätajte však, že toto pravidlo by malo slúžiť iba ako sprievodca. Ak máte obavy z bolesti, mali by ste okamžite navštíviť lekára.

Kedy ísť do nemocnice pri bolesti kolena?

Ak nemôžete koleno zaťažiť, je vám nevoľno alebo máte horúčku, alebo ak je vaše koleno červené a horúce, mali by ste zvážiť návštevu nemocnice kvôli možnosti zlomeniny alebo infekcie.

Mnoho zlomenín môže vyžadovať imobilizáciu v konkrétnej polohe alebo chirurgický zákrok. Infekcie si vyžadujú okamžitú pozornosť. Odloženie návštevy lekára môže predĺžiť čas potrebný na zahojenie.

 Beh

4. Typy bolesti kolena

Bolesť kolena je buď okamžitá (akútna) alebo dlhodobá (chronická).

I. Akútne bolesti kolena môžu byť spôsobené akútnym poranením alebo infekciou.

II. Chronická bolesť kolena je často spôsobená zraneniami alebo zápalmi (ako je artritída), ale môže byť tiež spôsobená infekciou. 

I. Akútna bolesť kolena

a) Roztrhnuté skrížené väzy

Popis: Poranenie predného skríženého väzu (ACL) je bežné športové zranenie, ktoré je zvyčajne spôsobené tvrdým zastavením alebo násilným vykrútením kolena. Zadný krížový väz (PCL) je silnejší ako predný ACL a oveľa menej často sa trhá.

Pri vážnom údere môže dôjsť k poraneniu PCL, napríklad keď koleno zasiahne palubnú dosku pri dopravnej nehode; to je dôvod, prečo je poranenie PCL často spojené s inými poraneniami väzov a kostí.

Príznaky: Ak roztrhnete predný skrížený väz ACL, môžete počuť prasknutie. Tiež si všimnete, že vaše koleno začne byť nestabilné a budete pociťovať bolesť. Tá bude nasledovaná opuchom, pretože predný skrížený väz pri roztrhnutí prudko krváca.

Liečba: Chirurgický zákrok sa často odporúča športovcom. Konzervatívna liečba a ortézy na kolená sa môžu ukázať ako dostatočné pre tých, ktorí kolena veľmi nezaťažujú.

b) Roztrhnutie šľachy

Popis: Kvadricepsy aj patelárne šľachy môžu čiastočne alebo úplne prasknúť.

K pretrhnutiu šľachy kvadricepsov zvyčajne dochádza u rekreačných športovcov starších ako 40 rokov a k pretrhnutiu patelárnej šľachy zvyčajne u mladších ľudí, ktorí už mali zápal šliach, alebo im boli aplikované steroidné injekcie do kolena.

Príznaky: Pretrhnutie štvorhlavého svalu alebo patelárnej šľachy spôsobuje bolesť (najmä pri pokuse o kopnutie alebo vyrovnaie kolena). Ľudia s úplnými roztrhnutými šľachami nie sú schopní vyrovnať koleno.

Jabĺčko tiež často nie je na mieste a to je buď smerom hore (pri pretrhnutí šľachy patela), alebo smerom dole (pri pretrhnutí šľachy štvorhlavého svalu).

Liečba: Pretrhnutie šľachy si vyžaduje urgentnú starostlivosť. Spravidla je potrebný chirurgický zákrok, zatiaľ čo čiastočné pretrhnutie je možné liečiť dlahou.

svalova dystrofia

c) Poranený meniskus

Popis: Zranenia menisku sú zvyčajne traumatické poranenia, ale môžu byť tiež spôsobené nadmerným používaním. Často sa kúsok menisku odtrhne a vznáša sa v kolennom kĺbe.

Príznaky: Poranenie menisku môže spôsobiť, že sa koleno zafixuje v konkrétnej polohe, alebo zacvakne. Poranenie menisku môže tiež spôsobiť, že koleno „povolí“. Tieto príznaky obvykle sprevádza opuch, hoci opuch môže byť oveľa menej závažný ako pri poranení ACL.

Liečba: Poranenie menisku si často vyžaduje artroskopický chirurgický zákrok.

d) Vykĺbené koleno

Popis: Vykĺbenie kolena je spôsobené obzvlášť silným úderom do kolena. Toto poranenie často pretrhne nielen väzy kolena, ale aj tepny a nervy. Neliečené poranenia tepien spôsobí neprekrvenie dolnej časti nohy, ak sa cirkulácia neobnoví, hrozí až amputácia nohy.

Príznaky: Vykĺbenia kolena sú veľmi bolestivé a spôsobujú zjavnú deformáciu kolena.

Liečba: Ak sa dislokácia kolena sama nevrátila na miesto, lekár dislokáciu okamžite napraví. Lekárske ošetrenie sa tu však nekončí.

Ak je dislokácia umiestnená späť na miesto v nemocnici, vyžaduje si ďalšiu starostlivosť, kde zvyčajne sa robia testy, či nedošlo k poraneniu tepien alebo nervov. Ak sa takéto zranenie zistí, musí sa okamžite chirurgicky napraviť.

e) Vykĺbenie jabĺčka (patela)

Popis: Bežné zranenie spôsobené zranením, ktoré sa môže stať aj pri hre ako je volejbal, alebo tenis. Vykĺbenie jabĺčka je bežnejšie u žien a obéznych ľudí.

Príznaky: Ak máte toto zranenie, všimnete si, že jabĺčko (patela) nie je na svojom mieste a väčšinou máte ťažkosti s ohýbaním kolena.

Liečba: Lekár napraví jabĺčko (patelu) späť na svoje miesto (zníži dislokáciu). Aj keď je jabĺčko naspäť na svojom mieste, je potrebný röntgenový snímok aby sa vyvrátila možnosť zlomeniny.

Po znížení dislokácie a potvrdení neprítomnosti zlomeniny lekári ošetria tieto poranenia dlahovaním kolena, aby sa umožnilo hojenie mäkkých tkanív okolo jabĺčka, po čom nasledujú posilňovacie cviky na udržanie jabĺčka v jednej línii.

Toto poranenie často spôsobuje poškodenie chrupavky na zadnej strane pately.

  bolest klbov bioliek (2)

II. Chronická bolesť kolena

Artritída: Artritída kolena je zápalové ochorenie kolenného kĺbu, ktoré je často bolestivé. Artritída má veľa príčin.

a) Osteoartróza kolena

Popis: Osteoartróza (OA) je spôsobená degeneráciou chrupavky v kolene. V extrémnej forme dôjde k úplnej erózii meniskov (chrupaviek) a stehenná kosť sa bude trieť o holennú kosť.

Príznaky: Osteoartróza spôsobuje chronicky bolestivé koleno, ktoré je pri činnosti často bolestivejšie.

Liečba: Liečba je zameraná na kontrolu bolesti pomocou voľnopredajných liekov proti bolesti. Môžu byť užitočné protizápalové lieky, ktoré sú dostupné v lekárni alebo na lekársky predpis.

Závažnú OA možno liečiť liekmi proti bolesti alebo náhradou kolenného kĺbu, pri ktorom vám kolenný kĺb nahradí syntetický kĺb. Ďalej môže byť prospešná fyzikálna terapia na zvládnutie bolesti OA a funkcie kolena.

b) Reumatoidná artritída kolena

Popis: Reumatoidná artritída (RA) je ochorenie spojivového tkaniva celého tela, ktoré postihuje mnoho kĺbov a často koleno.

Príznaky: Okrem bolesti kolena môže reumatoidná artritída spôsobiť rannú stuhnutosť a bolesť v ďalších kĺboch.

Liečba: Liečba zahŕňa lieky proti bolesti, protizápalové lieky a lieky na predpis, ktoré sú zamerané na spomalenie progresie ochorenia.

c) Dna

Popis: Dna je veľmi bolestivá forma artritídy, ktorá je spôsobená ostrými kryštálmi, ktoré sa tvoria v kolene a iných kĺboch.

Tieto kryštály môžu vznikať v dôsledku porúch absorpcie alebo metabolizmu rôznych prírodných látok, ako je kyselina močová a pyrofosforečnan vápenatý.

Liečba: Liečba je zameraná na kontrolu zápalu protizápalovými liekmi a na podporu metabolizmu rôznych chemických látok, ktoré môžu viesť k tvorbe kryštálov.

d) Burzitída

Popis: V dôsledku traumy, infekcie alebo kryštalických usadenín sa môžu zapáliť rôzne burzy kolena.

Príznaky: Akútna alebo chronická trauma spôsobuje bolestivé a často opuchnuté koleno zo zápalu burzy. Obzvlášť častou burzitídou je prepatelárna burzitída.

Tento typ burzitídy sa vyskytuje u ľudí, ktorí pracujú na kolenách. Často sa označuje ako „koleno slúžky“.

Liečba: Liečba bude zvyčajne zahŕňať domácu starostlivosť. Ťažké formy však možno liečiť storodinnými injekciami.

e) Infekcia (alebo infekčná artritída)

Popis: Koleno môže infikovať veľa cudzorodých organizmov. Kvapavka, bežné pohlavne prenosné ochorenie, môže infikovať koleno, rovnako ako bežné organizmy žijúce na pokožke.

Príznaky: Infekcia kolena spôsobuje bolestivé opuchy kolena. Ľudia, u ktorých sa takáto infekcia objaví, sa navyše sťažujú na horúčky a zimnicu. Menej závažné infekcie nemusia byť spojené s horúčkou.

Liečba: Pri opuchu a bolesti kolena lekár musí zvážiť aj možnosť infekcie. Liečba zvyčajne zahŕňa intenzívnu antibiotickú liečbu.

f) Skokanské koleno

Popis: Toto ochorenie postihuje basketbalistov, volejbalistov a ľudí, ktorí sa venujú skokovým športom.

Príznaky: Skokanské koleno spôsobuje lokalizovanú bolesť, ktorá je s aktivitou horšia. Zvyčajne bolí viac, keď vyskočíte, ako keď pristanete, pretože skákanie viac zaťažuje šľachy kolena.

Liečba: Základom liečby na zvládnutie akútnej fázy je domáca terapia spolu s protizápalovými liekmi. Obzvlášť dôležitý je odpočinok, ľad a protizápalové lieky, ktoré pomôžu zastaviť bolesť a prerušiť cyklus zápalu.

Po zvládnutí bolesti by ste mali pomaly začať cvičiť, aby ste posilnili štvorhlavý sval, hamstringy, bedrové a lýtkové svaly, až potom pokračujte v športovaní.

g) Osgood-Schlatterova choroba

Popis: Osgood-Schlatterova choroba sa vyskytuje u dospievajúcich športovcov. Dochádza pri nej k degenerácii chrupkovitej drsnatiny tíbie, čo sa prejavuje bolesťou.

Príznaky: Deti trpiace týmto syndrómom hlásia bolesť v oblasti holennej kosti. Táto bolesť je zvyčajne horšia pri narovnaní nohy.

Liečba: Osgood-Schlatterova choroba je stav samovoľne obmedzený, ktorý zvyčajne ustúpi na konci dospievania (približne vo veku 17 rokov u mužov a 15 rokov u žien). Liečba zahŕňa domácu starostlivosť a protizápalové lieky.

V závažných prípadoch môže dlaha na koleno niekoľko týždňov pomôcť znížiť bolesť a zastaviť cyklus zápalu.

Beh

5. Prevencia bolesti kolena

Bolesť kolena má množstvo príčin. Je ťažké zabrániť mnohým typom bolesti, ale môžete urobiť niekoľko krokov, aby ste znížili pravdepodobnosť úrazu kolena.
 
 

1. Vyhnite sa preťaženiu kolena: Pri športe alebo fyzickej práci sa vyhnite preťažovaniu kolena a zaťažujte ho rovnomerne.

2. Používajte vhodné topánky: Pri chôdzi alebo športe používajte topánky s dobrou podporou a tlmením.

3. Dbajte o svoju váhu: Nadváha môže zaťažovať kolená, takže udržiavanie zdravej váhy môže pomôcť znížiť riziko bolesti kolena.

4. Posilnite svaly okolo kolena: Posilnenie svalov v oblasti stehien a zadku môže pomôcť zlepšiť stabilitu kolena a znížiť riziko bolesti.

5. Upravte svoju techniku pri športe a práci: Pri športe alebo práci, ktoré zaťažujú kolená, sa snažte používať správnu techniku, aby ste znížili zaťaženie kolena.

6. Vyhnite sa úrazom: Vyhnite sa úrazom kolena tým, že budete opatrní pri športe alebo fyzickej práci a noste ochranné pomôcky, ak je to potrebné.

7. Dbajte na zdravú stravu a dostatok tekutín: Zdravá strava a dostatok tekutín môžu pomôcť udržiavať kĺby v dobrej kondícii a znížiť riziko bolesti kolena.

6. Časté otázky o bolesti kolena

1. Čo spôsobuje bolesť kolena a aké sú jej hlavné príznaky?

Bolesť kolena môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane preťaženia, zranenia, opakovaných pohybov, degenerácie kĺbov alebo zápalu. Hlavné príznaky zahŕňajú bolesť v kĺbe, opuch, obmedzenie pohybu a možné začervenanie v oblasti kolena.

2. Aké sú hlavné typy bolesti kolena a ako sa diagnostikujú?

Bolesť kolena môže byť rôzneho charakteru a lokalizácie. Medzi najčastejšie typy patria bolesť z preťaženia, zranenia menisku, zápal menisku a artritída kolena. Diagnostika zahŕňa fyzikálne vyšetrenie kolena, prípadne obrazové vyšetrenia, ako je röntgen alebo MRI.

3. Ako sa dá liečiť bolesť kolena a aké sú možnosti rehabilitácie?

Liečba bolesti kolena závisí od príčiny a závažnosti bolesti. Väčšinou sa používajú lieky proti bolesti a zápalu, fyzioterapia na posilnenie svalov a podpora pohybu, a v niektorých prípadoch môže byť potrebná injekčná terapia alebo chirurgický zákrok.

4. Aké sú preventívne opatrenia proti bolesti kolena?

Prevencia bolesti kolena zahŕňa dodržiavanie správnej techniky pri športe a cvičení, vyhýbanie sa náhlym a nekontrolovaným pohybom, správne zdvíhanie ťažkých predmetov a udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti.

5. Aké sú možné komplikácie a dlhodobé výsledky pri bolesti kolena?

Nedostatočná starostlivosť o bolesť kolena a ignorovanie príznakov môže viesť k chronickým problémom a obmedzeniu pohybu. Dlhodobá nevyliečená bolesť kolena môže ovplyvniť kvalitu života a znížiť schopnosť vykonávať každodenné aktivity.

Dôležité je vyhľadať odbornú pomoc a riadiť sa odporúčaniami lekára, aby sa minimalizovali komplikácie a zlepšila kvalita života.

 
 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 
 

Obrázky: