Osteoartróza: Typy, príznaky, príčiny a liečba osteoartrózy

1. Čo je to osteoartróza?

Osteoartróza (OA) je najbežnejším chronickým (dlhotrvajúcim) ochorením kĺbov.

Kĺb je miesto, kde sa spájajú dve kosti. Konce týchto kostí sú pokryté ochranným tkanivom nazývaným chrupavka. Pri osteoartróze sa chrupavka rozpadá a spôsobuje, že sa kosti v kĺbe navzájom trú. To môže spôsobovať bolesť, stuhnutosť a ďalšie nepriaznivé príznaky.

Osteoartróza (OA) sa vyskytuje najčastejšie u starších ľudí, hoci sa môže vyskytnúť u dospelých v akomkoľvek veku. OA sa tiež nazýva degeneratívne ochorenie kĺbov, degeneratívna artritída alebo artritída z opotrebenia.

OA je hlavnou príčinou zdravotného postihnutia, postihuje viac ako 30 miliónov mužov a žien v Spojených štátoch. Všetko, čo potrebujete vedieť o OA, od liečby po prevenciu si môžete prečítať nižšie.

 bolest ruk bioliek

V tomto článku si prečítate:

 

Osteoartróza a chrupavka

Chrupavka je húževnatá gumovitá látka, ktorá je pružná a mäkšia ako kosť. Jej úlohou je chrániť konce kostí v kĺbe a umožniť im ľahký pohyb proti sebe.

Keď sa chrupavka rozpadne, tieto povrchy kostí sú jamkové a drsné. To môže spôsobiť bolesť v kĺbe a podráždenie okolitých tkanív. Poškodená chrupavka sa nedokáže sama opraviť. Je to preto, že chrupavka neobsahuje žiadne krvné cievy.

Keď sa chrupavka úplne opotrebuje (zničí), tlmiaci účinok ktorý poskytuje, zmizne, čo spôsobí priamy  kontakt medzi kosťami. To spôsobuje intenzívnu bolesť a ďalšie príznaky spojené s OA.

 

2. Príznaky osteoartrózy

OA je progresívny stav s piatimi stupňami, od 0 do 4. Prvý stupeň (0) predstavuje normálny kĺb. Štádium 4 predstavuje závažnú OA. Nie každý, kto má OA, postúpi až do 4. štádia.

Ľudia so závažnou OA majú rozsiahlu alebo úplnú stratu chrupavky v jednom alebo viacerých kĺboch. S tým spojené kostné trenie môže spôsobiť vážne príznaky, ako napríklad:

 • Zvýšený opuch a zápal. Môže sa zvýšiť množstvo synoviálnej tekutiny v kĺbe. Normálne táto tekutina pomáha znižovať trenie počas pohybu. Vo väčšom množstve však môže spôsobiť opuch kĺbov. Fragmenty odlomenej chrupavky môžu tiež plávať v synoviálnej tekutine, čo zvyšuje bolesť a opuch.

 • Zvýšená bolesť. Môžete pociťovať bolesť počas aktivíty, alealebo aj mimo nej. Zvýšená bolesť a opuch kĺbov sa môžu dostaviť na konci dňa ak ste počas dňa zaťažovali postihnutý kĺb.

 • Znížený rozsah pohybu. Môže sa stať, že sa nebudete môcť pohybovať kvôli stuhnutosti alebo bolesti kĺbov. To môže sťažiť činnosti, ktoré boli predtým samozrejmé.

 • Nestabilita kĺbov. Vaše kĺby sa môžu stať menej stabilnými. Napríklad, ak máte ťažkú OA v kolenách, môže dôjsť k zablokovaniu kolena.

 • Ďalšie príznaky. Keď sa kĺb naďalej opotrebováva, môže sa vyskytnúť aj svalová slabosť, ostrohy kostí a deformácia kĺbu.

 • Poškodenie kĺbov spôsobené ťažkou OA nie je reverzibilné, ale liečba môže pomôcť zmierniť príznaky.

 

Osteoartróza vs. reumatoidná artritída

OA a reumatoidná artritída (RA) majú rovnaké príznaky, ale sú veľmi odlišné. OA je degeneratívny stav, čo znamená, že sa časom zvyšuje jeho závažnosť. RA je na druhej strane autoimunitná porucha.

Ľudia s RA majú imunitný systém, ktorý si mýli mäkkú výstelku okolo kĺbov s tým, že predstavuje hrozbu pre telo, čo spôsobuje jeho napadnutie v tejto oblasti. Táto mäkká výstelka, ktorá obsahuje synoviálnu tekutinu, sa nazýva synovia. Keď imunitný systém zaháji útok, dôjde k hromadeniu tekutín v kĺbe, čo spôsobí stuhnutosť, bolesť, opuch a zápal.

Ak si nie ste istí, akú formu artritídy máte, najlepšie je porozprávať sa so svojím lekárom.

 

3. Príčiny osteoartrózy

Osteoartróza sa často označuje ako choroba „opotrebovania“. Je spôsobená poškodením kĺbov, ktoré sa časom zhoršuje a preto je vek jednou z hlavných príčin vedúcich k osteoartróze. Čím ste starší, tým viac máte opotrebované kĺby.

Medzi ďalšie príčiny poškodenia kĺbov patria poranenia z minulosti, napríklad:

 • roztrhnutá chrupavka
 • vykĺbené kĺby
 • poranenia väzov

Určité rizikové faktory, ako napríklad rodinná anamnéza a pohlavie, zvyšujú riziko osteartrózy.

 Osteoartroza

4. Rizikové faktory

Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko osteoartrózy, patria:

 • Vek. Riziko artrózy stúpa s vekom.

 • U žien je vyššia pravdepodobnosť vzniku OA, aj keď nie je jasné, prečo.

 • Nadmerná telesná hmotnosť prispieva k osteoartróze niekoľkými spôsobmi a čím viac vážite, tým väčšie je riziko. Zvýšená hmotnosť zvyšuje záťaž na kĺby, ktoré nesú váhu, napríklad bedrá a kolená. Tukové tkanivo tiež produkuje bielkoviny, ktoré môžu spôsobiť škodlivý zápal v kĺboch ​​a okolo nich.

 • Poranenia kĺbov. Zranenia, ako napríklad úrazy pri športe alebo pri nehode, môžu zvýšiť riziko osteoartrózy. Aj zranenia, ktoré sa stali pred mnohými rokmi a sú zdanlivo uzdravené, môžu zvýšiť riziko OA.

 • Opakované namáhanie kĺbu. Ak vaša práca alebo šport, ktorý hrávate, opakovane zaťažuje kĺb, môže sa u neho časom vyvinúť osteoartróza.

 • Niektorí ľudia dedia sklon k rozvoju OA.

 • Deformácie kostí. Niektorí ľudia sa narodili s deformovanými kĺbmi alebo s poškodenou chrupavkou.

 • Určité metabolické choroby. Medzi ne patrí cukrovka a stav, keď je vo vašom tele príliš veľa železa (hemochromatóza).

 

5. Diagnóza

Pre diagnostiku osteoartrózy môže váš lekár využiť:

 • Röntgenové vyšetrenie. Chrupavka sa na röntgenových snímkach nezobrazuje, ale strata chrupavky sa prejaví zúžením priestoru medzi kosťami v kĺbe. Röntgenový lúč tiež môže zobraziť kostné ostrohy okolo kĺbu.

 • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI). MRI využíva rádiové vlny a silné magnetické pole na vytvorenie podrobných snímok kostí a mäkkých tkanív vrátane chrupavky. MRI nie je bežne potrebné na diagnostiku osteoartrózy, ale môže pomôcť poskytnúť viac informácií v zložitých prípadoch.

 • Krvné testy. Aj keď neexistuje žiadny krvný test na osteoartrózu, niektoré testy môžu pomôcť vylúčiť iné príčiny bolesti kĺbov, ako je napríklad reumatoidná artritída.

 • Analýza kĺbových tekutín. Váš lekár môže pomocou ihly natiahnuť tekutinu z postihnutého kĺbu. Tekutina sa potom testuje na zápal a zisťuje sa, či vaša bolesť nie je dôsledkom osteoartrózy spôsobená dnou alebo infekciou.

 

6. Liečba

Osteoartrózu nemožno zvrátiť, ale liečba môže znížiť bolesť a pomôcť vám lepšie sa pohybovať. Liečba OA je zameraná na zvládnutie symptómov. Typ liečby, ktorý vám najviac pomôže, bude do značnej miery závisieť od závažnosti vašich príznakov a ich lokalizácie.

Zmeny životného štýlu, voľnopredajné lieky a domáce lieky často stačia na to, aby vám poskytli úľavu od bolesti, stuhnutosti a opuchu.

I. Domáca liečba

1. Cvičenie
Fyzická aktivita posilňuje svaly okolo kĺbov a môže pomôcť zmierniť stuhnutosť. Zamerajte sa na najmenej 20 až 30 minút fyzického pohybu, minimálne každý druhý deň. Vyberajte jemné aktivity, napríklad chôdzu alebo plávanie. Tai chi a jóga môžu tiež zlepšiť pružnosť kĺbov a pomôcť pri liečbe bolesti.
 
2. Zníženie váhy
Nadváha môže namáhať kĺby a spôsobovať bolesť. Zhadzovanie prebytočných kilogramov pomáha zmierniť tento tlak a znižuje bolesť. Zdravá váha môže tiež znížiť riziko ďalších zdravotných problémov, ako je cukrovka a srdcové choroby.
 
3. Dostatočný spánok
Uvoľnenie svalov môže znížiť opuch a zápal. Dostatok spánku v noci vám tiež môže pomôcť efektívnejšie zvládať bolesť.
 
4. Terapia teplom a chladom
Môžete experimentovať s terapiou teplom alebo chladom, aby ste zmiernili bolesť a stuhnutosť svalov. Chladný alebo horúci obklad priložte na boľavé kĺby na 15 až 20 minút niekoľkokrát denne.

 

II. Lieky

Lieky, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky osteoartrózy, predovšetkým bolesť, zahŕňajú:

 • Ukázalo sa, že paracetamol pomáha niektorým ľuďom s osteoartrózou, ktorí majú mierne až stredne silné bolesti. Užívanie viac ako odporúčanej dávky acetaminofénu môže spôsobiť poškodenie pečene.

 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Voľnopredajné NSAID, ako je ibuprofén a naproxén sodný, užívané v odporúčaných dávkach, zvyčajne zmierňujú bolesť pri osteoartritíde. Silnejšie NSAID sú dostupné na lekársky predpis. NSAID môžu spôsobiť žalúdočné ťažkosti, kardiovaskulárne problémy, problémy s krvácaním a poškodenie pečene a obličiek. NSAID vo forme gélov nanášaných na pokožku postihnutého kĺbu majú menej vedľajších účinkov a rovnako dobre môžu zmierňovať bolesť.

 • Duloxetín. Tento liek sa bežne používa ako antidepresívum a je tiež schválený na liečbu chronickej bolesti vrátane bolesti pri osteoartritíde.

 

III. Terapia

 • Fyzioterapeut vám môže ukázať cviky na posilnenie svalov okolo kĺbu, zvýšenie flexibility a zníženie bolesti. Rovnako efektívne môže byť aj pravidelné cvičenie, ktoré robíte samostatne, napríklad plávanie alebo chôdza.

 • Pracovná terapia. Pracovný terapeut vám môže pomôcť nájsť spôsoby, ako vykonávať každodenné úlohy bez toho, aby ste nadmerne zaťažovali už aj tak bolestivý kĺb. Napríklad zubná kefka s veľkým uchopením by mohla uľahčiť čistenie zubov, ak máte v rukách artrózu. Lavica vo vašej sprche by vám mohla pomôcť zmierniť bolesť z státia, ak máte artrózu kolena.

 

IV. Chirurgické a iné zákroky

Ak konzervatívna liečba nepomôže, mali by ste zvážiť postupy, ako napríklad:

 • Injekcie kortizónu. Injekcie kortikosteroidov môžu zmierniť bolesť v kĺbe. Počas tohto zákroku lekár znecitliví oblasť okolo kĺbu, potom vpichne ihlu do medzery v kĺbe a vstrekne liek. Počet injekcií kortizónu, ktoré môžete každý rok dostať, je zvyčajne obmedzený na tri alebo štyri injekcie, pretože liek môže časom zhoršiť poškodenie kĺbov.

 • Mazacie injekcie. Injekcie kyseliny hyalurónovej môžu ponúknuť úľavu od bolesti tým, že tlmia koleno, hoci niektoré výskumy naznačujú, že tieto injekcie neponúkajú väčšiu úľavu ako placebo. Kyselina hyalurónová je podobná zložke, ktorá sa bežne nachádza vo vašej kĺbovej tekutine.

 • Vyrovnávanie kostí. Ak osteoartróza poškodila jednu stranu kolena viac ako druhú, môže vám pomôcť osteotómia. Pri osteotómii kolena chirurg prerezáva kosť buď nad alebo pod kolenom a potom odstráni alebo doplní klinovú kosť. Takto sa vaša telesná hmotnosť presunie od opotrebovanej časti kolena.

 • Výmena kĺbu. V prípade náhrady kĺbu (artroplastiky) vám chirurg odstráni poškodené povrchy kĺbov a nahradí ich plastovými a kovovými časťami. Medzi chirurgické riziká patria infekcie a krvné zrazeniny. Umelé kĺby sa môžu opotrebovať alebo uvoľniť a možno bude treba ich nakoniec vymeniť.

 

V. Prírodná liečba artrózy

Alternatívne spôsoby liečby a doplnky môžu pomôcť zmierniť príznaky ako zápal a bolesť kĺbov. Niektoré doplnky alebo bylinky, ktoré môžu pomôcť, zahŕňajú:

 • rybí olej
 • zelený čaj
 • zázvor

 

7. Diéta pri osteoartróze

Zdravé stravovanie nemusí mať negatíva, ale ak máte OA, je obzvlášť dôležitá strava a výživa.

K dispozícii je tiež výskum (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20934601/) , ktorý naznačuje, že niektoré typy OA, ako je osteoartróza kolena, reagujú pozitívne na stravu s vysokým obsahom flavonoidov, ktoré sú živinami nachádzajúcimi sa v ovocí a zelenine.

Antioxidanty obsiahnuté v mnohých druhoch ovocia a zeleniny tiež môžu pomôcť v boji proti voľným radikálom produkovaným zápalom. Voľné radikály sú molekuly, ktoré môžu spôsobiť poškodenie buniek.

Kvalitná strava môže pomôcť zmierniť príznaky OA zmiernením zápalu a opuchu. Jesť potraviny s vysokým obsahom nasledujúceho môže byť veľmi prospešné:

 • vitamín C
 • vitamín D
 • beta karotén
 • omega-3 mastné kyseliny

 Superfoof Fleurance Nature

8. Typy osteoartrózy

a) osteoartróza rúk

OA môže postihnúť jednu alebo niekoľko oblastí vašich rúk. Tieto oblasti často zahŕňajú končeky prstov, stredné kĺby každého prsta, kĺb spájajúci palec a zápästie a samotné zápästie. Postihnuté kĺby do veľkej miery určujú príznaky, ktoré sa vyskytujú. Medzi tieto príznaky často patrí: 

 • tuhosť
 • bolesť
 • opuch
 • začervenanie
 • slabosť
 • problémy s pohybom prstov
 • znížený rozsah pohybu
 • chrupavý zvuk pri pohybe prstami
 • problémy s uchopením alebo držaním predmetov

Ženy sú náchylnejšie na OA v ruke ako muži a zvyčajne ju dostanú v mladšom veku. OA môže mať veľký vplyv na vašu schopnosť vykonávať úlohy spojené s každodenným životom. Môže však pomôcť liečba od zmeny životného štýlu po chirurgický zákrok.

 

b) osteoartróza bedrových kĺbov

OA sa môže vyskytnúť v jednom alebo oboch bokoch. Týmto spôsobom sa líši od reumatoidnej artritídy bedrového kĺbu, ktorá sa zvyčajne vyskytuje v oboch bokoch súčasne.

Mnoho ľudí zistí, že sú schopní bojovať so svojimi príznakmi mnoho rokov pomocou liekov, cvičení a fyzikálnej terapie. Pomôcť môžu aj podpery, napríklad palice.

Ak sa stav zhorší, môžu vám poskytnúť úľavu steroidné injekcie, iné lieky alebo chirurgický zákrok. Pomôcť môžu aj alternatívne terapie a nové technológie sú na obzore.

 

c) osteoartróza v kolenách

Rovnako ako OA bedrového kĺbu, aj OA kolena sa môže vyskytnúť na jednom alebo oboch kolenách. Pri OA kolena môže hrať úlohu vek, genetika a poranenie kolena.

Športovci, ktorí sa sústredia iba na jeden šport, ktorý vytvára rozsiahle a opakujúce sa pohyby, ako napríklad beh alebo tenis, môžu byť vystavení zvýšenému riziku OA. Rovnako ak vykonávate iba jeden druh fyzickej aktivity, môže to nadmerne zaťažovať niektoré svaly a naopak nedostatočne, čo môže spôsobiť slabosť a nestabilitu kolenného kĺbu.

Rôzne vaše aktivity pomáhajú pracovať s rôznymi svalovými skupinami a umožňujú tak posilnenie všetkých svalov okolo kolena.

Nosenie ortézy okolo kolena môže byť vynikajúcim nechirurgickým zákrokom na OA kolena. Ortéza môže znížiť opuch a tlak. Môže tiež zvýšiť stabilitu vášho kolena presunutím váhy od poškodenej časti kolena. To umožňuje väčšiu mobilitu.

 

d) osteoartróza krčnej chrbtice

Cervikálna OA sa tiež označuje ako OA krku alebo ako cervikálna spondylóza. Je to stav súvisiaci s vekom, ktorý postihuje viac ako 85 percent ľudí vo veku nad 60 rokov. Vyskytuje sa u mužov i žien.

Krčná chrbtica je umiestnená na krku a obsahuje fazetové kĺby. Tieto kĺby pomáhajú udržiavať pružnosť v chrbtici a umožňujú tak plný rozsah pohybu. Keď sa chrupavka okolo kĺbov fazety začne opotrebovávať, dôjde k cervikálnej OA.

Cervikálna OA nemusí vždy spôsobovať citeľné príznaky. Ak sa tak stane, príznaky sa môžu pohybovať od miernych až po závažné a zahŕňajú:

 • bolesť v lopatke, dole na ruke alebo v prstoch
 • svalová slabosť
 • stuhnutosť na krku
 • bolesť hlavy, väčšinou v zadnej časti hlavy
 • mravčenie alebo necitlivosť na rukách alebo nohách

Príležitostne sa môžu vyskytnúť závažnejšie príznaky, ako je strata kontroly nad močovým mechúrom alebo črevom alebo strata rovnováhy.

 

e) osteoartróza chrbtice

Ak máte bolesti chrbta, môžete mať artrózu chrbtice. Tento stav ovplyvňuje fazetové kĺby umiestnené v dolnej časti chrbta a na zadku. Vek a trauma sú potenciálnymi faktormi pri spinálnej OA. Tento stav sa častejšie vyskytuje u mužov.

Zvýšené riziko môžu mať aj ľudia, ktorí majú nadváhu alebo ktorých práca si vyžaduje drepy a sedenie.

Príznaky spinálnej OA sa môžu líšiť v závažnosti. Zahŕňajú:

 • stuhnutosť alebo citlivosť v kĺboch ​​na chrbte
 • slabosť, necitlivosť alebo mravčenie v rukách alebo nohách
 • znížený rozsah pohybu

Je dôležité venovať pozornosť týmto príznakom. Ak sa spinálna OA nelieči, môže sa zhoršiť a spôsobiť závažnejšie príznaky a zdravotné postihnutie.

 

9. Prevencia artrózy

Môžete disponovať rizikovými faktormi pre OA ktoré nemôžete ovplyvniť, ako napríklad dedičnosť, vek a pohlavie. Tieto rizikové faktory sa dajú však korigovať, čo môže pomôcť znížiť vaše riziko OA.

Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť zvládnuť rizikové faktory, ktoré môžete ovplyvniť:

 • Podporte svoje telo. Ak ste športovec, dbajte na starostlivosť o svoje telo. Noste obuv, ktorá znižuje dopad na vaše kolená. Nezabudnite tiež obmieňať svoje športy, aby ste zaťažovali všetky vaše svaly, nie stále tie isté.

 • Sledujte svoju váhu. Udržujte svoju telesnú hmotnosť na zdravej úrovni.

 • Zdravo sa stravujte. Jedzte zdravé potraviny so zameraním na čerstvú zeleninu a ovocie.

 • Doprajte si dostatok odpočinku. Doprajte svojmu telu dostatok príležitostí na odpočinok a spánok.

Ak máte cukrovku, kontrola vášho cukru v krvi vám tiež môže pomôcť zvládnuť riziko OA.

 

10. Záver

Osteoartróza je chronický stav, na ktorú momentálne neexistuje liečba. Neignorujte príznaky chronickej bolesti a stuhnutosti kĺbov. Čím skôr sa porozprávate so svojím lekárom, tým skôr dostanete diagnózu, zahájite liečbu a zlepšíte kvalitu svojho života.

 

Napísal: Ľubomír Čižmár

Zdroj:

 

1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoarthritis/symptoms-causes/syc-20351925

2. https://www.healthline.com/health/osteoarthritis

3. https://www.nhs.uk/conditions/osteoarthritis/

4. https://www.webmd.com/osteoarthritis/default.htm

5. https://www.healthline.com/health/stiff-joints 

6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20934601/

Foto: https://www.shutterstock.com/

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie