Pohlavné choroby

Sexuálne prenosné choroby, známe aj ako pohlavné choroby, sú infekcie, ktoré sa šíria prostredníctvom sexuálneho kontaktu. Tieto choroby môžu mať rôzne príznaky a následky, ak sa nevyliečia včas.

V tejto rubrike rozoberáme niektoré z najbežnejších pohlavných chorôb, ako sa prenášajú a ako sa dajú liečiť.

1. Chlamýdie

Chlamydie  sú  jedny z najbežnejších pohlavných chorôb. Spôsobuje ich baktéria Chlamydia trachomatis, ktorá sa prenáša pohlavným stykom. Symptómy môžu zahŕňať bolesť pri močení a výtok z pošvy alebo penisu.

Ak sa nevyužije liečba antibiotikami, môže to viesť k neplodnosti alebo iným zdravotným problémom.

2. Genitálny herpes

Genitálny herpes spôsobuje vírus Herpes simplex. Prenáša sa kontaktom s infikovanými oblasťami pokožky alebo sliznice počas sexuálneho styku.

Symptómy môžu zahŕňať opakované vyrážky a pľuzgiere na genitáliách, ktoré sa môžu vyvinúť na bolestivé vredy. Liečba zvyčajne zahŕňa antivírusové lieky.

3. Syfilis

Syfilis je pohlavná choroba spôsobená baktériou Treponema pallidum. Prenáša sa pohlavným stykom a môže sa vyskytnúť v troch fázach, z ktorých každá má iné symptómy.

Liečba spočíva v antibiotikách, ale v prípade nevyhnutnosti môže byť potrebný chirurgický zákrok.

4. HPV

Vírus HPV (humánny papilomavírus) je ďalšou bežnou pohlavnou chorobou, ktorá sa prenáša pohlavným stykom. Existuje viac ako 100 druhov HPV a niektoré z nich môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice, penisu a konečníka.

Existujú vakcíny proti HPV, ktoré môžu pomôcť predchádzať infekcii.

5. HIV

Vírus HIV je pohlavná choroba, ktorá postihuje imunitný systém tela.

6. Kvapavka

Kvapavka je pohlavná choroba spôsobená baktériou Neisseria gonorrhoeae. Symptómy môžu zahŕňať bolesť pri močení a výtok z pošvy alebo penisu.

Ak sa nevyužije liečba antibiotikami, môže to viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.

7. Trichomoniáza

Trichomoniáza je pohlavná choroba, ktorú spôsobuje parazit Trichomonas vaginalis. Symptómy môžu zahŕňať výtok z pošvy alebo penisu, bolesť pri močení a svrbenie. Liečba spočíva v antibiotikách.

8. Hepatitída B a C

Hepatitída B a C sú vírusové infekcie, ktoré sa môžu prenášať prostredníctvom pohlavného styku. Tieto vírusy ovplyvňujú pečeň a môžu viesť k závažným zdravotným problémom, ako je cirhóza alebo rakovina pečene.

Existujú vakcíny proti hepatitíde B, ale liečba hepatitídy C je zvyčajne zložitá a dlhodobá.

Ako sa chrániť pred pohlavnými chorobami?

Najlepší spôsob, ako sa chrániť pred pohlavnými chorobami, je používať ochranné prostriedky, ako sú kondómy. Treba sa vyhýbať nechránenému sexu a zdržiavať sa od sexuálnych kontaktov s infikovanými osobami.

Je tiež dôležité podstúpiť pravidelné preventívne prehliadky a testovať sa na pohlavné choroby.

Ako sa testovať na pohlavné choroby?

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa testovať na pohlavné choroby. Lekár môže zobrať vzorku krvi, moču alebo tkaniva a poslať ju na laboratórne testovanie.

Existujú aj testy, ktoré možno vykonať doma. Ak máte podozrenie na infekciu, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Ako sa liečia pohlavné choroby?

Liečba pohlavných chorôb závisí od typu choroby a jej závažnosti. Väčšina pohlavných chorôb sa dá úspešne liečiť antibiotikami. Je dôležité dodržiavať pokyny lekára a dokončiť celý predpísaný priebeh liečby antibiotikami, aj keď sa symptómy zmierňujú.

Niektoré pohlavné choroby, ako je napríklad herpes alebo HPV, sa nedajú úplne vyliečiť. Liečba sa sústreďuje na kontrolu symptómov a minimalizáciu rizika prenosu na iné osoby.

Ako sa lieči rakovina krčka maternice?

Rakovina krčka maternice sa dá liečiť chirurgicky, ožarovaním a chemoterapiou. Ak je rakovina včas zistená, má väčšiu šancu na úplné vyliečenie. Je tiež dôležité absolvovať preventívne prehliadky a podstúpiť test na HPV.

Ako sa lieči rakovina penisu?

Rakovina penisu sa dá liečiť chirurgicky, ožarovaním a chemoterapiou. Liečba závisí od typu a štádia rakoviny. Príznaky, ako sú vredy alebo nádory na penise, by sa nemali ignorovať a mali by sa okamžite konzultovať s lekárom.

Záver

Pohlavné choroby sú bežné a môžu mať vážne následky na zdravie. Je dôležité chrániť sa pred pohlavnými chorobami používaním ochranných prostriedkov a vyhýbať sa nechránenému sexu.

Ak máte podozrenie na infekciu, mali by ste sa poradiť s lekárom a podstúpiť testovanie. Prevencia, včasná diagnostika a liečba sú kľúčové pre zachovanie zdravia.

 

Hore
10 položiek celkom