Ľudský papilomavírus (HPV): Príznaky, príčiny a liečba

 

Ľudský papilomavírus (HPV) je skupina vírusov, ktorá je príčinou rakoviny krčka maternice a iných ochorení kože.

Môže sa prenášať prostredníctvom pohlavného styku alebo iných intimných kontaktov. Existuje viac ako 100 typov HPV, z ktorých niektoré môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice alebo iné ochorenia genitálií, ako napríklad rakovinu penisu alebo rakovinu vaječníkov.

Iné typy HPV môžu spôsobiť bradavice alebo papilómy na koži alebo slizniciach. Príznaky HPV závisia od typu vírusu a môžu zahŕňať výskyt bradavíc alebo papilómov, zmeny v krčku maternice alebo bolestivé alebo krvácajúce pohlavné styky.

Liečba HPV závisí od príznakov a môže zahŕňať odstránenie bradavíc alebo papilómov, ako aj očkovanie proti HPV. Je dôležité chrániť sa pred HPV prostredníctvom kondómov alebo očkovania.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je HPV (ľudský papilomavírus)?

Ľudský papilomavírus (HPV) je vírusová infekcia, ktorá sa medzi ľuďmi prenáša kontaktom koža na kožu. Existuje viac ako 100 druhov HPV, z ktorých viac ako 40 sa prenáša sexuálnym kontaktom a môže ovplyvniť vaše pohlavné orgány, ústa alebo hrdlo.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) je HPV najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou (STI).

Je taký bežný, že väčšina sexuálne aktívnych ľudí v určitom okamihu dostane nejakú rozmanitosť tohto vírusu, aj keď majú málo sexuálnych partnerov.

Niektoré prípady genitálnej HPV infekcie nemusia spôsobiť žiadne zdravotné problémy. Niektoré typy HPV však môžu viesť k rozvoju genitálnych bradavíc a dokonca aj rakoviny krčka maternice, konečníka a hrdla.

 

2. Čo spôsobuje HPV?

Vírus, ktorý spôsobuje HPV infekciu, sa prenáša kontaktom koža na kožu. Väčšina ľudí dostane genitálnu HPV infekciu priamym sexuálnym kontaktom, vrátane vaginálneho, análneho a orálneho sexu.

Pretože HPV je infekcia koža na kožu, na prenos nie je potrebný pohlavný styk.

Mnoho ľudí má HPV a ani o tom nevedia, čo znamená, že sa ním môžete nakaziť, aj keď váš partner nemá žiadne príznaky. Je tiež možné mať viacero typov HPV.

V zriedkavých prípadoch môže matka, ktorá má HPV, preniesť vírus na svoje dieťa počas pôrodu.

Keď k tomu dôjde, u dieťaťa sa môže vyvinúť stav nazývaný rekurentná respiračná papilomatóza, pri ktorej sa mu v hrdle alebo dýchacích cestách vyvinú bradavice súvisiace s HPV.

 heoroidy bioliek

3. Príznaky HPV

Infekcia HPV často nespôsobuje žiadne viditeľné príznaky alebo zdravotné problémy.

V skutočnosti 90 percent infekcií HPV (9 z 10) zmizne samo do dvoch rokov, podľa CDC. Avšak, pretože vírus je počas tohto obdobia stále v tele človeka, môže tento človek nevedomky prenášať HPV.

Keď vírus nezmizne sám, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Patria sem genitálne bradavice a bradavice v krku (známe ako rekurentná respiračná papilomatóza).

HPV môže tiež spôsobiť rakovinu krčka maternice a iné rakoviny pohlavných orgánov, hlavy, krku a hrdla.

Typy HPV, ktoré spôsobujú bradavice, sa líšia od typov, ktoré spôsobujú rakovinu. Takže, ak máte genitálne bradavice spôsobené HPV, neznamená to, že sa u vás rozvinie rakovina.

Rakoviny spôsobené HPV často nevykazujú príznaky, kým rakovina nie je v neskorších štádiách rastu. Pravidelné vyšetrenia môžu pomôcť diagnostikovať zdravotné problémy súvisiace s HPV skôr. To môže zlepšiť vyhliadky a zvýšiť šance na prežitie.

 

I. HPV u mužov

Mnoho mužov, ktorí sa nakazia HPV infekciou, nemá žiadne príznaky, hoci u niektorých sa môžu vyvinúť genitálne bradavice. Navštívte svojho lekára, ak si všimnete nejaké nezvyčajné hrbole alebo lézie na vašom penise, miešku alebo konečníku.

Niektoré kmene HPV môžu u mužov spôsobiť rakovinu penisu, konečníka a hrdla. Niektorí muži môžu byť viac ohrození rozvojom rakoviny súvisiacej s HPV, vrátane mužov, ktorí robia análny sex a mužov s oslabeným imunitným systémom.

Kmene HPV, ktoré spôsobujú genitálne bradavice, nie sú rovnaké ako tie, ktoré spôsobujú rakovinu.

 

II. HPV u žien

Odhaduje sa, že 80 percent žien sa počas svojho života nakazí aspoň jedným typom HPV. Rovnako ako u mužov, mnohé ženy, ktoré dostanú HPV, nemajú žiadne príznaky a infekcia zmizne bez toho, aby spôsobila akékoľvek zdravotné problémy.

Niektoré ženy si môžu všimnúť, že majú genitálne bradavice, ktoré sa môžu objaviť vo vagíne, v konečníku alebo okolo neho a na krčku maternice alebo vulve.

Dohodnite si stretnutie so svojím lekárom, ak si všimnete nejaké nevysvetliteľné hrbolčeky alebo výrastky v oblasti genitálií alebo okolo nich.

Niektoré kmene HPV môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice alebo rakovinu vagíny, konečníka alebo hrdla. Pravidelný skríning môže pomôcť odhaliť zmeny spojené s rakovinou krčka maternice u žien.

Okrem toho testy DNA na bunkách krčka maternice môžu odhaliť kmene HPV spojené s rakovinou genitálií.

 libido

4. HPV testy

Testovanie na HPV sa u mužov a žien líši.

 

I. Testovanie u žien

Aktualizované usmernenia americkej preventívnej pracovnej skupiny (USPSTF) odporúčajú, aby ženy absolvovali prvý Pap test alebo Pap ster vo veku 21 rokov, bez ohľadu na začiatok sexuálnej aktivity.

Pravidelné Pap testy pomáhajú identifikovať abnormálne bunky u žien. Tie môžu signalizovať rakovinu krčka maternice alebo iné problémy súvisiace s HPV.

Ženy vo veku 21 až 29 rokov by mali absolvovať iba Pap test každé tri roky. Od 30 do 65 rokov by ženy mali robiť jednu z nasledujúcich činností:

  • absolvovať Pap test každé tri roky

  • absolvovať HPV test každých päť rokov

  • absolvovať oba testy spolu každých päť rokov; toto je známe ako spoločné testovanie

 

Ak máte menej ako 30 rokov, váš lekár alebo gynekológ môže tiež požiadať o HPV test, ak sú vaše výsledky Pap abnormálne.

Existuje najmenej 14 kmeňov HPV, ktoré môžu viesť k rakovine. Ak máte jeden z týchto kmeňov, váš lekár vás možno bude chcieť sledovať kvôli zmenám krčka maternice.

Možno budete musieť absolvovať Pap test častejšie. Váš lekár môže tiež požiadať o vyšetrenie krčka maternice.

Zmeny krčka maternice, ktoré vedú k rakovine, často trvajú mnoho rokov, kým sa vyvinú a HPV infekcie často samé odznejú bez toho, aby spôsobili rakovinu.

 

II. Testovanie u mužov

Je dôležité poznamenať, že test HPV DNA je k dispozícii iba na diagnostiku HPV u žien. V súčasnosti nie je k dispozícii žiadny test schválený na diagnostiku HPV u mužov.

Podľa CDC sa rutinné vyšetrenie na rakovinu konečníka, hrdla alebo penisu u mužov v súčasnosti neodporúča.

Niektorí lekári môžu vykonať análny Pap test u mužov, ktorí majú zvýšené riziko vzniku rakoviny konečníka. To zahŕňa mužov, ktorí majú análny sex, a mužov s HIV.

sex problem 3

5. Liečba HPV

Väčšina prípadov HPV zmizne sama, takže neexistuje žiadna liečba samotnej infekcie.

Namiesto toho bude váš lekár pravdepodobne chcieť, aby ste prišli na opakované testovanie o rok, aby ste zistili, či infekcia HPV pretrváva a či sa nevyvinuli nejaké bunkové zmeny, ktoré si vyžadujú ďalšie sledovanie.

Genitálne bradavice sa dajú liečiť liekmi na predpis, spálením elektrickým prúdom alebo zmrazením tekutým dusíkom.

Ale zbavenie sa fyzických bradavíc nelieči samotný vírus a bradavice sa môžu vrátiť.

Prekancerózne bunky je možné odstrániť pomocou krátkeho postupu, ktorý sa vykonáva v ordinácii vášho lekára. Rakoviny, ktoré sa vyvinú z HPV, možno liečiť metódami, ako je chemoterapia, radiačná terapia alebo chirurgický zákrok. Niekedy je možné použiť viacero metód.

V súčasnosti nie sú dostupné žiadne medicínsky podporované prírodné liečby infekcie HPV.

Rutinný skríning HPV a rakoviny krčka maternice je dôležitý na identifikáciu, monitorovanie a liečbu zdravotných problémov, ktoré môžu vyplynúť z HPV infekcie.

 

6. Ako môžete získať HPV?

Každý, kto mal sexuálny kontakt (koža na kožu), je vystavený riziku infekcie HPV.

 

Ďalšie faktory, ktoré môžu niekoho vystaviť zvýšenému riziku infekcie HPV, zahŕňajú:

  • zvýšený počet sexuálnych partnerov

  • nechránený vaginálny, orálny alebo análny sex

  • oslabený imunitný systém

  • sexuálny partner, ktorý má HPV

 

Ak sa nakazíte vysoko rizikovým typom HPV, niektoré faktory môžu zvýšiť pravdepodobnosť, že infekcia bude pokračovať a môže sa vyvinúť do rakoviny:

  • oslabený imunitný systém

  • iné sexuálne choroby ako je kvapavka, chlamýdie a herpes simplex

  • chronický zápal

  • máte veľa detí (rakovina krčka maternice)

  • dlhodobé užívanie perorálnych kontraceptív

  • používanie tabakových výrobkov

  • análny sex

 sex problem

7. Prevencia HPV

Najjednoduchším spôsobom prevencie HPV je používanie kondómov a bezpečný sex.

Okrem toho je k dispozícii vakcína na prevenciu genitálnych bradavíc a rakoviny spôsobenej HPV.

Vakcína môže chrániť pred deviatimi typmi HPV, o ktorých je známe, že sú spojené buď s rakovinou alebo genitálnymi bradavicami.

CDC odporúča vakcínu proti HPV pre chlapcov a dievčatá vo veku 11 alebo 12 rokov. Dve dávky vakcíny sa podávajú s odstupom najmenej šiestich mesiacov. Ženy a muži vo veku 15 až 26 rokov sa tiež môžu dať zaočkovať trojdávkovou schémou.

Okrem toho ľudia vo veku od 27 do 45 rokov, ktorí neboli predtým očkovaní proti HPV, majú teraz nárok na očkovanie.

Aby ste predišli zdravotným problémom spojeným s HPV, nezabudnite pravidelne absolvovať zdravotné prehliadky, skríningy a Pap stery.

 

8. HPV a tehotenstvo

Kontrahovanie HPV neznižuje vaše šance na otehotnenie. Ak ste tehotná a máte HPV, možno budete chcieť odložiť liečbu až po pôrode. V niektorých prípadoch však môže infekcia HPV spôsobiť komplikácie.

Hormonálne zmeny, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva, môžu spôsobiť rast genitálnych bradavíc a v niektorých prípadoch môžu tieto bradavice krvácať. Ak sú genitálne bradavice rozšírené, môžu sťažiť vaginálny pôrod.

Keď genitálne bradavice blokujú pôrodný kanál, môže byť potrebný cisársky rez.

V zriedkavých prípadoch žena s HPV môže vírus preniesť na svoje dieťa. Keď k tomu dôjde, môže sa vyskytnúť zriedkavý, ale závažný stav nazývaný rekurentná respiračná papilomatóza. V tomto stave sa u detí vyvinú v dýchacích cestách výrastky súvisiace s HPV.

 

Zmeny na krčku maternice sa môžu vyskytnúť aj počas tehotenstva, takže počas tehotenstva by ste mali pokračovať v rutinnom skríningu rakoviny krčka maternice a HPV.

 

9. Fakty a štatistiky o HPV

 

Tu je niekoľko ďalších faktov a štatistík o infekcii HPV:

  • CDC odhaduje, že 79 miliónov Američanov má HPV. Väčšina z týchto ľudí je v období dospievania alebo 20 rokov.

  • Odhaduje sa, že približne 14 miliónov ľudí sa každý rok nanovo nakazí HPV.

  • V Spojených štátoch spôsobí HPV každý rok u mužov a žien viac ako 33 000 rakovín.

  • Odhaduje sa, že 95 percent rakoviny konečníka je spôsobených HPV infekciou. Väčšina z týchto prípadov je spôsobená jedným typom HPV: HPV 16.

  • Dva kmene HPV – HPV 16 a 18 – predstavujú najmenej 70 percent prípadov rakoviny krčka maternice. Očkovanie môže chrániť pred nákazou týmito kmeňmi.

  • V roku 2006 bolo odporúčané prvé očkovanie proti HPV. Odvtedy bolo u dospievajúcich dievčat v Spojených štátoch pozorované 64-percentné zníženie počtu kmeňov HPV pokrytých vakcínou.

 

Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 

1. Human Papillomavirus Infection: Symptoms and Prevention (healthline.com)

2. STD Facts - Human papillomavirus (HPV) (cdc.gov)

3. STD Facts - HPV and Men (cdc.gov)

 

Obrázky:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/