HIV: Príznaky, príčiny a liečba

 

HIV (human immunodeficiency virus) je vírus, ktorý napáda imunitný systém a môže spôsobiť AIDS.

HIV sa prenáša prostredníctvom kontaktu s infikovanou krvou, spermiou, vaginálnymi alebo rektálnymi sekrétmi alebo materským mliekom. Príznaky HIV sa môžu prejaviť až po niekoľkých rokoch po infekcii a môžu zahŕňať horúčku, svrbenie, vyrážku, bolesť kĺbov alebo únavu.

Liečba HIV zahŕňa užívanie antiretrovírových liekov, ktoré znižujú množstvo vírusu v tele a zlepšujú imunitnú funkciu. Je dôležité chrániť sa pred HIV prostredníctvom používania kondómov alebo iných bariér pri pohlavnom styku, ako aj prostredníctvom vyhýbania sa používaniu infikovaných injekčných striekačok.

V tomto článku sa  dočítate:

 
 

1. Čo je HIV?

HIV je vírus, ktorý poškodzuje imunitný systém. Neliečený HIV ovplyvňuje a zabíja bunky CD4, ktoré sú typom imunitných buniek nazývaných T bunky.

 

HIV sa prenáša prostredníctvom telesných tekutín, ktoré zahŕňajú:

 • krv

 • semeno

 • vaginálne a rektálne tekutiny

 • materské mlieko

Vírus sa neprenáša vzduchom, vodou ani náhodným kontaktom.

 

Pretože sa HIV vloží do DNA buniek, je to celoživotný stav a v súčasnosti neexistuje žiadny liek, ktorý by HIV z tela eliminoval, hoci mnohí vedci pracujú na jeho nájdení.

Avšak pomocou lekárskej starostlivosti, vrátane liečby nazývanej antiretrovírusová liečba, je možné zvládnuť HIV a žiť s vírusom mnoho rokov.

Bez liečby sa u osoby s HIV pravdepodobne rozvinie vážny stav nazývaný syndróm získanej imunodeficiencie, známy ako AIDS.

V tomto bode je imunitný systém príliš slabý na to, aby úspešne reagoval na iné choroby, infekcie a stavy.

Neliečená očakávaná dĺžka života s konečným štádiom AIDS je približne 3 roky.

Pomocou antiretrovírusovej terapie možno HIV dobre zvládnuť a priemerná dĺžka života môže byť takmer rovnaká ako u niekoho, kto sa nenakazil HIV.

HIV môže spôsobiť zmeny v celom tele.

 sex problem

2. Čo je AIDS?

AIDS je ochorenie, ktoré sa môže vyvinúť u ľudí s HIV. Ide o najpokročilejšie štádium HIV. Ale to, že človek má HIV, neznamená, že sa rozvinie AIDS.

HIV zabíja bunky CD4. Zdraví dospelí majú vo všeobecnosti počet CD4 500 až 1 600 na kubický milimeter. Osoba s HIV, ktorej počet CD4 klesne pod 200 na kubický milimeter, bude diagnostikovaný  AIDS.

Osobe môže byť tiež diagnostikované AIDS, ak má HIV a rozvinie sa oportúnna infekcia, alebo rakovina.

Oportúnna infekcia, ako je pneumónia spôsobená Pneumocystis jiroveci, je infekcia, ktorá sa vyskytuje iba u vážne imunokompromitovanej osoby, ako je napríklad osoba s pokročilou infekciou HIV (AIDS).

Neliečený HIV môže v priebehu desiatich rokov prejsť do AIDS. V súčasnosti neexistuje žiadny liek na AIDS a bez liečby je priemerná dĺžka života po diagnostikovaní asi 3 roky.

Táto doba môže byť kratšie, ak sa u osoby rozvinie ťažké oportúnne ochorenie. Liečba antiretrovírusovými liekmi však môže zabrániť rozvoju AIDS.

Ak sa AIDS rozvinie, znamená to, že imunitný systém je vážne narušený, teda oslabený natoľko, že už nemôže úspešne reagovať na väčšinu chorôb a infekcií.

 

To robí osobu žijúcu s AIDS zraniteľnou voči širokému spektru chorôb, vrátane:

 • zápalu pľúc

 • tuberkulóze

 • cytomegalovírusu (CMV), typ herpes vírusu

 • kryptokoková meningitída, plesňové ochorenie v mozgu

 • toxoplazmóza, ochorenie mozgu spôsobené parazitom

 • kryptosporidióza, stav spôsobený črevným parazitom

 • rakoviny, vrátane Kaposiho sarkómu (KS) a lymfómu

 

Skrátená dĺžka života spojená s neliečeným AIDS nie je priamym dôsledkom samotného syndrómu. Je to skôr dôsledok chorôb a komplikácií, ktoré vznikajú pri oslabení imunitného systému AIDS.

 Kvapavka

3. Včasné príznaky HIV

Prvých pár týždňov po tom, čo sa niekto nakazí HIV, sa nazýva štádium akútnej infekcie.

Počas tejto doby sa vírus rýchlo rozmnožuje. Imunitný systém osoby reaguje produkciou protilátok proti HIV, čo sú proteíny, ktoré prijímajú opatrenia na reakciu proti infekcii.

Počas tejto fázy niektorí ľudia spočiatku nemajú žiadne príznaky. Mnoho ľudí však pociťuje príznaky v prvom mesiaci po nakazení vírusom, ale často si neuvedomujú, že HIV spôsobuje tieto príznaky.

Príznaky akútneho štádia totiž môžu byť veľmi podobné príznakom chrípky alebo iných sezónnych vírusov.

 

Včasné príznaky HIV môžu zahŕňať:

 

Pretože tieto príznaky sú podobné bežným ochoreniam, ako je chrípka, osoba, ktorá ich má, si nemusí myslieť, že potrebuje navštíviť lekára.

A ak aj áno, ich lekár môže mať podozrenie na chrípku alebo mononukleózu a možno ani neuvažuje o HIV.

Či už má človek príznaky alebo nie, počas tohto obdobia je jeho vírusová záťaž veľmi vysoká. Vírusová záťaž je množstvo HIV nájdené v krvnom obehu.

Vysoká vírusová záťaž znamená, že HIV sa počas tohto obdobia môže ľahko preniesť na niekoho iného.

Počiatočné symptómy HIV zvyčajne vymiznú v priebehu niekoľkých mesiacov, keď osoba vstúpi do chronickej alebo klinickej latencie štádia HIV. Toto štádium môže pri liečbe trvať mnoho rokov alebo dokonca desaťročí.

Príznaky HIV sa môžu líšiť od človeka k človeku.

 sex postava

I. Aké sú príznaky HIV?

Približne po prvom mesiaci HIV vstúpi do štádia klinickej latencie. Táto fáza môže trvať niekoľko rokov až niekoľko desaťročí.

Niektorí ľudia počas tohto obdobia nemajú žiadne príznaky, zatiaľ čo iní môžu mať minimálne alebo nešpecifické príznaky. Nešpecifický symptóm je symptóm, ktorý sa netýka jednej konkrétnej choroby alebo stavu.

 

Tieto nešpecifické príznaky môžu zahŕňať:

 

Rovnako ako v počiatočnom štádiu, HIV je počas tohto obdobia stále prenosný, dokonca aj bez príznakov a môže sa preniesť na inú osobu.

Osoba však nebude vedieť, že má HIV, pokiaľ nebude testovaná. Ak má niekto tieto príznaky a myslí si, že mohol byť vystavený HIV, je dôležité, aby sa nechal otestovať.

Symptómy HIV v tomto štádiu môžu prichádzať a odchádzať alebo môžu rýchlo postupovať. Táto progresia sa môže podstatne spomaliť liečbou.

Pri dôslednom používaní tejto antiretrovírusovej terapie môže chronický HIV trvať desaťročia a pravdepodobne sa nerozvinie do AIDS, ak sa liečba začne dostatočne skoro.

 

II. Je vyrážka príznakom HIV?

Mnoho ľudí s HIV pociťuje zmeny na koži. Vyrážka je často jedným z prvých príznakov infekcie HIV. Vo všeobecnosti sa HIV vyrážka javí ako viaceré malé červené lézie, ktoré sú ploché a vyvýšené.

 

Vyrážka súvisiaca s HIV

HIV spôsobuje, že niekto je náchylnejší na kožné problémy, pretože vírus ničí bunky imunitného systému, ktoré prijímajú opatrenia proti infekcii.

 

Koinfekcie, ktoré môžu spôsobiť vyrážku, zahŕňajú:

 

Príčina vyrážky určuje:

 • ako vyzerá
 • ako dlho trvá
 • ako sa dá liečiť, závisí od príčiny
 

Vyrážka súvisiaca s liekmi

Zatiaľ čo vyrážka môže byť spôsobená koinfekciou HIV, môže byť spôsobená aj liekmi. Niektoré lieky používané na liečbu HIV alebo iných stavov môžu spôsobiť vyrážku.

Tento typ vyrážky sa zvyčajne objaví do týždňa alebo 2 týždňov od začiatku užívania nového lieku. Niekedy vyrážka sama vymizne. Ak sa tak nestane, môže byť potrebná zmena liekov.

Vyrážka v dôsledku alergickej reakcie na lieky môže byť vážna.

 

Ďalšie príznaky alergickej reakcie zahŕňajú:

 • problémy s dýchaním alebo prehĺtaním

 • závraty

 • horúčka

 

Stevensov-Johnsonov syndróm (SJS) je zriedkavá alergická reakcia na lieky proti HIV. Symptómy zahŕňajú horúčku a opuch tváre a jazyka. Rýchlo sa objaví pľuzgierovitá vyrážka, ktorá môže postihnúť kožu a sliznice.

Keď je postihnutých 30 percent kože, nazýva sa to toxická epidermálna nekrolýza, čo je život ohrozujúci stav. Ak sa vyvinie, je potrebná pohotovostná lekárska starostlivosť.

Zatiaľ čo vyrážka môže byť spojená s liekmi proti HIV alebo HIV, je dôležité mať na pamäti, že vyrážky sú bežné a môžu mať mnoho iných príčin.

 sex problem 2

III. Príznaky HIV u mužov: Existuje rozdiel?

Príznaky HIV sa líšia od človeka k človeku, ale sú podobné u mužov a žien. Tieto príznaky môžu prichádzať a odchádzať alebo sa môžu postupne zhoršovať.

Ak bola osoba vystavená HIV, mohla byť vystavená aj iným sexuálne prenosným infekciám.

Tie obsahujú:

 

U mužov je pravdepodobnejšie ako u žien, že si všimnú príznaky pohlavne prenosných chorôb, ako sú vredy na ich genitáliách. Muži však zvyčajne nevyhľadávajú lekársku starostlivosť tak často ako ženy.

 

IV. Príznaky HIV u žien: Existuje rozdiel?

Príznaky HIV sú väčšinou podobné u mužov a žien. Príznaky, ktoré celkovo pociťujú, sa však môžu líšiť v závislosti od rôznych rizík, ktorým muži a ženy čelia, ak majú HIV.

Muži aj ženy s HIV sú vystavení zvýšenému riziku pohlavne prenosných chorôb. Avšak ženy môžu mať menšiu pravdepodobnosť ako muži, že si všimnú malé škvrny alebo iné zmeny na svojich pohlavných orgánoch.

 

Okrem toho sú ženy s HIV vystavené zvýšenému riziku:

 

Hoci to nesúvisí s príznakmi HIV, ďalším rizikom pre ženy s HIV je, že vírus sa môže preniesť na dieťa počas tehotenstva. Antiretrovírusová liečba sa však počas tehotenstva považuje za bezpečnú.

Ženy, ktoré sú liečené antiretrovírusovou liečbou, majú veľmi nízke riziko prenosu HIV na svoje dieťa počas tehotenstva a pôrodu. U žien s HIV je ovplyvnené aj dojčenie. Vírus sa môže preniesť na dieťa prostredníctvom materského mlieka.

 pekne prsia

4. Aké sú príznaky AIDS?

AIDS označuje syndróm získanej imunodeficiencie. S týmto stavom je imunitný systém oslabený v dôsledku HIV, ktorý sa zvyčajne nelieči mnoho rokov.

Ak sa HIV nájde a lieči sa včas antiretrovírusovou liečbou, u človeka sa AIDS zvyčajne nerozvinie. U ľudí s HIV sa môže vyvinúť AIDS, ak ich HIV nie je diagnostikovaný, alebo ak vedia, že majú HIV, ale neužívajú dôsledne antiretrovírusovú liečbu.

AIDS sa môže rozvinúť u ľudí ak majú typ HIV, ktorý je odolný voči antiretrovírusovej liečbe (nereaguje na ňu).

Bez správnej a dôslednej liečby sa u ľudí žijúcich s HIV môže AIDS rozvinúť skôr. V tom čase je imunitný systém značne poškodený a ťažšie generuje odpoveď na infekciu a chorobu.

S použitím antiretrovírusovej terapie si človek môže udržať chronickú diagnózu HIV bez toho, aby sa u neho rozvinul AIDS po celé desaťročia.

 

Príznaky AIDS môžu zahŕňať:

 • recidivujúca horúčka

 • chronicky zdurené lymfatické uzliny, najmä v podpazuší, na krku a v slabinách

 • chronická únava

 • nočné potenie

 • tmavé škvrny pod kožou alebo vo vnútri úst, nosa alebo očných viečok

 • vredy, škvrny alebo lézie úst a jazyka, genitálií alebo konečníka

 • hrbolčeky, lézie alebo vyrážky na koži

 • opakujúce sa alebo chronické hnačky

 • rýchly úbytok hmotnosti

 • neurologické problémy, ako sú problémy so sústredením, strata pamäti a zmätenosť

 • úzkosť a depresia

 

Antiretrovírusová terapia kontroluje vírus a zvyčajne zabraňuje progresii do AIDS. Môžu sa liečiť aj iné infekcie a komplikácie AIDS. Táto liečba musí byť prispôsobená individuálnym potrebám osoby.

 menstruacia

5. Fakty o prenose HIV

Každý sa môže nakaziť HIV.

 

Vírus sa prenáša v telesných tekutinách, ktoré zahŕňajú:

 • krvi

 • semeno

 • vaginálne a rektálne tekutiny

 • materské mlieko

 

Niektoré zo spôsobov prenosu HIV z človeka na človeka zahŕňajú:

 • cez vaginálny alebo análny sex – najbežnejšia cesta prenosu

 • zdieľaním ihiel, striekačiek a iných predmetov na injekčné užívanie drog

 • zdieľaním tetovacieho zariadenia bez jeho sterilizácie medzi jednotlivými použitiami

 • počas tehotenstva, pôrodu

 • počas dojčenia

 • vystavením krvi, sperme, vaginálnym a rektálnym tekutinám a materskému mlieku osoby s HIV, ako napríklad injekčnou ihlou
 

Vírus sa môže preniesť aj transfúziou krvi alebo transplantáciou orgánov a tkanív. Dôkladné testovanie na HIV medzi darcami krvi, orgánov a tkanív však zaisťuje, že je to veľmi zriedkavé.

 

Teoreticky je možné, ale považuje sa to za extrémne zriedkavé, že sa HIV prenáša prostredníctvom:

 • orálneho sexu (iba ak má osoba krvácajúce ďasná alebo otvorené rany v ústach)

 • uhryznutie osobou s HIV (iba ak sú sliny krvavé alebo ak má osoba otvorené rany v ústach)

 • kontakt medzi poškodenou kožou, ranami alebo sliznicami a krvou človeka s HIV

 

HIV sa neprenáša cez:

 • kontakt koža na kožu

 • objímanie, podávanie rúk alebo bozkávanie

 • zdieľanie jedla alebo nápojov

 • sliny, slzy alebo pot (pokiaľ nie sú zmiešané s krvou osoby s HIV)

 • zdieľanie toalety, uterákov alebo posteľnej bielizne

 • komármi

Je dôležité poznamenať, že ak sa lieči osoba s HIV a má trvalo nedetegovateľnú vírusovú záťaž, je prakticky nemožné preniesť vírus na inú osobu.

 

6. Príčiny HIV

HIV je variácia vírusu, ktorý sa môže preniesť na africké šimpanzy. Vedci majú podozrenie, že vírus opičej imunodeficiencie (SIV) preskočil zo šimpanzov na ľudí, keď ľudia konzumovali šimpanzie mäso obsahujúce vírus.

Akonáhle sa vírus dostal do ľudskej populácie, zmutoval na to, čo dnes poznáme ako HIV. Pravdepodobne sa to stalo už v 20. rokoch 20. storočia.

HIV sa šíril z človeka na človeka po celej Afrike v priebehu niekoľkých desaťročí. Nakoniec sa vírus presunul do iných častí sveta. Vedci prvýkrát objavili HIV vo vzorke ľudskej krvi v roku 1959.

Predpokladá sa, že HIV existuje v Spojených štátoch od 70. rokov 20. storočia, no do povedomia verejnosti sa dostal až v 80. rokoch.

 velke prsia

7. Možnosti liečby HIV

Liečba by sa mala začať čo najskôr po diagnostikovaní HIV, bez ohľadu na vírusovú záťaž.

Hlavnou liečbou HIV je antiretrovírusová liečba, kombinácia denných liekov, ktoré zastavujú reprodukciu vírusu. To pomáha chrániť bunky CD4 a udržiavať imunitný systém dostatočne silný na to, aby prijal opatrenia proti chorobe.

Antiretrovírusová liečba pomáha zabrániť tomu, aby HIV progredoval do AIDS. Pomáha tiež znižovať riziko prenosu HIV na iných.

Keď je liečba účinná, vírusová záťaž bude „nezistiteľná“. Osoba stále má HIV, ale vírus nie je viditeľný vo výsledkoch testov.

Vírus je však stále v tele. A ak táto osoba prestane užívať antiretrovírusovú liečbu, vírusová záťaž sa opäť zvýši a HIV môže opäť začať napádať bunky CD4.

 

8. Lieky proti HIV

Mnoho antiretrovírusových liekov je schválených na liečbu HIV. Pôsobia na zabránenie reprodukcie HIV a zničenie buniek CD4, ktoré pomáhajú imunitnému systému vytvárať odpoveď na infekciu.

Pomáha to znižovať riziko vzniku komplikácií súvisiacich s HIV, ako aj prenosu vírusu na iných.

 

Tieto antiretrovírusové lieky sú rozdelené do šiestich tried:

 • nukleozidové inhibítory reverznej transkriptázy (NRTI)

 • nenukleozidové inhibítory reverznej transkriptázy (NNRTI)

 • inhibítory proteázy

 • fúznych inhibítorov

 • Antagonisty CCR5, tiež známe ako inhibítory vstupu

 • inhibítory prenosu reťazca integrázy

 

Liečebné režimy

Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb USA (HHS) vo všeobecnosti odporúča začiatočný režim troch liekov proti HIV z najmenej dvoch z týchto tried liekov.

Táto kombinácia pomáha predchádzať vzniku rezistencie HIV na lieky. (Rezistencia znamená, že liek už nefunguje na liečbu vírusu.)

Mnohé z antiretrovírusových liekov sú kombinované s inými, takže osoba s HIV zvyčajne užíva len jednu alebo dve pilulky denne.

Lekár pomôže osobe s HIV vybrať si režim na základe celkového zdravotného stavu a osobných okolností.

Tieto lieky sa musia užívať každý deň, presne podľa predpisu. Ak sa neužívajú primerane, môže sa vyvinúť vírusová rezistencia a môže byť potrebný nový režim.

Krvné testy pomôžu určiť, či režim funguje na udržanie zníženej vírusovej záťaže a zvýšenia počtu CD4.

 

Vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky antiretrovírusovej liečby sa líšia a môžu zahŕňať nevoľnosť, bolesť hlavy a závrat. Tieto príznaky sú často dočasné a časom vymiznú.

Závažné vedľajšie účinky môžu zahŕňať opuch úst a jazyka a poškodenie pečene alebo obličiek. Ak sú vedľajšie účinky závažné, lieky sa môžu upraviť.

 sex problem 3

9. HIV a AIDS: aká je súvislosť?

Aby sa u človeka vyvinul AIDS, musí sa nakaziť HIV. Ale mať HIV nevyhnutne neznamená, že sa u niekoho rozvinie AIDS.

 

Prípady HIV postupujú v troch fázach:

 • štádium 1: akútne štádium, prvých pár týždňov po prenose

 • štádium 2: klinická latencia alebo chronické štádium

 • štádium 3: AIDS

 

Keď HIV znižuje počet buniek CD4, imunitný systém sa oslabuje. Typický počet CD4 u dospelých je 500 až 1 500 na kubický milimeter. Osoba s počtom nižším ako 200 sa považuje za osobu s AIDS.

Rýchlosť prechodu prípadu HIV cez chronické štádium sa výrazne líši od človeka k človeku. Bez liečby môže trvať až desať rokov, kým prejde do AIDS. S liečbou môže trvať nekonečne dlho.

V súčasnosti neexistuje žiadny liek na HIV, ale dá sa zvládnuť. Ľudia s HIV majú pri včasnej liečbe antiretrovírusovou liečbou často takmer normálnu dĺžku života.

V rovnakom duchu v súčasnosti neexistuje technicky žiadny liek na AIDS. Liečba však môže zvýšiť počet CD4 u osoby do bodu, keď sa už predpokladá, že už nemá AIDS. (Tento bod predstavuje 200 alebo viac.)

Liečba môže tiež zvyčajne pomôcť zvládnuť oportúnne infekcie.

HIV a AIDS spolu súvisia, ale nie je to to isté.

 

10. Príčiny AIDS

AIDS spôsobuje HIV. Človek nemôže dostať AIDS, ak sa nenakazil HIV.

Zdraví jedinci majú počet CD4 500 až 1 500 na kubický milimeter. Bez liečby sa HIV ďalej množí a ničí bunky CD4. Ak počet CD4 osoby klesne pod 200, má AIDS.

Tiež, ak sa u niekoho s HIV rozvinie oportúnna infekcia spojená s HIV, stále môže byť diagnostikovaný s AIDS, aj keď je jeho počet CD4 vyšší ako 200.

 plynatosť

11. Aké testy sa používajú na diagnostiku HIV?

Na diagnostiku HIV možno použiť niekoľko rôznych testov. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti určujú, ktorý test je pre každú osobu najlepší.

 

I. Testy na protilátky/antigén

Testy na protilátky/antigén sú najčastejšie používané testy. Pozitívne výsledky môžu vykazovať zvyčajne do 18 – 45 dní po tom, čo sa niekto pôvodne nakazil HIV.

Tieto testy kontrolujú krv na protilátky a antigény. Protilátka je typ proteínu, ktorý telo vytvára, aby reagovalo na infekciu. Na druhej strane antigén je časť vírusu, ktorá aktivuje imunitný systém.

 

II. Testy na protilátky

Tieto testy kontrolujú krv výlučne na protilátky. Medzi 23. a 90. dňom po prenose sa u väčšiny ľudí vyvinú zistiteľné protilátky proti HIV, ktoré možno nájsť v krvi alebo slinách.

Tieto testy sa robia pomocou krvných testov alebo ústnych tampónov a nie je potrebná žiadna príprava. Niektoré testy poskytujú výsledky za 30 minút alebo menej a možno ich vykonať v kancelárii alebo na klinike poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Ak má niekto podozrenie, že bol vystavený vírusu HIV, ale v domácom teste bol negatívny, mal by test zopakovať o 3 mesiace. Ak má pozitívny výsledok, mal by sa obrátiť na svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, aby to potvrdil.

 

Aké je obdobie HIV okna?

Akonáhle sa niekto nakazí HIV, začne sa v jeho tele množiť vírus. Imunitný systém človeka reaguje na antigény (časti vírusu) produkciou protilátok (bunky, ktoré proti vírusu robia protiopatrenia).

Čas medzi vystavením vírusu HIV a okamihom, keď je detekovateľný v krvi, sa nazýva obdobie HIV okna. Väčšina ľudí si vytvorí detekovateľné protilátky proti HIV do 23 až 90 dní po prenose.

Ak sa osoba podrobí testu na HIV počas obdobia okna, je pravdepodobné, že dostane negatívny výsledok. Počas tohto obdobia však stále môžu prenášať vírus na iných.

Ak si niekto myslí, že mohol byť vystavený HIV, ale počas tohto obdobia bol testovaný s negatívnym výsledkom, mal by test zopakovať o niekoľko mesiacov na potvrdenie (načasovanie závisí od použitého testu). A počas toho musia používať kondómy alebo iné bariérové ​​metódy, aby zabránili možnému šíreniu HIV.

Ďalším spôsobom, ako zabrániť infekcii HIV, je preexpozičná profylaxia (PrEP). Kombinácia liekov proti HIV užívaných pred potenciálnou expozíciou HIV, PrEP môže znížiť riziko nakazenia alebo prenosu HIV, ak sa užíva dôsledne.

Pri testovaní na HIV je dôležité načasovanie.

 

12. Prevencia HIV

Hoci mnohí výskumníci pracujú na vývoji vakcíny, alebo lieku, v súčasnosti nie je k dispozícii žiadna vakcína, ktorá by zabránila prenosu HIV. Uskutočnenie určitých krokov však môže pomôcť zabrániť prenosu HIV.

 

I. Bezpečný sex

Najbežnejším spôsobom prenosu HIV je análny alebo vaginálny sex bez kondómu alebo inej bariérovej metódy. Toto riziko nemožno úplne eliminovať, pokiaľ sa sexu úplne nevyhnete, ale riziko možno značne znížiť prijatím niekoľkých opatrení.

 

Osoba znepokojená rizikom HIV by mala:

 • Nechajte sa otestovať na HIV.

 • Nechajte sa otestovať na iné sexuálne prenosné infekcie. Ak máte pozitívny test na sexuálne prenosnú infekciu, mali by ste sa liečiť, pretože sexuálne prenosné choroby zvyšujú riziko nákazy HIV.

 • Používajte kondómy. Mali by ste sa naučiť správne používať kondómy a používať ich pri každom pohlavnom styku, či už ide o vaginálny alebo análny styk. Je dôležité mať na pamäti, že pre-seminálne tekutiny (ktoré vychádzajú pred mužskou ejakuláciou) môžu obsahovať HIV.

 

II. Ďalšie metódy prevencie

Ďalšie kroky, ktoré pomôžu zabrániť šíreniu HIV, zahŕňajú:

 • Vyhnite sa zdieľaniu ihiel alebo iného príslušenstva. HIV sa prenáša krvou a môže sa nakaziť použitím materiálov, ktoré prišli do kontaktu s krvou niekoho, kto má HIV.

 • Zvážte PEP. Osoba, ktorá bola vystavená HIV, by mala kontaktovať svojho lekára za účelom získania postexpozičnej profylaxie (PEP). PEP môže znížiť riziko nákazy HIV. Pozostáva z troch antiretrovírusových liekov podávaných počas 28 dní. Užívanie PEP sa má začať čo najskôr po expozícii, ale pred uplynutím 36 až 72 hodín.

 • Zvážte PrEP. Osoba, ktorá má vyššiu šancu nakaziť sa HIV, by sa mala so svojím lekárom porozprávať o preexpozičnej profylaxii (PrEP). Ak sa užíva dôsledne, môže znížiť riziko získania HIV. PrEP je kombinácia dvoch liekov dostupných vo forme tabliet.

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti môžu ponúknuť viac informácií o týchto a iných spôsoboch, ako zabrániť šíreniu HIV.

 zápal dutín

13. Život s HIV: Čo môžete očakávať a tipy na zvládnutie

Najdôležitejšie je čo najskôr začať s antiretrovírusovou liečbou. Užívaním liekov presne podľa predpisu môžu ľudia žijúci s HIV udržať nízku vírusovú záťaž a silný imunitný systém.

 

Iné spôsoby, ako môžu ľudia žijúci s HIV zlepšiť svoje zdravie, zahŕňajú:

 • Urobte zo zdravia najvyššiu prioritu. Kroky, ktoré pomôžu ľuďom žijúcim s HIV cítiť sa čo najlepšie, zahŕňajú:

  • zásobovanie tela dobre vyváženou stravou

  • pravidelne cvičiť

  • dostatok odpočinku

  • vyhýbanie sa tabaku a iným drogám

  • okamžite nahlásiť akékoľvek nové príznaky svojmu lekárovi

 • Zamerajte sa na duševné zdravie. Mohli by ste zvážiť návštevu licencovaného terapeuta, ktorý má skúsenosti s liečbou ľudí s HIV.

 • Používajte praktiky bezpečnejšieho sexu. Používajte kondómy a iné bariérové ​​metódy zakaždým, keď majú vaginálny alebo análny sex.

 • Porozprávajte sa s lekárom o PrEP a PEP. Pri dôslednom používaní osobou bez HIV môže predexpozičná profylaxia (PrEP) a postexpozičná profylaxia (PEP) znížiť šance na prenos. PrEP sa najčastejšie odporúča ľuďom bez HIV vo vzťahoch s ľuďmi s HIV, ale dá sa použiť aj v iných situáciách.

 • Obklopte sa blízkymi.

 • Získajte podporu. Môžete sa pripojiť k skupine na podporu HIV, či už osobne alebo online, aby ste sa mohli stretnúť s ostatnými, ktorí čelia rovnakým obavám ako vy.

Existuje mnoho spôsobov, ako zo života s HIV vyťažiť maximum.

 

14. Očakávaná dĺžka života HIV: Poznajte fakty

V 90. rokoch 20. storočia mala 20-ročná osoba s HIV 19-ročnú očakávanú dĺžku života. Do roku 2011 mohol 20-ročný človek s HIV očakávať, že bude žiť ďalších 53 rokov.

Je to dramatické zlepšenie, z veľkej časti spôsobené antiretrovírusovou liečbou. Pri správnej liečbe môže veľa ľudí s HIV očakávať normálnu alebo takmer normálnu dĺžku života.

 

Samozrejme, veľa vecí ovplyvňuje dĺžku života človeka s HIV. Medzi nimi sú:

 • počet buniek CD4

 • vírusová záťaž

 • závažné ochorenia súvisiace s HIV, vrátane hepatitídy

 • zneužívanie drog

 • fajčenie

 • prístup, dodržiavanie a odpoveď na liečbu

 • iné zdravotné stavy

 • vek

 

Dôsledné používanie liekov pomáha predchádzať tomu, aby HIV prešlo do AIDS. Keď HIV prejde do AIDS, očakávaná dĺžka života bez liečby je približne 3 roky.

V roku 2017 asi 20,9 milióna ľudí žijúcich s HIV užívalo antiretrovírusovú liečbu.

Štatistiky strednej dĺžky života sú len všeobecné usmernenia. Ľudia žijúci s HIV by sa mali porozprávať so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby sa dozvedeli viac o tom, čo môžu očakávať.

 

15. Existuje vakcína proti HIV?

V súčasnosti neexistujú žiadne vakcíny na prevenciu alebo liečbu HIV. Výskum a testovanie experimentálnych vakcín prebieha, ale žiadna z nich nie je blízko schválenia na všeobecné použitie.

HIV je komplikovaný vírus. Rýchlo mutuje (mení sa) a často je schopný odraziť reakcie imunitného systému. Len u malého počtu ľudí, ktorí majú HIV, sa vyvinú široko neutralizujúce protilátky, druh protilátok, ktoré môžu reagovať na celý rad kmeňov HIV.

Pokračuje aj ďalší výskum vakcíny proti HIV.

 

Aj keď ešte stále neexistuje vakcína na prevenciu HIV, ľudia s HIV môžu využiť iné vakcíny na prevenciu chorôb súvisiacich s HIV.

 

Tu sú odporúčané vakcíny proti:

 • zápalu pľúc: odporúčané pre všetky deti mladšie ako 2 roky a všetkých dospelých vo veku 65 rokov a starších

 • chrípke: odporúčaný pre všetkých ľudí starších ako 6 mesiacov ročne so zriedkavými výnimkami

 • hepatitída A a B: opýtajte sa svojho lekára, či by ste sa mali dať zaočkovať proti hepatitíde A a B, najmä ak patríte do skupiny s vyšším rizikom.

 • meningitída: konjugované očkovanie proti meningokokom sa odporúča pre všetkých nedospelých a dospievajúcich vo veku 11 až 12 rokov s posilňovacou dávkou v 16 rokoch alebo pre kohokoľvek ohrozeného. Očkovanie proti meningokokom séroskupiny B sa odporúča pre každého vo veku 10 rokov a viac so zvýšeným rizikom.

 • pásový opar: odporúčaná vakcína pre osoby vo veku 50 a viac rokov

 

16. HIV štatistiky

Tu sú dnešné čísla HIV:

 • V roku 2019 žilo na celom svete asi 38 miliónov ľudí s HIV. Z toho 1,8 milióna boli deti mladšie ako 15 rokov.

 • Na konci roka 2019 užívalo antiretrovírusovú liečbu 25,4 milióna ľudí s HIV.

 • Od začiatku pandémie sa HIV nakazilo 75,7 milióna ľudí a komplikácie súvisiace s AIDS si vyžiadali 32,7 milióna životov.

 • V roku 2019 zomrelo na choroby súvisiace s AIDS 690 000 ľudí. Ide o pokles z 1,9 milióna v roku 2005.

 • Najviac zasiahnutá je východná a južná Afrika. V roku 2019 žilo v týchto oblastiach 20,7 milióna ľudí s HIV a 730 000 ďalších sa týmto vírusom nakazilo. V regióne žije viac ako polovica všetkých ľudí žijúcich s HIV na celom svete.

 • Dospelé a dospievajúce ženy predstavovali 19 percent nových diagnóz HIV v Spojených štátoch v roku 2018. Takmer polovica všetkých nových prípadov sa vyskytuje u Afroameričanov.

 • Ak sa žena s HIV nelieči, má 15–45 percentnú šancu, že prenesie HIV na svoje dieťa počas tehotenstva alebo dojčenia. Pri antiretrovírusovej liečbe počas tehotenstva a vyhýbaniu sa dojčeniu je riziko menšie ako 5 percent.

 • V 90. rokoch 20. storočia mala 20-ročná osoba s HIV predpokladanú dĺžku života 19 rokov. Do roku 2011 sa zlepšila na 53 rokov. Dnes je priemerná dĺžka života takmer normálna, ak sa antiretrovírusová liečba začne skoro po nákaze HIV.

Keďže sa prístup k antiretrovírusovej liečbe na celom svete neustále zlepšuje, tieto štatistiky sa budú, dúfajme, meniť.

 

Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:

 

1. HIV and AIDS: Symptoms, Causes, Treatments, and More (healthline.com)

2. cdc.gov/std/health-disparities/stds-women-042011.pdf

3. About HIV/AIDS | HIV Basics | HIV/AIDS | CDC

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/