Genitálne bradavice: Príznaky, príčiny a liečba

 

Genitálne bradavice sú infekčné vyrážky, ktoré sa objavujú na genitáliách, alebo v okolí análneho otvoru.

Sú spôsobené vírusom HPV a môžu sa prenášať prostredníctvom pohlavného styku, alebo iných intímných kontaktov. Príznaky genitálnych bradavíc môžu zahŕňať bolestivé vredy, vyrážky na genitáliách, alebo v okolí análneho otvoru, horúčku, svrbenie a opuchy lymfatických uzlín.

Liečba genitálnych bradavíc zahŕňa užívanie antivirotík a použitie krémov alebo mastí na zmiernenie bolesti. Je dôležité chrániť sa pred genitálnymi bradavicami prostredníctvom používania kondómov alebo iných bariér pri pohlavnom styku.

V tomto článku sa dočítate:

 
 

1. Čo sú to genitálne bradavice?

Genitálne bradavice sú mäkké výrastky, ktoré sa objavujú na genitáliách. Môžu spôsobiť bolesť, nepohodlie a svrbenie.

Genitálne bradavice sú pohlavne prenosné infekcie spôsobené niektorými nízkorizikovými kmeňmi ľudského papilomavírusu (HPV). Tieto sa líšia od vysoko rizikových kmeňov, ktoré môžu viesť k cervikálnej dysplázii a rakovine.

HPV je najbežnejšia zo všetkých pohlavne prenosných infekcií. Muži a ženy, ktorí sú sexuálne aktívni, sú náchylní na komplikácie HPV, vrátane genitálnych bradavíc. Infekcia HPV je nebezpečná najmä pre ženy, pretože niektoré typy HPV môžu spôsobiť aj rakovinu krčka maternice a vulvy.

Liečba je kľúčom k zvládnutiu tejto infekcie.

 Inkontinencia4

2. Aké sú príznaky genitálnych bradavíc?

Genitálne bradavice sa prenášajú sexuálnou aktivitou, vrátane orálneho, vaginálneho a análneho sexu. Bradavice sa u vás nemusia začať objavovať niekoľko týždňov alebo mesiacov po infekcii.

Genitálne bradavice nie sú vždy viditeľné pre ľudské oko. Môžu byť veľmi malé a môžu mať farbu pokožky alebo mierne tmavšie. Vrch výrastkov môže pripomínať karfiol a na dotyk môže byť hladký alebo mierne hrboľatý. Môžu sa vyskytnúť ako zhluk bradavíc alebo len jedna bradavica.

 

Genitálne bradavice u mužov sa môžu objaviť v nasledujúcich oblastiach:

 • penis

 • miešok

 • slabiny

 • stehná

 • vnútri alebo okolo konečníka

 

U žien sa môžu objaviť tieto bradavice:

 • vnútri vagíny alebo konečníka

 • mimo vagíny alebo konečníka

 • na krčku maternice

Genitálne bradavice sa môžu objaviť aj na perách, ústach, jazyku alebo hrdle osoby, ktorá mala orálny sexuálny kontakt s osobou, ktorá má HPV.

 

Aj keď nevidíte genitálne bradavice, stále môžu spôsobovať príznaky, ako napríklad:

 • vaginálny výtok

 • svrbenie

 • krvácajúca

 • pálenie

Ak sa genitálne bradavice rozšíria alebo zväčšia, tento stav môže byť nepríjemný alebo dokonca bolestivý.

 

3. Čo spôsobuje genitálne bradavice?

Väčšina prípadov genitálnych bradavíc je spôsobená HPV. Existuje 30 až 40 kmeňov HPV, ktoré špecificky ovplyvňujú pohlavné orgány, ale len niekoľko z týchto kmeňov spôsobuje genitálne bradavice.

Vírus HPV je vysoko prenosný kontaktom koža na kožu, a preto sa považuje za sexuálne prenosnú chorobu. V skutočnosti je HPV taký bežný, že Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb tvrdí, že väčšina sexuálne aktívnych ľudí ho v určitom okamihu dostane.

Vírus však nie vždy vedie ku komplikáciám, ako sú genitálne bradavice. V skutočnosti vo väčšine prípadov vírus zmizne sám bez toho, aby spôsobil nejaké zdravotné problémy.

Genitálne bradavice sú zvyčajne spôsobené kmeňmi HPV, ktoré sa líšia od kmeňov, ktoré spôsobujú bradavice na rukách alebo iných častiach tela. Bradavice sa nemôže šíriť z ruky niekoho na pohlavné orgány a naopak.

 

sex problem 2

4. Zmiznú bradavice samé?

Hoci HPV infekcia nie je vo všetkých prípadoch liečiteľná, genitálne bradavice sú liečiteľné. Je to preto, že genitálne bradavice sú iba príznakom HPV, ktorý sa pre niektorých môže stať chronickou, celoživotnou infekciou.

Pre tých, ktorí sa zbavili infekcie HPV, existuje šanca, že sa nakazia infekciou z rovnakého alebo iného kmeňa. Môžete dokonca dostať infekciu viacerých kmeňov súčasne, aj keď je to menej časté.

Takže aj po liečbe sa môžu genitálne bradavice v budúcnosti vrátiť. Závisí to od toho, či ste boli zaočkovaní, ako dobre funguje váš imunitný systém, kmeň HPV ktorý máte, a množstvo vírusu, ktorý máte (vírusová záťaž).

Niektoré kmene sú vysoko rizikové a spájajú sa s neskoršou tvorbou spinocelulárneho karcinómu (rakoviny) a možno ani neviete, či máte vysoko rizikový HPV kmeň, kým sa nevytvoria prekancerózne alebo rakovinové lézie.

 

5. Rizikové faktory

Každá sexuálne aktívna osoba je vystavená riziku získania HPV.

 

Avšak genitálne bradavice sú bežnejšie u ľudí, ktorí:

 • sú mladší ako 30 rokov

 • fajčia

 • majú oslabený imunitný systém

 • sú deti matky, ktorá mala vírus počas pôrodu

 

Aké sú ďalšie možné komplikácie HPV?

HPV infekcia je hlavnou príčinou rakoviny krčka maternice. Môže tiež viesť k prekanceróznym zmenám buniek krčka maternice, čo sa nazýva dysplázia.

Iné typy HPV môžu tiež spôsobiť rakovinu vulvy, čo sú vonkajšie pohlavné orgány žien. Môžu tiež spôsobiť rakovinu penisu a konečníka.

 

6. Ako sa diagnostikujú genitálne bradavice?

Na diagnostiku tohto stavu vám lekár položí otázky týkajúce sa vášho zdravia a sexuálnej histórie. To zahŕňa príznaky, ktoré ste zažili, a to, či ste mali sex, vrátane orálneho sexu, bez kondómov.

Váš lekár tiež vykoná fyzické vyšetrenie všetkých oblastí, kde máte podozrenie na výskyt bradavíc.

 

7. Len pre ženy

Pretože bradavice sa môžu vyskytovať hlboko vo vnútri ženského tela, váš lekár možno bude musieť urobiť vyšetrenie panvy. Môžu použiť mierne kyslý roztok, ktorý pomáha zviditeľniť bradavice.

Váš lekár vám môže urobiť aj Pap test (známy aj ako Pap ster), ktorý zahŕňa odber tampónu z oblasti, aby ste získali bunky z krčka maternice. Tieto bunky sa potom môžu testovať na prítomnosť HPV.

Niektoré typy HPV môžu spôsobiť abnormálne výsledky Pap testu, čo môže naznačovať prekancerózne zmeny. Ak váš lekár zistí tieto abnormality, možno budete potrebovať buď častejšie skríningy na sledovanie akýchkoľvek zmien, alebo špecializovaný postup nazývaný kolposkopia.

Ak ste žena a obávate sa, že ste sa mohli nakaziť formou HPV, o ktorej je známe, že spôsobuje rakovinu krčka maternice, váš lekár môže vykonať test DNA. To určuje, aký kmeň HPV máte vo svojom systéme. HPV test pre mužov zatiaľ nie je k dispozícii.

libido

8. Liečba

Genitálne bradavice sa môžu objaviť až týždne alebo mesiace po infekcii HPV vírusom. V niektorých prípadoch môže vývoj genitálnych bradavíc trvať roky.

Ohniská sa môžu vyskytnúť v alebo okolo vagíny alebo konečníka, na krčku maternice, v oblasti slabín alebo stehien alebo na penise alebo miešku. HPV môže tiež spôsobiť bradavice na krku, jazyku, ústach alebo perách.

U niektorých ľudí môžu genitálne bradavice samy vymiznúť do dvoch rokov, ale liečba pomáha urýchliť proces.

 

Liečba môže tiež predchádzať možným zdravotným komplikáciám spôsobeným HPV, ako aj:

 • zmierniť bolesť, svrbenie a podráždenie

 • potenciálne znižuje riziko šírenia HPV

 • zbaviť sa bradavíc, ktoré sa ťažko udržiavajú čisté

 

Ako sa liečia genitálne bradavice?

Zatiaľ čo viditeľné genitálne bradavice časom často zmiznú, samotný HPV môže pretrvávať vo vašich kožných bunkách. To znamená, že v priebehu života môžete mať niekoľko ohnísk.

Zvládanie príznakov je preto dôležité, pretože sa chcete vyhnúť prenosu vírusu na iných. To znamená, že genitálne bradavice sa môžu preniesť na iných, aj keď nie sú viditeľné žiadne bradavice alebo iné príznaky.

Genitálne bradavice nemôžete liečiť pomocou voľne predajných odstraňovačov bradavíc.

Ak viditeľné bradavice časom nezmiznú, možno budete potrebovať menší chirurgický zákrok na ich odstránenie.

 

Váš lekár môže tiež odstrániť bradavice pomocou týchto postupov:

 • elektrokauterizácia, alebo pálenie bradavíc elektrickými prúdom

 • kryochirurgia, alebo zmrazenie bradavice

 • laserové ošetrenia

 • odrezanie bradavíc

 • injekcie interferónu

 

Domáce lieky na genitálne bradavice

Nepoužívajte voľno predajné lieky určené na ručné bradavice na genitálne bradavice.

Bradavice na rukách a genitáliách sú spôsobené rôznymi kmeňmi HPV a liečby určené pre iné oblasti tela sú často oveľa silnejšie ako liečby používané na genitáliách. Použitie nesprávnej liečby môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Niektoré domáce prostriedky sú propagované ako užitočné pri liečbe genitálnych bradavíc, ale existuje len málo dôkazov, ktoré by ich podporili. Pred vyskúšaním domáceho lieku sa vždy poraďte so svojím lekárom.

 Kvapavka

Čo sa stane, ak sa genitálne bradavice neliečia?

Väčšina HPV infekcií, ktoré spôsobujú genitálne bradavice, sama zmizne, čo trvá od niekoľkých mesiacov do dvoch rokov. Ale aj keď vaše genitálne bradavice zmiznú bez liečby, stále môžete mať vírus v tele.

Ak sa genitálne bradavice neliečia, môžu narásť do veľkých rozmerov, alebo veľkých zhlukoch. Tiež je pravdepodobnejšie, že sa vrátia.

9. Ako predchádzať genitálnym bradaviciam

Vakcíny proti HPV môžu chrániť mužov a ženy pred najbežnejšími kmeňmi HPV, ktoré spôsobujú genitálne bradavice, a môžu tiež chrániť pred kmeňmi HPV, ktoré sú spojené s rakovinou krčka maternice.

Očkovaciu látku proti HPV môžu dostať jednotlivci vo veku do 45 rokov, ako aj osoby mladšie ako 9 rokov. Vakcína sa podáva v sérii dvoch alebo troch dávok v závislosti od veku.

Oba typy vakcín by sa mali podať predtým, ako sa osoba stane sexuálne aktívnou, pretože sú najúčinnejšie predtým, ako je osoba vystavená HPV.

Používanie kondómu pri každom sexe môže znížiť riziko vzniku genitálnych bradavíc. Dôležité je použiť fyzickú bariéru, aby sa zabránilo prenosu.

 

Záver

Genitálne bradavice sú komplikáciou infekcie HPV, ktorá je bežná a liečiteľná. Po čase môžu zmiznúť, ale liečba je nevyhnutná, aby sa zabránilo ich návratu a možným komplikáciám.

Ak si myslíte, že máte genitálne bradavice, poraďte sa so svojím lekárom. Ten môže určiť, či máte bradavice a aké sú vaše najlepšie možnosti liečby.

Okrem toho je dôležité hovoriť so svojím sexuálnym partnerom. Môže to znieť ťažko, ale otvorenosť o svojom stave vám môže pomôcť ochrániť vášho partnera pred infekciou HPV a genitálnymi bradavicami.

 

Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 
 

1. Genital Warts: Symptoms, Causes, Diagnosis, Treatment & More (healthline.com)

2. Human Papillomavirus (HPV), HPV-Related Disease, and the HPV Vaccine - PMC (nih.gov)

3. Can warts be spread from hands to genitals? | Go Ask Alice! (columbia.edu)

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/