Kvapavka: Príznaky, príčiny a liečba

 

Kvapavka je infekčné ochorenie, ktoré prechádza z človeka na človeka orálnym, análnym, alebo vaginálnym pohlavným stykom bez kondómu.

Môže sa vyskytnúť u mužov i žien a môže spôsobiť ochorenie pohlavných orgánov, vaječníkov alebo maternice. Príznaky kvapavky u mužov môžu zahŕňať výtok z penisu a bolestivé močenie, u žien môže zahŕňať výtok z pošvy, bolestivý pohlavný styk a bolestivé močenie.

Liečba kvapavky zahŕňa užívanie antibiotík a je dôležité včasné vyhľadanie lekárskej pomoci, aby sa zabránilo vážnym komplikáciám ako je neplodnosť.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je to kvapavka?

Kvapavka je pohlavne prenosná infekcia. Spôsobuje ju baktéria Neisseria gonorrhoeae. Vyskytuje sa najmä u mladých a pohlavne aktívnych ľudí. Kvapavka napáda sliznice a spôsobuje hnisavý zápal.

 

Týmto baktériám sa darí v teplom, vlhkom prostredí tela vrátane:

  • močovej trubice

  • oči

  • hrdla

  • vagínu

  • konečníka

  • ženského reprodukčného traktu (vajcovody, krčok maternice a maternica)

Najlepšou ochranou proti prenosu je abstinencia a správne používanie kondómu.

sex problem 2

2. Príznaky kvapavky

Symptómy sa zvyčajne vyskytujú v priebehu 2 až 14 dní po infikovaní. U niektorých ľudí, ktorí dostanú kvapavku, sa však nikdy nevyvinú viditeľné príznaky.

Je dôležité si uvedomiť, že osoba s kvapavkou, ktorá nemá príznaky, nazývaná aj asymptomatický nosič, môže infekciu stále šíriť.

Osoba s väčšou pravdepodobnosťou prenesie kvapavku na iných partnerov, ak nemá viditeľné príznaky.

 

I. Príznaky u mužov

U mužov sa nemusia objaviť viditeľné príznaky počas niekoľkých týždňov. U niektorých mužov sa príznaky nemusia nikdy objaviť. Zvyčajne sa príznaky začnú prejavovať týždeň po prenose.

Prvým viditeľným príznakom u mužov je často pocit pálenia alebo bolesti pri močení.

 

 Ako infekcia postupuje, ďalšie príznaky môžu zahŕňať:

  • vyššiu frekvenciu, alebo nutkanie na močenie

  • hnisavý výtok (alebo kvapkanie) z penisu (biely, žltý, béžový alebo nazelenalý)

  • opuch alebo začervenanie predkožky

  • opuch alebo bolesť v semenníkoch

  • pretrvávajúca bolesť hrdla

 

V zriedkavých prípadoch môže kvapavka naďalej spôsobovať poškodenie tela, konkrétne močovej trubice a semenníkov.

Tento stav zostane v tele niekoľko týždňov po liečbe symptómov. Bolesť sa môže rozšíriť aj do konečníka.

 

II. Príznaky u žien

U mnohých žien sa nevyvinú žiadne zjavné príznaky kvapavky. Keď sa u nich objavia príznaky, majú tendenciu byť mierne alebo podobné iným diagnózam, čo sťažuje ich identifikáciu.

Príznaky kvapavky sa môžu podobať bežným vaginálnym kvasinkovým alebo bakteriálnym infekciám.

 

Symptómy zahŕňajú:

 ovulacia

3. Diagnostika kvapavky

Diagnostikovať kvapavku vám môže lekár prostredníctvom testu ak máte príznaky, alebo podozrenie na kvapavku.

Lekár sa vás opýta na príznaky a anamnézu. Nariadí vám test, ktorý môže vyžadovať  vzorku moču alebo výter z penisu, krčka maternice, močovej trubice, konečníka alebo hrdla.

Na test môžete použiť aj domácu súpravu, kde odošlete svoju vzorku do laboratória a dostane výsledky priamo.

Ak je výsledok pozitívny, musíte navštíviť svojho lekára a ten môže urobiť ďalší test na potvrdenie výsledku.

Je dôležité používať súpravu presne podľa pokynov, inak výsledok nemusí byť presný. Pretože testy sa môžu líšiť v presnosti.

Ak má jedna osoba diagnózu kvapavky, jej sexuálny partner alebo partneri by tiež mali podstúpiť testovanie.

4. Testy na kvapavku u lekára

Lekári môžu kvapavku diagnostikovať niekoľkými spôsobmi. Môžu odobrať vzorku tekutiny zo symptomatickej oblasti (penis, vagína, konečník alebo hrdlo).

Ak má váš lekár podozrenie na infekciu kĺbu alebo infekciu krvi, vzorku odoberie odberom krvi alebo vložením ihly do symptomatického kĺbu, aby odobral tekutinu.

Potom do vzorky pridajú škvrnu a preskúmajú ju pod mikroskopom. Ak bunky reagujú na škvrnu, môže byť diagnostikovaná kvapavka. Táto metóda je pomerne rýchla a jednoduchá, ale neposkytuje absolútnu istotu. Tento test môže vykonať aj laboratórny technik.

Druhá metóda zahŕňa odber rovnakého typu vzorky a jej umiestnenie na špeciálnu misku. Toto sa inkubuje za ideálnych rastových podmienok niekoľko dní. Ak je kvapavka prítomná, rozrastie sa kolónia baktérií kvapavky.

Predbežný výsledok môže byť pripravený do 24 hodín. Konečný výsledok bude trvať až 3 dni.

5. Komplikácie spôsobené kvapavkou

Ženy sú vystavené väčšiemu riziku dlhodobých komplikácií z neliečeného prenosu kvapavky. Baktérie kvapavky môžu vystúpiť nahor reprodukčným traktom a postihnúť maternicu, vajíčkovody a vaječníky.

Tento stav je známy ako zápalové ochorenie panvy a môže spôsobiť silnú a chronickú bolesť a poškodenie reprodukčných orgánov.

U žien sa môže tiež vyvinúť blokáda alebo zjazvenie vajíčkovodov, čo môže zabrániť budúcemu tehotenstvu alebo spôsobiť mimomaternicové tehotenstvo. Mimomaternicové tehotenstvo je, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi mimo maternice.

Kvapavka môže prejsť aj na novorodenca počas pôrodu.

 

Mužov ohrozuje zjazvenie močovej trubice. Kvapavka môže tiež spôsobiť vznik bolestivého abscesu vo vnútri penisu. To môže spôsobiť zníženú plodnosť alebo sterilitu.

Keď sa kvapavka rozšíri do krvného obehu, môže sa vyskytnúť artritída, poškodenie srdcovej chlopne alebo zápal výstelky mozgu alebo miechy. Ide o zriedkavé, ale závažné stavy.

 sex problem 3

6. Liečba kvapavky

Každý, kto má kvapavku, potrebuje liečbu, aby sa zabránilo progresii infekcie. Liečba zvyčajne zahŕňa antibiotiká. Moderné antibiotiká dokážu vyliečiť väčšinu prenosov kvapavky.

Infikovaní pacienti by mali užívať všetky lieky, ktoré im lekár predpíše a vyhýbať sa ich zdieľaniu s kýmkoľvek iným.

Avšak baktérie Neisseria gonorrhoeae, ktoré spôsobujú kvapavku, si vyvinuli odolnosť voči takmer všetkým antibiotikám, ktoré lekári tradične používali na jej liečbu.

Táto rezistencia sťažuje liečbu kvapavky. Ak po niekoľkých dňoch nezaznamenáte žiadne zlepšenie symptómov, mali by ste opäť vyhľadať svojho lekára. Môžu byť potrebovať ďalšie testy, aby sa zistilo, či liečba funguje.

Nemali by ste sa zúčastniť akýchkoľvek následných stretnutí a pohlavného styku, kým vám lekár nepovie, že je to bezpečné.

Ak sa počas tehotenstva vyskytne kvapavka, je nevyhnutné informovať o tom zdravotnícky tím. Infekcia sa môže preniesť na dieťa počas pôrodu, takže novorodenec zvyčajne okamžite potrebuje antibiotiká.

U niektorých novorodencov sa vyvinie konjunktivitída a jednou z možných príčin je kvapavka. Symptómy sa zvyčajne objavia 2–4 ​​dni po narodení a zahŕňajú červené oči, hustý hnis v očiach a opuchnuté viečka.

 

I. Domáce a voľnopredajné prostriedky

Neexistujú žiadne domáce prostriedky ani voľnopredajné lieky, ktoré by liečili kvapavku. Každý, kto si myslí, že kvapavku mohol získať od partnera, by mal vyhľadať pomoc lekára.

 

II. Antibiotiká

Kvapavka sa zvyčajne lieči antibiotikami. Po užití antibiotík by ste mali pocítiť úľavu do niekoľkých dní.

Výskyt kmeňov kvapavky rezistentných na antibiotiká je rastúcou výzvou. Tieto prípady si môžu vyžadovať rozsiahlejšiu liečbu so 7-dňovou kúrou perorálneho antibiotika alebo duálnou terapiou s dvomi rôznymi antibiotikami, zvyčajne celkovo na 7 dní liečby.

Vedci pracujú na vývoji vakcín na prevenciu prenosu kvapavky.

 sex postava

7. Prevencia kvapavky

Najbezpečnejším spôsobom prevencie kvapavky alebo iných pohlavne prenosných chorôb je abstinencia. Pri pohlavnom styku vždy používajte kondóm alebo inú bariérovú metódu.

Je dôležité byť otvorený voči svojim novým sexuálnym partnerom, pravidelne sa testovať a zistiť, či boli testovaní.

Ak váš partner vykazuje nejaké príznaky, vyhýbajte sa akémukoľvek sexuálnemu kontaktu. Požiadajte iho, aby vyhľadal lekársku pomoc, aby sa vylúčili akékoľvek možné ochorenia, ktoré by sa mohli preniesť na vás.

Máte vyššie riziko získania kvapavky, ak ste ju už mali alebo akékoľvek iné sexuálne prenosné choroby. Ste vystavení vyššiemu riziku, ak máte viac sexuálnych partnerov alebo nového partnera.

8. Čo robiť, ak máte kvapavku

Ak si myslíte, že ste mohli dostať kvapavku, mali by ste sa vyhnúť akejkoľvek sexuálnej aktivite. Mali by ste tiež okamžite kontaktovať svojho lekára.

Ak ste v kontakte so svojím sexuálnym partnerom alebo partnermi, dajte im vedieť, že by sa mali okamžite otestovať.

Ak sú vám nasadené antibiotiká, je dôležité, aby ste absolvovali celú liečbu, aby ste sa uistili, že ste úplne vyliečený. Skrátenie liečby antibiotikami môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku rezistencie baktérií na antibiotikum.

Ak sú výsledky negatívne a váš sexuálny partner je tiež bez akejkoľvek infekcie, je možné obnoviť sexuálnu aktivitu.

 

Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 

1. Gonorrhea: Symptoms, Treatment, Causes, and More (healthline.com)

2. Prevalence and factors associated with gonorrhea infection with respect to anatomic distributions among men who have sex with men | PLOS ONE

3. Gonorrhea | NIH: National Institute of Allergy and Infectious Diseases

4. Gonorrhea: Symptoms, treatment, and causes (medicalnewstoday.com)

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/