Kostné ostrohy: Príznaky, príčiny a liečba

 
Kostné ostrohy sú výrastky na kostiach, ktoré sa vyskytujú najčastejšie v oblasti kĺbov.
 
Sú výsledkom opotrebovania kostí v dôsledku záťaže alebo ochorení, ako je osteoartróza. Kostné ostrohy môžu spôsobovať bolesti a ťažkosti pri pohybe a preto sa často považujú za obmedzujúci faktor pri fyzickej aktivite.
 
Liečba kostných ostrohov závisí od príčiny a závažnosti ochorenia a môže zahŕňať liečbu liekmi, fyzioterapiu a chirurgický zákrok.

1. Čo sú kostné ostrohy

Kostné ostrohy sú kostné výbežky, ktoré sa vyvíjajú pozdĺž okrajov kostí.

Kostné ostrohy (osteofyty) sa často tvoria tam, kde sa kosti stretávajú - vo vašich kĺboch. Môžu sa tvoriť aj na kostiach vašej chrbtice.

Hlavnou príčinou kostných výrastkov je poškodenie kĺbov spojené s osteoartritídou. Väčšina kostných výrastkov nespôsobuje žiadne príznaky a môže byť roky nezistená.

Možno nebudú vyžadovať liečbu. Ak je potrebná liečba, bude závisieť kde sa ostrohy nachádzajú a ako ovplyvňujú vaše zdravie.

2. Príznaky

Väčšina kostných výrastkov nespôsobuje žiadne príznaky alebo symptómy. Možno si neuvedomíte, že máte kostné ostrohy, kým röntgenové vyšetrenie iného ochorenia neodhalí výrastky.

V niektorých prípadoch však môžu kostné ostrohy spôsobiť bolesť a stratu pohybu v kĺboch.

Špecifické príznaky závisia od toho, kde sa nachádzajú kostné ostrohy.

 

a) Koleno. Kostné ostrohy v kolene môžu spôsobiť bolesť pri vystieraní a ohýbaní nohy.

b) Chrbtica. Na vašich stavcoch môžu kostné ostrohy zúžiť priestor ktorým prechádza miecha. Tieto kostné ostrohy môžu zovrieť miechu alebo jej nervové korene a môžu spôsobiť slabosť alebo necitlivosť v rukách alebo nohách.

c) Bedrový kĺb. Kostné ostrohy môžu spôsobiť bolesť pri pohybe bedrového kĺbu, hoci môžete cítiť bolesť v kolene. V závislosti od ich umiestnenia môžu kostné ostrohy znížiť rozsah pohybu v bedrovom kĺbe.

 

Kedy navštíviť lekára

Dohodnite si stretnutie so svojím lekárom, ak máte bolesť alebo opuch v jednom alebo viacerých kĺboch ​​alebo ak máte ťažkosti s pohybom kĺbu.

3. Príčiny

Poškodenie kĺbov osteoartrózou je najčastejšou príčinou kostných výrastkov. Keď osteoartróza rozkladá chrupavku, ktorá tlmí konce vašich kostí, vaše telo sa pokúša napraviť stratu vytvorením kostných výbežkov v blízkosti poškodenej oblasti.

Rizikové faktory

Riziko kostných výrastkov je vyššie u ľudí, ktorí majú artritídu.

4. Liečba

Ak vaše kostné ostrohy spôsobujú bolesť, lekár vám môže odporučiť voľnopredajné lieky proti bolesti, ako je acetaminofén, ibuprofén, alebo naproxén sodný.

 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 

Zdroj: 

1. Bone spurs - Symptoms and causes - Mayo Clinic

2. Bone Spurs: Causes, Symptoms, Diagnosis, Treatment, & Prevention (webmd.com)

3. Bone Spurs (Osteophytes): Causes, Symptoms, Diagnosis & Treatment (clevelandclinic.org)

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/