Bolesť krížov: Príčiny, príznaky a liečba bolesti

 
Bolesť krížov je bolestivosť v oblasti chrbta, alebo bedrových kĺbov, ktorá môže mať mnoho príčin a príznakov.
 
Môže sa prejaviť ako ťažkosti s pohybom, pocit napätia v oblasti chrbta alebo bolesť pri chôdzi alebo ohýbaní sa. Bolesť krížov sa dá úspešne liečiť pomocou liekov proti bolesti, cvičenia a fyzioterapie, ale je dôležité zistiť a odstrániť príčinu bolesti, aby sa zabránilo jej opakovaniu. 
 
Existuje mnoho príčin bolesti krížov, vrátane zranení, zlého držania tela, sedavého životného štýlu a vyššieho veku. 

V tomto článku sa dočítate:

1. Čo je bolesť krížov

Drieková časť chrbta (kríže) je pozoruhodne dobre skonštruovaná štruktúra prepojených kostí, kĺbov, nervov, väzov a svalov, ktoré spolupracujú, aby poskytovali podporu, silu a flexibilitu. Táto zložitá štruktúra však tiež spôsobuje, že dolná časť chrbta je náchylná na zranenie a bolesť.

Kríže (spodná časť chrbta) podporujú váhu hornej časti tela a poskytujú mobilitu pre každodenné pohyby, ako je ohýbanie a krútenie.

Svaly v krížovej časti chrbta sú zodpovedné za ohýbanie a otáčanie bokov pri chôdzi, ako aj za podporu chrbtice. Nervy v krížoch dodávajú pocit a napájajú svaly v panve, nohách a chodidlách.

Väčšina akútnych bolestí krížov je výsledkom poranenia svalov, väzov, kĺbov alebo platničiek. Telo tiež reaguje na zranenie mobilizáciou zápalovej reakcie. Zatiaľ čo zápal znie mierne, môže spôsobiť silnú bolesť.

Existuje významné prekrytie nervového zásobovania mnohých platničiek, svalov, väzov a iných štruktúr chrbtice a pre mozog môže byť ťažké presne vycítiť, čo je príčinou bolesti.

Napríklad degenerovaná alebo natrhnutá bedrová platnička sa môže cítiť rovnako ako natiahnutý sval – v tej istej oblasti vzniká zápal aj bolestivý svalový kŕč. Svaly a väzy sa hoja rýchlo, zatiaľ čo roztrhnutý disk môže, ale nemusí.

Časový priebeh bolesti pomáha určiť príčinu.

 Bolest krizov

2. Rozsah symptómov bolesti krížov

Bolesť krížov môže zahŕňať širokú škálu symptómov. Bolesť môže byť mierna a iba nepríjemná, alebo môže byť závažná až oslabujúca.

Bolesť krížov môže začať náhle, alebo môže začať pomaly – prichádza a odchádza – a postupne sa časom zhoršuje.

 

V závislosti od základnej príčiny bolesti sa príznaky môžu prejaviť rôznymi spôsobmi. Napríklad:

  • Bolesť, ktorá je tupá alebo bolestivá, obsiahnutá v krížoch

  • Bodavá, páliva bolesť, ktorá sa pohybuje od krížov k zadnej časti stehien, niekedy do dolných končatín alebo chodidiel; môže zahŕňať necitlivosť alebo mravčenie (ischias)

  • Svalové kŕče a napätie v krížoch, panve a bokoch

  • Bolesť, ktorá sa zhoršuje po dlhšom sedení alebo státí

  • Ťažkosti pri vzpriamení, chôdzi alebo prechode zo stoja do sedu

 

Okrem toho sú príznaky bolesti krížov zvyčajne opísané podľa typu nástupu a trvania:

I. Akútna bolesť

Tento typ bolesti zvyčajne prichádza náhle a trvá niekoľko dní alebo týždňov a považuje sa za normálnu reakciu tela na zranenie alebo poškodenie tkaniva. Bolesť postupne ustupuje, ako sa telo uzdravuje.

II. Subakútna bolesť krížov

Tento typ bolesti, ktorý trvá 6 týždňov až 3 mesiace, je zvyčajne mechanickej povahy (ako je svalové napätie alebo bolesť kĺbov), ale je dlhotrvajúci.

V tomto bode možno zvážiť lekárske vyšetrenie a odporúča sa, ak je bolesť závažná a obmedzuje schopnosť človeka zúčastňovať sa na aktivitách každodenného života, spánku a práce.

III. Chronická bolesť chrbta

Zvyčajne sa definuje ako bolesť krížov, ktorá trvá viac ako 3 mesiace. Tento typ bolesti je zvyčajne závažný, nereaguje na počiatočnú liečbu a vyžaduje si dôkladné lekárske vyšetrenie na určenie presného zdroja bolesti.

 skolioza

3. Typy bolesti krížov

Existuje mnoho spôsobov, ako kategorizovať bolesť krížovej časti chrbta – dva bežné typy zahŕňajú:

I. Mechanická bolesť

Zďaleka najčastejšou príčinou bolesti krížov, mechanická bolesť (axiálna bolesť), je bolesť predovšetkým svalov, väzov, kĺbov (fazetové kĺby, sakroiliakálne kĺby) alebo kostí v chrbtici a okolo nej.

Tento typ bolesti má tendenciu byť lokalizovaný v krížovej časti chrbta, zadku a niekedy v hornej časti nôh.

Zvyčajne je ovplyvnená zaťažením chrbtice a môže sa líšiť v závislosti od pohybu (vpred/vzad/krútenie), aktivity, státia, sedenia alebo odpočinku.

II. Radikulárna bolesť

Tento typ bolesti sa môže vyskytnúť, ak dôjde k zasiahnutiu alebo zápalu miechového nervu. Radikulárna bolesť môže nasledovať po vzore nervových koreňov alebo dermatómu dole do zadku a/alebo nohy.

Jeho špecifickým pocitom je ostrá, elektrická bolesť typu pálenia a môže byť spojená s necitlivosťou alebo slabosťou (ischias). Zvyčajne je cítiť len na jednej strane tela.

 

Existuje mnoho ďalších zdrojov bolesti, vrátane klaudikačnej bolesti (zo stenózy), myelopatickej bolesti, neuropatickej bolesti, deformácií, nádorov, infekcií, bolesti zo zápalových stavov (ako je reumatoidná artritída alebo ankylozujúca spondylitída) a bolesti, ktorá pochádza z inej časti tela a prejavuje sa v krížoch (ako sú obličkové kamene alebo ulcerózna kolitída).

Je tiež možné, že sa bolesť krížov rozvinie bez definitívnej príčiny. Keď k tomu dôjde, primárne sa zameriavame na liečbu symptómov (a nie na príčinu symptómov) a na celkové zdravie pacienta.

Pri subakútnej a chronickej bolesti krížov je dôležitá dôkladná diagnostika, ktorá položí základy vhodnej liečby a rehabilitácie.

Liečba bolesti krížov znižuje pravdepodobnosť opakovaného vzplanutia bolesti chrbta a pomáha predchádzať rozvoju chronickej bolesti krížov.

 Ischias zapal sedacieho nervu

4. Príčiny bolesti krížov

Najčastejšie sú príčinou bolesti krížov mechanické problémy a poranenia mäkkých tkanív. Tieto zranenia môžu zahŕňať poškodenie medzistavcových platničiek, stlačenie nervových koreňov a nesprávny pohyb medzistavcových kĺbov.

Najčastejšou príčinou bolesti krížov je natrhnutý alebo natiahnutý sval a/alebo väz.

I. Natiahnutie resp. natrhnutie svalov a väzov

Svaly a väzy v chrbte sa môžu natiahnuť alebo roztrhnúť v dôsledku nadmernej aktivity. Medzi príznaky patrí bolesť a stuhnutosť v krížoch, ako aj svalové kŕče. Liečba týchto príznakov spočíva v odpočinku a fyzickej liečbe.

Pre praktické účely nezáleží na tom, či je poškodený sval alebo väz, pretože príznaky a liečba sú rovnaké.

 

Bežné príčiny natiahnutia a natrhnutia zahŕňajú:

  • Dvíhanie ťažkého predmetu, alebo krútenie chrbtice pri zdvíhaní

  • Náhle pohyby, ktoré príliš zaťažujú dolnú časť chrbta, ako napríklad pád

  • Zlé držanie tela v priebehu času

  • Športové zranenia, najmä pri športoch, ktoré zahŕňajú krútenie alebo veľké sily nárazu
 

Zatiaľ čo vyvrtnutia a natiahnutia neznejú vážne a zvyčajne nespôsobujú dlhotrvajúcu bolesť, akútna bolesť môže byť dosť silná.

II. Príčiny chronickej bolesti krížov

Bolesť sa považuje za chronickú, keď trvá dlhšie ako tri mesiace a presahuje prirodzený proces hojenia tela. Chronická bolesť krížov často zahŕňa problém s platničkou, problém s kĺbmi a/alebo podráždený nervový koreň.

Vyskočená platnička FIN

 
Bežné príčiny zahŕňajú:

a) Hernia disku (vysunutá platnička)

Rôsolovitý stred bedrového disku môže preraziť pevnú vonkajšiu vrstvu a dráždiť blízky nervový koreň. Herniovaná časť disku je plná proteínov, ktoré spôsobujú zápal, keď sa dostanú do nervového koreňa, a zápal, ako aj stlačenie nervu, spôsobujú bolesť nervového koreňa.

Stena disku je tiež bohato zásobená nervovými vláknami a pretrhnutie steny môže spôsobiť silnú bolesť.

b) Degeneratívne ochorenie disku

Pri narodení sú medzistavcové platničky plné vody a sú najzdravšie. Ako ľudia v priebehu času starnú, disky strácajú hydratáciu a opotrebúvajú sa.

Keď platnička stráca hydratáciu, nedokáže odolávať silám a prenáša silu na stenu platničky, čo môže spôsobiť trhliny a spôsobiť bolesť alebo oslabenie, ktoré môže viesť k herniácii.

c) Dysfunkcia facetového kĺbu

Za každým diskom sú dva facetové kĺby v každom pohybovom segmente v driekovej chrbtici. Tieto kĺby majú medzi kosťami chrupavku a sú obklopené kapsulárnym väzivom, ktoré je bohato inervované nervami.

d) Blokáda sakroiliakálneho kĺbu

Sakroiliakálny kĺb spája krížovú kosť v spodnej časti chrbtice s každou stranou panvy. Je to silný kĺb s nízkym pohybom, ktorý primárne absorbuje nárazy a napätie medzi hornou a dolnou časťou tela.

Sakroiliakálny kĺb môže byť bolestivý, ak sa zapáli (sakroiliitída) alebo ak je kĺb príliš veľký alebo príliš malý.

 Typy skoliozy
 

e) Spinálna stenóza

Tento stav spôsobuje bolesť zúžením miechového kanála, kde sa nachádzajú nervové korene.

f) Spondylolistéza

Tento stav nastáva, keď jeden stavec prekĺzne cez susedný. Existuje 5 typov spondylolistézy, ale najbežnejšie sú sekundárne v dôsledku defektu alebo zlomeniny pary (medzi fazetovými kĺbmi) alebo mechanickej nestability fazetových kĺbov (degeneratívne).

Bolesť môže byť spôsobená nestabilitou (chrbát) alebo kompresiou nervov (noha).

g) Osteoartróza

Tento stav je výsledkom opotrebovania disku a fazetových kĺbov. Spôsobuje bolesť, zápal, nestabilitu a stenózu rôzneho stupňa a môže sa vyskytnúť na jednej úrovni alebo na viacerých úrovniach dolnej časti chrbtice.

Spinálna osteoartritída je spojená so starnutím a pomaly progresívna. Označuje sa tiež ako spondylóza alebo degeneratívne ochorenie kĺbov.

h) Deformácia

Zakrivenie chrbtice môže zahŕňať skoliózu alebo kyfózu. Deformácia môže byť spojená s bolesťou krížov, ak vedie k rozpadu platničiek, fazetových kĺbov, sakroiliakálnych kĺbov alebo stenóze.

i) Trauma

Akútne zlomeniny alebo vykĺbenia chrbtice môžu viesť k bolesti. Bolesť krížov, ktorá sa vyvinie po traume, ako je nehoda motorového vozidla alebo pád, by sa mala lekársky vyhodnotiť.

j) Kompresná zlomenina

Zlomenina valcového stavca, pri ktorej sa kosť v podstate prepadá, môže spôsobiť náhlu bolesť. Tento typ zlomeniny je najbežnejší v dôsledku slabých kostí, napríklad v dôsledku osteoporózy a je bežnejšia u starších ľudí.

 

Je dôležité poznamenať, že prítomnosť jedného alebo viacerých z týchto stavov nemusí nevyhnutne znamenať, že je príčinou bolesti.

 skolioza

5. Príznaky bolesti krížov

Bolesť krížov môže začať ako akútna v dôsledku zranenia, ale môže sa stať chronickou. Správne zvládanie bolesti v počiatočnom štádiu môže pomôcť obmedziť symptómy z hľadiska času aj závažnosti.

I. Typy bolesti chrbta: akútna bolesť, chronická bolesť a neuropatická bolesť

Bolesť sa zvyčajne delí do troch kategórií: akútna, chronická a neuropatická.

Identifikácia symptómov a stanovenie diagnózy, ktorá presne určí základnú príčinu bolesti, je prvým krokom k dosiahnutiu účinnej úľavy od bolesti.

 

Bežné príznaky problémov s krížami:

Špecifikácia a popis symptómov môže pomôcť viesť k presnejšej diagnóze a efektívnemu liečebnému plánu.

Bolesť krížov je zvyčajne charakterizovaná kombináciou nasledujúcich príznakov:

a) Tupá, bolestivá bolesť

Bolesť, ktorá zostáva v dolnej driekovej časti chrbta (axiálna bolesť), sa zvyčajne opisuje ako tupá a bolestivá, nie ako pálenie, štípanie alebo ostrá.

Tento druh bolesti môže byť sprevádzaný miernymi alebo závažnými svalovými kŕčmi, obmedzenou pohyblivosťou a bolesťami bedier a panvy.

b) Bolesť, ktorá sa šíri do zadku, nôh a chodidiel

Niekedy bolesť v krížoch zahŕňa ostrý, štípajúci pocit, brnenie alebo znecitlivenie, ktoré sa pohybuje po stehnách až do dolnej časti nôh a chodidiel, nazývané tiež ischias.

Ischias je spôsobený podráždením sedacieho nervu a zvyčajne ho cítiť len na jednej strane tela.

c) Bolesť, ktorá je horšia po dlhom sedení

Sedenie vyvíja tlak na platničky, čo spôsobuje zhoršenie bolesti krížov po dlhom sedení. Chôdza a strečing môžu rýchlo zmierniť bolesť krížov, ale návrat do sedu môže spôsobiť návrat príznakov.

d) Bolesť, ktorá sa zlepší pri zmene polohy

V závislosti od základnej príčiny bolesti budú niektoré polohy pohodlnejšie ako iné. Napríklad pri spinálnej stenóze môže byť normálna chôdza ťažká a bolestivá, ale naklonenie sa dopredu na niečo, ako je nákupný košík, môže bolesť zmierniť. Ako sa symptómy menia pri zmene pozícií, môže pomôcť identifikovať zdroj bolesti.

e) Bolesť, ktorá je horšia po prebudení a lepšia po pohybe

Mnohí, ktorí pociťujú bolesť v krížoch, hlásia príznaky, ktoré sú horšie ako prvé ráno. Po vstávaní a pohybe sa však symptómy zmierňujú.

Ranná bolesť je spôsobená stuhnutosťou spôsobenou dlhými obdobiami odpočinku, zníženým prietokom krvi so spánkom a možno aj kvalitou použitého matraca a vankúšov.

Bolesť krížov sa líši na individuálnej úrovni a prežívanie bolesti ovplyvňuje mnoho faktorov, vrátane duševného a emocionálneho zdravia, finančného stresu alebo cvičenia a úrovne aktivity.

II. Nástup symptómov bolesti dolnej časti chrbta

V závislosti od príčiny bolesti krížov sa môže nástup symptómov značne líšiť. Bolesť chrbta môže zahŕňať:

a) Bolesť, ktorá sa časom rozvíja pomaly

Symptómy spôsobené opakujúcimi sa pohybmi alebo polohami vyvolávajúcimi stres majú tendenciu prichádzať pomaly a postupne sa zhoršovať. Bolesť sa môže vyvinúť po určitých činnostiach alebo na konci dlhého dňa a môže sa cítiť ako neustála bolesť.

b) Bolesť, ktorá prichádza a odchádza, ale časom sa zhoršuje

Bolesť krížov spôsobenú degeneratívnym ochorením platničiek môže byť pociťovaná postupne, ale vzplanutie bolesti sa postupne stáva závažnejším počas dlhého časového obdobia.

c) Okamžitá bolesť po úraze

Náhle alebo prudké pohyby môžu poškodiť chrbticu a jej podporné svaly a spôsobiť okamžitú akútnu bolesť.

d) Oneskorené príznaky po zranení

Niekedy sa príznaky vyvinú alebo zhoršia niekoľko hodín alebo dní po nehode alebo zranení. Oneskorená bolesť sa vo všeobecnosti považuje za vedľajší účinok prirodzených procesov hojenia svalov.

III. Príznaky bolesti krížov podľa miesta

Najväčšie stavce tela sa nachádzajú v driekovej chrbtici a nesú väčšinu hmotnosti hornej časti tela.

Tieto stavce sú veľmi náchylné na degeneráciu a zranenie a zranenie na jednej úrovni chrbtice môže spôsobiť špecifický súbor symptómov:

a) L3-L4

Nervový koreň L3-L4 pravdepodobne spôsobí vystreľujúcu bolesť v prednej časti stehna, možno vrátane necitlivosti alebo brnenia. Bolesť alebo neurologické symptómy môžu vyžarovať aj do prednej časti kolena, holene a chodidla, aj keď sú menej časté.

b) L4-L5

Bolesť zo segmentu L4-L5 sa typicky prejavuje ako ischiatická bolesť v zadnej časti stehna, ktorá zasahuje lýtka.

c) L5-S1

Tam, kde sa základňa chrbtice spája s krížovou kosťou, je niekoľko kĺbov, ktoré poskytujú oporu a flexibilitu. Jedným je lumbosakrálny kĺb, ktorý umožňuje kývanie bokov zo strany na stranu a druhým je krížovo-iliakálny kĺb, ktorý má obmedzenú pohyblivosť a hlavne tlmí nárazy z hornej časti tela do dolnej časti tela.

Bolesť zo segmentu L5-S1 je vo všeobecnosti spôsobená problémami s týmito kĺbmi alebo stlačeným nervovým koreňom. Problémy so segmentom L5-S1 bežne spôsobujú ischias.

Rôzne nervové korene sú podráždené v závislosti od štruktúr v chrbte, ktoré sú zranené a schopnosť poukázať na špecifické oblasti radikulárnej bolesti môže pomôcť presnejšie diagnostikovať zdroj bolesti dolnej časti chrbta.

Príznaky, ktoré si vyžadujú okamžitú pozornosť

Niekedy môže bolesť krížov signalizovať vážny základný zdravotný stav. Ľuďom, ktorí majú niektorý z nasledujúcich príznakov, sa odporúča, aby okamžite vyhľadali lekára.

 

Okrem toho sa ľuďom, ktorí pociťujú symptómy bolesti po veľkej traume (ako je autonehoda), odporúča, aby navštívili lekára. Ak bolesť krížov zasahuje do každodenných aktivít, mobility, spánku alebo ak existujú iné znepokojujúce príznaky, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Chronická bolesť krížov zvyčajne koreluje s inými príznakmi. Väčšina ľudí s pretrvávajúcimi bolesťami krížov a/alebo nôh uvádza problémy so spánkom (zaspávanie a/alebo zotrvanie v spánku), depresiu a úzkosť.

 bazalny metabolizmus

6. Diagnostika bolesti krížov

Získanie presnej diagnózy, ktorá identifikuje základnú príčinu bolesti a nekoreluje len so symptómami, je dôležité pri určení správnej liečby.

Ako základ diagnostického procesu pacient poskytuje podrobný popis symptómov a anamnézu. Z týchto informácií bude mať lekár zvyčajne všeobecnú predstavu o zdroji pacientovej bolesti.

I. Anamnéza pacienta

Pred začatím fyzického vyšetrenia je pacient požiadaný, aby poskytol informácie týkajúce sa symptómov a anamnézy.

Otázky zvyčajne zahŕňajú:

a) Informácie o aktuálnych príznakoch

Je bolesť lepšia alebo horšia v určitých obdobiach dňa, ako je prebudenie alebo po práci? Ako ďaleko sa bolesť šíri? Existujú súčasne aj iné príznaky, ako je slabosť alebo necitlivosť? Aký je pocit bolesti – bolestivá, ostrá, tesná, tupá, horúca, bodavá?

b) Úroveň aktivity

Vedie pacient vo všeobecnosti aktívnejší alebo sedavý životný štýl? Vyžaduje si práca napríklad dlhé sedenie pri stole alebo státie pri montážnej linke? Ako často človek cvičí?

c) Spánkové návyky

Vo všeobecnosti, koľko hodín spí pacient? Aká poloha spánku je preferovaná? Aký druh a/alebo kvalitu matraca a vankúša pacient používa?

d) Držanie tela

Sedí pacient zvyčajne vzpriamene alebo zhrbene?

e) Zranenia

Mal pacient nejaké nedávne zranenia? Došlo v minulosti k zraneniu, ktoré by mohlo byť aktuálne?

 

Odpovede na tieto otázky poskytujú lekárovi úplnejší obraz o každodennom živote pacienta, čo naznačuje konkrétnejšie možnosti bolesti dolnej časti chrbta. Lekárska anamnéza je často najsilnejším nástrojom na zistenie diagnózy.

 

Skolioza 3

II. Fyzické vyšetrenie

Cieľom fyzického vyšetrenia je ďalej zúžiť možné príčiny bolesti.

 

Typická fyzická diagnostika bolesti krížov zahŕňa kombináciu nasledujúcich krokov:

a) Palpácia

Lekár vás prehmatá ručné (palpácia) pozdĺž dolnej časti chrbta, aby lokalizoval akékoľvek svalové kŕče alebo napätie, oblasti citlivosti alebo kĺbové abnormality.

b) Neurologické vyšetrenie

Diagnóza bude pravdepodobne zahŕňať motorickú skúšku, ktorá zahŕňa manuálny pohyb extenzie a flexie bedra, kolena a palca na nohe (pohyb dopredu a dozadu), ako aj pohyb členku.

Senzorické vyšetrenie bude pravdepodobne zahŕňať testovanie reakcie pacienta na ľahký dotyk, bodnutie špendlíkom alebo iné zmysly v dolnej časti trupu, zadku a nôh.

c) Test rozsahu pohybu

Pacient môže byť požiadaný, aby sa ohol alebo otočil v určitých polohách. Tieto činnosti sa vykonávajú s cieľom hľadať polohy, ktoré zhoršujú alebo obnovujú bolesť, a aby sa zistilo, či určité pohyby nie sú obmedzené nepohodlím.

d) Reflexný test

Skontrolujú sa pacientove reflexy v nohách, aby sa vyhodnotili oslabené reflexy a znížená svalová sila. Ak sú reflexy znížené, nervový koreň nemusí reagovať tak, ako by mal.

e) Test zdvihnutia nôh

Pacient je požiadaný, aby si ľahol na chrbát a zdvihol jednu nohu čo najvyššie a najrovnejšie. Ak tento test zdvihnutia nohy znovu spôsobí bolesť krížov, môže byť podozrenie na herniu disk (vysunutá platnička).

Zvyčajne je lekár schopný diagnostikovať bolesť krížov na základe informácií získaných z anamnézy a fyzického vyšetrenia a ďalšie testovanie nie je potrebné.

III. Diagnostické zobrazovacie testy

Diagnostický zobrazovací test môže byť indikovaný, ak je bolesť pacienta závažná, neustúpi do dvoch alebo troch mesiacov a nezlepší sa nechirurgickou liečbou.

 

Bežné zobrazovacie testy zahŕňajú:

a) Röntgenový snímok

Röntgenový snímok sa používajú na pohľad na kosti chrbtice. Röntgenové snímky ukazujú abnormality, ako je artritída, zlomeniny, kostné ostrohy alebo nádory.

 

b) CT sken

CT sken poskytuje prierezový obraz chrbtice. Pri CT skene (počítačová tomografia) sa cez chrbticu posiela röntgen, ktorý počítač zachytí a preformátuje do 3D obrazu.

Tento detailný obrázok umožňuje lekárom zblízka sa pozrieť na chrbticu z rôznych uhlov. Niekedy sa myelogram vykonáva v tandeme s CT vyšetrením, pri ktorom sa okolo nervových koreňov vstrekne farbivo, aby sa zvýraznili štruktúry chrbtice, čím sa obraz získa viac jasnosti.

 

c) MRI

MRI alebo skenovanie magnetickou rezonanciou poskytuje detailný obraz štruktúr chrbtice bez použitia žiarenia potrebného pri röntgenových lúčoch.

MRI chrbtice dokáže odhaliť abnormality mäkkých tkanív, ako sú svaly, väzy a medzistavcové platničky. MRI sa môže použiť aj na lokalizáciu nesúosovosti alebo nadmerného rastu kĺbov v chrbtici.

 

Niekedy lekári vedia, čo spôsobuje bolesť krížov, ale nie presne, kde sa to deje, takže na presnejšie lokalizáciu zdroja sa použije zobrazovací test. Zobrazovacie testy sa používajú aj u pacientov pred operáciou, takže lekári a chirurgovia môžu vopred naplánovať postup.

 Spinalna stenoza

7. Včasná liečba bolesti krížov

Mnohé možnosti liečby bolesti krížov môžu byť prispôsobené individuálnym potrebám pacienta. Liečba zahŕňa domácu starostlivosť, liečebné prostriedky, alternatívnu starostlivosť alebo dokonca operáciu.

V závislosti od diagnózy pacienta môžu byť niektoré liečby účinnejšie ako iné. Mnoho ľudí zistí, že najlepšia je kombinácia liečby.

I. Samoošetrenie pri bolestiach krížov

Základné lieky aplikované doma môžu byť účinné pri liečbe miernej alebo akútnej bolesti zo svalového napätia, ako aj pri znižovaní účinkov chronickej, silnej bolesti.

Samoošetrenie si spravuje jednotlivec a dá sa ľahko upraviť.

Tieto metódy zahŕňajú:

 

a) Krátky čas odpočinku

Mnohé epizódy bolesti krížov možno zlepšiť krátkym vyhýbaním sa namáhavej aktivite. Neodporúča sa odpočívať dlhšie ako niekoľko dní, pretože prílišná nečinnosť môže sťažiť hojenie.

 

b) Úprava aktivity

Jedným z variantov odpočinku je zostať aktívny, ale vyhýbať sa činnostiam a pozíciám, ktoré zhoršujú bolesť. Ak napríklad bolesť zhoršuje dlhé sedenie v aute alebo pri stole, nastavte si časovač, aby ste každých 20 minút vstali a poprechádzali sa alebo sa jemne natiahli.

Ak státie bolesť zhoršuje, vyhnite sa prácam, ktoré si vyžadujú státie, ako je umývanie riadu pri dreze. Vyhýbanie sa alebo minimalizovanie činností a pozícií, ktoré zhoršujú bolesť, pomôže predchádzať bolestivým kŕčom chrbta alebo ich zmenšiť a umožní lepšie hojivé prostredie.

 

c) Terapia teplom/ľadom

Teplo z teplého kúpeľa, termofor, elektrická vyhrievacia podložka alebo chemické, lepiace tepelné zábaly môžu uvoľniť napäté svaly a zlepšiť prietok krvi. Zvýšený prietok krvi prináša živiny a kyslík, ktoré svaly potrebujú, aby sa uzdravili a zostali zdravé.

Ak sú kríže bolestivé v dôsledku zápalu, na zníženie opuchu sa môžu použiť ľadové alebo studené obklady. Je dôležité chrániť pokožku pri pôsobení tepla alebo ľadu, aby sa zabránilo poškodeniu tkaniva.

Striedanie tepla a ľadu môže byť obzvlášť užitočné pri návrate do aktivity: aplikácia tepla pred aktivitami pomáha uvoľniť svaly, čo umožňuje lepšiu flexibilitu a pohyblivosť; aplikovanie ľadu po aktivite znižuje pravdepodobnosť podráždenia a opuchu oblasti v dôsledku cvičenia.

 

d) Voľne predajné lieky proti bolesti

Najbežnejšie voľnopredajné lieky sú aspirín, ibuprofén a acetaminofén . Aspirín, ibuprofén a naproxén sú protizápalové lieky, ktoré zmierňujú bolesť krížov spôsobenú opuchnutými nervami alebo svalmi. Acetaminofén funguje tak, že interferuje so signálmi bolesti odosielanými do mozgu.

 

Samošetrovacie kúry vo všeobecnosti nevyžadujú vedenie od lekára, ale mali by sa používať opatrne a pozorne. Akýkoľvek typ lieku so sebou nesie možné riziká a vedľajšie účinky. Ak si pacient nie je istý, ktorý druh starostlivosti o seba by fungoval najlepšie, odporúča sa porozprávať sa s lekárom. 

II. Cvičenia proti bolesti krížov 

Fyzikálna terapia je zvyčajne súčasťou režimu liečby bolesti krížov. Typy cvičení používaných na rehabilitáciu chrbtice zahŕňajú:

 

a) Strečing

Takmer každý môže mať úžitok z naťahovania svalov v dolnej časti chrbta, zadku, bokov a nôh (najmä hamstringov). Tieto svaly podporujú váhu hornej časti tela.

Čím sú tieto svaly pohyblivejšie, tým viac sa môže chrbát pohybovať bez zranenia. Zvyčajne sa odporúča začať s malým naťahovaním - naťahujte sa 20 až 30 sekúnd a prestaňte naťahovanie, ak spôsobuje bolesť.

 

b) Posilňovacie cvičenia

Posilnenie brušných, bedrových a sedacích svalov, ktoré podporujú chrbticu, tiež nazývané hlavné svaly, môže pomôcť zmierniť bolesti krížov.

 

c) Aerobik s nízkym dopadom

Aeróbne cvičenie s nízkym dopadom zvyšuje prietok krvi a podporuje hojenie po zranení bez podráždenia chrbtice. Aerobik s nízkym dopadom môže zahŕňať používanie stacionárnych bicyklov, eliptických alebo stupňových strojov, chôdzu a vodnú terapiu.

Ľudia s bolesťou krížov, ktorí pravidelne robia aeróbne cvičenie, hlásia menej epizód opakujúcej sa bolesti a je pravdepodobnejšie, že zostanú aktívni a funkční, keď bolesť vzplanie.

 

Akékoľvek cvičenie, ktoré zvyšuje srdcovú frekvenciu na dlhú dobu, je prospešné pre telo. Pravidelná fyzická aktivita je dôležitá pre udržanie rozsahu pohybu a pružnosti zdravej chrbtice.

Keď sa štruktúry chrbtice nepoužívajú príliš dlho, stuhnutosť a nepohodlie sa môžu zhoršiť.

 Certov pazur Fleurance nature

8. Nechirurgická liečba bolesti krížov

Cieľom lekárskej liečby je znížiť bolesť, ale tieto liečby nemenia základný zdroj bolesti. Lekár zvyčajne predpíše lekárske ošetrenie spolu s programom fyzickej terapie alebo iným režimom.

I. Bežné liečebné postupy zahŕňajú:

 

a) Svalové relaxanty

Tento liek pôsobí ako tlmivý prostriedok na centrálny nervový systém a zvyšuje pohyblivosť napätých svalov, zmierňuje bolesť zo svalového napätia alebo kŕčov. Svalové relaxanciá nemajú žiadnu úlohu pri zvládaní chronickej bolesti.

 

b) Narkotické lieky proti bolesti

Narkotické lieky, tiež nazývané opioidy alebo lieky proti bolesti, menia vnímanie bolesti tým, že oslabujú signály vysielané do mozgu. Narkotické lieky sa najčastejšie používajú na liečbu intenzívnej, krátkodobej bolesti, ako je akútna bolesť po operácii.

Narkotiká sa na liečbu dlhodobej bolesti používajú len zriedka, pretože majú veľa vedľajších účinkov a ľahko sa z nich môže stať závislosť.

 

c) Chrbtové výstuhy

Niektorí pacienti zistili, že chrbtová ortéza môže byť použitá na poskytnutie pohodlia a prípadne zníženie bolesti.

Existujú určité dôkazy, že používanie neelastickej ortézy v štýle korzetu, ktorá sa nosí denne, v kombinácii s fyzikálnym cvičebným programom môže urýchliť hojenie a znížiť bolesť.1 Ortéza chrbta môže byť užitočná aj po operácii chrbta.

 

d) Epidurálne steroidné injekcie

Táto injekcia zahŕňa steroid podávaný priamo do vonkajšej časti durálneho vaku, ktorý obklopuje miechu. Živý röntgen, nazývaný fluoroskopia, sa používa na nasmerovanie ihly do správnej oblasti.

Cieľom injekcie je dočasne zmierniť bolesť znížením zápalu okolo stlačeného nervového koreňa.

 

Medikamentózna liečba sa často používa v kombinácii s inými metódami. Napríklad epidurálna steroidná injekcia môže poskytnúť dostatočnú krátkodobú úľavu od bolesti, ktorá umožní pokrok vo fyzikálnej terapii.

II. Alternatívne liečby

Nelekárske liečby sa môžu označovať ako alternatívna alebo doplnková starostlivosť. Pojem „alternatívny“ by nemal podľa západných medicínskych štandardov znamenať podradný, ale naopak nie tradičný.

Mnoho pacientov bolesti krížov hlási úľavu po alternatívnej liečbe.

Bežné možnosti zahŕňajú:

 

a) Ručná manipulácia

Chiropraktik alebo iný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vykonáva fyzické úpravy chrbtice s cieľom zlepšiť mobilitu a znížiť stuhnutosť, nepohodlie alebo bolesť.

Na úpravu štruktúr chrbtice sa aplikujú ručné ťahy s rôznou rýchlosťou a silou. Zistilo sa, že manuálna manipulácia u niektorých ľudí zmierňuje bolesti krížov.

 

b) Akupunktúra

Akupunktúra založená na starej čínskej medicíne stimuluje body na tele, o ktorých sa predpokladá, že korigujú telesnú „qi“ alebo životnú silu. Verí sa, že správna qi znižuje bolesť a nepohodlie v tele.

Počas sedenia sa tenké ihly umiestnia do kože asi na hodinu. Ukázalo sa, že akupunktúra poskytuje niektorým ľuďom výraznú úľavu od bolesti.

 

c) Masážna terapia

Masážna terapia aplikovaná na kríže môže zmierniť svalové kŕče, ktoré zvyčajne prispievajú k bolestiam krížov. Masáž tiež zvyšuje prietok krvi do krížov, čo urýchľuje hojenie tým, že do poškodených svalov privádza živiny a kyslík.

 

d) Meditácia

Meditácia môže byť nápomocná pri znižovaní vnímania bolesti a môže znížiť depresiu, úzkosť a problémy so spánkom, ktoré sa bežne vyskytujú pri chronickej bolesti.

Meditatívne techniky na zníženie bolesti zahŕňajú všetko od cvičení hlbokého dýchania až po prístup so zmeneným zameraním.

Vyššie uvedené nie je úplný zoznam; existuje oveľa viac možností liečby, vrátane novších a menej invazívnych chirurgických možností.

Spinalna stenoza 3

9. Operácia bolesti krížov

Operáciu možno zvážiť pri silnej bolesti krížov, ktorá sa nezlepší po 6 až 12-týždňovom priebehu nechirurgickej liečby.

O operácii chrbta je takmer vždy rozhodnutie pacienta a len v ojedinelých situáciách sa pri bolestiach krížov vykoná okamžitá operácia.

Niektoré faktory, ktoré je potrebné zvážiť pred operáciou chrbta, zahŕňajú:

 

a) Schopnosť fungovať

Ak je možné dokončiť aktivity každodenného života so zvládnuteľnou úrovňou bolesti a ak bolesť neprerušuje spánok alebo aktivitu, zvyčajne sa odporúča nechirurgická liečba.

Operácia sa odporúča skôr, ak má pacient obmedzenú schopnosť fungovať v každodennom živote.

 

b) Proces liečenia a životný štýl

Chirurgická verzus nechirurgická starostlivosť si vyžaduje rôzne stupne časovej angažovanosti. Je dôležité zvážiť, ako proces hojenia po operácii ovplyvní pacienta v porovnaní s pokračujúcou nechirurgickou starostlivosťou.

 

c) Typ chirurgického zákroku

Niektoré operácie sú podstatne invazívnejšie ako iné a zahŕňajú dlhšie obdobia hojenia, viac či menej výraznú bolesť počas zotavovania a rôzne hospitalizácie.

S modernými chirurgickými prístupmi a skúseným chirurgom je dnes možné mnohé typy operácií chrbtice robiť ambulantne s kratším obdobím rekonvalescencie.

 

d) Mentálne zdravie

Niekoľko štúdií naznačilo, že duševná a emocionálna pohoda má pozitívny vzťah k zlepšeniu a spokojnosti po operácii.

Operácia chrbtice sa zvyčajne neodporúča pri miernych až stredne ťažkých bolestiach chrbta alebo pri bolestiach, ktoré trvajú menej ako 6 až 12 týždňov. Okrem toho operácia chrbta nie je možná, ak príčinu bolesti nie je možné zistiť pomocou zobrazovacích testov.

Skolioza 2

I. Dekompresné operácie

Dekompresná operácia odstráni všetko, čo tlačí na nervový koreň z chrbtice, čo môže zahŕňať herniovanú časť disku alebo kostnú ostrohu.

Pri bolestiach krížov existujú dva primárne typy dekompresie.

 

a) Mikrodiscektómia

Mikrodiscektómia je minimálne invazívny zákrok u pacientov s lumbálnou herniou disku spôsobujúcou radikulárnu bolesť nôh (ischias).

 

b) Laminektómia

Laminektómia odstraňuje časť vrstvy kosti alebo mäkkého tkaniva, ktorá stláča nerv alebo viaceré nervové korene.

Laminektómia sa zvyčajne vykoná u niekoho s bolesťou nôh a/alebo slabosťou v dôsledku spinálnej stenózy spôsobenej zmenami fazetových kĺbov, platničiek alebo kostných výbežkov.

Dekompresnú operáciu možno vykonať otvorenými alebo minimálne invazívnymi technikami s relatívne malými rezmi a minimálnym nepohodlím a zotavením sa pred návratom do práce alebo inej činnosti.

Väčšina týchto procedúr sa v súčasnosti robí ako jednodňová chirurgia alebo s jedným prenocovaním.

II. Spinálna fúzia

Odstránenie mäkkých tkanív medzi dvoma alebo viacerými susednými stavcovými kosťami a ich nahradenie kosťou alebo kovom sa nazýva fúzna operácia.

Tento postup umožňuje kostiam rásť spolu v priebehu času - zvyčajne 6 až 12 mesiacov - a spojiť sa do jednej dlhej kosti, aby sa stabilizoval a eliminoval pohyb v týchto segmentoch chrbtice.

V driekovej chrbtici môže byť fúzia vykonaná zozadu (zadný prístup), spredu (predný prístup), zboku (laterálny prístup) alebo kombinovane.

Moderné techniky, implantáty, navigácia a biologiká urobili operáciu predvídateľnejšou s ľahším zotavením a návratom k bežnej činnosti a práci.

Medzi najspoľahlivejšie indikácie lumbálnej spinálnej fúzie patrí spondylolistéza, zlomenina, nestabilita, deformácia, degeneratívne ochorenie platničky a stenóza.

Pri bolestiach dolnej časti chrbta spôsobenej dysfunkciou sakroiliakálneho kĺbu je možnosťou fúzie sakroiliakálneho kĺbu.

10. Časté otázky o bolesti krížov

1. Čo spôsobuje bolesť krížov a aké sú jej hlavné príznaky?

Bolesť krížov môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane preťaženia svalov a šliach, problémov s medzistavcovými platničkami, osteoartritídou alebo zranením. Hlavné príznaky zahŕňajú tupú alebo akútnu bolesť v spodnej časti chrbta, obmedzenie pohybu a možné začervenanie alebo opuch.

2. Aké sú hlavné typy bolesti krížov a ako sa diagnostikujú?

Bolesť krížov môže byť akútna alebo chronická a môže byť spôsobená rôznymi štruktúrami v oblasti krížov. Medzi najčastejšie typy patria bolesť z preťaženia, svalové kŕče, problémy s medzistavcovými platničkami a zápalové ochorenia. Diagnostika zahŕňa fyzikálne vyšetrenie, prípadne obrazové vyšetrenia, ako je MRI alebo röntgen.

3. Ako sa dá liečiť bolesť krížov a aké sú možnosti rehabilitácie?

Liečba bolesti krížov závisí od príčiny a závažnosti bolesti. Väčšinou sa používajú lieky proti bolesti a zápalu, fyzioterapia na posilnenie svalov a podpora pohybu, a v niektorých prípadoch môže byť potrebná injekčná terapia alebo chirurgický zákrok.

4. Aké sú preventívne opatrenia proti bolesti krížov?

Prevencia bolesti krížov zahŕňa udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti, správne zdvíhanie ťažkých predmetov, ergonomické nastavenie pracovného miesta, pravidelnú fyzickú aktivitu a cvičenie na posilnenie svalov chrbta.

5. Aké sú možné komplikácie a dlhodobé výsledky pri bolesti krížov?

Nedostatočná starostlivosť o bolesť krížov a ignorovanie príznakov môže viesť k chronickým problémom a obmedzeniu pohybu. Dlhodobá nevyliečená bolesť krížov môže ovplyvniť kvalitu života a znížiť schopnosť vykonávať každodenné aktivity. Dôležité je vyhľadať odbornú pomoc a riadiť sa odporúčaniami lekára, aby sa minimalizovali komplikácie a zlepšila kvalita života.

 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 

1. Lower Back Pain: Symptoms, Causes, Treatment, and Stretches (healthline.com)

2. Causes of Lower Back Pain | Spine-health

3. Procedures (nyspinemedicine.com)

 

Foto:
 

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk