
V tomto článku sa dočítate:
1. Zápal sedacieho nervu (Ischias)
-
bolesť, ktorá sa pri pohybe zhoršuje.
-
necitlivosť alebo slabosť v nohách alebo chodidlách, ktorú zvyčajne pociťujete pozdĺž sedacieho nervu. V závažných prípadoch môžete pocítiť stratu citu alebo pohybu.
-
pocit mravčenia, ktorý zahŕňa bolestivé brnenie v prstoch na nohách alebo chodidlách.
-
inkontinencia, čo je neschopnosť ovládať močový mechúr alebo črevá.
2. Čo spôsobuje zápal sedacieho nervu?
Ischias môže byť spôsobený niekoľkými stavmi, ktoré sa týkajú vašej chrbtice a môžu mať vplyv na nervy pozdĺž chrbta. Zápal sedacieho nervu môže byť spôsobený úrazom, napríklad pádom, alebo nádormi chrbtice alebo sedacieho nervu.
Bežné stavy, ktoré môžu spôsobiť ischias, sú opísané nižšie.
3. Rizikové faktory pre vznik ischiasu
- niektoré povolania veľmi zaťažujú chrbát, najmä tie, ktoré zahŕňajú zdvíhanie ťažkých predmetov, dlhodobé sedenie alebo krútenie
- diabetes môže zvýšiť riziko poškodenia nervov
- fajčenie môže spôsobiť rozpad vonkajšej vrstvy vašich platničiek
4. Kedy vyhľadať lekársku pomoc
- bolesti sa objavili po ťažkom úraze alebo nehode
- máte náhle, neznesiteľné bolesti v krížoch alebo nohách spojené s necitlivosťou alebo svalovou slabosťou v tej istej nohe
- nie ste schopní ovládať močový mechúr alebo črevá, čo môže byť prejavom syndrómu kauda equina
Syndróm Kauda equina
V zriedkavých prípadoch môže platnička zatlačiť na nervy, čo spôsobí stratu kontroly nad črevom alebo močovým mechúrom. Tento stav je známy ako syndróm kauda equina.
Môže tiež spôsobiť necitlivosť alebo mravčenie v oblasti slabín, zníženie sexuálneho vnímania a ochrnutie, ak sa nelieči.
Táto porucha sa často vyvíja pomaly. Ak sa objavia príznaky, je dôležité ihneď navštíviť lekára alebo pohotovosť.
Medzi príznaky tejto poruchy patria:
- neschopnosť ovládať močový mechúr alebo črevá, čo môže mať za následok inkontinenciu
- bolesť jednej alebo oboch nôh
- necitlivosť jednej alebo oboch nôh
- slabosť jednej alebo oboch nôh, ktorá sťažuje vstávanie po sedení
- zakopnutie pri pokuse vstať
- znateľná progresia alebo náhla silná strata citu v dolnej časti tela, ktorá zahŕňa oblasť medzi nohami, zadkom, vnútornými stehnami, podpätkami a celou nohou
5. Diagnóza zápalu sedacieho nervu
Ischias je príznak, ktorý sa prejavuje u každého individuálne a závisí od stavu, ktorý ho spôsobuje. Pre diagnostiku ischiasu, váš lekár sa bude musieť oboznámiť s vašou anamnézu.
Patrí sem aj to, či ste v poslednom čase utrpeli nejaké zranenie, kde pociťujete bolesť a ako cítite bolesť. Bude chcieť vedieť, čo ju zlepšuje, čo zhoršuje a ako a kedy sa začala.
Ďalším krokom je fyzická skúška, lekár vás možno požiada, aby ste vykonali strečingové a pohybové cvičenia, aby ste určili, ktoré činnosti spôsobujú väčšiu bolesť.
Ďalšie diagnostické kolo je určené pre ľudí, ktorí sa ischiasom trpia dlhšie ako mesiac alebo majú závažné ochorenie, napríklad rakovinu.
Nervové testy umožnia lekárovi preskúmať, ako nervové impulzy vedie váš sedací nerv a zistiť, či existujú nejaké abnormality. Tieto testy môžu pomôcť lokalizovať postihnutú oblasť a mieru spomalenia impulzu.
Zobrazovacie testy umožnia lekárovi pozrieť sa na vašu chrbticu, čo im pomôže zistiť príčinu ischiasu.
Najbežnejším zobrazovacím vyšetrením používaným na diagnostiku ischiasu a zistenia jeho príčiny sú röntgenové snímky chrbtice, MRI a CT. Normálne röntgenové lúče nebudú schopné poskytnúť pohľad na poškodenie sedacieho nervu.
MRI využíva magnety a rádiové vlny na vytvorenie detailných obrazov vášho chrbta. CT vyšetrenie využíva žiarenie na vytvorenie podrobných obrazov vášho tela.
6. Možnosti liečby ischiasu
Po prvej diagnóze zápalu sedacieho nervu vám lekár pravdepodobne dá tipy na liečbu. Mali by ste čo najviac pokračovať v každodenných činnostiach, ale dlhodobé ležanie, alebo vyhýbanie sa aktivitám môže váš stav zhoršiť.
Niektoré bežne odporúčané domácej liečby sú popísané nižšie.
Počas prvých pár dní sa odporúča použiť ľad na zmiernenie opuchu. Po dvoch alebo troch dňoch prejdite na teplé obklady. Ak budete mať naďalej bolesti, skúste striedať liečbu ľadom a terapiou teplom.
Keď sa vaša bolesť zmenšuje a zlepšuje sa vytrvalosť, vytvorte si cvičebný režim, ktorý zahŕňa aerobik, core tréning a silový tréning. Režim s týmito zložkami môže znížiť riziko budúcich problémov s chrbticou.
7. Ako zabrániť zápalu sedacieho nervu
Nasledujúce kroky vám môžu pomôcť zabrániť vzniku zápalu sedacieho nervu, alebo zabrániť jeho opätovnému výskytu:
a ) Cvičte často. Posilnenie chrbtových svalov a svalov brucha alebo jadra je kľúčom k udržaniu zdravého chrbta.
b) Dbajte na správne držanie tela. Uistite sa, že vaše stoličky poskytujú chrbtici správnu oporu, chodidlá položte na zem pri sedení a používajte opierky rúk.
c) Majte na pamäti, ako sa pohybujete. Zdvíhajte ťažké predmety správnym spôsobom tak, že sa ohnete v kolenách a chrbát budete držať rovno.