Ischias (zápal sedacieho nervu): Príčiny, príznaky a liečba

Osteoartroza2
 

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Ischias (zápal sedacieho nervu)

Ak pociťujete bolesť, ktorá prúdi z dolnej časti chrbta cez oblasť zadku a do dolných končatín, zvyčajne ide zápal sedacieho nervu (ischias).
Zápal sedacieho nervu (ischias) je výsledkom poškodenia alebo poranenia sedacieho nervu, takže bolesť má obvykle aj iné príznaky poškodenia nervu.
 
 
Medzi ďalšie príznaky môže patriť:
 • bolesť, ktorá sa pri pohybe zhoršuje.

 • necitlivosť alebo slabosť v nohách alebo chodidlách, ktorú zvyčajne pociťujete pozdĺž sedacieho nervu. V závažných prípadoch môžete pocítiť stratu citu alebo pohybu.

 • pocit mravčenia, ktorý zahŕňa bolestivé brnenie v prstoch na nohách alebo chodidlách.

 • inkontinencia, čo je neschopnosť ovládať močový mechúr alebo črevá.

 

2. Čo spôsobuje zápal sedacieho nervu?

Ischias môže byť spôsobený niekoľkými stavmi, ktoré sa týkajú vašej chrbtice a môžu mať vplyv na nervy pozdĺž chrbta. Zápal sedacieho nervu môže byť spôsobený úrazom, napríklad pádom, alebo nádormi chrbtice alebo sedacieho nervu.

Bežné stavy, ktoré môžu spôsobiť ischias, sú opísané nižšie.

 
 
Stavce sú oddelené platničkami. Platnička je vyplnená hrubým, čírym materiálom, ktorý zaisťuje pružnosť a tlmenie pri pohybe. Vysunutá platnička môže tlačiť na sedací nerv, čo má za následok bolesť a necitlivosť dolných končatín.
 
 
b) Spinálna stenóza
 
Spinálna stenóza je charakterizovaná abnormálnym zúžením dolného miechového kanála. Toto zúženie vyvíja tlak na vašu miechu a korene sedacieho nervu.
 
 
c) Spondylolistéza
 
Spondylolistéza je jedným z pridružených stavov degeneratívnej poruchy. Spondylolistéza je odborný názov pre posunutie jedného chrbticového stavca voči druhému, môže zvierať nervy, z ktorých pozostáva váš sedací nerv.
 
 
d) Piriformisov syndróm
 
Piriformisov syndróm je zriedkavé ochorenie, pri ktorom sa váš sval piriformis nedobrovoľne stiahne, čo spôsobí ischias. Piriformis je sval, ktorý spája dolnú časť chrbtice so stehnovými kosťami.
 
Je veľmi bolestivý a nepríjemný stav, charakterizovaný bolesťami v oblasti zadku, bedrového kĺbu a v kombinácii s bolesťami, tŕpnutím a mravenčením dolnej končatiny.
 
Keď sa utiahne, môže vyvinúť tlak na váš sedací nerv, čo povedie k ischiasu. Piriformisov syndróm sa môže zhoršiť, ak sedíte dlhšie, spadnete alebo ste mali nehodu.
 
 

 

3. Rizikové faktory pre vznik ischiasu

Určité správanie alebo faktory môžu zvýšiť riziko vzniku ischiasu. Medzi najbežnejšie faktory pre vznik zápalu sedacieho nervu patria:
 • niektoré povolania veľmi zaťažujú chrbát, najmä tie, ktoré zahŕňajú zdvíhanie ťažkých predmetov, dlhodobé sedenie alebo krútenie

 • diabetes môže zvýšiť riziko poškodenia nervov

 • fajčenie môže spôsobiť rozpad vonkajšej vrstvy vašich platničiek

 

4. Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa u vás vyskytnú nasledujúce príznaky:
 • bolesti sa objavili po ťažkom úraze alebo nehode

 • máte náhle, neznesiteľné bolesti v krížoch alebo nohách spojené s necitlivosťou alebo svalovou slabosťou v tej istej nohe

 • nie ste schopní ovládať močový mechúr alebo črevá, čo môže byť prejavom syndrómu kauda equina
 

Syndróm Kauda equina

V zriedkavých prípadoch môže platnička zatlačiť na nervy, čo spôsobí stratu kontroly nad črevom alebo močovým mechúrom. Tento stav je známy ako syndróm kauda equina.

Môže tiež spôsobiť necitlivosť alebo mravčenie v oblasti slabín, zníženie sexuálneho vnímania a ochrnutie, ak sa nelieči.

Táto porucha sa často vyvíja pomaly. Ak sa objavia príznaky, je dôležité ihneď navštíviť lekára alebo pohotovosť.

 

Medzi príznaky tejto poruchy patria:

 • neschopnosť ovládať močový mechúr alebo črevá, čo môže mať za následok inkontinenciu

 • bolesť jednej alebo oboch nôh

 • necitlivosť jednej alebo oboch nôh

 • slabosť jednej alebo oboch nôh, ktorá sťažuje vstávanie po sedení

 • zakopnutie pri pokuse vstať

 • znateľná progresia alebo náhla silná strata citu v dolnej časti tela, ktorá zahŕňa oblasť medzi nohami, zadkom, vnútornými stehnami, podpätkami a celou nohou

Bolest krizov

 

5. Diagnóza zápalu sedacieho nervu

Ischias je príznak, ktorý sa prejavuje u každého individuálne a závisí od stavu, ktorý ho spôsobuje. Pre diagnostiku ischiasu, váš lekár sa bude musieť oboznámiť s vašou anamnézu.

Patrí sem aj to, či ste v poslednom čase utrpeli nejaké zranenie, kde pociťujete bolesť a ako cítite bolesť. Bude chcieť vedieť, čo ju zlepšuje, čo zhoršuje a ako a kedy sa začala.

Ďalším krokom je fyzická skúška, lekár vás možno požiada, aby ste vykonali strečingové a pohybové cvičenia, aby ste určili, ktoré činnosti spôsobujú väčšiu bolesť.

Ďalšie diagnostické kolo je určené pre ľudí, ktorí sa ischiasom trpia dlhšie ako mesiac alebo majú závažné ochorenie, napríklad rakovinu.

Nervové testy umožnia lekárovi preskúmať, ako nervové impulzy vedie váš sedací nerv a zistiť, či existujú nejaké abnormality. Tieto testy môžu pomôcť lokalizovať postihnutú oblasť a mieru spomalenia impulzu.

Zobrazovacie testy umožnia lekárovi pozrieť sa na vašu chrbticu, čo im pomôže zistiť príčinu ischiasu.

Najbežnejším zobrazovacím vyšetrením používaným na diagnostiku ischiasu a zistenia jeho príčiny sú röntgenové snímky chrbtice, MRI a CT. Normálne röntgenové lúče nebudú schopné poskytnúť pohľad na poškodenie sedacieho nervu.

MRI využíva magnety a rádiové vlny na vytvorenie detailných obrazov vášho chrbta. CT vyšetrenie využíva žiarenie na vytvorenie podrobných obrazov vášho tela.

 

6. Možnosti liečby ischiasu

Po prvej diagnóze zápalu sedacieho nervu vám lekár pravdepodobne dá tipy na liečbu. Mali by ste čo najviac pokračovať v každodenných činnostiach, ale dlhodobé ležanie, alebo vyhýbanie sa aktivitám môže váš stav zhoršiť.

Niektoré bežne odporúčané domácej liečby sú popísané nižšie.

I. Prikladanie horúcich a studených obkladov
 
Zabaľte vrecúško s ľadom alebo mrazenú zeleninu do uteráka a počas prvých pár dní bolesti ho prikladajte na 20 minút denne, niekoľkokrát denne, na postihnuté miesto. To pomôže zmierniť opuch a zmierniť bolesť.
 

Počas prvých pár dní sa odporúča použiť ľad na zmiernenie opuchu. Po dvoch alebo troch dňoch prejdite na teplé obklady. Ak budete mať naďalej bolesti, skúste striedať liečbu ľadom a terapiou teplom. 

 
II. Strečing
 
Pomôcť vám môže aj jemné natiahnutie krížov. Ak sa chcete naučiť správne naťahovať, navštívte fyzioterapeuta.
 
 
III. Voľnopredajné lieky
 
Pri bolestiach, zápaloch a opuchoch môžu pomôcť aj voľnopredajné lieky, ako je aspirín a ibuprofén. Pri nadmernom používaní aspirínu buďte opatrní, pretože môže spôsobiť komplikácie, ako je krvácanie a vredy.
 
 
IV. Pravidelné cvičenie
 
Čím viac zostanete aktívni, tým viac endorfínov vaše telo uvoľní. Endorfíny sú lieky proti bolesti, ktoré vytvára vaše telo. Najskôr sa držte aktivít s nízkym dopadom, ako je plávanie a stacionárne bicyklovanie.
 

Keď sa vaša bolesť zmenšuje a zlepšuje sa vytrvalosť, vytvorte si cvičebný režim, ktorý zahŕňa aerobik, core tréning a silový tréning. Režim s týmito zložkami môže znížiť riziko budúcich problémov s chrbticou.

 
V. Fyzioterapia
 
Fyzioterapia môže pomôcť zlepšiť držanie tela a posilniť chrbtové svaly.
 
 
VI. Lieky na predpis
 
Váš lekár vám môže predpísať svalové relaxátory. Antidepresíva môžu zvýšiť produkciu endorfínov vo vašom tele.
 
 
VII. Epidurálne steroidné lieky
 
Kortikosteroidy sa vstrekujú do oblasti zvanej epidurálny priestor, čo je kanál obklopujúci vašu miechu. Z dôvodu vedľajších účinkov sa tieto injekcie podávajú obmedzene.
 
 
VIII. Chirurgický zákrok
 
Môže byť potrebný chirurgický zákrok pri silných bolestiach alebo situáciách, keď ste stratili kontrolu nad svojím hrubým črevom a močovým mechúrom, alebo sa u vás vyvinula slabosť v určitých svalových skupinách dolných končatín.
 
 
 

7. Ako zabrániť zápalu sedacieho nervu

Nasledujúce kroky vám môžu pomôcť zabrániť vzniku zápalu sedacieho nervu, alebo zabrániť jeho opätovnému výskytu:

a ) Cvičte často. Posilnenie chrbtových svalov a svalov brucha alebo jadra je kľúčom k udržaniu zdravého chrbta.

b) Dbajte na správne držanie tela. Uistite sa, že vaše stoličky poskytujú chrbtici správnu oporu, chodidlá položte na zem pri sedení a používajte opierky rúk.

c) Majte na pamäti, ako sa pohybujete. Zdvíhajte ťažké predmety správnym spôsobom tak, že sa ohnete v kolenách a chrbát budete držať rovno.

 
 
Napísal: Ing. Ľubomír Čižmár
 
 
Zdroje:
 
 
Baker R. (2009). Epidural steroid injections.
 
 
Cauda equina syndrome. (n.d.).
 
Mayo Clinic Staff. (2018). Sciatica.
 
Mayo Clinic Staff. (2018). Spinal stenosis.
 
Piriformis syndrome information page. (2019).
 
Sciatica: Of all the nerve. (2016).
 
Sciatica? (2017).
 
Slipped disk: Overview. (2017).
 
 
Obrázky: 
 
 
 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie