- rakovina miechy
- prasknutá, alebo vyskočená platnička
- ischias
- artritída
- infekcia obličiek

Bolesť krížov sa pravdepodobnejšie vyskytne u jedincov vo veku od 30 do 50 rokov. Čiastočne je to spôsobené zmenami, ktoré sa v tele vyskytujú so starnutím. Postupným starnutím dochádza k znižovaniu obsahu tekutín medzi stavcami v chrbtici.
To znamená, že platničky medzi stavcami sa opotrebúvajú, stratíte tiež určitý svalový tonus, vďaka ktorému je chrbát náchylnejší na zranenie. Preto je predchádzanie bolestiam krížov užitočné posilňovanie chrbtových svalov a dobré držanie tela.
1. Aké sú príčiny bolesti krížov?
- veľkooblúkovú skoliózu - chrbtica je zakrivená do tvaru písmena „C“
- kompenzovaná skolióza – chrbtica je zakrivená do písmena „S“
-
Artritída je zápal kĺbov. Existuje viac ako 100 rôznych typov artritídy s rôznymi príčinami a metódami liečby. Dva z najbežnejších typov sú osteoartritída (OA) a reumatoidná artritída (RA).
-
Fibromyalgia je porucha charakterizovaná bolesťami viacerých častí tela a citlivosťou na tlak, ktorá sa prejaví bolesťou aj pri minimálnom tlaku.
-
Cervikálna spondylóza je to degeneratívne ochorenie, ide o zmenu medzistavcových platničiek, ktorá vzniká v dôsledku ich opotrebenia.
2. Ako sa diagnostikuje bolesť krížov?
Lekár vykoná dôkladné fyzické vyšetrenie, aby určil, kde cítite bolesť. Vyšetrenie môže určiť, či bolesť ovplyvňuje váš rozsah pohybu. Následne lekár môže skontrolovať vaše reflexy a vaše reakcie na určité podnety, tým zisťuje, či bolesť krížov ovplyvňuje aj vaše nervy.
Prvou pomocou bude domáca liečba, pretože väčšina bolesti ustupuje po aplikovaní domácej liečby, v prípade ak budú bolesti pretrvávať, pošle vás k špecialistovi. Príznaky, ktoré si vyžadujú okamžitú návštevu špecialistu je strata kontroly nad hrubým črevom, slabosť, horúčka, alebo strata váhy.
Špecialista vás pravdepodobne pošle na röntgenový snímok, alebo CT snímok, MRI, aby skontroloval možné problémy spôsobené platničkami, kosťami, väzmi a šľachami v chrbte. Pri podozrení na stratu hustoty kosti vás môže poslať na kostný sken. Elektromyografia (EMG) môže lekárovi pomôcť objaviť problémy s nervami.
3. Aké sú možnosti liečby bolesti krížov?
Domáca liečba je veľmi účinná prvých 72 hodín po začatí bolesti. Ak sa bolesť nezlepší ani po 72 hodinách domácej liečby, mali by ste navštíviť lekára.
Pri prvých bolestiach prerušte všetky fyzické aktivity a prikladajte na kríže ľad. Lekári všeobecne odporúčajú pri poranení používať ľad počas prvých 48 – 72 hodín, potom prejsť na teplé zábaly.
Striedajte teplé a studené obklady, aby ste uvoľnili svaly.
Na zmiernenie bolesti používajte voľnopredajné lieky proti bolesti.
Ak pri ležaní na chrbte sa cítite nekomfortne, skúste ležať na boku s pokrčenými kolenami a vankúšom medzi nohami. AK môžete ležať na chrbte, položte si pod stehná vankúš, alebo zrolovaný uterák, aby ste znížili tlak na kríže.
TIP: Prečítajte si všetko o bolesti kĺbov
- svalového napätia a slabosti
- vychýlenej platničky
- poranenia
- liekov
- fyzioterapie
- svalové relaxanciá
- nesteroidné protizápalové lieky
- lieky ako kodeín na zmiernenie bolesti
- steroidy na zmiernenie zápalu
- injekcie kortikosteroidov
- masáže
- strečingu
- posilňovacie cvičenia
4. Ako môžem predchádzať bolesti krížov?
- precvičovanie svalov na bruchu a chrbte
- udržiavanie si zdravej váhy
- správne zdvíhanie predmetov ohýbaním v kolenách a zdvíhanie pomocou nôh
- udržiavanie správneho držania tela
- spánok na pevnom povrchu
- sedenie na podperných stoličkách, ktoré sú v správnej výške
- vyhýbanie sa topánkam na vysokom podpätku
- žiadne fajčenie