Bolesť päty: Príčiny, príznaky a liečba bolesti

 
Bolesť päty je častým problémom, môže mať rôzne príčiny a môže byť bolestivá a obmedzujúca.
 
Bolesť päty môže byť spôsobená mnohými faktormi, ako sú mechanické poškodenia, ochorenia, infekcie a zranenia. V tomto článku sa budeme zaoberať rôznymi príčinami bolesti päty, ako jej predchádzať a ako ju liečiť.

V článku sa dočítate:

1. Aké sú bežné príčiny bolesti päty?

Vaše chodidlo a členok sa skladá z 26 kostí, 33 kĺbov a viac ako 100 šliach. Päta je najväčšia kosť vo vašej nohe.
 
Ak nadmerne používate, alebo si poraníte pätu, môžete začať pociťovať bolesť päty. Bolesť sa môže pohybovať od miernej bolesti až po silnú bolesť.
 
Je možné, že budete potrebovať lekára aby diagnostikoval príčinu bolesti päty, ak jednoduché domáce prostriedky nezmierňujú bolesť.
 
 
Existuje niekoľko bežných príčin bolesti päty:

I. Plantárna fasciitída

Plantárna fasciitída sa vyskytuje vtedy, keď prílišný tlak na vaše nohy poškodí väz plantárnej fascie, čo spôsobuje bolesť a stuhnutosť.

II. Vyvrtnutia a natiahnutie

Vyvrtnutie a natiahnutie sú poranenia tela, ktoré sú často dôsledkom fyzickej aktivity. Tieto zranenia sú bežné a môžu sa pohybovať od ľahkých až po ťažké, v závislosti od incidentu.

III. Zlomenina

Zlomenina je zlomená kosť. Tento stav sa považuje za urgentný. Môže byť potrebná naliehavá odborná starostlivosť.

IV. Achillova tendonitída

Achillova tendonitída sa vyskytuje vtedy, keď sa šľacha, ktorá spája lýtkové svaly k päte, stane bolestivou alebo zapálenou v dôsledku nadmerného zranenia.

V. Burzitída

Bursa sú vačky naplnené tekutinou, ktoré sa nachádzajú v miestach trenia, alebo ťahu. Obklopujú oblasti, kde sa šľachy, koža a svalové tkanivá stretávajú s kosťami.

VI. Ankylozujúca spondylitída

Je chronické zápalové reumatické ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým vašu chrbticu. Spôsobuje závažný zápal stavcov, ktorý môže nakoniec viesť k chronickej bolesti a invalidite.

VII. Osteochondrózy

Tieto degeneratívne poruchy priamo ovplyvňujú primárne medzistavcové platničky, čo má negatívny vplyv následne na stavce chrbtice.

VIII. Reaktívna artritída

Je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré nastáva po prekonanej infekcii.

bolesť členka

2. Kedy by ste sa mali obrátiť na svojho lekára?

Ak sa u vás prejaví bolesť päty, môžete najskôr vyskúšať niektoré domáce prostriedky, napríklad odpočinok na zmiernenie príznakov. Ak sa bolesť päty nezlepší do dvoch až troch týždňov, mali by ste si dohodnúť stretnutie so svojím lekárom.
 
Ak sa u vás vyskytne nasledujúce príznaky, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc:
  • silná bolesť

  • bolesť začína náhle

  • v päte máte začervenanie

  • máte opuch v päte

  • nemôžete chodiť kvôli bolesti päty

3. Ako sa dá liečiť bolesť päty?

Ak sa u vás prejaví bolesť päty, môžete na zmiernenie bolesti vyskúšať nasledujúce domáce tipy:
 
  • doprajte si odpočinok a pätu zbytočne nezaťažujte

  • dvakrát denne naneste ľad na pätu na 10 až 15 minút.

  • užívajte voľne predajné lieky proti bolesti.

  • noste obuv, ktorá správne sedí.

  • noste nočnú dlahu, špeciálne zariadenie, ktoré pri spánku natiahne nohu.

  • na zníženie bolesti používajte zdvíhače päty alebo vložky do topánok.

 
Ak tieto stratégie domácej starostlivosti nezmierňujú vašu bolesť, musíte navštíviť lekára. Lekár vykoná vyšetrenie, opýta sa vás na príznaky a dobu trvania bolesti.
 
Môže vás poslať na röntgenový snímok, aby zistil príčinu bolesti päty. Akonáhle váš lekár vie, čo vám spôsobuje bolesť, bude vám môcť poskytnúť vhodnú liečbu.
 
V mnohých prípadoch môže lekár predpísať fyzioterapiu. Tá môže pomôcť posilniť svaly a šľachy na nohe, čo pomôže predchádzať ďalšiemu zraneniu. Ak je vaša bolesť silná, lekár vám môže poskytnúť protizápalové lieky.
 
Lekár vám môže tiež odporučiť, aby ste si nohu čo najviac podopierali - buď oblepením chodidla alebo použitím špeciálnych zariadení na obuv.
 
Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže lekár odporučiť operáciu na odstránenie problému, ale operácia päty často vyžaduje dlhý čas na zotavenie a nemusí vždy zmierniť bolesť nohy.
 
 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroj:
 

1. Heel Pain: Causes, Treatments, and Prevention (healthline.com)

2. Heel pain - Mayo Clinic

3. Heel Pain - OrthoInfo - AAOS

  

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/