Anorexia: 9 symptómov mentálnej anorexie a jej liečba

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je mentálna anorexia?

Mnoho ľudí sa obáva prílišného priberania. Ale u niektorých ľudí sa obavy stanú obsedantnými, čo vedie k stavu nazývanému anorexia nervosa.

Mentálna anorexia je porucha príjmu potravy, ktorá môže viesť k prudkému úbytku hmotnosti. Človek s anorexiou je zaujatý príjmom kalórií a hmotnosťou.

Ľudia s mentálnou anorexiou jedia extrémne nízkokalorickú stravu a majú nadmerný strach z priberania. Často sa cítia lepšie, keď schudnú.

Môžu tiež nadmerne cvičiť. Anorexia je najčastejšie diagnostikovaná u dospievajúcich žien, ale bola diagnostikovaná u starších a mladších žien a mužov.

 

2. Rozpoznanie symptómov mentálnej anorexie

Ľudia s mentálnou anorexiou chudnú a udržiavajú si extrémne nízku hmotnosť rôznymi spôsobmi. Zatiaľ čo niektorí prísne obmedzujú príjem kalórií, iní nadmerne cvičia.

Niektorí používajú metódu preháňania a očisty podobnú tej, ktorú používajú ľudia s bulímiou. Iní používajú laxatíva, zvracanie alebo diuretiká, aby sa zbavili kalórií.

 

Ak máte mentálnu anorexiu, vaše príznaky môžu zahŕňať:

 

Môžete si tiež všimnúť správanie, ako napríklad:

  • nadmerné cvičenie

  • tlačenie jedla po tanieri namiesto jeho jedenia alebo krájanie jedla na malé kúsky

  • podráždenosť

  • stiahnutie zo spoločenských aktivít

  • depresívna nálada

  • popieranie hladu

  • užívanie diuretík, laxatív alebo tabletiek na chudnutie

potravinova intolerancia bioliek

3. Čo spôsobuje mentálnu anorexiu?

Presná príčina mentálnej anorexie nie je známa. Ľudia, u ktorých sa rozvinie anorexia, môžu mať negatívny obraz tela. Môžu sa sústrediť na to, aby boli „dokonalí“. Možno hľadajú spôsoby, ako ovládať svoj život.

Predpokladá sa, že úlohu zohrávajú aj ďalšie faktory, ako je biológia, životné prostredie a psychológia.

 

I. Biológia

Genetika a hormóny môžu mať vplyv na rozvoj mentálnej anorexie. Niektoré dôkazy naznačujú súvislosť medzi anorexiou a serotonínom, chemickou látkou produkovanou v mozgu.

 

II. Životné prostredie

K rozvoju mentálnej anorexie môže prispieť aj tlak spoločnosti, aby vyzerala chudo. Nerealistické obrázky tela z médií, ako sú časopisy a televízia, môžu výrazne ovplyvniť mladých ľudí a podnietiť túžbu po chudnutí.

 

III. Psychológia

Niekto s obsedantno-kompulzívnou poruchou (OCD) môže byť náchylnejší na dodržiavanie prísnej diéty a cvičebného režimu, ktorý často dodržiavajú ľudia s mentálnou anorexiou.

Je to preto, že ľudia s OCD sú náchylní na posadnutosť a nutkanie.

 

4. Ako sa diagnostikuje mentálna anorexia?

Váš lekár vykoná fyzickú skúšku, aby skontroloval váš krvný tlak a srdcovú frekvenciu.

Urobí vám aj psychologické vyšetrenie alebo vás odporučí k odborníkovi na duševné zdravie, ktorý sa vás opýta na vaše stravovacie návyky a pocity.

 

Budú hľadať akékoľvek kritériá, ktoré ukazujú že:

  • obmedzujete príjem potravy

  • máte strach z priberania

  • máte problémy s výzorom svojho tela

 

Váš lekár vám môže vykonať určité laboratórne krvné testy. Krvné testy na kontrolu hladín elektrolytov a funkcie pečene a obličiek. Okrem toho môže váš lekár skontrolovať hustotu kostí a hľadať nepravidelnosti srdca.

Váš lekár vás môže tiež objednať aj na ďalšie laboratórne testy, aby vylúčil iné možné príčiny chudnutia, ako je celiakia a zápalové ochorenie čriev.

depresia bioliek

5. Liečba mentálnej anorexie?

Jednou z najväčších prekážok v liečbe mentálnej anorexie je uvedomenie si, že potrebujete pomoc. Mnohí s mentálnou anorexiou neveria, že majú problém. To môže sťažiť liečbu.

Hlavným cieľom liečby je prinavrátiť vášmu telu normálnu hmotnosť a zaviesť normálne stravovacie návyky. Dietológ vám pomôže naučiť sa správne najesť.

Môže sa tiež odporučiť, aby sa na terapii s vami zúčastnila aj vaša rodina. Mentálna anorexia je pre mnohých ľudí celoživotnou výzvou.

 

I. Terapia

Vy a vaša rodina musíte tvrdo pracovať, aby ste prekonali mentálnu anorexiu. Neoddeliteľnou súčasťou liečby sú často individuálne, rodinné a skupinové terapie.

 

a) Individuálna terapia

Na liečbu mentálnej anorexie sa často používa forma terapie nazývaná kognitívna behaviorálna terapia. Individuálna terapia pomáha zmeniť nezdravé myšlienky a správanie.

Cieľom je pomôcť vám naučiť sa zvládať silné emócie a vybudovať si zdravé sebavedomie.

 

b) Rodinná terapia

Rodinná terapia zapája členov rodiny do toho, aby vás udržala na správnej ceste so zdravým stravovaním a životným štýlom. Rodinná terapia tiež pomáha riešiť konflikty v rámci rodiny.

Môže pomôcť vytvoriť podporu pre člena rodiny, ktorý sa učí vyrovnať sa s mentálnou anorexiou.

 

c) Skupinová terapia

Skupinová terapia umožňuje ľuďom s mentálnou anorexiou komunikovať s ostatnými, ktorí majú rovnakú poruchu. Ale niekedy to môže viesť ku konkurencii, kto bude najtenší.

Aby ste tomu zabránili, je dôležité, aby ste navštevovali skupinovú terapiu, ktorú vedie kvalifikovaný lekár.

 

II. Lieky

Zatiaľ čo v súčasnosti neexistuje žiadny liek, ktorý by dokázal liečiť mentálnu anorexiu, antidepresíva môžu byť predpísané na zvládnutie úzkosti a depresie bežnej u ľudí s anorexiou.

Vďaka nim sa budete cítiť lepšie. Ale antidepresíva neznižujú túžbu schudnúť.

 

III. Hospitalizácia

V závislosti od závažnosti vášho úbytku hmotnosti vás môže váš lekár nechať niekoľko dní v nemocnici, aby liečil následky vašej mentálnej anorexie.

Ak je vaša hmotnosť príliš nízka alebo ak ste dehydrovaný, môže vám byť nasadená sonda na kŕmenie a intravenózne tekutiny.

Ak naďalej odmietate jesť alebo prejavujete psychiatrické problémy, váš lekár vás môže prijať do nemocnice na intenzívnu liečbu.

 

Záver

Mnoho ľudí sa zotavuje z anorexie. Ale malé percento ľudí nie. V niektorých prípadoch môže byť tento stav smrteľný. U iných sa môžu vyvinúť ďalšie poruchy príjmu potravy.

Pre niektorých ľudí si prekonanie anorexie vyžaduje celoživotnú liečbu a udržiavanie. Zapojenie sa do podpornej skupiny pre anorexiu vám môže pomôcť zvýšiť pravdepodobnosť uzdravenia.

 

Dá sa predchádzať mentálnej anorexii?

Neexistuje žiadna overená metóda prevencie mentálnej anorexie. Ale hľadanie symptómov poruchy môže pomôcť pri rýchlej diagnóze, liečbe a zotavení.

Ak zistíte, že vy alebo váš blízky ste posadnutí váhou, nadmerne cvičíte alebo ste nespokojní so svojím vzhľadom, možno budete chcieť vyhľadať odbornú pomoc.

 

 

 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 

https://www.healthline.com

Anorexia nervosa. (n.d.).  Retrieved from 
nami.org

Anorexia nervosa - PubMed Health. (n.d.)
ncbi.nlm.nih.gov

Mayo Clinic Staff. (2014, December 30). Anorexia nervosa
mayoclinic.com/health/anorexia/DS00606

https://www.healthline.com

 

Foto:
 

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/