Cysta na vaječníku: Príznaky, príčiny a liečba

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je cysta na vaječníku?

Vaječníky sú súčasťou ženského reprodukčného systému. Nachádzajú sa v dolnej časti brucha na oboch stranách maternice. Ženy majú dva vaječníky, ktoré produkujú vajíčka, ako aj hormóny estrogén a progesterón.

Niekedy sa na jednom z vaječníkov vytvorí vak naplnený tekutinou nazývaný cysta. Mnohým ženám sa počas života vyvinie aspoň jedna cysta. Vo väčšine prípadov sú cysty bezbolestné a nespôsobujú žiadne príznaky.

 

2. Typy cysty na vaječníku

Existujú rôzne typy cýst na vaječníkoch, ako sú dermoidné cysty a cysty endometriómu. Najbežnejším typom sú však funkčné cysty. Funkčné cysty zahŕňajú folikulové cysty a cysty žltého telieska.

 

I. Folikulová cysta

Počas menštruačného cyklu ženy rastie vajíčko v dutom útvare nazývanom folikul. Folikuly sa nachádzajú vo vaječníkoch.

Spočiatku ich rastie viac, po čase preberá dominanciu jeden, ktorý približne v strede cyklu praská a uvoľní sa z neho zrelé vajíčko. Zvyšné menšie folikuly zanikajú. V mieste prasknutého folikulu vzniká žlté teliesko.

Ak sa však folikul nerozbije, tekutina vo folikule môže vytvoriť cystu na vaječníku.

 

II. Cysty žltého telieska

Folikuly sa zvyčajne rozpustia po uvoľnení vajíčka. Ak sa však folikula nerozpustí a otvor folikuly sa utesní, vo vačku sa môže vyvinúť ďalšia tekutina a toto nahromadenie tekutiny spôsobí cystu žltého telieska.

 

III. Iné typy cysty vaječníkov zahŕňajú:

 • dermoidné cysty: vačkovité výrastky na vaječníkoch, ktoré môžu obsahovať vlasy, tuk a iné tkanivo

 • cystadenómy: nerakovinové výrastky, ktoré sa môžu vyvinúť na vonkajšom povrchu vaječníkov

 • endometriómy: tkanivá, ktoré normálne rastú vo vnútri maternice, sa môžu vyvinúť mimo maternice a pripojiť sa k vaječníkom, čo vedie k cystám
 

U niektorých žien sa vyvinie stav nazývaný syndróm polycystických ovárií. Tento stav znamená, že vaječníky obsahujú veľké množstvo malých cýst.

Tento syndróm môže spôsobiť zväčšenie vaječníkov. Ak sa nelieči, polycystické vaječníky môžu spôsobiť neplodnosť.

 kolonoskopia 2

3. Príznaky cysty na vaječníku

Cysty na vaječníkoch často nespôsobujú žiadne príznaky. Symptómy sa však môžu objaviť, keď cysta rastie.

 

Symptómy môžu zahŕňať:

 • nadúvanie alebo opuch brucha

 • bolestivé pohyby čriev

 • bolesť panvy pred alebo počas menštruačného cyklu

 • bolestivý styk

 • bolesť v dolnej časti chrbta alebo stehien

 • citlivosť prsníkov

 • nevoľnosť a zvracanie

 

Medzi závažné príznaky cysty na vaječníkoch, ktoré si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc, patria:

 • silná alebo ostrá bolesť panvy

 • horúčka

 • mdloby alebo závraty

 • zrýchlené dýchanie

 

4. Komplikácie cysty na vaječníku

Väčšina cýst na vaječníkoch je benígna a prirodzene zmizne sama bez liečby. Tieto cysty spôsobujú malé, ak vôbec nejaké príznaky. Ale v zriedkavých prípadoch môže váš lekár počas rutinného vyšetrenia odhaliť rakovinovú cystickú masu vaječníkov.

 

I. Torzia vaječníkov je ďalšou zriedkavou komplikáciou cysty na vaječníkoch. To je prípad, keď veľká cysta spôsobí skrútenie alebo posunutie vaječníkov z pôvodnej polohy.

Prívod krvi do vaječníka je prerušený a ak sa nelieči, môže spôsobiť poškodenie alebo smrť ovariálneho tkaniva. Hoci to nie je bežné, torzia vaječníkov predstavuje takmer 3 percentá núdzových gynekologických operácií.

II. Prasknuté cysty, ktoré sú tiež zriedkavé, môžu spôsobiť intenzívnu bolesť a vnútorné krvácanie. Táto komplikácia zvyšuje riziko infekcie a môže byť život ohrozujúca, ak sa nelieči.

 Inkontinencia4

5. Diagnostika cysty na vaječníku

Váš lekár môže odhaliť ovariálnu cystu počas bežného vyšetrenia panvy.

Môžu si všimnúť opuch na jednom z vašich vaječníkov a objednať vás na ultrazvukové vyšetrenie na potvrdenie prítomnosti cysty.

Ultrazvukové vyšetrenie (ultrasonografia) je zobrazovací test, ktorý využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny na vytvorenie obrazu vašich vnútorných orgánov. Ultrazvuk pomáhajú určiť veľkosť, umiestnenie, tvar a zloženie cysty (naplnené pevnou látkou alebo tekutinou).

 

Vyšetrenia používané na diagnostiku cysty na vaječníku zahŕňajú:

 • CT sken: telesné zobrazovacie zariadenie používané na vytváranie prierezových obrazov vnútorných orgánov

 • MRI: test, ktorý využíva magnetické polia na vytvorenie hĺbkových snímok vnútorných orgánov

 • Ultrazvuk: zobrazovacie zariadenie používané na vizualizáciu vaječníkov
 

Pretože väčšina cýst zmizne po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch, váš lekár nemusí okamžite odporučiť plán liečby. Namiesto toho môžu zopakovať ultrazvukový test o niekoľko týždňov alebo mesiacov, aby skontrolovali váš stav.

Ak nedôjde k žiadnym zmenám vo vašom stave alebo ak sa cysta zväčší, váš lekár si vyžiada ďalšie testy na určenie iných príčin vašich príznakov.

Tie obsahujú:

 • tehotenský test, aby ste sa uistili, že nie ste tehotná

 • test hladiny hormónov na kontrolu problémov súvisiacich s hormónmi, ako je príliš veľa estrogénu alebo progesterónu

 • krvný test na skríning rakoviny vaječníkov
 

6. Liečba cysty na vaječníku

Váš lekár môže odporučiť liečbu na zmenšenie alebo odstránenie cysty, ak nezmizne sama alebo ak sa zväčší.

 
I. Antikoncepčné tabletky
 
Ak máte opakované cysty na vaječníkoch, váš lekár vám môže predpísať perorálnu antikoncepciu na zastavenie ovulácie a zabránenie vzniku nových cýst.
 
Perorálna antikoncepcia môže tiež znížiť riziko rakoviny vaječníkov. Riziko rakoviny vaječníkov je vyššie u žien po menopauze.
 
 
II. Laparoskopia
 
Ak je vaša cysta malá váš lekár môže vykonať laparoskopiu na chirurgické odstránenie cysty. Postup spočíva v tom, že váš lekár urobí malý rez v blízkosti pupka a potom vloží malý nástroj do brucha, aby odstránil cystu.
 
 
III. Laparotómia
 
Ak máte veľkú cystu, váš lekár môže cystu chirurgicky odstrániť cez veľký rez vo vašom bruchu. Následne vykoná okamžitú biopsiu a ak zistí, že cysta je rakovinová, môžu vykonať hysterektómiu, aby odstránili vaše vaječníky a maternicu.
 
menstruacia

7. Prevencia cysty na vaječníku

Cystám na vaječníkoch sa nedá zabrániť.

Rutinné gynekologické vyšetrenia však môžu včas odhaliť cysty na vaječníkoch. Benígne ovariálne cysty sa nestanú rakovinovými. Príznaky rakoviny vaječníkov však môžu napodobňovať príznaky ovariálnej cysty.

Preto je dôležité navštíviť lekára a stanoviť správnu diagnózu.

 

Upozornite svojho lekára na príznaky, ktoré môžu naznačovať problém, ako napríklad:

 • zmeny vo vašom menštruačnom cykle

 • pretrvávajúca bolesť panvy

 • strata chuti do jedla

 • nevysvetliteľná strata hmotnosti

 • plnosť brucha

 

Záver

Vyhliadky pre premenopauzálne ženy s cystami na vaječníkoch sú dobré.

Väčšina cýst zmizne v priebehu niekoľkých mesiacov. Opakujúce sa cysty na vaječníkoch sa však môžu vyskytnúť u žien pred menopauzou a u žien s hormonálnou nerovnováhou.

Ak sa neliečia, niektoré cysty môžu znížiť plodnosť.

Toto je bežné pri endometriómoch a syndróme polycystických ovárií. Na zlepšenie plodnosti môže váš lekár cystu odstrániť alebo zmenšiť. Funkčné cysty, cystadenómy a dermoidné cysty neovplyvňujú plodnosť.

Aj keď niektorí lekári používajú pri cystách na vaječníkoch prístup „počkáme a uvidíme“, váš lekár vám môže odporučiť operáciu na odstránenie a vyšetrenie akejkoľvek cysty ktorá sa vyvinie na vaječníkoch po menopauze.

Po menopauze sa totiž zvyšuje riziko vzniku rakovinovej cysty alebo rakoviny vaječníkov. Cysty na vaječníkoch však nezvyšujú riziko rakoviny vaječníkov. Niektorí lekári odstránia cystu, ak je väčšia ako 5 centimetrov v priemere.

   

 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 

https://www.healthline.com

Mayo Clinic Staff. (2014). Ovarian cysts.
mayoclinic.com

Office on Women’s Health. (2014). Ovarian cysts [Fact sheet].
womenshealth.gov

Ovarian torsion. (2015).
bestpractice.bmj.com

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/