Dilatácia krčka maternice a kyretáž: Význam, priebeh a riziká

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je dilatácia krčka maternice a kyretáž?

Dilatácia a kyretáž krčka maternice je postup na odstránenie tkaniva z vnútra maternice. Lekári vykonávajú dilatáciu a kyretáž na diagnostiku a liečbu určitých chorôb maternice - ako je silné krvácanie - alebo na vyčistenie výstelky maternice po potrate.

Pri dilatácii a kyretáži váš lekár používa malé nástroje alebo lieky na otvorenie (dilatáciu) spodnej, úzkej časti vašej maternice (krčka maternice).

Váš lekár potom používa chirurgický nástroj nazývaný kyreta, čo môže byť ostrý nástroj alebo odsávacie zariadenie, na odstránenie tkaniva maternice.

 

2. Význam dilatácie krčka maternice

Dilatácia a kyretáž sa používa na diagnostiku alebo liečbu ochorenia maternice.

 

I. Diagnostiku stavu

Pred vykonaním dilatácie a kyretáže môže váš lekár odporučiť postup nazývaný biopsia endometria alebo odber vzoriek endometria na diagnostiku stavu.

 

Odber endometria sa môže vykonať, ak:

 • Máte nezvyčajné krvácanie z maternice

 • Máte krvácanie po menopauze

 • Máte nezvyčajné endometriálne bunky, ktoré sa objavia pri rutinnom teste na rakovinu krčka maternice
 

Na vykonanie testu váš lekár odoberie vzorku tkaniva z výstelky vašej maternice (endometria) a odošle vzorku na testovanie do laboratória.

 

Test môže skontrolovať:

 

Ak sú potrebné ďalšie informácie, váš lekár vám môže odporučiť dilatáciu a kyretáž, ktoré sa zvyčajne vykonáva na operačnej sále.

 

II. Pri liečbe

Pri vykonávaní dilatácie a kyretáže na liečbu choroby váš lekár odstráni obsah z vnútra vašej maternice, nielen malú vzorku tkaniva.

 

Dilatácia a kyretáž sa využíva na:

 • Zabránenie infekcie alebo silného krvácania odstránením tkanív, ktoré zostali v maternici po potrate 

 • Odstránenie nádoru, ktorý sa tvorí namiesto typického tehotenstva (molárne tehotenstvo)

 • Nadmerné krvácanie po pôrode sa lieči odstránením placenty, ktorá zostala v maternici

 • Odstránenie cervikálneho alebo maternicové polypu, ktoré je zvyčajne nerakovinový (benígne)

 

Dilatácia a kyretáž sa môže kombinovať s iným postupom nazývaným hysteroskopia. Počas hysteroskopie váš lekár vloží tenký nástroj so svetlom a kamerou na konci do vašej vagíny, cez krčok maternice do maternice.

Lekár potom zobrazí sliznicu vašej maternice na obrazovke a skontroluje oblasti, ktoré vyzerajú nezvyčajne. Váš lekár tiež kontroluje polypy a podľa potreby odoberá vzorky tkaniva.

Počas hysteroskopie je možné odstrániť polypy maternice a fibroidné nádory.

 Inkontinencia3

3. Riziká dilatácie kŕčka maternice

Komplikácie z dilatácie a kyretáže sú zriedkavé. Existujú však riziká:

 

I. Perforácia maternice

K tomu dochádza, keď chirurgický nástroj spraví dieru v maternici. Stáva sa to častejšie u žien, ktoré boli nedávno tehotné a u žien, ktoré prešli menopauzou.

Väčšina perforácií sa zahojí sama. Ak je však poškodená krvná cieva alebo iný orgán, môže byť potrebná opätovná operácia.

 

II. Poškodenie krčka maternice

Ak dôjde k roztrhnutiu krčka maternice počas dilatácie a kyretáže, váš lekár môže použiť tlak alebo liek na zastavenie krvácania alebo môže ranu uzavrieť stehmi (šitím). Tomu sa dá predísť, ak sa krčok maternice pred dilatáciou a kyretáťou zmäkčí liekmi.

 

III. Zjazvené tkanivo na stene maternice

Zriedkavo vedie dilatácia a kyretáž k rozvoju jazvového tkaniva v maternici, čo je stav známy ako Ashermanov syndróm. Ashermanov syndróm sa vyskytuje najčastejšie, keď sa dilatácia a kyretáž vykoná po potrate alebo pôrode.

To môže viesť k nezvyčajným, chýbajúcim alebo bolestivým menštruačným cyklom, budúcim potratom a neplodnosti. Často sa dá liečiť chirurgickým zákrokom.

 

IV. Infekcia

Infekcia po dilatácii a kyretáži je zriedkavá.

 

Kontaktujte svojho lekára, ak po dilatácii a kyretáži sa objaví:

 • Krvácanie je také silné, že je potrebné meniť vložky každú hodinu

 • Trvalý závrat alebo točenie hlavy

 • Máte horúčku

 • Kŕče trvajúce viac ako 48 hodín

 • Bolesť, ktorá sa zhoršuje namiesto toho, aby sa zlepšovala

 • Nepríjemne zapáchajúci výtok z vagíny

 Inkontinencia4

4. Ako sa pripraviť na zákrok

Dilatáciu a kyretáž je možné vykonať v nemocnici, na klinike alebo v ambulancii vášho lekára.

 

I. Pred zákrokom:

Postupujte podľa pokynov lekára o obmedzení jedla a nápojov. Zabezpečte, aby vás niekto odviezol domov, pretože po odznení anestézie môžete byť ospalý.

V niektorých prípadoch môže váš lekár začať s dilatáciou krčka maternice niekoľko hodín alebo dokonca deň pred zákrokom.

To pomáha vášmu krčku maternice otvárať sa postupne a zvyčajne sa to robí vtedy, keď je potrebné, aby bol krčok maternice rozšírený viac ako pri štandardnom zákroku, ako napríklad pri prerušení tehotenstva alebo pri určitých typoch hysteroskopie.

Na podporu dilatácie môže váš lekár použiť liek podávaný perorálne alebo vaginálne - na zmäkčenie krčka maternice. Ďalšou metódou dilatácie je vloženie štíhlej tyče vyrobenej z laminária do krčka maternice.

Laminaria sa postupne rozširuje absorbovaním tekutiny vo vašom krčku maternice, čo spôsobuje otvorenie krčka maternice.

 

II. Počas zákroku:

Na dilatáciu a kyretáž dostanete anestéziu.

Výber anestézie závisí od dôvodu zákroku a vašej anamnézy.

 • Ležíte na chrbte na stole, zatiaľ čo vaše päty spočívajú v podperách nazývaných strmene.

 • Váš lekár vloží nástroj nazývaný zrkadlo do vašej vagíny, ako počas Pap testu, aby videl váš krčok maternice.

 • Lekár následne vloží sériu čoraz hrubších tyčiniek do krčka maternice, aby ju pomaly roztiahol, až kým nebude dostatočne otvorený.

 • Váš lekár odstráni dilatačné tyčinky a vloží nástroj v tvare lyžice s ostrým okrajom alebo odsávačku a odstráni tkanivo maternice.

 • Pretože ste počas dilatácie a kyretáži buď v bezvedomý alebo máte sedatíva, nemali by ste cítiť žiadne nepohodlie.

 

III. Po zákroku

Po dilatácií a kyretáži pravdepodobne strávite niekoľko hodín v zotavovacej miestnosti, aby ste mohli byť sledovaný kvôli silnému krvácaniu alebo iným komplikáciám. To vám tiež dáva čas na zotavenie sa z účinkov anestézie.

 

Typické vedľajšie účinky dilatácie a kyretáže môžu trvať niekoľko dní a zahŕňajú:

 • Mierne kŕče

 • Špinenie alebo slabé krvácanie

 

Mali by ste byť schopní obnoviť svoje aktivity do jedného alebo dvoch dní.

Aby ste predišli infekcii, nevkladajte nič do vagíny, kým váš lekár nepovie, že je to v poriadku. Opýtajte sa, kedy môžete použiť tampóny a obnoviť sexuálnu aktivitu.

Vaša maternica si po dilatácií a kyretáži musí vytvoriť novú výstelku, takže vaša ďalšia menštruácia môže byť skôr. Ak ste mali dilatáciu a kyretáž kvôli potratu a chcete opäť otehotnieť, porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, kedy je bezpečné začať znova.

 

 
 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
Zdroje:
 

https://www.mayoclinic.org

Frequently asked questions. FAQ062. Dilation and curettage. The American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org. Accessed Aug. 19, 2021.

Braaten KP, et al. Dilation and curettage. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Aug. 19, 2021.

DeCherney AH, et al., eds. Therapeutic gynecologic procedures. In: Current Diagnosis & Treatment: Obstetrics & Gynecology. 12th ed. McGraw Hill; 2019. https://accessmedicine.mhmedical.com. Accessed Aug. 19, 2021.

 

Obrázky:

https://www.shutterstock.com/cs/home

 

https://stock.adobe.com/sk/