Vaginálna kvasinková infekcia (kandidóza): Príznaky, príčiny a liečba

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je kandidóza (vaginálna kvasinková infekcia)?

Vaginálna kvasinková infekcia, tiež známa ako kandidóza, je bežný stav. Zdravá vagína obsahuje baktérie a niektoré kvasinkové bunky.

Ale keď sa rovnováha baktérií a kvasiniek zmení, kvasinkové bunky sa môžu množiť. To spôsobuje svrbenie, opuch a podráždenie.

Liečba vaginálnej kvasinkovej infekcie môže zmierniť príznaky v priebehu niekoľkých dní. V závažnejších prípadoch to môže trvať dlhšie.

Kandidóza sa nepovažuje za sexuálne prenosné infekcie. Sexuálny kontakt infekciu môže šíriť, ale kandidózu môžu dostať aj ženy, ktoré nie sú sexuálne aktívne.

 

2. Symptómy kandidózy

Vaginálne kvasinkové infekcie majú spoločný súbor príznakov, ako napríklad:

  • vaginálne svrbenie

  • opuch okolo vagíny

  • pálenie počas močenia alebo sexu

  • bolesť pri sexe

  • bolestivosť

  • začervenanie

  • vyrážka

Ďalším príznakom je belavožltý a hrudkovitý vaginálny výtok. Niektorí ľudia opisujú výtok tak, že vyzerá ako tvaroh. Niekedy môže byť výtok aj vodnatý.

 Inkontinencia4

3. Príčiny kandidózy

Kvasinka Candida je prirodzene sa vyskytujúci mikroorganizmus vo vaginálnej oblasti. Baktérie Lactobacillus držia jeho rast pod kontrolou.

Ale ak je vo vašom systéme nerovnováha, tieto baktérie nebudú efektívne fungovať. To vedie k premnoženiu kvasiniek, ktoré spôsobujú príznaky vaginálnych kvasinkových infekcií.
 

Kvasinkovú infekciu môže spôsobiť niekoľko faktorov, vrátane:

  • antibiotiká, ktoré znižujú množstvo Lactobacillus („dobré baktérie“) vo vagíne

  • tehotenstvo

  • nekontrolovaný diabetes

  • slabý imunitný systém

  • hormonálna nerovnováha v blízkosti vášho menštruačného cyklu

  • stres

Špecifický druh kvasiniek nazývaný Candida albicans spôsobuje väčšinu kvasinkových infekcií. Tieto infekcie sú ľahko liečiteľné.

Ak máte opakujúce sa kvasinkové infekcie alebo problémy so zbavením sa kvasinkovej infekcie konvenčnou liečbou, príčinou môže byť iná verzia Candidy. Laboratórny test môže určiť, aký typ Candidy máte.
 

4. Ako sa diagnostikuje kandidóza?

Kvasinkové infekcie sa dajú ľahko diagnostikovať. Váš lekár sa vás opýta na vašu anamnézu. To zahŕňa aj to, či ste už predtým mali kvasinkové infekcie. Môžu sa tiež opýtať, či ste niekedy mali sexuálne prenosné ochorenia.

Ďalším krokom je vyšetrenie panvy. Váš lekár vyšetrí vaše vaginálne steny a krčok maternice.

V závislosti od toho, čo vidí váš lekár, môže byť ďalším krokom odber buniek z vašej vagíny. Tieto bunky idú do laboratória na vyšetrenie. Laboratórne testy sa zvyčajne objednávajú pre ženy, ktoré majú kvasinkové infekcie pravidelne alebo pre infekcie, ktoré nezmiznú.

libido

5. Liečba kandidózy

Každá kvasinková infekcia je iná, preto vám lekár navrhne liečbu, ktorá je pre vás najlepšia. Liečba sa vo všeobecnosti určuje na základe závažnosti vašich príznakov.
 
 

I. Jednoduché infekcie

V prípade jednoduchých kvasinkových infekcií vám lekár zvyčajne predpíše 1- až 6-dňový režim protiplesňového krému, masti, tablety alebo čapíka. Tieto lieky môžu byť na predpis alebo voľne predajné.

Ak máte jednoduché kvasinkové infekcie, obráťte sa na svojho lekára, aby ste sa uistili, že liek funguje.

Naplánujte si následnú návštevu, ak sa vaše príznaky vrátia do 2 mesiacov.

 

II. Komplikované infekcie

Váš lekár bude s najväčšou pravdepodobnosťou liečiť vašu kvasinkovú infekciu, ako keby išlo o závažný alebo komplikovaný prípad, ak:

  • máte silné začervenanie, opuch a svrbenie, ktoré vedie k vredom alebo trhlinám vo vašom vaginálnom tkanive

  • máte viac ako štyri kvasinkové infekcie za rok

  • ste tehotná

  • máte nekontrolovaný diabetes alebo slabý imunitný systém

  • máte HIV

 

Možné spôsoby liečby závažných alebo komplikovaných kvasinkových infekcií zahŕňajú:

  • 14-dňová vaginálna liečba krémom, masťou, tabletkou alebo čapíkom

  • dve alebo tri dávky flukonazolu

  • dlhodobé predpisovanie flukonazolu užívaného raz týždenne počas 6 týždňov alebo dlhodobé užívanie lokálneho antimykotika
 

Ak sa vaša infekcia opakuje, možno budete chcieť zistiť, či váš sexuálny partner nemá kvasinkovú infekciu. Ak máte podozrenie, že niektorý z vás má kvasinkovú infekciu, pri sexe použite bariérové ​​metódy, ako sú kondómy.

Porozprávajte sa so svojím lekárom o možnostiach liečby kvasinkovej infekcie.
 

6. Domáci liek na kandidózu

Môžete sa pokúsiť liečiť vaginálne kvasinkové infekcie prírodnými prostriedkami, ak sa chcete vyhnúť užívaniu liekov na predpis, ale tieto nie sú také účinné alebo spoľahlivé ako lieky.

 

Populárne prírodné prostriedky zahŕňajú:

  • kokosový olej

  • krém z čajovníkového oleja

  • cesnak

  • vaginálne čapíky s kyselinou boritou

  • obyčajný jogurt užívaný perorálne alebo vložený do vagíny

Pred aplikáciou krémov alebo olejov na vagínu sa uistite, že máte čisté ruky.

 

Pred vyskúšaním prírodných liekov by ste sa tiež mali porozprávať s lekárom. Je to dôležité, pretože ak sú vaše príznaky spôsobené niečím iným ako jednoduchou kvasinkovou infekciou, váš lekár vám môže pomôcť diagnostikovať váš stav.

sex problem 3

7. Kandidóza u mužov

Zatiaľ čo vaginálne kvasinkové infekcie sú bežnejšie u žien, je možné, že kvasinkové infekcie dostanú aj muži. Keď postihnú penis, je to známe ako kvasinková infekcia penisu.

Všetky telá majú Candidu – nielen ženské telo. Keď dôjde k premnoženiu tejto huby, môže to viesť k kvasinkovej infekcii. Oblasť slabín je obzvlášť náchylná na premnoženie Candida kvôli kožným záhybom a vlhkosti.

Napriek tomu sú kvasinkové infekcie penisu najčastejšie spôsobené nechráneným vaginálnym stykom so ženou, ktorá má tiež infekciu. Kvasinkovej infekcii môžete predísť užívaním kondómov počas sexu. Pomôcť môže aj pravidelné kúpanie.

Príznaky kvasinkovej infekcie u mužov nemusia byť také výrazné, hoci môžete vidieť začervenanie a biele škvrny pozdĺž penisu, ako aj pocity pálenia a svrbenia. Ak si myslíte, že máte kvasinkovú infekciu penisu, navštívte svojho lekára, aby vám určil správnu diagnózu.

problem v posteli

8. Kandidóza u žien

Kvasinkové infekcie sú bežné u žien. Odhaduje sa, že až 75 zo 100 žien dostane vaginálnu kvasinkovú infekciu aspoň raz za život.

Napriek ich prevalencii je dôležité liečiť vaginálne kvasinkové infekcie včas.

Opakujúce sa kvasinkové infekcie sú bežné, najmä ak ste tehotná, máte cukrovku alebo máte oslabený imunitný systém. Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak máte viac ako štyri kvasinkové infekcie za rok.

 

9. Kandidóza u dojčiat

Zatiaľ čo kvasinkové infekcie sú bežne spojené s vaginálnymi infekciami, môžu ich dostať aj deti.

Najčastejšou kvasinkovou infekciou u dieťaťa je plienková vyrážka.

Nie všetky plienkové vyrážky sú však výsledkom premnoženia kvasiniek.

Či je tento stav viac než len vyrážka z plienky, zistíte, ak je pokožka vášho dieťaťa extrémne červená a má škvrny v oblasti plienky/slabín, a to aj napriek použitiu krému na vyrážku z plienky. Kvasinkové infekcie môžu byť prítomné aj v iných záhyboch kože, napríklad v podpazuší.

Pediater vášho dieťaťa pravdepodobne predpíše lokálny antifungálny krém na liečbu kvasinkových infekcií kože. Zatiaľ čo kvasinkové infekcie u detí sú zvyčajne neškodné, môžu viesť k závažnejším infekciám, ak sa neliečia.

 

10. Je kandidóza nákazlivá?

Kvasinkové infekcie sa nepovažujú za sexuálne prenosné ochorenia. V zriedkavých prípadoch môžete preniesť kvasinkovú infekciu z jedného partnera na druhého.

Je tiež možné, že dieťa dostane plesňovú plienkovú vyrážku pri narodení, ak má matka počas pôrodu vaginálnu kvasinkovú infekciu. Môžete tiež preniesť kvasinkovú infekciu do úst vášho dieťaťa počas dojčenia, ak je v oblasti pŕs prítomná premnožená Candida.

Aj keď môžete kvasinkovú infekciu preniesť na inú osobu, nie je nákazlivá rovnakým spôsobom ako iné infekcie. Infekciu „nechytíte“ napríklad vzduchom alebo použitím rovnakej sprchy.

Ak máte obavy z prenosu, porozprávajte sa so svojím lekárom o situáciách, v ktorých môže byť kvasinková infekcia nákazlivá.

 ako otehotniet 3

11. Kandidóza v tehotenstve

Kvasinkové infekcie sú počas tehotenstva bežné v dôsledku hormonálnych výkyvov. Navštívte lekára, ak ste tehotná a máte podozrenie na kvasinkovú infekciu, aby ste mohli získať správnu diagnózu.

Kvasinková infekcia počas tehotenstva nie je vždy liečená rovnakým spôsobom ako u netehotnej ženy.

Nebudete môcť užívať perorálne antifungálne lieky. Lokálne antimykotiká sú však počas tehotenstva bezpečné.

Zatiaľ čo kvasinkové infekcie vášmu dieťaťu neublížia, je možné, že sa naň počas pôrodu prenesie huba Candida. To môže viesť k plienkovej vyrážke. Je dôležité liečiť kvasinkovú infekciu včas, najmä ak ste tehotná, aby ste mohli takýmto komplikáciám predísť.

 

12. Test na kandidózu

Ak máte podozrenie na kvasinkovú infekciu, budete chcieť od lekára získať správnu diagnózu. To zaistí, že vaše príznaky súvisia s nadmerným rastom Candidy a nie s vážnejším stavom.

Váš lekár najskôr vykoná vyšetrenie panvy, pričom zaznamená akýkoľvek viditeľný výtok, začervenanie a opuch. Budú sa vás pýtať na ďalšie príznaky, ako je pálenie a bolestivé močenie.

Ak je to potrebné, váš lekár môže nariadiť test vaginálnej tekutiny. Najprv odoberie vzorku vaginálneho výtoku vatovým tampónom, ktorý potom pošle do laboratória na štúdium pod mikroskopom.

Keď váš lekár určí, že ide o plesňovú infekciu – alebo iný typ infekcie – bude vám môcť predpísať správnu liečbu.

sex problem

13. Kandidóza po sexe

Aj keď je možné že sa kvasinková infekcia vyvinie po sexe, samotná kvasinková infekcia nie je sexuálne prenosná choroba.

Namiesto toho sú v hre iné faktory, ktoré môžu narušiť rovnováhu Candida vo vaginálnej oblasti. Vaginálny styk, ako aj penetrácia prostredníctvom sexuálnych hračiek a prstov môže zaviesť baktérie do tela.

Ďalšou možnosťou je vaginálny styk s mužom, ktorý má kvasinkovú infekciu penisu. Môže sa stať aj opak, keď sa u muža môže vyvinúť kvasinková infekcia penisu od ženy, ktorá má vaginálnu kvasinkovú infekciu. Orálny sex môže tiež narušiť baktérie v ústach, vagíne a oblasti penisu.

Je tiež možné, že kvasinková infekcia je čisto náhodná. Existuje mnoho základných rizikových faktorov kvasinkovej infekcie, pričom pohlavný styk je len jedným z nich.

 

14. Kandidóza vs. Bakteriálna vaginóza

Bakteriálna vaginóza (BV) je najbežnejším typom vaginálnej infekcie u žien vo veku od 15 do 44 rokov.

Jej primárnymi príčinami sú bakteriálne nerovnováhy spôsobené sprchovaním a sexom – nejde o plesňovú infekciu ako typická kvasinková infekcia. Hovorí sa, že bakteriálna vaginóza má tiež silný rybí zápach.

Bakteriálna vaginóza má podobné príznaky ako kvasinková infekcia, vrátane výtoku, pálenia a svrbenia. To môže sťažiť rozlíšenie medzi týmito dvoma infekciami. Ale zatiaľ čo vaginálna kvasinková infekcia nespôsobuje dlhodobé komplikácie, neliečená bakteriálna vaginóza môže.

Medzi komplikácie patria problémy s plodnosťou a predčasný pôrod (ak sa nakazíte počas tehotenstva) a vyššie riziko nákazy pohlavne prenosnými chorobami.

Na rozdiel od kvasinkovej infekcie budete na odstránenie bakteriálnej vaginózy potrebovať antibiotikum na predpis. Váš lekár vám pomôže rozlíšiť medzi kvasinkovou infekciou a bakteriálnou vaginózou.

 plynatosť

15. Prevencia kvasinkovej infekcie

Je pravdepodobné, že presne viete, čo viedlo k vašej kvasinkovej infekcii. Napríklad niektoré ženy pociťujú tieto infekcie zakaždým, keď užívajú antibiotiká. Či už poznáte presnú príčinu, tu sú tipy, ako sa vyhnúť opakovaným infekciám.

 

Skúste:

  • jesť dobre vyváženú stravu

  • jesť jogurt alebo užívať doplnky s laktobacilom

  • noste prírodné vlákniny, ako je bavlna, ľan alebo hodváb

  • perte spodnú bielizeň v horúcej vode
 

Vyhnite sa:

  • noseniu úzkych nohavíc, pančuchových nohavíc, alebo legín

  • noseniu mokrého oblečenie, najmä plaviek

  • sedeniu vo vírivkách alebo horúcom kúpeli

 

16. Esenciálne oleje na kvasinkovú infekciu

Esenciálne oleje si v posledných rokoch získali pozornosť ako „prírodné“ lieky na bežné zdravotné ťažkosti.

Tieto rastlinné produkty môžu byť účinné, ale zatiaľ žiadny výskum nepreukázal, že esenciálne oleje fungujú pri kvasinkových infekciách lepšie ako bežné metódy.

Jedným problémom s esenciálnymi olejmi je, že niektorí ľudia môžu byť na ne alergickí. Pred aplikáciou na väčšie plochy tela urobte náplasťový test na malej ploche pokožky. Toto je obzvlášť dôležité pri zvažovaní citlivých oblastí, ako je vagína.

Pred použitím je tiež dôležité oleje správne nariediť. Predtým, ako vyskúšate esenciálne oleje ako liečbu, overte si u lekára, že vaše príznaky sú skutočne spôsobené kvasinkovou infekciou.

 

17. Kvasinková infekcia a menštruácia

Kvasinkové infekcie sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytujú u žien počas posledných dní pred menštruáciou.

Kolísanie hormónov sa považuje za príčinu kvasinkových infekcií pred menštruáciou, čo spôsobuje nerovnováhu zdravých baktérií vo vagíne.

Ak zaznamenáte biely až žltý výtok v týždni pred menštruáciou, nejde automaticky o kvasinkovú infekciu, pokiaľ nemáte aj iné charakteristické príznaky, ako je začervenanie, pálenie a svrbenie.

Aj keď je to nepríjemné, včasná liečba vám môže pomôcť zbaviť sa kvasinkovej infekcie pred začiatkom menštruácie. Ak sa príznaky kvasinkovej infekcie po skončení menštruácie nezlepšia, navštívte svojho lekára.

Lekára navštívte aj vtedy, ak budete každý mesiac pred menštruáciou dostávať kvasinkové infekcie.

 

Záver

Kvasinkové infekcie sú bežným javom, ale rýchla liečba môže pomôcť znížiť nepríjemné symptómy v priebehu niekoľkých dní. Rozpoznaním vlastných rizikových faktorov môžete zabrániť budúcim infekciám.

Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak máte opakované kvasinkové infekcie, ktoré trvajú dlhšie ako 2 mesiace.

  

 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 

https://www.healthline.com

Thrush in men and women. (2020).
nhs.uk

Urinary tract infection. (2021).
cdc.gov

Vaginal yeast infections. (2019).
womenshealth.gov

Vaginal yeast infection (thrush): Overview. (2019).
ncbi.nlm.nih.gov

Vaginal yeast infection (thrush): What helps? (2019).
ncbi.nlm.nih.gov

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/