Oblička: Ochorenia, príčiny bolesti a liečba

 
Obličky sú párový orgán, ktorý sa nachádza v dolnej časti chrbta a zúčastňujú sa na filtrácii krvi a vylučovaní odpadových látok z tela prostredníctvom moču.
 
Obličky môžu byť postihnuté rôznymi ochoreniami, ako napríklad obličkové kamene, zápal obličiek (nefritída), alebo chronické ochorenie obličiek. Príčiny bolesti obličiek môžu byť rôzne a môžu zahŕňať infekcie, obličkové kamene, alebo poškodenie obličiek.
 
Liečba obličkových ochorení závisí od príčiny a môže zahŕňať užívanie liekov, zmeny životného štýlu alebo chirurgický zákrok. Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak máte bolesti v obličkách, aby sa zistila príčina a aby sa poskytla adekvátna liečba.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je bolesť obličiek?

Obličky sú párové orgány veľkosti päste umiestnené v spodnej časti hrudného koša. Na každej strane chrbtice je jedna oblička.

Obličky sú nevyhnutné pre náš organizmus. Sú zodpovedné najmä za filtrovanie odpadových produktov, prebytočnej vody a iných nečistôt z krvi.

Tieto toxíny sú uložené v močovom mechúre a následne odstránené počas močenia. Obličky tiež regulujú pH, hladinu soli a draslíka v tele. Produkujú hormóny, ktoré regulujú krvný tlak a riadia tvorbu červených krviniek. Obličky dokonca aktivujú formu vitamínu D, ktorá pomáha telu absorbovať vápnik.

Bolesť obličiek sa vyskytuje keď sa obličky poškodia a nemôžu vykonávať svoju funkciu. Poškodenie môže byť spôsobené cukrovkou, vysokým krvným tlakom a rôznymi inými chronickými (dlhodobými) stavmi.

Ochorenie obličiek môže viesť k ďalším zdravotným problémom, vrátane slabých kostí, poškodenia nervov a podvýživy.

Ak sa ochorenie časom zhorší, vaše obličky môžu úplne prestať fungovať. To znamená, že na vykonávanie funkcie obličiek bude potrebná dialýza. Dialýza je liečba, ktorá filtruje a čistí krv pomocou prístroja. Nemôže vyliečiť ochorenie obličiek, ale môže vám predĺžiť život.

 oblicky bioliek

2. Aké sú typy a príčiny bolesti obličiek?

I. Chronické ochorenie obličiek

Najčastejšou formou ochorenia obličiek je chronické ochorenie obličiek. Chronické ochorenie obličiek je dlhodobý stav, ktorý sa časom nezlepšuje. Bežne je to spôsobené vysokým krvným tlakom.

Vysoký krvný tlak je nebezpečný pre obličky, pretože môže zvýšiť tlak na glomeruly. Glomeruly sú malé krvné cievy v obličkách, kde sa čistí krv. Časom zvýšený tlak poškodí tieto cievy a funkcia obličiek začne klesať.

Funkcia obličiek sa časom zhorší natoľko, že obličky už nebudú môcť správne vykonávať svoju funkciu.

V tomto prípade by človek musel ísť na dialýzu. Dialýza filtruje extra tekutinu a odpad z krvi. Dialýza môže pomôcť pri liečbe ochorenia obličiek, ale nemôže ich vyliečiť. Transplantácia obličky môže byť ďalšou možnosťou liečby v závislosti od vašich okolností.

Diabetes je tiež hlavnou príčinou chronického ochorenia obličiek. Cukrovka je skupina ochorení, ktoré spôsobujú vysokú hladinu cukru v krvi.

Zvýšená hladina cukru v krvi časom poškodzuje cievy v obličkách. To znamená, že obličky nedokážu správne čistiť krv. Zlyhanie obličiek môže nastať, keď je vaše telo preťažené toxínmi.

II. Obličkové kamene

Obličkové kamene sú ďalším bežným problémom s obličkami. Vznikajú vtedy, keď minerály a iné látky v krvi kryštalizujú v obličkách a vytvárajú pevné hmoty (kamene).
 
Obličkové kamene zvyčajne vychádzajú z tela počas močenia. prechod obličkových kameňov môže byť mimoriadne bolestivý, no len zriedka spôsobujú výrazné problémy.
 

III. Glomerulonefritída

Glomerulonefritída je zápal glomerulov. Glomeruly sú extrémne malé štruktúry vo vnútri obličiek, ktoré filtrujú krv.
 
Glomerulonefritída môže byť spôsobená infekciami, liekmi alebo vrodenými abnormalitami (poruchy, ktoré sa vyskytujú počas pôrodu alebo krátko po ňom). Často sa stav zlepší sám.
 

IV. Polycystické ochorenie obličiek

Polycystická choroba obličiek je genetická porucha, ktorá spôsobuje rast početných cýst (malých vačkov s tekutinou) v obličkách. Tieto cysty môžu interferovať s funkciou obličiek a spôsobiť zlyhanie obličiek.
 
(Je dôležité poznamenať, že jednotlivé cysty obličiek sú pomerne bežné a takmer vždy neškodné. Polycystické ochorenie obličiek je samostatný, závažnejší stav.)
 

V. Infekcie močových ciest

Infekcie močových ciest sú bakteriálne infekcie akejkoľvek časti močového systému. Najčastejšie ide o infekcie močového mechúra a močovej trubice. Sú ľahko liečiteľné a len zriedka vedú k ďalším zdravotným problémom.
 
Ak sa však tieto infekcie neliečia, môžu sa rozšíriť do obličiek a spôsobiť zlyhanie obličiek.

 

oblicky

3. Aké sú príznaky ochorenia obličiek?

Ochorenie obličiek je stav, ktorý môže ľahko zostať nepovšimnutý, kým príznaky začnú byť závažné.

Nasledujúce príznaky sú včasnými varovnými signálmi, že sa u vás môže vyvinúť ochorenie obličiek:

 

Medzi závažné príznaky, ktoré by mohli znamenať, že vaše ochorenie obličiek prechádza do zlyhania obličiek, patria:

  • nevoľnosť

  • vracanie

  • strata chuti do jedla

  • zmeny vo výdaji moču

  • zadržiavanie tekutín

  • anémia (zníženie počtu červených krviniek)

  • znížená sexuálna túžba

  • náhle zvýšenie hladín draslíka (hyperkaliémia)

  • zápal osrdcovníka (vak naplnený tekutinou, ktorý pokrýva srdce)

vysetrenie mocu ph

4. Aké sú rizikové faktory pre rozvoj ochorenia obličiek?

Ľudia s cukrovkou majú vyššie riziko vzniku ochorenia obličiek. Diabetes je hlavnou príčinou ochorenia obličiek a predstavuje asi 44 percent nových prípadov.

Môžete mať tiež väčšiu pravdepodobnosť ochorenia obličiek, ak:

5. Ako sa diagnostikuje ochorenie obličiek?

Váš lekár najskôr určí, či patríte do niektorej z vysoko rizikových skupín. Potom urobí niekoľko testov, aby zistil, či vaše obličky fungujú správne.

 

Tieto testy môžu zahŕňať:

a) Rýchlosť glomerulárnej filtrácie (GFR)

Tento test zmeria, ako dobre fungujú vaše obličky, a určí štádium ochorenia obličiek.

b) Ultrazvuk alebo počítačová tomografia (CT)

Ultrazvuky a CT snímky vytvárajú jasné obrazy vašich obličiek a močových ciest. Snímky umožňujú vášmu lekárovi zistiť, či sú vaše obličky príliš malé alebo veľké. Môžu tiež vykazovať akékoľvek nádory alebo štrukturálne problémy, ktoré môžu byť prítomné.

c) Biopsia obličiek

Počas biopsie obličky váš lekár odoberie malý kúsok tkaniva z vašej obličky. Vzorka tkaniva môže vášmu lekárovi pomôcť určiť typ ochorenia obličiek, ktoré máte a rozsah poškodenia.

d) Test moču

Váš lekár môže požiadať o vzorku moču na testovanie na albumín. Albumín je proteín, ktorý sa môže dostať do moču, keď sú poškodené obličky.

e) Krvný test na kreatinín

Kreatinín je odpadový produkt. Uvoľňuje sa do krvi, keď sa rozkladá kreatín (molekula uložená vo svaloch). Hladiny kreatinínu vo vašej krvi sa zvýšia, ak vaše obličky nefungujú správne.

 

kolonoskopia_1

6. Ako sa lieči ochorenie obličiek?

Liečba ochorenia obličiek sa zvyčajne zameriava na kontrolu základnej príčiny ochorenia. To znamená, že váš lekár vám pomôže lepšie zvládať váš vysoký krvný tlak, hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu.

Na liečbu ochorenia obličiek môžu použiť jednu alebo viacero z nasledujúcich metód.

a) Lieky

Váš lekár vám predpíše buď inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE), ako je lizinopril a ramipril, alebo blokátory receptorov angiotenzínu (ARB), ako je irbesartan a olmesartan.

Ide o lieky na krvný tlak, ktoré môžu spomaliť progresiu ochorenia obličiek. Váš lekár vám môže predpísať tieto lieky na zachovanie funkcie obličiek, aj keď nemáte vysoký krvný tlak.

Môžete byť tiež liečený liekmi na cholesterol. Tieto lieky môžu znížiť hladinu cholesterolu v krvi a pomôcť udržať zdravie obličiek. V závislosti od vašich príznakov vám lekár môže predpísať aj lieky na zmiernenie opuchov a liečbu anémie (zníženie počtu červených krviniek).

b) Zmeny stravovania a životného štýlu

Zmena stravy je rovnako dôležitá ako užívanie liekov. Osvojenie si zdravého životného štýlu môže pomôcť predchádzať mnohým základným príčinám ochorenia obličiek.

 

Váš lekár vám môže odporučiť, aby ste:

  • liečili cukrovku pomocou inzulínových injekcií

  • obmedziť potraviny s vysokým obsahom cholesterolu

  • obmedzili soľ

  • začnite so zdravou stravou, ktorá zahŕňa čerstvé ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a nízkotučné mliečne výrobky

  • obmedzili konzumáciu alkoholu

  • prestali fajčiť

  • zvýšili fyzickú aktivitu

  • znížili váhu

c) Dialýza a ochorenie obličiek

Dialýza je umelá metóda filtrovania krvi. Používa sa, keď niekomu zlyhali obličky alebo sú blízko zlyhaniu. Mnoho ľudí s ochorením obličiek v poslednom štádiu musí chodiť na dialýzu natrvalo alebo dovtedy, kým sa nenájde darcovská oblička.

 

Existujú dva typy dialýzy: hemodialýza a peritoneálna dialýza.

I. Hemodialýza

Pri hemodialýze sa krv pumpuje cez špeciálny prístroj, ktorý filtruje odpadové produkty a tekutiny. Hemodialýza sa vykonáva u vás doma alebo v nemocnici alebo dialyzačnom stredisku.

Väčšina ľudí má tri stretnutia týždenne, pričom každé stretnutie trvá tri až päť hodín. Hemodialýzu je však možné robiť aj v kratších a častejších sedeniach.

Niekoľko týždňov pred začatím hemodialýzy väčšina ľudí podstúpi operáciu na vytvorenie arteriovenóznej (AV) fistuly. AV fistula je vytvorená spojením tepny a žily tesne pod kožou, zvyčajne na predlaktí.

Väčšia krvná cieva umožňuje, aby počas hemodialýzy nepretržite prúdilo telom zvýšené množstvo krvi. To znamená, že je možné prefiltrovať a vyčistiť viac krvi. Arteriovenózny štep (plastová trubica so slučkou) sa môže implantovať a použiť na rovnaký účel, ak sa tepna a žila nedajú spojiť.

Najčastejšími vedľajšími účinkami hemodialýzy sú nízky krvný tlak, svalové kŕče a svrbenie.

II. Peritoneálna dialýza

Pri peritoneálnej dialýze zastupuje obličky peritoneum (membrána, ktorá lemuje brušnú stenu).

Implantuje sa trubica a používa sa na naplnenie brucha tekutinou nazývanou dialyzát. Odpadové látky v krvi prúdia z pobrušnice do dialyzátu. Dialyzát sa potom vypustí z brucha.

Existujú dve formy peritoneálnej dialýzy: kontinuálna ambulantná peritoneálna dialýza, pri ktorej sa brucho naplní a vyprázdni niekoľkokrát počas dňa, a kontinuálna peritoneálna dialýza s asistenciou cyklovača, ktorá využíva stroj na cirkuláciu tekutiny do brucha a von z brucha v noci keď osoba spí.

Najčastejšími vedľajšími účinkami peritoneálnej dialýzy sú infekcie v brušnej dutine alebo v oblasti, kde bola implantovaná trubica. Ďalšie vedľajšie účinky môžu zahŕňať zvýšenie telesnej hmotnosti a pruh.

Pruh je, keď sa črevo pretlačí cez slabé miesto alebo trhlinu v dolnej brušnej stene.

oblicky bioliek

7. Aký je dlhodobý výhľad pre niekoho s ochorením obličiek?

Ochorenie obličiek zvyčajne nezmizne, keď je diagnostikované. Najlepším spôsobom, ako si udržať zdravie obličiek, je osvojiť si zdravý životný štýl a riadiť sa radami svojho lekára.

Ochorenie obličiek sa môže časom zhoršiť. Môže to dokonca viesť k zlyhaniu obličiek. Zlyhanie obličiek môže byť život ohrozujúce, ak sa nelieči.

K zlyhaniu obličiek dochádza, keď vaše obličky takmer vôbec nepracujú. Tento stav sa rieši dialýzou. Dialýza zahŕňa použitie prístroja na filtrovanie odpadu z krvi. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť transplantáciu obličky.

8. Ako sa dá ochoreniu obličiek predchádzať?

Niektoré rizikové faktory ochorenia obličiek – ako je vek, rasa alebo rodinná anamnéza – nie je možné kontrolovať.

 

Existujú však opatrenia, ktoré môžete prijať na prevenciu ochorenia obličiek:

  • piť veľa vody

  • kontrolovať hladinu cukru v krvi, ak máte cukrovku

  • kontrolovať krvný tlak

  • znížiť príjem soli

  • prestať fajčiť

 

a) Pozor na voľnopredajné lieky

Vždy by ste mali dodržiavať pokyny na dávkovanie voľnopredajných liekov.

Užívanie príliš veľkého množstva aspirínu alebo ibuprofénu môže spôsobiť poškodenie obličiek. Navštívte svojho lekára, ak bežné dávky týchto liekov účinne nekontrolujú vašu bolesť.

 

b) Nechajte sa otestovať

Požiadajte svojho lekára o krvný test na problémy s obličkami.

Problémy s obličkami vo všeobecnosti nespôsobujú príznaky, kým nie sú pokročilejšie. Základný metabolický test je štandardný krvný test, ktorý možno vykonať ako súčasť bežnej lekárskej prehliadky.

Kontroluje vašu krv na kreatinín alebo močovinu. Sú to chemikálie, ktoré unikajú do krvi, keď obličky nefungujú správne. Krvný test dokáže včas odhaliť problémy s obličkami, keď sa ľahšie liečia.

Ak máte cukrovku, srdcové ochorenie alebo vysoký krvný tlak, mali by ste sa každoročne testovať.

 

c) Obmedzte niektoré potraviny

Rôzne chemikálie vo vašom jedle môžu prispieť k vzniku určitých typov obličkových kameňov.

Tie obsahujú:

  • nadmerné množstvo sodíka

  • živočíšne bielkoviny, ako je hovädzie a kuracie mäso

  • kyselina citrónová, ktorá sa nachádza v citrusových plodoch, ako sú pomaranče, citróny a grapefruity

  • oxalát, chemická látka nachádzajúca sa v repe, špenáte, sladkých zemiakoch a čokoláde

 

 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 

1. Kidney Health and Kidney Disease Basics: Causes and Questions (healthline.com)

2. Chronic kidney disease (CKD) - Symptoms, causes, treatment | National Kidney Foundation

3. Kidney Disease: The Basics | National Kidney Foundation

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/