Zápal a jeho diagnostika z krvi

Bolest krizov
 
Určité krvné testy môžu pomôcť zistiť prítomnosť zápalu v tele.
 
Aj keď neexistuje špecifický test, ktorý by spoľahlivo ukazoval či sa v tele nachádza chronický zápal, pri zápale v krvi máme bielkoviny súvisiace s prebiehajúcim zápalom, napríklad alfa-1 antitrypsín, fibrinogén a CRP. 
 
 
C-reaktívny proteín (CRP)
 
Najznámejší a najpoužívanejší test na zistenie zápalu v tele je tzv. CRP test, ktorého testy sa zvyšujú pri zápale, rozpade buniek a tkanív.
 
Cytokíny sú bielkovinové molekuly umožňujúce vzájomnú komunikáciu buniek a regulujúce imunitný systém. Pri chronickom zápale sú niektoré cytokíny zvýšené a pri metabolizme jedného z nich vzniká v pečeni CRP.
 
CRP sa zvyšuje približne do 6 hodín po vypuknutí zápalu. CRP nie je jediným ukazovateľom zápalu a rovnako nie je špecifickým ukazovateľom iba pre zápal.
 
Zvýšená hodnota môže znamenať aj infekciu, nádor a pod. CRP sa dá stanoviť ambulantne z kvapky z prsta , čo môže pri infekcii pomôcť pri rozhodovaní, či nasadiť pacientovi antibiotiká.
 
 
Homocysteín
 
Malá molekula, aminokyselina považovaná za rizikový faktor mŕtvic, infarktov, demencie a tiež rakoviny. Spúšťa zápal v tele ale aj mozgu, spôsobuje kôrnatenie tepien a zvyšuje zrážanlivosť krvi.
 
 
Cholesterol
 
Zvýšený cholesterol (hodnoty nad 6 mmol/l) môžu upozorňovať na prebiehajúci zápal, pretože je dôležitou súčasťou obnovy tkaniva pri zápale.
 
 
ASLO
 
Stanovenie ASLO slúži na diagnostiku streptokokových infekcií, ako je reumatická horúčka a zápal obličiek.
 
 
Zvýšený feritín
 
Nadmerné množstvo železa v krvi spôsobuje zápal a poškodenie srdca. Feritín by sa mal kontrolovať raz ročne.
 
 
Reumatoidný faktor (RF)
 
Druh protilátky, ktorú produkuje imunitný systém a ktorá je namierená proti vlastným imunoglobulínom (protilítkam), obzvlášť proti IgG.
 
Zvýšené hladiny reumatoidného faktoru v krvi zisťujeme pri reumatoidnej artritíde (autoimunitný zápal kĺbov) a u dlhodobých chorôb pečene.
 
 
 
Takmer 80% obyvateľstva nemá dostatok tohto vitamínu, ktorý je potrebný pre imunitný systém a pri prevencii rakoviny.
 
 
Test na imunitný systém
 
Z testov na imunitný systém menujeme hodnoty, ktoré pomerne jednoducho stanovia protilátky proti lepku, laktóze, protilátky IgG (zvýšené pri potravinovej alergii a intolerancii).
 
koreniny bioliek
 
 
Močový test
 
Test moču na organické kyseliny upozorňuje na baktérie, plesne a parazity v črevách.
 
 
Test na črevnú mikroflóru
 
Test stolice môže byť významným testom hodnotiacim pomer užitočných a škodlivých baktérií v črevách.
 
 
Test na peptidy
 
Test moču na peptidy hodnotiaci bielkoviny z nedostatočne stráveného lepku a mliečnych bielkovín.
 
 
Sedimentácia
 
Je ukazovateľom zápalových ochorení, preukazuje prítomnosť  a priebeh akútneho alebo chronického zápalu vrátane infekcií, nádorových a autoimunitných ochorení.
 
 
Leukocyty – biele krvinky
 
Zvýšený počet bielych krviniek poukazuje na postihnutie organizmu bakteriálnou infekciou, zápalom. Znížený počet môže byť následkom vírusovej infekcie, alebo ide o prejav ochorenia imunitného systému.
 
Obyčajne sa prejavuje náchylnosťou na infekcie a ich závažným priebehom, pretože telo s nedostatkom leukocytov sa infekciám nevie účinne brániť.
 
 
Trombocyty – krvné doštičky
 
Zvýšený počet doštičiek býva pri bakteriálnej infekcii
 
 
 
Napísal: Ing. Ľubomír Čižmár
 
Zdroj:
 
David Frej. 2017. ZÁPAL: Skrytý zabijak. Bratislava: NOXI s.r.o., 2017. 360 strán. ISBN 978-80-8111-448-9
 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie