Čertov pazúr: Účinky, dávkovanie a skúsenosti

 

Čertov pazúr, alebo Harpagophytum procumbens je rastlina používaná v tradičnej medicíne na liečbu zápalových ochorení, ako je artritída a reumatoidná artritída.

Obsahuje látky zvané harpagosidy, ktoré pôsobia protizápalovo a analgeticky. Čertov pazúr sa najčastejšie užíva vo forme prášku, tabletiek alebo tinktúry.

Dávkovanie čertovho pazúra sa líši v závislosti od individuálnych potrieb a ochorenia, ktoré sa lieči a malo by byť stanovené lekárom alebo zdravotníkom.

Hoci môže byť čertov pazúr užitočný pri liečbe zápalových ochorení, jeho účinnosť nie je dostatočne preskúmaná vedeckými štúdiami a môže spôsobovať nežiadúce účinky, ako je napríklad nevoľnosť a zvracanie.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je čertov pazúr

Čertov pazúr (Harpagofyt ležatý) pochádza z Južnej Afriky konkrétne z oblastí Kalahari, je to plazivá trvalka s fialovo-červenými kvetmi. Jeho plody rýchlo drevnatejú s početnými ostňami.

Od nich si môžeme vysvetliť aj pomenovanie „čertov pazúr“. Veľmi vzácny je koreň čertovho pazúra, ktorý ma mimoriadnu liečivú silu, pretože obsahuje protizápalovú látku harpagosid.

Čertov pazúr obsahuje iridoidné glykozidy - skupina zlúčenín, ktorá má protizápalové účinky.

Štúdie naznačujú, že iridoidné glykozidy môžu mať antioxidačné účinky. To znamená, že rastlina môže mať schopnosť zabrániť nepriaznivým účinkom voľných radikálov.

Z týchto dôvodov sa skúmali doplnky výživy čertovho pazúra ako potenciálneho lieku na zápalové stavy, ako je artritída a dna. 

Bolest ramena

2. Účinky čertovho pazúra  

I. Znižuje zápal v organizme

Zápal je prirodzenou reakciou nášho organizmu na zranenie a infekciu. Keď si porežete prst, alebo dostanete chrípku, vaše telo zareaguje aktiváciou imunitného systému.
 

Aj keď zápal je potrebný na ochranu nášho organizmu pred poškodením, chronický zápal môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie. V súčasnosti prebiehajúci výskum spája chronický zápal so srdcovými chorobami, cukrovkou a poruchami mozgu.

Medzi zápalové ochorenia patrí aj artritída a dna.

Čertov pazúr bol navrhnutý ako potenciálny liek na zápalové stavy, pretože obsahuje rastlinné zlúčeniny nazývané iridoidné glykozidy, najmä harpagozid.

V laboratórnych štúdiach harpagozid obmedzil zápalové reakcie. Štúdia na myšiach ukázala, že harpagozid významne potláča účinok cytokínov, čo sú molekuly v našom tele, o ktorých je známe, že podporujú zápal.

bolest ruk bioliek

II. Znižuje bolesť pri osteoartróze

Osteoartróza (alebo tiež artróza) predstavuje degeneratívne ochorenie postihujúce kĺby. Najčastejšie sú postihnuté kĺby rúk, kolien a bedier.

Súčasný výskum naznačuje, že čertov pazúr môže byť účinný pri znižovaní bolesti spojenej s osteoartrózou. 
 
Klinická štúdia zahŕňajúca 122 ľudí s osteoartrózou kolena a bedier naznačila, že 2 610 mg čertovho pazúry denne môže byť rovnako účinné pri znižovaní bolesti ako diacereín, čo je liek, ktorý sa bežne používa na liečbu tohto stavu.
 
Podobne v dvojmesačnej štúdii u 42 jedincov s chronickou osteoartrózou sa zistilo, že doplnením dennej dávky čertovho pazúra v kombinácii s kurkumou, o ktorej sa tiež predpokladá, že má aj protizápalové účinky, sa bolesti v priemere znížili o 46%
 
diabeticka noha bioliek

III. Zmierňuje príznaky dny

Dna je ďalšou bežnou formou artritídy, ktorá sa vyznačuje bolestivým opuchom a sčervenaním kĺbov, zvyčajne v prstoch na nohách, členkoch a kolenách. 

Je to spôsobené nahromadením kyseliny močovej v krvi, ktorá sa vytvára, keď sa rozpadnú puríny - zlúčeniny nachádzajúce sa v určitých potravinách.

Na zmiernenie bolestí a opuchov spôsobených dnou sa zvyčajne používajú nestereoidné protizápalové lieky. Kvôli predpokladaným protizápalovým účinkom a potenciálu na zmiernenie bolesti sa čertov pazúr navrhuje ako alternatívna liečba pre osoby s dnou.

Niektorí vedci tiež naznačujú, že čertov pazúr môže znížiť hladinu kyseliny močovej. V jednej štúdii vysoké dávky čertovho pazúra u myší znížili hladiny kyseliny močovej.

 skolioza

IV. Zmierňuje bolesti chrbta

Bolesť krížov je pre mnohých záťažou. V skutočnosti sa odhaduje, že až 80% dospelých ľudí v určitom okamihu pocítili túto bolesť.

Spolu s protizápalovými účinkami vykazuje čertov pazúr potenciál úľavy od bolesti, najmä krížov. Vedci to pripisujú harpagozidu, aktívnej rastlinnej zlúčenine čertovho pazúra.

Štúdia preukazuje, že extrakt harpagozidu je rovnako účinný ako nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID) s názvom Vioxx. Po 6 týždňoch sa bolesť chrbta účastníkov znížila v priemere o 23% pri harpagozide a 26% pri NSAID (21).

V. Môže podporiť chudnutie

Okrem zmiernenia bolesti a zápalu môže čertov pazúr potlačiť chuť do jedla prostredníctvom interakcie s hormónom hladu ghrelín. Ghrelin je hormón vylučovaný žalúdkom a jednou z jeho primárnych funkcií je signalizovať mozgu, že je čas jesť.

V štúdii na myšiach, ktoré dostali prášok z čertovho pazúra, v nasledujúcich štyroch hodinách jedli podstatne menej potravy ako zvieratá liečené placebom.

  tejpovanie

3. Vedľajšie účinky a interakcie

Zdá sa, že čertov pazúr je bezpečný, keď sa podáva v dávkach až do 2 610 mg denne, aj keď dlhodobé účinky neboli skúmané. Hlásené vedľajšie účinky sú mierne, najbežnejšou je hnačka. Zriedkavejšie nepriaznivé účinky zahŕňajú alergické reakcie, bolesti hlavy a kašeľ.

Vždy konzultujte použitie doplnkov výživy so svojím lekárom.

4. Odporúčané dávkovanie

Čertov pazúr možno užívať ako koncentrovaný extrakt, kapsulu, tabletu alebo prášok. Používa sa tiež ako prísada do bylinných čajov.

Dávky 600–2 610 mg čertovho pazúra denne sa použili pri štúdiách osteoartritídy a bolesti chrbta. V závislosti od koncentrácie extraktu to zvyčajne zodpovedá 50 - 100 mg harpagozidu na deň.

Majte na pamäti, že určité stavy, ako sú srdcové choroby, cukrovka, obličkové kamene a žalúdočné vredy, môžu zvýšiť riziko nepriaznivých účinkov pri užívaní čertovho pazúra.

Akákoľvek dávka čertovho pazúra sa môže ovplyvňovať s liekmi, ktoré môžete užívať. Patria sem napr. nesteroidné protizápalové lieky, riedidlá krvi.

5. Často kladené otázky o čertovom pazúre

1. Aké sú prínosy Čertovho pazúra pre zdravie?

Čertov pazúr má v sebe obsiahnuté látky s protizápalovými a imunomodulačnými vlastnosťami. Môže pomôcť zmierniť zápalové reakcie v tele, podporiť imunitný systém a chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Používa sa na liečbu rôznych ochorení, vrátane artritídy, tráviacich problémov a kožných problémov.

2. Ako sa Čertov pazúr používa a aké sú dostupné formy?

Čertov pazúr sa často predáva vo forme doplnkov stravy vo forme kapsúl, prášku alebo kvapiek. Môže sa tiež konzumovať vo forme čaju alebo extraktu. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od typu ochorenia a konkrétneho výrobku. Dôležité je dodržiavať odporúčania výrobcu alebo pokyny lekára.

3. Aké sú možné vedľajšie účinky Čertovho pazúra?

Všeobecne je Čertov pazúr dobre tolerovaný a považuje sa za bezpečný, keď sa užíva v odporúčaných dávkach. Avšak, u niektorých ľudí môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, ako napríklad mierne zažívacie problémy, alebo alergické reakcie. Pred začatím užívania je vhodné konzultovať s lekárom, najmä ak užívate iné lieky alebo máte zdravotné problémy.

4. Aká je vedecká podpora Čertovho pazúra?

Čertov pazúr je predmetom viacerých výskumných štúdií, ktoré skúmajú jeho účinky na rôzne zdravotné problémy. Niektoré štúdie naznačujú potenciálne prínosy v liečbe artritídy a iných zápalových ochorení. Avšak, pre dôkladné pochopenie jeho účinkov je potrebný ďalší výskum a klinické štúdie.

 Beh

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 
Voľný preklad článku: 
 

1. Devil's Claw: Benefits, Side Effects and Dosage (healthline.com)

2. Anti-inflammatory iridoids of botanical origin - PubMed (nih.gov)

3. Antioxidant Activity and Bioactive Constituents of the Aerial Parts of Harpagophytum Procumbens Plants: Biotechnology & Biotechnological Equipment: Vol 24, No sup1 (tandfonline.com)

  

Foto: