Bolesť zápästia: Príčiny, príznaky a liečba bolesti zápästia

 
Bolesť zápästia je bežným zdravotným problémom, ktorý môže mať mnoho príčin ako napríklad zranenie, ochorenie kĺbov, alebo opotrebovanie kĺbov.
 
Príznaky bolesti zápästia zahŕňajú bolesti pri pohybe alebo statickom zaťažení zápästia, alebo opuchy zápästia. Liečba bolesti zápästia závisí od príčiny a môže zahŕňať liečbu liekmi, fyzioterapiu a v prípade závažných prípadov aj chirurgický zákrok.

V tomto článku sa dočítate: 

 

1. Príčiny bolesti zápästia

I. Syndróm karpálneho tunela

Stredný nerv je jedným z troch hlavných nervov v predlaktí. Syndróm karpálneho tunela nastáva, keď je stredný nerv stlačený alebo zovretý.
 
Nachádza sa na dlani vašej ruky a poskytuje tak cit nasledujúcim častiam ruky:
  • palec
  • ukazovák
  • prostredník
  • časť prstenníka
 
Poskytuje tiež elektrický impulz do svalu vedúceho k palcu. Syndróm karpálneho tunela sa môže vyskytnúť v jednej alebo oboch rukách.
 
Opuch zápästia spôsobuje kompresiu pri syndróme karpálneho tunela. Bolesť je spôsobená nadmerným tlakom v zápästí a na stredný nerv.
 
Okrem toho, že syndróm karpálneho tunela spôsobí bolesť v zápästí, môže viesť k znecitliveniu, slabosti a mravčeniu na boku ruky v blízkosti palca.
 
 
K opuchu zápästia a k vyvolaniu syndrómu karpálneho tunela môže dôjsť v dôsledku ktorejkoľvek z nasledujúcich stavov:
 
  • vykonávanie opakovaných úloh rukami, ako je písanie, kreslenie alebo šitie

  • nadváha, tehotenstvo alebo menopauza

  • určité zdravotné ťažkosti, ako je cukrovka, artritída alebo nedostatočná činnosť štítnej žľazy

II. Zranenie zápästia

 
Zranenie zápästia môže tiež spôsobiť bolesť. Medzi poranenia zápästia patria vyvrtnutia, zlomeniny kostí a zápal šliach.
 
Opuch, podliatiny alebo poškodené kĺby v blízkosti zápästia môžu byť príznakmi poranenia zápästia. Niektoré úrazy zápästia sa môžu stať v dôsledku traumy z nárazu. Iné sa môžu časom vyvíjať pomaly.
 

III. Dna

Dna je spôsobená hromadením kyseliny močovej v tele. Kyselina močová je chemická látka produkovaná, keď vaše telo rozkladá potraviny, ktoré obsahujú organické zlúčeniny nazývané puríny.

 
Väčšina kyseliny močovej sa rozpúšťa v krvi a vylučuje sa z tela močením. V niektorých prípadoch však telo produkuje príliš veľa kyseliny močovej.
 
Prebytočná kyselina močová sa môže ukladať v kĺboch, čo vedie k bolestiam a opuchom. Táto bolesť sa často vyskytuje v kolenách, členkoch, zápästiach a chodidlách.
 
 
Medzi bežné príčiny dny patria:
  • nadmerné pitie alkoholu

  • prejedanie sa

  • niektoré lieky, napríklad diuretiká

  • choroby, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka a ochorenie obličiek

IV. Artritída

Artritída je zápal kĺbov. Tento stav môže spôsobiť opuch a stuhnutosť postihnutej časti tela. Artritída má veľa príčin, vrátane bežného opotrebovania, starnutia a prepracovania.

 
Existuje mnoho foriem artritídy, ale najbežnejšie typy zahŕňajú:

I. Reumatoidná artritída (RA)

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré zvyčajne postihuje obe zápästia. Vzniká keď imunitný systém omylom napadne výstelku kĺbov vrátane zápästí. To môže spôsobiť bolestivé opuchy, ktoré môžu nakoniec viesť k erózii kostí.

II. Osteoartritída (OA)

Osteoartritída je degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré je bežné u starších ľudí. Je to spôsobené rozpadom chrupavky, ktorá pokrýva kĺby.

Ochranné tkanivo je poškodené vekom a opakovaným pohybom. To zvyšuje trenie, keď sa kosti kĺbu otierajú o seba, čo vedie k opuchu a bolesti.

III. Psoriatická artritída (PsA)

Psoriatická artritída je typ artritídy, ktorá sa vyskytuje u ľudí s kožným ochorením nazývaným psoriáza.

2. Príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť spolu s bolesťou zápästia

 
Bolesť v zápästí môže byť sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:
  • opuchnuté prsty

  • ťažkosti s uchopením predmetov

  • necitlivosť alebo pocit mravčenia v rukách

  • bolesť, necitlivosť alebo mravčenie, ktoré sa v noci zhoršujú

  • náhla, ostrá bolesť v ruke

  • opuch alebo začervenanie okolo zápästia

  • vyžarujúce nadmerné teplo poraneného kĺbu

 
Okamžite zavolajte lekárovi, ak zápästie vyžaruje nadmerné teplo, je červené a ak máte horúčku vyššiu ako 37,8 ° C.
 
Tieto príznaky môžu signalizovať infekčnú (septickú) artritídu, čo je vážne ochorenie. Ak nemôžete hýbať zápästím alebo ak vyzerá vaša ruka neobvykle, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára. Možno máte zlomeninu.
 

3. Diagnostika príčiny bolesti zápästia

 
Váš lekár vykoná fyzické vyšetrenie a nariadi určité testy na diagnostikovanie príčiny bolesti v zápästí ako napríklad:
  • skontroluje úchop prostredníctvom držania ľubovoľného predmetu

  • vyhotoví röntgenové snímky zápästia na vyhodnotenie stavu kostí a kĺbov

  • objedná vás na elektromyografiu, čo je vyšetrenie zachycujúce elektrickú aktivitu svalov. Overuje sa ich stav a správne nervové zásobovanie = inervácia.

  • vyžiada si test rýchlosti nervového vedenia na kontrolu poškodenia nervov

  • spraví močové a krvné testy na zistenie akýchkoľvek ťažkostí

  • odoberie malú vzorku tekutiny z kĺbov, aby skontroloval prítomnosť kryštálov alebo vápnika

4. Liečba

Liečba bolesti zápästia závisí od príčiny bolesti. Preto je dôležité, aby ste pred liečbou poznali príčiny bolesti.
 

1. Domáca starostlivosť

Domáca starostlivosť môže upokojiť bolesti zápästia, najmä ak sú spôsobené podvrtnutím, alebo zápalom.


I. Odpočinok

Prvým krokom pri liečbe boľavého zápästia je odpočinok, čo umožňuje ústup akútneho zápalu. Treba byť ale opatrný, dlhodobá imobilizácia môže spôsobiť stuhnutie kĺbu.

II. Ľadovanie

V prípade podvrtnutia, alebo zápalu šliach je dobré prvé dva dni si každé dve až štyri hodiny prikladať ľad zabalený v uteráku na zápästie po dobu dvadsať minút. Neaplikujte ľad dlhšie ako 20 minút, nepomôže to v rýchlejšej liečbe.

III. Kompresia

Váš lekár vám môže odporučiť kompresiu zápästia. Pomocou elastického obväzu obaľte zápästie od dolnej časti prstov až po hornú časť predlaktia.

Zábal by mal byť priliehavý, ale nemal by prerušiť obeh ruky a zápästia (mravčenie je známkou toho, že je príliš stiahnutý).

IV. Imobilizácia

Dlahy môžu pomôcť ľuďom, ktorí nedávno utrpeli poranenie podvrtnutím zápästia, alebo majú syndróm karpálneho tunela. V prípade bolesti spôsobenej artritídou je užitočné nosiť dlahu pri bolestiach.

2. Lieky

I. Nesteroidné protizápalové lieky proti bolesti patria medzi najčastejšie predpisované lieky, najmä u pacientov s bolesťami zápästia spôsobenými problémami, ako sú podvrtnutie a artritída. Nepoužívajú sa na liečbu syndrómu karpálneho tunela.

II. Kortizón je silný liek, ktorý lieči aj zápaly - a zápal je častým problémom u pacientov s bolesťami zápästia, ako sú pacienti s tendonitídou.

3. Chirurgický zákrok

Niektoré stavy zápästia si vyžadujú chirurgický zákrok, napríklad určité typy zlomenín, gangliové cysty (ak je potrebné odstránenie).
 

5. Prevencia

Nosenie ochranných pomôcok, alebo chráničov na zápästí pri športoch, ako sú kolieskové korčule, hokej, alebo snowboarding môže pomôcť zabrániť mnohým poraneniam zápästia.
 
Ľudia, ktorí utrpeli zranenie zápästia, môžu mať vyššie riziko ďalších zranení, najmä ak nie je obnovená plná mobilita a sila zápästia. Z tohto dôvodu je pre aktívnych športovcov dôležité zabezpečiť, aby pred pokračovaním v športových činnostiach znovu získali plnú funkciu zápästia.
 
Fyzioterapia môže byť obzvlášť užitočná na spevnenie zápästia.
 
Zabrániť rozvoju alebo zhoršeniu syndrómu karpálneho tunela pomôže vyhýbať sa opakovaným pohybom a používať ergonomické opierky zápästí alebo podložiek pod myš.
 
 
 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje: