Žlčník: Príznaky problémov, liečba bolesti a žlčníková diéta

Vypadavanie_vlasov_bioliek_1
 
 
 
Žlčník je štvorpalcový orgán v tvare hrušky nachádzajúci sa pod pečeňou v pravej hornej časti brucha. V žlčníku sa zbiera žlč, ktorá je tvorená  v pečeni a z ktorého sa vylučuje žlčovými cestami do dvanástnika. Žlč vstrebáva a štiepi tuky z jedál a je dôležitá pri udržaní rovnováhy cholesterínu v tele.
 

1. Príznaky problémov so žlčníkom

 
I. Bolesť
Najbežnejším príznakom problému so žlčníkom je bolesť. Táto bolesť sa zvyčajne vyskytuje v strednej a hornej pravej časti brucha.
Môže byť mierna a prerušovaná, alebo silná a častá. V niektorých prípadoch môže bolesť začať vyžarovať do iných oblastí tela, vrátane chrbta a hrudníka.
 
II. Nevoľnosť alebo zvracanie
Nevoľnosť a zvracanie sú bežnými príznakmi všetkých typov problémov so žlčníkom. Iba chronické ochorenie žlčníka však môže spôsobiť zažívacie ťažkosti, ako je napríklad reflux kyseliny .
 
III. Horúčka alebo zimnica
Zimnica alebo nevysvetliteľná horúčka môžu signalizovať, že máte infekciu. Ak máte infekciu, potrebujete liečbu skôr, ako sa zhorší a stane sa nebezpečnou. Infekcia sa môže stať životu nebezpečnou, ak sa rozšíri do ďalších častí tela.
 
IV. Hnačka
Ak vás do dňa preženie viackrát ako štyrikrát a daný problém pretrváva dlhšie ako mesiac, môže byť dôvodom chorý žlčník.
 
V. Žltačka
Žltá pokožka alebo žltačka môžu byť signálom zablokovaných žlčových ciest žlčovým kameňom.
 
VI. Nezvyčajná stolica alebo moč
Svetlejšie sfarbené stolice a tmavý moč sú možnými príznakmi bežného blokovania žlčovodov.
 

2. Potenciálne problémy so žlčníkom

Akákoľvek choroba, ktorá ovplyvňuje váš žlčník, sa považuje za ochorenie žlčníka.

 

I. Zápal žlčníka
Zápal žlčníka sa nazýva cholecystitída. Môže byť buď akútny (krátkodobý), alebo chronický (dlhodobý).
Chronický zápal je výsledkom niekoľkých akútnych záchvatov cholecystitídy. Zápal môže nakoniec poškodiť žlčník, čím stratí schopnosť správne fungovať.
 
II. Žlčové kamene
Žlčové kamene sú malé, tvrdé usadeniny, ktoré sa tvoria v žlčníku. Tieto usadeniny sa môžu vyvíjať a zostať nezistené roky.
V skutočnosti veľa ľudí má žlčové kamene a nie sú si ich vedomí. Žlčové kamene zvyčajne spôsobujú problémy vrátane zápalu, infekcie a bolesti.
 
Žlčové kamene sú zvyčajne veľmi malé, široké najviac niekoľko milimetrov. Môžu však dorásť až do niekoľkých centimetrov. Keď sa žlčníkové kamene zväčšia, môžu začať blokovať kanály, ktoré vedú z žlčníka.
 
Väčšina žlčových kameňov sa tvorí z cholesterolu nachádzajúceho sa v žlči žlčníka. Z bilirubinátu vápenatého sa vytvára ďalší druh žlčových kameňov, pigmentový kameň. Bilirubinát vápenatý je chemická látka, ktorá sa produkuje, keď telo rozkladá červené krvinky.
 
 
 
Zlcovy_zachvat_bioliek
 
 
III. Časté žlčové kamene (choledocholitiáza)
Choledocholitiáza znamená prítomnosť konkrementov v žlčových cestách. Väčšinou ide o sekundárne (pochádzajúce zo žlčníka) cholesterolové kamene. Akceptovanou liečebnou metódou prvej voľby je endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia (ERCP), ktorej úspešnosť v odstránení konkrementov dosahuje 90 – 95%.
 
IV. Ochorenie žlčníka bez kameňov
Žlčníkové kamene nespôsobujú všetky typy problémov so žlčníkom. Môže sa vyskytnúť ochorenie žlčníka bez kameňov, ktoré sa tiež nazýva aalkulárna choroba žlčníka. V takom prípade sa môžu vyskytnúť príznaky bežne spojené s žlčovými kameňmi bez toho, aby ste ich mali.
 
V. Bežná infekcia žlčovodov
Ak je upchatý spoločný žlčovod, môže sa vyvinúť infekcia. Liečba tohto stavu je úspešná, ak sa infekcia zistí včas. Ak nie je, môže sa infekcia rozšíriť a stať sa smrteľnou.
 
VI. Absces žlčníka
U malého percenta ľudí so žlčovými kameňmi sa môže tiež vyvinúť hnis v žlčníku. Tento stav sa nazýva empyém.
Hnis je kombináciou bielych krviniek, baktérií a mŕtveho tkaniva. Vývoj hnisu, tiež známy ako absces, vedie k silným bolestiam brucha. Ak empyém nie je diagnostikovaný a liečený, môže sa stať život ohrozujúcim, keď sa infekcia rozšíri do ďalších častí tela.
 
VII. Žlčový kameň ileus
Žlčový kameň môže cestovať do čreva a blokovať ho. Tento stav, známy ako žlčový kameň, je zriedkavý, ale môže byť smrteľný. Je to najbežnejšie u osôb starších ako 65 rokov.
 
VIII. Perforovaný žlčník
Ak čakáte na liečenie príliš dlho, môžu žlčové kamene viesť k perforácii žlčníka. Toto je život ohrozujúci stav.
 
IX. Polypy žlčníka
Polypy sú abnormálne výrastky tkanív. Tieto výrastky sú zvyčajne benígne alebo nerakovinové. Možno nebude potrebné odstraňovať malé polypy žlčníka. Vo väčšine prípadov nepredstavujú žiadne riziko pre vás ani pre váš žlčník.
 
Možno však bude potrebné väčšie polypy chirurgicky odstrániť, kým sa z nich vyvinie rakovina alebo vzniknú ďalšie problémy.
 
X. Porcelánový žlčník
Zdravý žlčník má veľmi svalnaté steny. V priebehu času môžu usadeniny vápnika spevniť steny žlčníka, čo ich robí tuhými. Tento stav sa nazýva porcelánový žlčník.
 
Ak máte tento stav, máte vysoké riziko vzniku rakoviny žlčníka.
 

XI. Rakovina žlčníka

Rakovina žlčníka je zriedkavá. Ak nie je detekovaná a liečená, môže sa rýchlo rozšíriť za žlčník.
 
 

3. Liečba problémov so žlčníkom

Liečba bude závisieť od vášho konkrétneho problému so žlčníkom a môže zahŕňať:
 • voľne predajné lieky proti bolesti
 • lieky na predpis proti bolesti, ako je hydrokodón a morfín
 • litotrypsia, postup, pri ktorom sa pomocou rázových vĺn rozbíjajú žlčové kamene
 • chirurgický zákrok na odstránenie žlčových kameňov
 • chirurgický zákrok na odstránenie celého žlčníka
Nie všetky prípady budú vyžadovať lekárske ošetrenie. Úľavu od bolesti možno nájdete aj pomocou prírodných liekov, ako je cvičenie a vyhrievaný obklad.
 
DEtox3 Fleurance Nature

4. Žlčníková diéta

Ak máte problémy so žlčníkom, môže byť pre vás užitočné upraviť stravu. Potraviny, ktoré môžu zhoršiť ochorenie žlčníka, zahŕňajú:
 
 • potraviny s vysokým obsahom trans-tukov a iných nezdravých tukov
 • spracované jedlá
 • rafinované sacharidy, ako napríklad biele pečivo a cukor
 
Namiesto toho skúste zaradiť do svojho stravovacieho lístka:
 • ovocie a zeleninu bohatú na vlákninu
 • potraviny bohaté na vápnik, ako sú nízkotučné mliečne výrobky a tmavá listová zelenina
 • potraviny obsahujúce vitamín C, ako sú bobule
 • rastlinný proteín, napríklad tofu, fazuľa a šošovica
 • zdravé tuky, ako sú orechy a ryby
 • káva, ktorá znižuje riziko vzniku žlčových kameňov a iných ochorení žlčníka
 

5. Kedy navštíviť lekára

Príznaky problémov so žlčníkom môžu prísť a odísť. Je však pravdepodobnejšie, že sa u vás vyskytne problém so žlčníkom, ak ste ho už mali.
Aj keď sú problémy so žlčníkom zriedka smrteľné, mali by ste ich liečiť. Ak budete konať a vyhľadáte lekára, môžete zabrániť zhoršeniu problémov so žlčníkom. Medzi príznaky, ktoré by mohli viesť k okamžitej lekárskej starostlivosti, patria:
 • bolesť brucha, ktorá trvá najmenej 5 hodín
 • žltačka
 • bledá stolica
 • potenie, horúčka alebo zimnica, ak sú sprevádzané vyššie uvedenými príznakmi
 
 
Napísal: Ing. Ľubomír Čižmár
 
Zdroje:
 
 
Gallstones. (n.d.).
 
Gallstones and gallbladder disease. (2019).
 
Mayo Clinic Staff. (2018). Gallstones: Symptoms and causes.
 
Sesti J., et al. (2015). Laparoscopic enterolithotomy for gallstone ileus. DOI:
 
Zhang Y-P, et al. (2015). Systematic review with meta‐analysis: coffee consumption and the risk of gallstone disease. DOI: