Reumatoidný faktor: Význam a hodnoty pri reumatoidnej artritíde

vysetrenie mocu ph

1. Čo je reumatoidný faktor

Test na reumatoidný faktor meria množstvo reumatoidného faktora vo vašej krvi. Reumatoidné faktory sú proteíny produkované vaším imunitným systémom, ktoré môžu napadnúť zdravé tkanivo vo vašom tele.

Vysoké hladiny reumatoidného faktora v krvi sú najčastejšie spojené s autoimunitnými ochoreniami, ako je reumatoidná artritída a Sjogrenov syndróm.

Ale reumatoidný faktor môže byť zistený u niektorých zdravých ľudí a ľudia s autoimunitnými ochoreniami majú niekedy normálne hladiny reumatoidného faktora.

 

2. Prečo sa vykonáva test na reumatoidný faktor

Test na reumatoidný faktor je jedným zo skupiny krvných testov, ktoré sa primárne používajú na určenie diagnózy reumatoidnej artritídy.

 

Tieto ďalšie testy môžu zahŕňať:

  • Antinukleárna protilátka (ANA)
  • Protilátky proti cyklickému citrulínovému peptidu (anti-CCP).
  • C-reaktívny proteín (CRP)
  • Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR alebo sed rate)
 

Množstvo reumatoidného faktora vo vašej krvi môže tiež pomôcť vášmu lekárovi vybrať liečebný prístup, ktorý bude pre vás najvhodnejší.

 

3. Priebeh testu

Počas testu na reumatoidný faktor sa vám zo žily na ruke odoberie malá vzorka krvi. Zvyčajne to trvá len niekoľko minút. Vaša vzorka krvi je odoslaná do laboratória na testovanie.

 

4. Výsledky

Pozitívny výsledok testu na reumatoidný faktor naznačuje, že vo vašej krvi bola zistená vysoká hladina reumatoidného faktora.

Vyššia hladina reumatoidného faktora vo vašej krvi úzko súvisí s autoimunitným ochorením, najmä s reumatoidnou artritídou.

 

Referenčné hodnoty

  • Negatívny výsledok < 14 kIU/l

  • Hraničný výsledok 14 – 30 kIU/l

  • Pozitívny výsledok > 30 kIU/l

 

Ale množstvo ďalších chorôb a stavov môže zvýšiť hladiny reumatoidného faktora, vrátane:

 

Niektorí zdraví ľudia – najmä starší jedinci – majú pozitívne testy na reumatoidný faktor, hoci nie je jasné prečo. A niektorí ľudia, ktorí majú reumatoidnú artritídu, budú mať nízke hladiny reumatoidného faktora v krvi.

 

Napísal: Ing. Ľubomír Čižmár
 
 
Zdroje:
 

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/rheumatoid-factor/about/pac-20384800

Firestein GS, et al. Autoantibodies in rheumatoid arthritis. In: Kelley's Textbook of Rheumatology. 9th ed. Philadelphia, Pa.: Saunders Elsevier; 2013. http://www.clinicalkey.com. Accessed May 5, 2016.

Shmerling RH. Origin and utility of measurement of rheumatoid factor. http://www.uptodate.com/home. Accessed May 5, 2016.

Ferri FF. Rheumatoid arthritis. In: Ferri's Clinical Advisor 2016. Philadelphia, Pa.: Mosby Elsevier; 2016. https://www.clinicalkey.com. Accessed May 5, 2016.

 

 
Foto:
 

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie