Kurkumín: 9 účinkov kurkumínu na zdravie

 

Kurkumín je látka obsiahnutá v kurkume, žltej korenine používanej v kuchyni a v tradičnej medicíne.

Má množstvo pozitívnych účinkov na zdravie, vrátane zmierňovania zápalu, podpory trávenia, zlepšovania pamäte a nálady, podpory zdravia srdca, zlepšovania zdravia kože, očí a môže pomôcť pri boji s rakovinou a pri liečbe cukrovky.

Kurkumín sa najčastejšie užíva vo forme prášku, kapsúl alebo tinktúry. 

1. Kurkumín je prírodná protizápalová látka

Oxidačný stres sa podieľa na mnohých chronických ochoreniach a jeho patologické procesy úzko súvisia so zápalovými procesmi. Zápalové bunky uvoľňujú množstvo reaktívnych druhov v mieste zápalu, čo vedie k oxidačnému stresu, čo demonštruje vzťah medzi oxidačným stresom a zápalom.

Zápal bol identifikovaný pri vývoji mnohých chronických chorôb a stavov.

Medzi tieto choroby patrí alzheimerova choroba, parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza, epilepsia, poranenie mozgu, kardiovaskulárne ochorenie, metabolický syndróm, rakovina, alergia, astma, bronchitída, kolitída, artritída, renálna ischémia, psoriáza, cukrovka, obezita, depresia, únava a syndróm získaného zlyhania imunity AIDS.

Faktor tumorovej nekrózy α (TNF-α) je hlavným mediátorom zápalu pri väčšine chorôb a tento účinok je regulovaný aktiváciou transkripčného faktora, jadrového faktora NF-κB.

Kurkumín je silne protizápalový. V skutočnosti je tak silný, že sa zhoduje s účinnosťou niektorých protizápalových liekov bez vedľajších účinkov. Blokuje NF-κB, molekulu, ktorá putuje do jadier buniek a aktivuje gény súvisiace so zápalom. NF-κB hrá hlavnú úlohu pri mnohých chronických ochoreniach. 

Kurkumín je bioaktívna látka, ktorá bojuje so zápalom na molekulárnej úrovni.

TIP: Prečítajte si všetko o zápale v tele

 bolest krížov bioliek_1

2. Kurkumín výrazne zvyšuje antioxidačnú kapacitu organizmu

Teória oxidačného stresu (tiež teória voľných radikálov) popisuje význam voľných radikálov a oxidačných reakcií, ktoré sa podieľajú na starnutí organizmu. 

Voľné radikály majú tendenciu reagovať s dôležitými organickými látkami, ako sú mastné kyseliny, proteíny alebo DNA. Hlavným dôvodom, prečo sú antioxidanty také prospešné, je to, že chránia vaše telo pred voľnými radikálmi.

Kurkumín je silný antioxidant, ktorý vďaka svojej chemickej štruktúre môže neutralizovať voľné radikály. Kurkumín navyše zvyšuje aktivitu vlastných antioxidačných enzýmov v tele.

Kurkumín priamo blokuje voľné radikály a následne stimuluje vlastnú obranyschopnosť organizmu.

 mrtvica (1)

3. Kurkumín zvyšuje mozgový neurotrofický faktor

Neuróny sú schopné vytvárať nové spojenia a v určitých oblastiach mozgu sa môžu množiť a zvyšovať svoj počet. Jedným z hlavných faktorov tohto procesu je mozgový neurotrofický faktor (BDNF), ktorý je typom rastového hormónu, ktorý funguje v mozgu.
 
Mnoho znížených hladín tohto hormónu súvisí s mnohými bežnými poruchami mozgu, vrátane depresie a Alzheimerovej choroby. Je zaujímavé, že kurkumín môže zvýšiť hladiny mozgového neurotrofického faktora (BDNF).

 

Týmto spôsobom môže byť účinný pri oddialení alebo dokonca zvrátení mnohých mozgových ochorení a poklesu mozgových funkcií súvisiacich s vekom. Môže tiež zlepšiť pamäť a zvýšiť inteligenciu, čo sa javí ako logické vzhľadom na jeho účinky na úrovne (BDNF).

 Imunita Fleurance Nature

4. Kurkumín znižuje riziko srdcových chorôb

Srdcové choroby sú najčastejšou príčinou úmrtí na svete. Nie je prekvapením, že srdcové choroby sú neuveriteľne komplikované a k tomu prispievajú rôzne faktory. Kurkumín môže pomôcť zvrátiť mnoho krokov v procese srdcových chorôb.

Hlavnou výhodou kurkumínu, pokiaľ ide o ochorenie srdca, je zlepšenie funkcie endotelu, ktorý je výstelkou krvných ciev. Endoteliálna dysfunkcia je hlavným dôvodom srdcových chorôb a zahŕňa neschopnosť endotelu regulovať krvný tlak, zrážanie krvi a rôzne ďalšie faktory.

Niekoľko štúdií naznačuje, že kurkumín vedie k zlepšeniu endotelových funkcií. Jedna štúdia zistila, že je rovnako účinná ako cvičenie, zatiaľ čo iná ukazuje, že účinkuje rovnako ako liek Atorvastatín.

Okrem toho kurkumín znižuje zápal a oxidáciu (ako je uvedené vyššie), ktoré tiež hrajú úlohu pri srdcových ochoreniach.

Chemoterapia bioliek

5. Kurkumín môže pomôcť predchádzať rakovine

Rakovina je hrozné ochorenie charakterizované nekontrolovaným bunkovým rastom. Existuje mnoho rôznych foriem rakoviny, ktoré majú stále niekoľko spoločných faktorov.

Kurkumín bol študovaný ako prospešná rastlina pri liečbe rakoviny a bolo zistené, že ovplyvňuje rast, vývoj a šírenie rakoviny na molekulárnej úrovni. Štúdie preukázali, že môže prispievať k smrti rakovinových buniek a znižovať angiogenézu (rast nových krvných ciev v nádoroch) a metastázy (šírenie rakoviny).

Viaceré štúdie naznačujú, že kurkumín môže znížiť rast rakovinových buniek v laboratórnych podmienkach a inhibovať rast nádorov u testovaných zvierat. To, či vysoké dávky kurkumínu (pokiaľ možno so zosilňovačom absorpcie, ako je piperín), môže pomôcť liečiť rakovinu u ľudí, sa ešte musí preskúmať.

Existujú však dôkazy o tom, že môže zabrániť vzniku predovšetkým rakoviny tráviaceho systému, ako je rakovina hrubého čreva a konečníka. V 30-dňovej štúdii u 44 mužov s léziami v hrubom čreve, ktoré niekedy spôsobujú rakovinu, znížili 4 gramy kurkumínu denne počet lézií o 40%.

 demencia

6. Kurkumín môže byť užitočný pri prevencii a liečbe Alzheimerovej choroby 

Alzheimerova choroba je najbežnejším neurodegeneratívnym ochorením na svete a hlavnou príčinou demencie. Bohužiaľ, pre Alzheimerovu chorobu nie je zatiaľ k dispozícii žiadna účinná liečba. Preto je prvoradé zabrániť jej výskytu.

Je známe, že pri Alzheimerovej chorobe zohrávajú úlohu zápal a oxidačné poškodenie a kurkumín má priaznivé účinky na oba tieto faktory.

Okrem toho je kľúčovým znakom Alzheimerovej choroby nahromadenie proteínových spleti nazývaných amyloidné plaky. Štúdie ukazujú, že kurkumín môže pomôcť vyčistiť tieto plaky.

V súčasnosti nie je známe, či kurkumín môže skutočne spomaliť alebo dokonca zvrátiť progresiu Alzheimerovej choroby u ľudí a preto je dôležitý ďalší výskum.

7. Pacienti s artritídou veľmi dobre reagujú na doplnky z kurkumínu

Artritída je častým problémom. Existuje niekoľko rôznych typov, z ktorých väčšina zahŕňa zápal kĺbov.

Vzhľadom na to, že kurkumín je účinnou protizápalovou zlúčeninou, dáva zmysel, že môže pomôcť pri artritíde. V štúdii u ľudí s reumatoidnou artritídou bol kurkumín ešte účinnejší ako protizápalový liek.

Mnoho ďalších štúdií sa zameralo na účinky kurkumínu na artritídu a zaznamenalo zlepšenie rôznych symptómov.

 bolest ruk bioliek

8. Štúdie preukazujú, že kurkumín má neuveriteľné výhody proti depresii

Kurkumín sa ukázal ako sľubný pri liečbe depresie.

V kontrolovanom teste bolo 60 ľudí s depresiou rozdelených do troch skupín. Jedna skupina užívala Prozac, druhá skupina 1 gram kurkumínu a tretia skupina Prozac aj kurkumín. Po 6 týždňoch kurkumín viedol k zlepšeniam podobným Prozacu.

Najlepšie sa darilo skupine, ktorá užívala Prozac a kurkumín. Podľa tejto malej štúdie je kurkumín rovnako účinný ako antidepresívum. Existujú dôkazy, že kurkumín môže zvýšiť mozgové neurotransmitery ako je serotonín a dopamín.

TIP: Prečítajte si všetko o depresii

9. Kurkumín môže pomôcť oneskoriť starnutie

Ak kurkumín skutočne môže predchádzať srdcovým chorobám, rakovine a Alzheimerovej chorobe, malo by to očividné výhody pre dlhovekosť.

Z tohto dôvodu sa kurkumín stal veľmi populárnym doplnkom proti starnutiu.

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Zdroje:

1. 10 Proven Health Benefits of Turmeric and Curcumin (healthline.com)

2. Turmeric and Curcumin: Health, Spice, and Supplement Information From WebMD

3. Curcumin health benefits, dosage, safety, side effects, and supporting evidence. | Supplements | Examine

4. Teorie oxidačního stresu – WikiSkripta