Studené nohy a ruky: Príčiny a liečba

 

Studené nohy a ruky sú stav, pri ktorom sa teplota kože v týchto oblastiach znižuje a pokožka môže byť chladná a mäkká na dotyk.

Môže to byť spôsobené rôznymi faktormi, ako je napríklad nedostatok krvného obehu, vyčerpanie, anémia alebo nízka hladina cukru v krvi. Studené nohy a ruky môžu tiež byť príznakom ochorení, ako je napríklad Raynaudova choroba, alebo lupus.

Liečba studených nôh a rúk závisí od príčiny a môže zahŕňať zlepšenie krvného obehu, užívanie liekov alebo zmenu životného štýlu. V prípade, že máte pravidelne studené nohy a ruky a príznaky sa nezlepšujú, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.

Lekár vás môže vyšetriť a stanoviť príčinu vášho stavu a navrhnúť vhodnú liečbu. Je dôležité si uvedomiť, že studené nohy a ruky môžu byť príznakom vážnejších ochorení a je dôležité ich včas diagnostikovať a liečiť.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Príčiny studených nôh

Príčiny studených nôh môžu byť rôzne, od zimných teplôt až po obehové a nervové poruchy. Príčiny studených nôh zahŕňajú:

 

I. Nízke teploty

Studené nohy sú jednou z normálnych reakcií tela na nižšie teploty. Keď telo vstúpi do chladnejšej oblasti, krvné cievy v končatinách, ako sú ruky a nohy, sa zúžia. Tým sa znižuje prietok krvi do týchto oblastí, čo tiež znižuje množstvo tepla, ktoré telo stráca.

Končatiny sú časti tela najvzdialenejšie od životne dôležitých orgánov, takže zníženie prietoku krvi do končatín tiež pomáha udržiavať teplo a prietok krvi v dôležitejších častiach tela.

V priebehu času môže tento znížený prietok krvi spôsobiť zníženie kyslíka v tkanivách, čo môže spôsobiť, že získajú modrastú farbu. Keď sú tieto príznaky dočasné, nie sú zvyčajne vážne a telo sa vráti do normálu, keď sa znova zahreje.

Niektorí ľudia majú Raynaudov fenomén, keď vystavenie nízkym teplotám alebo vysokému stresu spôsobuje, že majú obmedzený krvný obeh, čo vedie k chladu alebo znecitliveniu prstov na rukách a nohách.

 

II. Vysoký stres alebo úzkosť

Byť v stave vysokého stresu alebo úzkosti môže tiež spôsobiť studené nohy. Jednou z prirodzených reakcií tela na stres alebo nervozitu je pumpovanie adrenalínu do krvného obehu.

Keď adrenalín cirkuluje, spôsobuje zúženie krvných ciev na periférii, čo znižuje prietok krvi do najvzdialenejších oblastí tela. Táto reakcia zaisťuje energiu a pripravuje sa na akékoľvek telesné poškodenie, ktoré môže nastať v dôsledku vysokej stresovej situácie.

Moderný svet je plný spúšťačov stresu, ale len málo z nich vystavuje telo bezprostrednému riziku, takže táto ochranná reakcia môže byť skôr škodlivá ako užitočná. Zníženie stresu a napätia môže v týchto prípadoch pomôcť znížiť príznaky.

Hallux 
 

III. Problémy s krvným obehom

Problémy s krvným obehom sú veľmi častou príčinou studených nôh. Osoba so zlým krvným obehom sa často snaží dostať do končatín dostatok teplej krvi a môže sa často sťažovať na studené ruky a studené nohy.

Zlý krvný obeh môže mať rôzne príčiny. Sedavý životný štýl alebo celodenné sedenie pri stole môže znížiť krvný obeh v nohách a spôsobiť studené nohy.

Fajčenie tabakových výrobkov môže tiež sťažiť, aby sa krv dostala do každej oblasti tela, takže ľudia, ktorí fajčia, sa môžu častejšie sťažovať na studené nohy.

Vysoký cholesterol môže viesť k tvorbe plakov vo vnútri tepien, ktoré môžu znížiť cirkuláciu v nohách a chodidlách, čo vedie k studeným nohám.

Niektoré srdcové ochorenia môžu tiež spôsobiť studené nohy, takže človek by sa mal poradiť so svojím lekárom o akýchkoľvek existujúcich srdcových problémoch alebo rizikových faktoroch.

 

IV. Anémia

Anémia je stav, ktorý sa vyskytuje, keď má človek v tele príliš málo červených krviniek. Môže to byť spôsobené mnohými faktormi, vrátane nedostatku železa, vitamínu B12 alebo kyseliny listovej alebo chronickým ochorením obličiek.

Stredne ťažké až ťažké prípady anémie môžu spôsobiť studené nohy. Anémia zvyčajne dobre reaguje na zmeny stravy a doplnkov.

Najlepšie je nechať si anémiu diagnostikovať u lekára a dodržiavať jeho odporúčania na liečbu.

 

cukrovka bioliek

V. Cukrovka

Ľudia s cukrovkou môžu byť vystavení riziku obehových problémov, ako sú studené nohy alebo ruky.

Časté vysoké hladiny cukru v krvi môžu viesť k zúženiu tepien a zníženému prísunu krvi do tkanív, čo môže spôsobiť studené nohy.

U niektorých ľudí môže cukrovka viesť k diabetickej periférnej neuropatii, čo je forma poškodenia nervov. Diabetické poškodenie nervov sa zvyčajne vyskytuje u ľudí, ktorí majú dlhodobo nekontrolovanú vysokú hladinu cukru v krvi.

Medzi ďalšie príznaky poškodenia diabetických nervov patrí brnenie alebo pichanie, necitlivosť alebo pálivá bolesť v chodidlách a nohách. Príznaky môžu byť horšie v noci.

 

VI. Nervové poruchy

Iné nervové poruchy môžu byť tiež príčinou pravidelných studených nôh. Poškodenie nervov môže byť spôsobené traumou alebo zranením, ako sú ťažké omrzliny..

Periférna neuropatia môže byť tiež spôsobená ochorením pečene alebo obličiek, infekciou alebo genetikou. Zvyčajne spôsobuje ďalšie príznaky vrátane necitlivosti a brnenia. Liečba symptómov, ako sú studené nohy, môže človeku pomôcť znížiť nepohodlie pri čakaní na správnu diagnózu.

 

VII. Hypotyreóza

Hypotyreóza je spôsobená nedostatočnou činnosťou štítnej žľazy, ktorá produkuje nízku hladinu hormónu štítnej žľazy, čo má negatívny vplyv na metabolizmus organizmu.

Metabolizmus tela ovplyvňuje obeh, srdcový tep a telesnú teplotu, takže čokoľvek, čo má vplyv na funkciu štítnej žľazy a spôsobuje hypotyreózu, môže viesť k studeným nohám.

Ľudia s hypotyreózou môžu byť vo všeobecnosti citlivejší na chlad a môžu pociťovať ďalšie príznaky, ako je únava, priberanie na váhe a problémy s pamäťou.

bazalny metabolizmus

2. Domáca liečba

Spolupráca priamo s lekárom na diagnostike akejkoľvek základnej príčiny studených nôh je najlepší spôsob, ako tomuto symptómu čo najviac predchádzať.

Mnoho domácich prostriedkov však môže pomôcť zahriať nohy a udržať človeka v pohodlí.

 

I. Pohyb

Aj keď sa to zdá jednoduché, vstávanie a pohyb môže byť jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zahriať telo a pomôcť prietoku krvi do a z nôh.

Ľudia, ktorí pociťujú studené nohy kvôli práci pri stole, môžu mať prospech z pravidelného vstávania a prechádzky po kancelárii.

Rozprúdenie krvi pomocou kardioaktivít, ako je behanie alebo dokonca skákanie na lyžiach, môže stačiť na udržanie chodidiel v teple po celý deň.

 

II. Ponožky a papuče

Pre ľudí so studenými nohami sú dôležité teplé ponožky. V interiéri môže tiež pomôcť nosiť dobre papuče, najmä ak osoba nemá koberce alebo vyhrievané podlahy.

 

III. Kúpele nôh

Jedným z najrýchlejších spôsobov, ako si uľaviť od studených nôh, je namočiť si ich do teplého kúpeľa.

Naplniť vaňu alebo umývadlo teplou vodou a namáčať nohy na 10 až 15 minút môže stačiť na to, aby sa do nôh počas dňa dostala čerstvá krv. To môže byť užitočné najmä tesne pred spaním, pretože kúpeľ môže tiež uvoľniť napätie a uvoľniť svaly.

Ľudia s diabetickým poškodením nervov by sa mali vyhýbať používaniu horúcej vody na zahriatie nôh, pretože nemusia vedieť, či je voda príliš horúca alebo nie. To môže viesť k náhodnému popáleniu.

 

IV. Vyhrievacie podložky alebo termofory

Pre ľudí, ktorí majú problémy so spánkom v dôsledku studených nôh, môže umiestnenie vyhrievacej podložky alebo fľaše s horúcou vodou na nohy postele udržať oblasť okolo nôh pred spaním v teple.

Vyhrievacie vankúšiky môžu tiež pomôcť upokojiť boľavé svaly po dlhom dni státia.

 svalova dystrofia

3. Kedy navštíviť lekára

Hoci občasné studené nohy sú normálne, v niektorých prípadoch môže byť potrebná návšteva lekára. Každý, kto má často alebo bez zjavného dôvodu studené nohy, by sa mal o možných príčinách porozprávať so svojím lekárom.

 

Osoba by mala tiež hovoriť s lekárom, ak sú studené nohy sprevádzané ďalšími príznakmi, vrátane:

  • únava

  • chudnutie alebo priberanie

  • horúčka

  • výrazná bolesť kĺbov

  • vredy na rukách alebo nohách, ktoré sa dlho hoja

  • kožné zmeny, ako sú vyrážky, šupiny alebo hrubá koža

  

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
 
Zdroje:
 

www.medicalnewstoday.com

Causes of cold feet. (2013, July)
https://www.health.harvard.edu

Davidson, E. P., Coppey, L. J., Kardon, R. H., & Yorek, M. A. (2014, March). Differences and similarities in development of corneal nerve damage and peripheral neuropathy and in diet-induced obesity and type 2 diabetic rats. Investigative Ophthalmology & Visual Science55(3), 1222–1230
http://iovs.arvojournals.org

Peripheral neuropathy [Fact sheet]. (n.d.)
https://www.ninds.nih.gov

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/