Hypotyreóza (nedostatočná činnosť štítnej žľazy) : Príznaky a liečba

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je to hypotyreóza

Hypotyreóza (nedostatočná činnosť štítnej žľazy) je stav, pri ktorom vaša štítna žľaza neprodukuje dostatok určitých dôležitých hormónov.

Hypotyreóza nemusí v počiatočných štádiách spôsobiť viditeľné príznaky. Neliečená hypotyreóza môže časom spôsobiť množstvo zdravotných problémov, ako je obezita, bolesti kĺbov, neplodnosť a srdcové choroby.

Na diagnostiku hypotyreózy sú k dispozícii presné testy funkcie štítnej žľazy. Liečba syntetickým hormónom štítnej žľazy je zvyčajne jednoduchá, bezpečná a účinná, keď vy a váš lekár nájdete správnu dávku pre vás.

 

2. Príznaky

Príznaky a symptómy hypotyreózy sa líšia v závislosti od závažnosti nedostatku hormónov. Problémy majú tendenciu sa vyvíjať pomaly, často v priebehu niekoľkých rokov.

Spočiatku si môžete sotva všimnúť príznaky hypotyreózy, ako je únava a prírastok hmotnosti. Alebo ich jednoducho pripisujete starnutiu. Ale ako sa váš metabolizmus naďalej spomaľuje, môžu sa u vás objaviť zjavnejšie problémy.

 

Príznaky a symptómy hypotyreózy môžu zahŕňať:

 heoroidy bioliek

Hypotyreóza u dojčiat

Hoci hypotyreóza najčastejšie postihuje ženy v strednom a vyššom veku, toto ochorenie sa môže vyvinúť u každého, vrátane dojčiat. Spočiatku deti narodené so štítnou žĺazou ktorá nefunguje správne, môžu mať málo príznakov a symptómov.

 

Keď majú novorodenci problémy s hypotyreózou, problémy môžu zahŕňať:

  • Zožltnutie kože a očných bielkov (žltačka). Vo väčšine prípadov k tomu dochádza, keď pečeň dieťaťa nedokáže metabolizovať látku nazývanú bilirubín, ktorá sa normálne tvorí, keď telo recykluje staré alebo poškodené červené krvinky.

  • Veľký, vyčnievajúci jazyk.

  • Ťažké dýchanie.

  • Chrapľavý plač.

 

Ako choroba postupuje, dojčatá budú mať pravdepodobne problémy s kŕmením a nemusia normálne rásť a vyvíjať sa.

Môžu mať tiež:

  • zápchu

  • slabý svalový tonus

  • nadmernú ospalosť

 

Keď sa hypotyreóza u dojčiat nelieči, dokonca aj mierne prípady môžu viesť k ťažkej fyzickej a mentálnej retardácii.

 atopický ekzém bioliek

Hypotyreóza u detí a dospievajúcich

Vo všeobecnosti majú deti a dospievajúci, u ktorých sa rozvinie hypotyreóza, rovnaké príznaky a symptómy ako u dospelých, ale môžu sa u nich vyskytnúť aj:

  • Slabý rast, čo má za následok nízky vzrast

  • Oneskorený vývoj dospeláckych zubov

  • Oneskorená puberta

  • Slabý duševný vývoj

 

Kedy navštíviť lekára

Navštívte svojho lekára, ak sa bez dôvodu cítite unavení alebo máte akékoľvek iné príznaky alebo príznaky hypotyreózy, ako je suchá koža, bledá, opuchnutá tvár, zápcha alebo chrapľavý hlas.

Ak dostávate hormonálnu liečbu hypotyreózy, naplánujte si následné návštevy tak často, ako to odporúča váš lekár. Spočiatku je dôležité uistiť sa, že dostávate správnu dávku lieku. V priebehu času sa potrebná dávka môže zmeniť.

 bolesť žlčníka bioliek

3. Príčiny

Keď vaša štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov, rovnováha chemických reakcií vo vašom tele môže byť narušená. Príčin môže byť viacero, vrátane autoimunitných ochorení, liečby hypertyreózy, radiačnej terapie, operácie štítnej žľazy a niektorých liekov.

Vaša štítna žľaza je malá žľaza v tvare motýľa, ktorá sa nachádza v spodnej časti prednej časti krku, tesne pod Adamovým jablkom. Hormóny produkované štítnou žľazou – trijódtyronín (T3) a tyroxín (T4) – majú obrovský vplyv na vaše zdravie a ovplyvňujú všetky aspekty vášho metabolizmu.

Tieto hormóny tiež ovplyvňujú kontrolu životných funkcií, ako je telesná teplota a srdcová frekvencia. Hypotyreóza vzniká vtedy, keď štítna žľaza nedokáže produkovať dostatok hormónov.

 

Hypotyreóza môže byť spôsobená mnohými faktormi, vrátane:

 

I. Autoimunitné ochorenie

Najčastejšou príčinou hypotyreózy je autoimunitná porucha známa ako Hashimotova tyreoiditída. Autoimunitné poruchy sa vyskytujú, keď váš imunitný systém produkuje protilátky, ktoré napádajú vaše vlastné tkanivá. Niekedy tento proces zahŕňa vašu štítnu žľazu.

Vedci si nie sú istí, prečo sa to deje, ale je to pravdepodobne kombinácia faktorov, ako sú vaše gény a environmentálny spúšťač. Akokoľvek sa to stane, tieto protilátky ovplyvňujú schopnosť štítnej žľazy produkovať hormóny.

 

II. Nadmerná odpoveď na liečbu hypertyreózy

Ľudia, ktorí produkujú príliš veľa hormónov štítnej žľazy (hypertyreóza), sú často liečení rádioaktívnym jódom alebo liekmi proti štítnej žľaze.

Cieľom týchto liečebných postupov je dostať funkciu štítnej žľazy späť do normálu. Ale niekedy môže náprava hypertyreózy skončiť prílišným znížením produkcie hormónov štítnej žľazy, čo vedie k trvalej hypotyreóze.

 

III. Operácia štítnej žľazy

Odstránenie celej alebo veľkej časti štítnej žľazy môže znížiť alebo zastaviť produkciu hormónov. V takom prípade budete musieť užívať hormón štítnej žľazy po celý život.

 

IV. Liečenie ožiarením

Žiarenie používané na liečbu rakoviny hlavy a krku môže ovplyvniť vašu štítnu žľazu a môže viesť k hypotyreóze.

Množstvo liekov môže prispieť k hypotyreóze. Jedným z takýchto liekov je lítium, ktoré sa používa na liečbu určitých psychiatrických porúch. Ak užívate lieky, opýtajte sa svojho lekára na ich vplyv na štítnu žľazu.

 štítna žľaza 2 bioliek

Menej často môže hypotyreóza vyplynúť z jedného z nasledujúcich dôvodov:

 

I. Vrodené ochorenie

Niektoré deti sa narodia s chybnou štítnou žľazou alebo bez štítnej žľazy. Vo väčšine prípadov sa štítna žľaza z neznámych dôvodov nevyvinula normálne, ale niektoré deti majú dedičnú formu poruchy.

Často sa deti s vrodenou hypotyreózou javia ako normálne pri narodení. To je jeden z dôvodov, prečo väčšina štátov teraz vyžaduje novorodenecký skríning štítnej žľazy.

 

II. Porucha hypofýzy

Pomerne zriedkavou príčinou hypotyreózy je zlyhanie hypofýzy produkovať dostatok hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH) - zvyčajne kvôli nezhubnému nádoru hypofýzy.

U niektorých žien sa počas tehotenstva alebo po ňom rozvinie hypotyreóza (popôrodná hypotyreóza), často preto, že si vytvárajú protilátky proti svojej vlastnej štítnej žľaze.

Ak sa hypotyreóza nelieči, zvyšuje sa riziko potratu, predčasného pôrodu a preeklampsie – stavu, ktorý spôsobuje výrazné zvýšenie krvného tlaku ženy počas posledných troch mesiacov tehotenstva. Môže tiež vážne ovplyvniť vyvíjajúci sa plod.

 

III. Nedostatok jódu

Stopový minerál jód – nachádzajúci sa predovšetkým v morských plodoch, morských riasach, rastlinách pestovaných v pôde bohatej na jód a jódovanej soli – je nevyhnutný pre produkciu hormónov štítnej žľazy.

Príliš málo jódu môže viesť k hypotyreóze a príliš veľa jódu môže zhoršiť hypotyreózu u ľudí, ktorí už majú tento stav. V niektorých častiach sveta je nedostatok jódu bežný, ale pridávanie jódu do kuchynskej soli tento problém prakticky odstránilo.

 

Rizikové faktory

Hoci hypotyreózu sa môže vyvinúť u každého, máte zvýšené riziko, ak:

  • ste žena

  • ste starší ako 60 rokov

  • máte rodinnú anamnézu ochorenia štítnej žľazy

  • máte autoimunitné ochorenie, ako je cukrovka 1. typu alebo celiakia

  • boli ste liečený rádioaktívnym jódom alebo liekmi proti štítnej žľaze

  • mali ste operáciu štítnej žľazy (čiastočnú tyreoidektómiu)

  • počas posledných šiestich mesiacov ste boli tehotná alebo porodili dieťa

 depresia bioliek

4. Komplikácie

Neliečená hypotyreóza môže viesť k množstvu zdravotných problémov:

 
  • Neustála stimulácia štítnej žľazy, aby uvoľnila viac hormónov, môže spôsobiť, že sa žľaza zväčší – stav známy ako struma. Hoci to vo všeobecnosti nie je nepríjemné, veľká struma môže ovplyvniť váš vzhľad a môže narušiť prehĺtanie alebo dýchanie.

  • Problémy so srdcom. Hypotyreóza môže byť tiež spojená so zvýšeným rizikom srdcových ochorení a srdcového zlyhania, predovšetkým preto, že vysoké hladiny cholesterolu s nízkou hustotou lipoproteínov (LDL) – „zlého“ cholesterolu – sa môžu vyskytnúť u ľudí s nedostatočnou činnosťou štítnej žľazy.

  • Problémy duševného zdravia. Depresia sa môže objaviť na začiatku hypotyreózy a časom sa môže stať závažnejšou. Hypotyreóza môže tiež spôsobiť spomalené duševné fungovanie.

  • Periférna neuropatia. Dlhodobá nekontrolovaná hypotyreóza môže spôsobiť poškodenie periférnych nervov. Sú to nervy, ktoré prenášajú informácie z mozgu a miechy do zvyšku tela – napríklad do rúk a nôh. Periférna neuropatia môže spôsobiť bolesť, necitlivosť a mravčenie v postihnutých oblastiach.

  • Myxedém. Tento zriedkavý, život ohrozujúce ochorenie je výsledkom dlhodobej, nediagnostikovanej hypotyreózy. Jeho príznaky a symptómy zahŕňajú intenzívnu neznášanlivosť chladu a ospalosť, po ktorej nasleduje hlboká letargia a bezvedomie.

  • Myxedémová kóma môže byť vyvolaná sedatívami, infekciou alebo iným stresom vo vašom tele. Ak máte príznaky alebo príznaky myxedému, potrebujete okamžitú lekársku pomoc.

  • Neplodnosť. Nízke hladiny hormónov štítnej žľazy môžu interferovať s ovuláciou, čo zhoršuje plodnosť. Okrem toho niektoré z príčin hypotyreózy - ako napríklad autoimunitná porucha - môžu tiež narušiť plodnosť.

  • Vrodené chyby. Deti narodené ženám s neliečeným ochorením štítnej žľazy môžu mať vyššie riziko vrodených chýb v porovnaní s deťmi narodenými zdravým matkám. Tieto deti sú tiež náchylnejšie na vážne intelektuálne a vývinové problémy.

Dojčatám s neliečenou hypotyreózou prítomnou pri narodení hrozia vážne problémy s fyzickým aj duševným vývojom. Ale ak je tento stav diagnostikovaný počas prvých mesiacov života, šance na normálny vývoj sú vynikajúce.

 ako otehotniet

5. Diagnostika

Vo všeobecnosti môže váš lekár urobiť test na nedostatočnú činnosť štítnej žľazy, ak sa cítite čoraz unavenejší, máte suchú pokožku, zápchu a priberáte na váhe alebo ste v minulosti mali problémy so štítnou žľazou alebo strumu.

 

Krvné testy

Diagnóza hypotyreózy je založená na vašich príznakoch a výsledkoch krvných testov, ktoré merajú hladinu TSH a niekedy aj hladinu hormónu štítnej žľazy tyroxínu.

Nízka hladina tyroxínu a vysoká hladina TSH naznačujú nedostatočnú činnosť štítnej žľazy. Je to preto, že vaša hypofýza produkuje viac TSH v snahe stimulovať vašu štítnu žľazu, aby produkovala viac hormónov štítnej žľazy.

Lekári dokážu diagnostikovať poruchy štítnej žľazy oveľa skôr ako v minulosti – často ešte predtým, ako sa u vás objavia príznaky. Pretože test TSH je najlepším skríningovým testom, váš lekár pravdepodobne najskôr skontroluje TSH a v prípade potreby bude nasledovať test hormónov štítnej žľazy.

Testy TSH tiež zohrávajú dôležitú úlohu pri zvládaní hypotyreózy. Pomáhajú vášmu lekárovi určiť správne dávkovanie liekov, a to na začiatku aj v priebehu času.

Okrem toho sa testy TSH používajú na diagnostiku stavu nazývaného subklinická hypotyreóza, ktorý zvyčajne nespôsobuje žiadne vonkajšie príznaky alebo symptómy. V tomto stave máte normálne hladiny trijódtyronínu a tyroxínu v krvi, ale vyššie ako normálne hladiny TSH.

Existujú určité faktory, ktoré môžu ovplyvniť krvné testy na problémy so štítnou žľazou. Jedným z nich je liek na riedenie krvi nazývaný heparín.

Ďalším je biotín, vitamín užívaný ako samostatný doplnok alebo ako súčasť multivitamínu. Pred vykonaním krvných testov informujte svojho lekára o akýchkoľvek liekoch alebo doplnkoch, ktoré užívate.

 krvny tlak bioliek

6. Liečba

Štandardná liečba hypotyreózy zahŕňa denné užívanie syntetického hormónu štítnej žľazy levotyroxínu. Tento perorálny liek obnovuje primerané hladiny hormónov, čím zvráti príznaky a symptómy hypotyreózy.

Čoskoro po začatí liečby sa pravdepodobne začnete cítiť lepšie. Liek postupne znižuje hladinu cholesterolu zvýšený chorobou a môže zvrátiť akýkoľvek prírastok hmotnosti.

Liečba levotyroxínom bude pravdepodobne doživotná, ale pretože sa môže zmeniť potrebné dávkovanie, váš lekár bude pravdepodobne kontrolovať vašu hladinu TSH každý rok.

 

Určenie správnej dávky môže chvíľu trvať

Aby ste na začiatku určili správnu dávku levotyroxínu, váš lekár zvyčajne skontroluje vašu hladinu TSH po šiestich až ôsmich týždňoch. Potom sa hladiny v krvi zvyčajne kontrolujú o šesť mesiacov neskôr.

 

Nadmerné množstvo hormónu môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako napríklad:

  • zvýšená chuť do jedla

  • nespavosť

  • búšenie srdca

  • chvenie

 

Ak máte ochorenie koronárnych artérií alebo závažnú hypotyreózu, váš lekár môže začať liečbu menším množstvom liekov a postupne zvyšovať dávkovanie. Progresívna hormonálna substitúcia umožňuje vášmu srdcu prispôsobiť sa zrýchleniu metabolizmu.

Levotyroxín nespôsobuje pri použití vo vhodnej dávke prakticky žiadne vedľajšie účinky a je relatívne lacný.

Tiež nevynechávajte dávky ani neprestaňte užívať liek, pretože sa cítite lepšie. Ak tak urobíte, príznaky hypotyreózy sa postupne vrátia.

 

 

Napísala: 

Redakcia portálu Bioliek.sk

 
 
Odborný dohľad: 
 
MUDr. Martina Šarišská - zdravotnícky pracovník 
 
Vzdelanie: 
Lekárska fakulta, Univerzita Palackého Olomouc, Odbor: všeobecné lekárstvo
 
Prax: 
2008 – 2012: Lekár v atestačnej príprave
2013 – trvá: Praktický lekár pre dospelých, Všeobecná ambulancia pre dospelých

 

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

 

 

Zdroj:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypothyroidism/symptoms-causes/syc-20350284

AskMayoExpert. Hypothyroidism. Rochester, Minn.: Mayo Foundation for Medical Education and Research; 2018.

Chaker L, et al. Hypothyroidism. The Lancet. 2017;390:1550.

Hypothyroidism. American Thyroid Association. https://www.thyroid.org/hypothyroidism/. Accessed Oct. 8, 2018.

Hypothyroidism. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. https://www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/hypothyroidism. Accessed Oct. 10, 2018.

Jameson JL, et al., eds. Hypothyroidism. In: Harrison's Principles of Internal Medicine. 20th ed. New York, N.Y.: The McGraw-Hill Companies; 2018. https://accessmedicine.mhmedical.com. Accessed Oct. 15, 2018.

Ferri FF. Hypothyroidism. In: Ferri's Clinical Advisor 2019. Philadelphia, Pa.: Elsevier; 2019. https://www.clinicalkey.com. Accessed Oct. 13, 2018.

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/