Štítna žľaza: Funkcia, príznaky choroby a liečba

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je štítna žľaza?

Štítna žľaza je malý orgán, ktorý sa nachádza v prednej časti krku a je obklopená priedušnicou.

Má tvar motýľa, v strede je menšia a má dve široké krídla, ktoré sa tiahnu okolo bočnej strany hrdla. Štítna žľaza vytvára hormóny, ktoré pomáhajú riadiť životne dôležité funkcie organizmu.

Ak štítna žľaza nefunguje správne, môže to mať vplyv na celý organizmus.

Ak vaše telo vytvára príliš veľa hormónov štítnej žľazy, môže sa u vás rozvinúť stav nazývaný hypertyreóza. V prípade ak telo produkuje príliš málo hormónov štítnej žľazy, hovorí sa tomu hypotyreóza. Obidva stavy sú vážne a musia sa liečiť.

 Bolest hrdla 2 bioliek

2. Čo robí štítna žľaza?

Štítna žľaza má v tele dôležitú úlohu - uvoľňuje a kontroluje hormóny štítnej žľazy, ktoré riadia metabolizmus. Metabolizmus je proces, pri ktorom sa jedlo, ktoré prijímate premieňa na energiu.

Túto energiu potrebujú všetky orgány nachádzajúce sa v tele pre svoju funkciu. Metabolizmus je ako „generátor“. Prijíma surovú energiu a využíva ju na napájanie orgánov.

Štítna žľaza riadi metabolizmus pomocou niekoľkých špecifických hormónov - T4 (tyroxín, ktorý obsahuje štyri atómy jodidu) a T3 (trijódtyronín, ktorý obsahuje tri atómy jodidu).

Tieto dva hormóny sú tvorené štítnou žľazou a informujú bunky tela o tom, koľko energie majú použiť. Ak vaša štítna žľaza funguje správne, bude udržiavať prirodzené množstvo hormónov, aby váš metabolizmus pracoval optimálne.

Na to všetko dohliada hypofýza. Hypofýza sa nachádza v strede lebky, pod mozgom, monitoruje a kontroluje množstvo hormónov štítnej žľazy v krvi.

Keď hypofýza zaznamená nedostatok hormónov štítnej žľazy, alebo vysokú hladinu hormónov vo vašom tele, upraví ich pomocou vlastného hormónu. Tento hormón sa nazýva hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH).

TSH bude odoslaný do štítnej žľazy a bude informovať štítnu žľazu o tom, čo je potrebné urobiť, aby sa telo vrátilo do normálu.

Normálne hodnoty hormónov T3, T4 a TSH v krvi:

T3 = 3,5 - 6,5 pmol/ liter 

T4 = 12,0 - 22 pmol/ liter

TSH = 0,5 - 5,0 mIU/ liter 

 

3. Čo je choroba štítnej žľazy?
 
Ochorenie štítnej žľazy je všeobecný pojem pre ochorenie, ktoré štítnej žľaze bráni v tvorbe správneho množstva hormónov. Vaša štítna žľaza zvyčajne vytvára hormóny, ktoré udržujú správne fungovanie tela.
 
Keď štítna žľaza vytvára príliš veľa hormónov štítnej žľazy, vaše telo spotrebuje prijatú energiu príliš rýchlo. Toto sa nazýva hypertyreóza.
 
Hypertyreóza môže spôsobiť rýchlejšie bitie srdca, chudnutie bez toho, aby ste sa o to pokúšali a dokonca sa môžete cítiť nervóznejší. Na druhú stranu, vaša štítna žľaza môže tvoriť príliš málo hormónu štítnej žľazy. Toto sa nazýva hypotyreóza.
 
Hypotyreóza sa môže prejavovať pocitom únavy, priberaním a dokonca neznášanlivosťou nízkych teplôt.
 
 
 
 

Bolest hrdla bioliek

4. Koho najčastejšie postihuje ochorenie štítnej žľazy?

Ochorenie štítnej žľazy môže postihnúť kohokoľvek - mužov, ženy, kojencov, dospievajúcich i starších ľudí. Môže sa vyskytovať pri narodení (zvyčajne hypotyreóza) a môže sa vyvíjať s pribúdajúcim vekom (často po menopauze u žien).

Ochorenie štítnej žľazy je veľmi časté a odhaduje sa, že 20 miliónov ľudí v Spojených štátoch trpí určitým typom poruchy štítnej žľazy. U žien je asi päťkrát až osemkrát vyššia pravdepodobnosť diagnostikovania ochorenia štítnej žľazy ako u muža.

 

Vyššie riziko vzniku ochorenia štítnej žľazy môžete mať, ak:

  • máte v rodinnej anamnéze ochorenie štítnej žľazy,

  • liečite sa na jednu z nasledujúcich chorôb (môže ísť o anémiu, cukrovku 1. typu, primárnu nedostatočnosť nadobličiek, lupus, reumatoidnú artritídu, Sjögrenov syndróm a Turnerov syndróm),

  • užívate lieky s vysokým obsahom jódu,

  • ste starší ako 60 rokov, najmä ženy,

  • v minulosti ste boli liečený na štítnu žľazu alebo rakovinu (tyroidektómia alebo ožarovanie).

 štítna žľaza 2 bioliek

5. Čo spôsobuje ochorenie štítnej žľazy?

Dva hlavné typy ochorení štítnej žľazy sú hypotyreóza a hypertyreóza. Obidva stavy môžu byť spôsobené inými chorobami, ktoré majú vplyv na spôsob fungovania štítnej žľazy.

 

Príčiny ktoré môžu spôsobiť hypotyreózu, zahŕňajú:

  • Tyroiditída: Tento stav je zápal (opuch) štítnej žľazy. Tyroiditída môže znížiť množstvo hormónov, ktoré vaša štítna žľaza produkuje.

  • Hashimotova tyroiditída: Hashimotova tyroiditída je bezbolestné ochorenie a je autoimunitným ochorením, pri ktorom bunky tela napádajú a poškodzujú štítnu žľazu. Toto je dedičný stav.

  • Popôrodná tyroiditída: Tento stav sa vyskytuje u 5% až 9% žien po pôrode. Je to zvyčajne dočasný stav.

  • Nedostatok jódu: Jód sa používa v štítnej žľaze na produkciu hormónov. Nedostatok jódu je problém, ktorý ovplyvňuje niekoľko miliónov ľudí na celom svete.

  • Nefunkčná štítna žľaza: Štítna žľaza niekedy nefunguje správne od narodenia. To postihuje asi 1 zo 4 000 novorodencov. Ak sa dieťa nebude liečiť, môže mať v budúcnosti fyzické aj psychické problémy. Všetci novorodenci podstupujú v nemocnici skríningový krvný test na kontrolu funkcie štítnej žľazy.

 

Príčiny, ktoré môžu spôsobiť hypertyreózu, zahŕňajú:

  • Gravesova choroba: Počas tohto stavu môže byť celá štítna žľaza nadmerne aktívna a produkovať príliš veľa hormónov. Tento problém sa nazýva aj difúzna toxická struma (zväčšená štítna žľaza).

  • Uzliny: Hypertyreózu môžu spôsobovať uzliny, ktoré sú nadmerne aktívne v štítnej žľaze. Jediný uzol sa nazýva toxický autonómne fungujúci uzol štítnej žľazy, zatiaľ čo žľaza s niekoľkými uzlinami sa nazýva toxická viacuzlová struma.

  • Tyroiditída: Táto porucha môže byť buď bolestivá, alebo bezpríznaková. Pri tyreoiditíde štítna žľaza uvoľňuje hormóny, ktoré sa tam ukladali. Môže to trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov.

  • Nadmerné množstvo jódu: Keď máte v tele príliš veľa jódu (minerálu, ktorý sa používa na výrobu hormónov štítnej žľazy), štítna žľaza vytvára viac hormónov štítnej žľazy ako potrebuje. Nadmerné množstvo jódu sa nachádza v niektorých liekoch (lieky na srdce) a sirupoch proti kašľu.

 cukrovka bioliek

6. Existuje vyššie riziko vzniku ochorenia štítnej žľazy, ak máte cukrovku?

Ak máte cukrovku, máte vyššie riziko vzniku ochorenia štítnej žľazy ako ľudia bez cukrovky.

Cukrovka 1. typu je autoimunitná porucha. Ak už máte jednu autoimunitnú poruchu, je pravdepodobnejšie, že sa u vás vyvinie ďalšia.

U ľudí s cukrovkou 2. typu je riziko menšie, ale stále existuje. Ak máte cukrovku typu 2, je pravdepodobnejšie, že sa u vás v neskoršom veku vyvinie ochorenie štítnej žľazy.

Na kontrolu štítnej žľazy sa odporúča pravidelné testovanie. Pacienti s cukrovkou 1. typu môžu byť testovaní častejšie - bezprostredne po stanovení diagnózy a potom zhruba každý rok.

Ak máte cukrovku 2. typu, neexistuje pravidelný harmonogram testovania, váš lekár vám však môže navrhnúť časový plán testovania. Ak máte cukrovku a máte pozitívny test štítnej žľazy, môžete urobiť niekoľko vecí, aby ste sa cítili čo najlepšie.

 

Medzi tieto tipy patrí:

  • dostatok spánku

  • pravidelné cvičenie

  • dajte si pozor na stravu

  • užívajte všetky svoje lieky podľa pokynov

  • pravidelná kontrola štítnej žľazy

 

TIP: Prečítajte si všetko o bolesti kolena

 

7. Príznaky pri chorobe štítnej žľazy

Ak máte ochorenie štítnej žľazy, môžete mať rôzne príznaky. Príznaky štítnej žľazy sú bohužiaľ často veľmi podobné znakom iných zdravotných stavov a životných etáp.

To môže sťažiť zistenie, či vaše príznaky súvisia s ochorením štítnej žľazy alebo s niečím úplne iným.

Príznaky ochorenia štítnej žľazy možno zväčša rozdeliť do dvoch skupín - príznaky spojené s nadmerným obsahom hormónu štítnej žľazy (hypertyreóza) a príznaky spojené s nedostatočným obsahom hormónu štítnej žľazy (hypotyreóza).

 

Medzi príznaky hyperaktívnej štítnej žľazy (hypertyreóza) patria:

  • úzkosť, podráždenosť a nervozita

  • problémy so spánkom

  • chudnutie

  • zväčšená štítna žľaza

  • svalová slabosť a tras

  • nepravidelná menštruácia alebo zastavený menštruačný cyklus

  • citlivosť na teplo

  • problémy so zrakom alebo podráždenie očí

 

Medzi príznaky nedostatočnej činnosti štítnej žľazy (hypotyreóza) môžu patriť:

  • pocit únavy

  • priberanie na váhe

  • zábudlivosť

  • časté a silné menštruačné obdobia

  • suché a hrubé vlasy

  • chrapľavý hlas

  • neznášanlivosť na nízke teploty.

 Vypadávanie_vlasov_bioliek_3

8. Štítna žľaza a vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov je príznakom ochorenia štítnej žľazy, najmä hypotyreózy. Ak začnete pociťovať vypadávanie vlasov a máte obavy, obráťte sa na svojho lekára.

 

Štítna žľaza a záchvaty

Vo väčšine prípadov problémy so štítnou žľazou nespôsobujú záchvaty. Ak však máte veľmi závažné prípady hypotyreózy, ktoré neboli diagnostikované alebo liečené, vaše riziko vzniku nízkej hladiny sodíka v sére stúpa. To by mohlo viesť k záchvatom.

 

9. Diagnostika ochorenia štítnej žľazy

Niekedy je ťažké diagnostikovať ochorenie štítnej žľazy, pretože príznaky sa dajú ľahko zameniť s príznakmi iných stavov.

 

Testy diagnostiky ochorenia štítnej žľazy zahŕňajú:

  • krvné testy

  • zobrazovacie testy

  • fyzikálne skúšky

 

Krvné testy

Jedným zo spôsobov diagnostikovania problému so štítnou žľazou sú krvné testy. Krvné testy štítnej žľazy sa používajú na zistenie správnej funkcie štítnej žľazy meraním množstva hormónov štítnej žľazy v krvi.

Tieto testy sa robia odberom krvi zo žily na ruke.

Krvné testy štítnej žľazy sa používajú na zistenie, či máte:

  • Hypertyreózu

  • Hypotyreózu.

 

Krvné testy, ktoré sa vykonajú pri testovaní štítnej žľazy:

I. Hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH) sa produkuje v hypofýze a reguluje rovnováhu hormónov štítnej žľazy - vrátane T4 a T3 - v krvi. Toto je zvyčajne prvý test, ktorý váš lekár urobí, aby skontroloval nerovnováhu hormónov štítnej žľazy.

Nedostatok hormónov štítnej žľazy (hypotyreóza) je väčšinou spojený so zvýšenou hladinou TSH, zatiaľ čo nadbytok hormónov štítnej žľazy (hypertyreóza) súvisí s nízkou hladinou TSH. Ak je TSH abnormálny, môže sa na ďalšie vyhodnotenie problému vykonať priame meranie hormónov štítnej žľazy vrátane tyroxínu (T4) a trijódtyronínu (T3).

Normálne rozpätie TSH pre dospelého: 0,40 - 4,50 mIU / ml (mil. Medzinárodné jednotky na liter krvi).

 

II. T4: Tyroxínové testy na hypotyreózu a hypertyreózu sa používajú na sledovanie liečby porúch štítnej žľazy. Nízka hladina T4 sa pozoruje pri hypotyreóze, zatiaľ čo vysoká hladina T4 môže naznačovať hypertyreózu. Normálny rozsah T4 pre dospelého: 5,0 - 11,0 ug / dl (mikrogramy na deciliter krvi).

 

III. FT4: Voľný T4 alebo voľný tyroxín je metóda merania T4, ktorá eliminuje účinok proteínov, ktoré sa prirodzene viažu na T4 a môže brániť presnému meraniu. Normálny rozsah FT4 pre dospelého: 0,9 - 1,7 ng / dl (nanogramy na deciliter krvi)

 

IV. T3: Trijódtyronínové testy pomáhajú diagnostikovať hypertyreózu alebo preukazovať závažnosť hypertyreózy. Nízke hladiny T3 možno pozorovať pri hypotyreóze, ale častejšie je tento test užitočný pri diagnostike a liečbe hypertyreózy, kde sú hladiny T3 zvýšené. Normálny rozsah T3: 100 - 200 ng / dL (nanogramy na deciliter krvi).

 

V. FT3: Voľný T3 alebo voľný trijódtyronín je metóda merania T3, ktorá eliminuje účinok proteínov, ktoré sa prirodzene viažu na T3 a môže brániť presnému meraniu. Normálny rozsah FT3: 2,3 - 4,1 pg / ml (pikogramy na mililiter krvi).

 

Samotné testy nie sú určené na diagnostiku žiadneho ochorenia, ale môžu upozorniť lekára, aby vykonal ďalšie testy na vyhodnotenie možnej poruchy štítnej žľazy.

nedostatok zeleza 

 

Ďalšie krvné testy môžu zahŕňať:

 

I. Protilátky proti štítnej žľaze 

Tieto testy pomáhajú identifikovať rôzne typy autoimunitných ochorení štítnej žľazy.

Bežné testy na protilátky proti štítnej žľaze zahŕňajú mikrozomálne protilátky (tiež známe ako protilátky proti peroxidu štítnej žľazy alebo protilátky TPO), protilátky proti tyroglobulínu (tiež známe ako protilátky TG) a protilátky proti receptoru štítnej žľazy (zahŕňajú imunoglobulíny stimulujúce štítnu žľazu [TSI] a imunoglobulíny blokujúce štítnu žľazu [TBI]).

 

II. Kalcitonín

Tento test sa používa na diagnostiku hyperplázie C-buniek a medulárneho karcinómu štítnej žľazy, pričom obe sú zriedkavými poruchami štítnej žľazy.

 

III. Tyroglobulín

Tento test sa používa na diagnostiku tyreoiditídy (zápal štítnej žľazy) a na sledovanie liečby rakoviny štítnej žľazy.

 

TIP: Prečítajte si všetko o depresii a jej liečbe

 

10. Liečba ochorenia štítnej žľazy

Cieľom je vrátiť hladinu hormónov štítnej žľazy do normálu. To sa dá urobiť rôznymi spôsobmi a každé konkrétne ošetrenie bude závisieť od príčiny vášho stavu štítnej žľazy.

 

Ak máte vysoké hladiny hormónov štítnej žľazy (hypertyreóza), možnosti liečby môžu zahŕňať:

  • Lieky na zníženie funkcie štítnej žľaze: Jedná sa o lieky, ktoré bránia štítnej žľaze vytvárať hormóny

  • Rádioaktívny jód: Táto liečba poškodzuje bunky štítnej žľazy a bráni jej vo vysokej tvorbe hormónov štítnej žľazy

  • Beta blokátory: Tieto lieky nemenia množstvo hormónov v tele, ale pomáhajú kontrolovať vaše príznaky

  • Operácia: Operačný zákrok môže odstrániť štítnu žľazu (tyroidektómia). Zabráni to tvorbe hormónov. Po zvyšok života však budete musieť brať hormóny nahradzujúce štítnu žľazu.

 

Ak máte nízku hladinu hormónov štítnej žľazy (hypotyreózu), hlavnou možnosťou liečby sú:

  • Lieky na náhradu štítnej žľazy: Tento liek je syntetický (umelo vyrobený) spôsob, ako pridať hormóny štítnej žľazy späť do tela. Použitím liekov môžete kontrolovať ochorenie štítnej žľazy a žiť normálny život.

Bolest hrdla 2 bioliek 

11. Typy operácií na odstránenie štítnej žľazy

Ak lekár rozhodne, že je potrebné odstrániť štítnu žľazu, existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Možno bude potrebné úplne alebo čiastočne odstrániť štítnu žľazu. To bude závisieť od závažnosti vášho stavu.

Ak je vaša štítna žľaza veľmi veľká (zväčšená), alebo je na nej veľa výrastkov, mohlo by vám to zabrániť v tom, aby ste mohli podstúpiť niektorý typ operácie.

Operácia na odstránenie štítnej žľazy sa nazýva tyroidektómia.

 

Existujú dva hlavné spôsoby, ako je možné túto operáciu urobiť:

  • rezom na prednej strane krku

  • rezom v podpazuší

 

Rez na prednej strane krku je skôr tradičnou verziou tyreoidektómie.

Umožňuje chirurgovi ísť priamo dovnútra a odstrániť štítnu žľazu.

V mnohých prípadoch to môže byť vaša najlepšia voľba. Tento prístup budete možno potrebovať, ak je vaša štítna žľaza obzvlášť veľká alebo má oveľa väčšie uzliny.

Alternatívou je operácie na odstránenie štítnej žľazy, pri ktorej vám chirurg urobí rez v podpazuší a potom odstráni štítnu žľazu cez vytvorený tunel. Tento zákrok je bez viditeľnej jazvy, pretože rez je pod pazuchou. Pre chirurga je však komplikovanejší a tunel je pre vás invazívnejší.

 

Zotavenie sa z operácie štítnej žľazy (tyroidektómia)

Vášmu telu bude trvať niekoľko týždňov, kým sa zotaví po chirurgickom odstránení štítnej žľazy (tyroidektómia). Spravidla to trvá asi dva týždne. Potom sa môžete vrátiť k svojim bežným činnostiam.

 

Ako dlho po odstránení štítnej žľazy moja únava zmizne?

Spravidla vám budú ihneď po operácii podané lieky, ktoré vám pomôžu s príznakmi. Vaše telo v skutočnosti stále obieha hormón štítnej žľazy a to aj po odstránení štítnej žľazy. Hormóny môžu byť vo vašom tele stále dva až tri týždne.

Lieky znovu zavedú do tela nové hormóny po odstránení štítnej žľazy. Ak sa po operácii stále cítite unavení, nezabudnite, že to môže byť normálna súčasť zotavenia sa po akomkoľvek type operácie.

 

Ak sa časť štítnej žľazy chirurgicky odstráni, bude druhá časť schopná vytvoriť dostatok hormónov štítnej žľazy, aby mi zabránila v užívaní liekov?

Váš chirurg môže odobrať časť štítnej žľazy a druhú ponechať, aby mohla pokračovať v tvorbe a uvoľňovaní hormónov štítnej žľazy. Je to najpravdepodobnejšie v situáciách, keď máte uzlík, ktorý spôsobuje problémy so štítnou žľazou.

Asi 75% ľudí, ktorí majú odstránenú iba jednu stranu štítnej žľazy, je schopných po operácii vyrobiť dostatok hormónu štítnej žľazy bez hormonálnej substitučnej liečby.

 

Nasala: 

Redakcia portálu Bioliek.sk

 
Odborný dohľad: 
 
MUDr. Martina Šarišská - zdravotnícky pracovník 
 
Vzdelanie: 
Lekárska fakulta, Univerzita Palackého Olomouc, Odbor: všeobecné lekárstvo
 
Prax: 
2008 – 2012: Lekár v atestačnej príprave
2013 – trvá: Praktický lekár pre dospelých, Všeobecná ambulancia pre dospelých

 

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

 

 

Zdroje:

my.clevelandclinic.org

Merck Manual Consumer Version. Overview of the Thyroid Gland. Accessed 4/20/2020.

US Department of Health & Human Services, Office of Women’s Health. Thyroid disease. Accessed 4/20/2020.

American Thyroid Association. What you need to know about the thyroid. Accessed 4/20/2020.

US Department of Health and Human Services, National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. 

Hyperthyroidism (Overactive Thyroid). Accessed 4/20/2020.

American Thyroid Association. General Information/Press Room. Accessed 4/20/2020.

US Department of Health and Human Services, National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. 

Hypothyroidism (Underactive Thyroid). Accessed 4/20/2020.

 

 

Foto: 

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/