Menštruácia: Príznaky, trvanie a cyklus

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je to menštruácia?

Krátko po začiatku puberty u dievčat a zvyčajne asi 2 roky po vývoji prsníkov, začína menštruácia. Aj keď menštruácia zvyčajne začína vo veku 12 až 13 rokov, menštruácia môže začať aj v mladšom, resp.  staršom veku.

Prvá menštruácia sa nazýva "menarché".

Menštruačný cyklus trvá zhruba štyri týždne, začína sa prvým dňom krvácania a končí sa prvým dňom ďalšej menštruácie.

Keď sa však dievčatám začne menštruácia, môže sa to veľmi líšiť. Na začiatku môže menštruácia preskočiť mesiace, alebo prísť niekoľkokrát za mesiac. Prvé 2 roky sú spravidla bez kŕčov.

Menštruačný výtok pochádza z maternice a vychádza cez vagínu. Maternica je dutý orgán v tvare hrušky, ktorý je zodpovedný za udržiavanie a výživu embrya a plodu počas tehotenstva.

Vagína alebo „pôrodný kanál“ poskytuje cestu pre menštruačné tekutiny, ktoré opúšťajú telo.

Počas určitého obdobia zvyčajne existujú 2 až 3 dni relatívne silného krvácania, po ktorých nasleduje 2 až 4 dni ľahšieho toku.

Tekutina počas menštruácie je zmesou tkaniva výstelky maternice a krvi. Celkový objem tekutiny počas menštruácie sa pohybuje od 4 do 12 čajových lyžičiek.

bolest brucha bioliek

2. Aký je pocit menštruačného obdobia?

Niekoľko dní pred a počas menštruácie môžete cítiť kŕče a nadúvanie v bruchu.

Kŕče sú spôsobené zvýšenou produkciou hormónov. Tieto hormóny (nazývané prostaglandíny) spôsobujú stiahnutie svalov maternice.

Mnoho dospievajúcich, ktorí majú kŕče, si tiež všimnú bolesť v stehnách spolu s bolesťou dolnej časti chrbta. Niektorí si okrem iných symptómov všimnú aj nevoľnosť, hnačku, podráždenosť, bolesti hlavy a únavu.

Na zmiernenie kŕčov skúste si priložiť teplo na brucho pomocou vyhrievacej podložky, alebo fľaše s horúcou vodou.

Pomôcť môže aj teplý kúpeľ. Niektorí dospievajúci zistili, že cvičenie pomáha zmierniť kŕče. Cvičenie zlepšuje prietok krvi a produkuje endorfíny, prírodné lieky proti bolesti v tele.

Jednoduché, ale účinné lieky na úľavu od bolesti bez predpisu môžu zmierniť príznaky. Patria sem protizápalové lieky ako napríklad ibuprofén. Tieto lieky blokujú účinky hormónov prostaglandínov.

Diskutujte o príznakoch so svojim primárnym lekárom, aby ste našli najlepšie lieky a dávkovanie.

 

Porozprávajte sa so svojim obvodným lekárom, alebo gynekológom ak:

  • máte silné kŕče

  • vaše krvácanie je nadmerné, trvá dlhšie ako 7 dní, vyskytuje sa často alebo v nesprávnom čase cyklu

  • ak ste nedostali prvú menštruáciu do 16 rokov

  • ak od vašej poslednej menštruácie uplynuli 3 mesiace

  • myslíš si, že by si mohla byť tehotná

  • po použití tampónu sa u vás objaví horúčka a je vám zle

 

Kŕče sú zvyčajne najhoršie počas prvých dvoch až troch dní menštruácie, potom sa zmierňujú, keď sa hladiny prostaglandínov v tele vrátia do normálu.

Ak kŕče zostanú po celú dobu menštruácie zhruba rovnaké, alebo ak lieky na predpis proti bolesti skutočne nefungujú, navštívte lekára.

Vždy sa opýtajte svojho lekára na akékoľvek otázky týkajúce sa vašej menštruácie, uistite sa, že jasne a úplne mu popíšete akékoľvek obavy.

heoroidy bioliek

3. Ako dlho trvá menštruačný cyklus?

Prvý menštruačný cyklus môže trvať dva až sedem dní. Potom môže trvať 21 až 40 dní, alebo dokonca dlhšie, kým budete mať ďalšiu menštruáciu. Vaše ďalšie obdobie môže byť ťažšie alebo ľahšie ako prvé.

Nerobte si starosti, ak vaše prvé menštruačné cykly majú dlhšie cykly, alebo sú nepravidelné. Táto nepravidelnosť je normálna najmenej prvé 2 roky.

Menštruácia by mala byť pravidelnejšia do dvoch rokov od začiatku prvej menštruácie.

Niektorí dospievajúci majú 28-dňový cyklus; niektoré dievčatá majú 24-dňový cyklus; iné majú 30- až 34-dňový cyklus. Všetky tieto cykly sú normálne.

U mladých dospievajúcich sa cykly môžu pohybovať od 21 do 45 dní. U dospelých to môže byť 21-35 dní. Ak je vaša menštruácia oveľa kratšia alebo dlhšia, alebo ak sa po dvoch rokoch menštruácia nestane pravidelnou, navštívte svojho lekára.

Vynechať menštruáciu jeden mesiac je možné, najmä ak ste boli chorí, v strese alebo nadmerne cvičíte. Ak však vynecháte menštruáciu a mali ste  pohlavný styk, povedzte to ihneď svojmu lekárovi.

Aj keď používate účinnú antikoncepciu, tehotenstvo je možné! Ak vynechanie menštruácie na viac ako jeden mesiac sa stane pravidelným je ďalším dôvodom návštevy lekára.

Keď sa menštruácia stane pravidelnou, poznačte si dátum do kalendára na niekoľko mesiacov dopredu. To vám pripomenie, že máte mať po ruke tampóny alebo vložky a pomôže to predchádzať nehodám.

ovulacia 2

4. Čo je to ovulácia?

K ovulácii dochádza vtedy, keď sa vajíčko uvoľní z vaječníka. 

Približne každý mesiac vám vajíčko dozreje v jednom z vaječníkov. Keď dozreje, vajíčko sa uvoľňuje z vaječníka, kde vstupuje do vajíčkovodu, aby sa dostalo k čakaniu na oplodnenie spermiami.

Sliznica maternice sa zahustí, aby sa pripravila na oplodnené vajíčko. Ak nedôjde k počatiu, počas menštruácie sa neoplodnené vajíčko a maternicová výstelka a krv vylúči z tela.

Blížiaca sa ovulácia môže spôsobiť zvýšenie vaginálneho výtoku. Tento výtok je často priehľadný a riedky - môže sa dokonca podobať surovému bielku. Po ovulácii môže váš výtok zmenšiť objem a bude hustejší alebo zakalený.

5. Čo je Predmenštruačný syndróm (PMS)

Predmenštruačný syndróm (PMS) je stav, ktorý ovplyvňuje emócie, fyzické zdravie a správanie ženy v určitých dňoch menštruačného cyklu, spravidla tesne pred menštruáciou.

PMS je veľmi bežný stav. Jeho príznaky postihujú viac ako 90 percent menštruujúcich žien. Príznaky PMS sa začínajú päť až 11 dní pred menštruáciou a zvyčajne miznú, keď začne menštruácii.

Príčina PMS nie je známa.

 

Príznaky PMS zahŕňajú:

 

6. Mám používať tampóny alebo vložky?

Dospievajúci môžu počas menštruácie používať tampóny, vložky alebo oboje. Tampóny sa nosia vo vagíne a sú k dispozícii v rôznych veľkostiach (od malých po veľké) s rôznou savosťou (od ľahkej po super ťažkú).

Je dôležité meniť tampón najmenej každé štyri až 8 hodín, aby ste predišli úniku a vážnym bakteriálnym infekciám.

Vložky sú zvyčajne samolepiace a nosia sa vo vnútri spodnej bielizne. Môžete nájsť vložky na ľahké dni, ťažké dni a na noc. Vymeňte vložky najmenej každé štyri hodiny, aby ste predišli úniku a zápachu.

Keď sa rozhodnete pre tampóny alebo vložky, je dôležité porozumieť svojmu telu. Dievčatám, ktoré sa venujú športu, môžu tampóny pripadať menej objemné a obmedzujúce ako vložky.

Dievčatá sú schopné plávať s tampónmi. Napriek tomu si iné dievčatá myslia, že tampóny sú nepohodlné a radšej používajú vložky. Nájdenie správneho produktu pre vás môže chvíľu trvať.

V ťažkých dňoch si tampón alebo vložku častejšie vymieňajte, aby ste sa vyhli trápnej škvrne na oblečení.

Ak máte niekedy problém s vybratím tampónu, okamžite navštívte lekára. Tampóny by ste mali meniť najmenej každé 4 až 8 hodín.

 

Je normálne vynechať menštruačný cyklus?

Mnoho vecí, ako napríklad stres zo skúšok alebo choroba, ako je chrípka, môže spôsobiť, že vynecháte menštruačný cyklus. Príliš veľa cvičenia a nízka telesná hmotnosť môžu tiež spôsobiť stratu menštruácie.

Ak menštruáciu nedostanete ani nasledujúci mesiac určite kontaktujte svojho gynekológa.

 

Čo keď mám 16 rokov a ešte som nezačala menštruáciu?

Ak máte 16 rokov a menštruáciu ste ešte nedostali, porozprávajte sa so svojím gynekológom, aby ste vylúčili všetky možné zdravotné problémy.

 

 

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

 
 
 
Zdroje:

 

Iwannaknow.org: "Puberty." 

WebMD Medical Reference:  Normal Menstrual Cycle. 

Cool Nurse.com:  "What You Need to Know About Menstruation."

American College of Obstetricians and Gynecologists: "Especially for Teens: Menstruation." 

The National Women's Health Information Center: "Menstruation and the Menstrual Cycle."

Tampax: Usage questions: "Can I use a tampon overnight?

https://teens.webmd.com/girls/all-about-menstruation

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/