Ako otehotnieť: Kedy a ako často mať sex?

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Ako otehotnieť - dôležité fakty

Ak túžite otehotnieť, existuje niekoľko krokov, ktoré môžete urobiť, aby bolo „skúšanie“ efektívnejšie.

Na strednej škole ste isto počuli že môžete otehotnieť vždy, keď máte sex. Ale v skutočnosti je to trochu komplikovanejšie.

Každý mesiac dochádza vo vašom tele k sérii hormonálnych zmien, ktoré spôsobujú rast a dozrievanie nezrelého vajíčka vo vaječníku. Cyklus každej ženy je iný. Tento proces trvá v priemere asi dva týždne, počnúc menštruáciou ženy.

Akonáhle je vajíčko zrelé, uvoľní sa z vaječníka v procese známom ako ovulácia. Vajíčko potom putuje vajíčkovodom smerom k maternici. Vajíčko je životaschopné asi 24 hodín po uvoľnení.

Ak je vajíčko oplodnené spermiou v tomto časovom rámci, oplodnené vajíčko bude putovať nadol smerom k maternici. Potom sa prichytí na sliznicu maternice.

Kľúčom je mať sex v dňoch pred a počas ovulácie.

Bunky spermií sú tak po uvoľnení vajíčka vo vajíčkovodoch. To uľahčuje oplodnenie. Spermia môže prežiť v ženskom reprodukčnom trakte štyri až päť dní.

 problem v posteli

2. Kedy by ste mali mať sex

Najlepším spôsobom, ako zvýšiť pravdepodobnosť rýchleho otehotnenia, je zaistiť, aby ste mali sex v správnom čase cyklu.

Ak máte pravidelné cykly, budete mať ovuláciu asi dva týždne pred menštruáciou.

To znamená, že vaše plodné okno bude päť dní pred očakávanou ovuláciou. Ak máte nepravidelné cykly, môže byť trochu ťažšie predpovedať, kedy budete mať ovuláciu a kedy bude vaše plodné okno.

Existuje množstvo techník, ktoré môžete použiť na presnejšie určenie ovulácie a plodného okna. Najlepší čas na otehotnenie je v najplodnejšom bode vášho menštruačného cyklu.

Vaše „plodné okno“ zahŕňa päť dní pred ovuláciou a deň ovulácie.

Dva dni pred ovuláciou a deň ovulácie majú najvyššiu pravdepodobnosť počatia. Sex v tých dňoch vám poskytne najväčšiu šancu na počatie.

Počas ovulácie váš vaječník uvoľní zrelé vajíčko, ktoré vajíčkovodom prechádza do vašej maternice. Na tejto ceste sa spermie (dúfajme) stretnú s vajíčkom a oplodnia ho. Spermia môže žiť asi päť dní.

Ak sa teda pokúšate počať dieťa, vašim cieľom je mať pri ovulácii živé spermie vo vajíčkovodoch.

Ako viete kedy máte ovuláciu? Jednou z možností je spočítať si dni cyklu. Sledujte svoj kalendár menštruačných cyklov alebo použite aplikáciu. Každý cyklus začína prvým dňom vašej menštruácie a končí deň pred začiatkom ďalšej menštruácie.

Ak máte 28-dňový cyklus, ovuláciu budete mať spravidla okolo 14. dňa.

 ovulacia

3. Ako sledovať ovuláciu?

I. Ovulačný test
 

Tieto testy sú podobné tehotenskému testu na moč. Každé ráno budete močiť na testovacie prúžky, niekoľko dní predtým, ako si myslíte, že budete mať ovuláciu.

Testovacie prúžky detegujú luteinizačný hormón (LH), ktorý rastie tesne pred ovuláciou.

Akonáhle získate pozitívny výsledok (podrobnosti si pozrite v pokynoch k testu), mali by ste mať sex v ten deň a niekoľko nasledujúcich dní. Tieto testovacie súpravy sú voľne dostupné vo vašej lekárni.

II. Bazálna telesná teplota

Meraním bazálnej telesnej teploty každé ráno pred vstaním z postele budete možno schopní najskôr detegovať veľmi malý pokles a potom veľmi mierne zvýšenie teploty tri rána za sebou.
 
Zvýšenie teploty môže byť až o pol stupňa. Môže to byť signál, že máte ovuláciu. Majte na pamäti, že vajíčko prežije iba asi 24 hodín po ovulácii, takže toto takzvané plodné okno nemusí byť dobrým indikátorom toho, kedy by ste mali mať sex.

III. Krčný hlien sa mení

Ako sa vyvíja ovariálny folikul - malý vak vo vaječníku, ktorý obsahuje dozrievajúce vajíčko, zvyšuje sa vám hladina estrogénu. Tento nárast estrogénu spôsobuje, že váš hlien krčka maternice je tenký a klzký. Môžete si tiež všimnúť nárast hlienu krčka maternice.
 
Akonáhle začnete vidieť tieto zmeny, mali by ste začať so sexom každý deň alebo každý druhý deň až do ovulácie. Akonáhle dôjde k ovulácii, váš cervikálny hlien bude hustý a lepkavý. Tiež sa môže zdať zakalený.
 

IV. Folikulárne monitorovanie

Ak máte problémy so sledovaním ovulácie pomocou vyššie uvedených metód, môžete sa porozprávať so svojím lekárom o svojich možnostiach.

Niektorí lekári vás budú sledovať pravidelnými testami krvných hormónov a ultrazvukom vašich vaječníkov. To vám pomôže presne určiť kedy dôjde k ovulácii.

 
ako otehotniet 2

4. Aké sexuálne pozície sú najlepšie pre počatie?

So stovkami miliónov spermií uvoľnených pri každom mužskom orgazme môže akýkoľvek nechránený pohlavný styk v čase ovulácie viesť k tehotenstvu. Nebolo dokázané, že by niektoré polohy počas sexu zvyšovali pravdepodobnosť počatia.

Niektoré polohy však môžu byť lepšie ako ostatné, aby sa títo malí plavci dostali k vajíčku.

Misionárska poloha (muž na vrchole) a doggie štýl (muž vzadu) umožňujú hlbší prienik-čím sa spermie dostanú do tesnejšej blízkosti krčka maternice.

Pri polohe, kde žena je hore, alebo postojačky pôsobí gravitácia. Postavenie sa bezprostredne po sexe by však nemalo znížiť vaše šance na tehotenstvo. Spermie sú veľmi dobrí plavci. Akonáhle sú v pošve, môžu sa dostať ku krčku maternice do 15 minút.

Aj keď po sexe nemusíte dvíhať nohy do vzduchu, ani ležať rovno na chrbte, aby ste im pomohli dostať sa do cieľa umiestnenie vankúša pod spodnú časť chrbta tiež udrží spermie plávať správnym smerom.

 velke prsia

5. Ako často by ste mali mať sex?

Možno ste sa dočítali, že príliš častý sex znižuje kvalitu a množstvo spermií.

Niektoré výskumy ukázali, že spermie majú lepšiu kvalitu, ak sa odoberú po 2-3 dňoch abstinencie.

Štúdie tiež ukázali, že vyššie miery počatia sú pozorované u párov, ktoré majú sex každé 1-2 dni.

Milovanie jedenkrát denne alebo každý druhý deň počas plodného obdobia zvýši vašu pravdepodobnosť otehotnenia.

Skúste mať sex častejšie, ale nenúťte sa. Mohlo by to viesť k zbytočnému stresu.

6. Ovplyvňuje lubrikant pravdepodobnosť otehotnenia?

Necelé dve tretiny žien používa pri sexe lubrikant, vyskytli sa však otázky, či tieto výrobky môžu ovplyvniť kvalitu spermií. V laboratórnych štúdiách lubrikanty na vodnej báze, obmedzili pohyb spermií o 60 až 100 percent.
 
Skôr než začnete panikáriť a vyhodíte lubrikant, štúdie párov pokúšajúcich sa otehotnieť nezistili žiadny negatívny vplyv na plodnosť. V skutočnosti môže lubrikant pomôcť vo vašom úsilí otehotnieť tým, že sex urobíte dostatočne pohodlným na to, aby ste ho mali častejšie.
 
tehotenstvo

7. Ďalšie tipy na otehotnenie

Zmena sexuálnych zvyklostí nie je jediným spôsobom, ako zvýšiť pravdepodobnosť počatia.
 
 
Tu je niekoľko ďalších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zvýšili svoju plodnosť:
  • Orgazmus. Pre muža je ejakulácia zásadná pre otehotnenie jeho partnerky. Aj keď žena nemusí vyvrcholiť, aby otehotnela, pohyb jej orgazmu môže pomôcť posunúť spermie bližšie k cieľu.

  • Udržujte si zdravú váhu. Nezdravá váha by mohlo znížiť vašu plodnosť.

  • Nefajčite. Fajčenie zvyšuje pravdepodobnosť neplodnosti a potratu a znižuje pohyblivosť spermií.

  • Obmedzte kofeín. Vo veľkom množstve - viac ako päť šálok kávy denne - kofeín môže znížiť plodnosť.
 

8. Kedy by ste mali navštíviť lekára?

Ak ste sa pokúšali otehotnieť, ale nemáte šťastie, navštívte lekára primárnej starostlivosti alebo odborníka na plodnosť.

Ako dlho by ste mali čakať, kým navštívite lekára? To závisí od vášho veku.

Ženy mladšie ako 35 rokov by sa mali snažiť aspoň 1 rok predtým, ako vyhľadajú lekársku pomoc.

Ženy vo veku 35 rokov alebo staršie by mali navštíviť poskytovateľa zdravotnej starostlivosti po 6 mesiacoch snaženia.

 

Dohodnite si stretnutie skôr, ak máte niektorý z týchto problémov, ktoré môžu ovplyvniť plodnosť:

  • nepravidelná alebo žiadna menštruácia

  • endometrióza

  • zápalové ochorenie panvy

  • operácia hernie alebo problém so semenníkmi (u vášho mužského partnera)

 

Lekár vyhodnotí váš zdravotný stav a anamnézu. Lieky, techniky oplodnenia a chirurgia môžu pomôcť ľuďom s problémami s plodnosťou počať dieťa.

 

Záver

Akýkoľvek typ nechráneného sexu je dobrý na otehotnenie. Správne načasovanie pohlavného styku a frekvencia zvyšuje pravdepodobnosť úspechu.
 
Ak sa vám nedarí otehotnieť ihneď, netlačte na seba ani na partnera. Otehotnenie môže trvať niekoľko mesiacov - najmä ak máte 30 rokov alebo viac.
 
 
 
Upozornenie:

 

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

 
 
 
Zdroje:

 

https://www.healthline.com

4 Sex tips to help you get pregnant. (n.d.).
healthywomen.org

Tobah YB. (2016). What ovulation signs can I look out for if I’m hoping to conceive?
mayoclinic.org

Dunson DB, et al. (1999). Day-specific probabilities of clinical pregnancy based on two studies with imperfect measures of ovulation.
ncbi.nlm.nih.gov

Infertility FAQs. (2018).
cdc.gov

Jurema MW, et al. (2005). Effect of ejaculatory abstinence period on the pregnancy rate after intrauterine insemination. DOI:
10.1016/j.fertnstert.2005.03.044

Levitas E, et al. (2005). Relationship between the duration of sexual abstinence and semen quality: Analysis of 9,489 semen samples. DOI:
10.1016/j.fertnstert.2004.12.045

Lower chance of pregnancy if woman is on top during sex? (n.d.).
goaskalice.columbia.edu

Practice Committee of the American Society for Reproductive Medicine in collaboration with the Society for Reproductive Endocrinology and Infertility. (2013). Optimizing natural fertility: A committee opinion. DOI:
doi.org/10.1016/j.fertnstert.2013.07.011

Steiner AZ. (2013). Effect of vaginal lubricants on natural fertility.
ncbi.nlm.nih.gov

Trying to get pregnant. (2018).
nhs.uk

Welliver C. (2016). Analysis of semen parameters during 2 weeks of daily ejaculation: A first in humans study.

Wilcox AJ, et al. (1995). Timing of sexual intercourse in relation to ovulation. Effects on the probability of conception, survival of the pregnancy, and sex of the baby. DOI:
10.1056

Women’s guide to getting the timing right. (n.d.).
yourfertility.org.au

https://www.healthline.com

Good health before pregnancy: Prepregnancy
care. (2018).
acog.org

Mayo Clinic Staff. (2018). Basal body
temperature for natural family planning.
mayoclinic.org

Moderate caffeine consumption during
pregnancy. (2010).
acog.org

Optimizing natural fertility: A committee
opinion. (2017).
asrm.org

Restricting
caffeine intake during pregnancy. (n.d.).
who.int

Waiting to have a baby? Advancing age
decreases your ability to have children. (n.d.).
asrm.org

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/