Bolesť vaječníkov: 5 potenciálnych príčin

 

1. Príčiny bolesti vaječníkov

Vaječníky sú reprodukčné žľazy umiestnené na každej strane panvy zodpovedné za tvorbu ženských buniek, teda vajíčok.

Okrem produkcie vajíčok vaše vaječníky tiež slúžia ako primárny zdroj hormónov estrogénu a progesterónu v tele. Mnoho žien z času na čas pociťuje bolesť vo vaječníkoch, ktorá zvyčajne súvisí s menštruačným cyklom.

Niekedy však môže byť bolesť vaječníkov znakom ochorenia.

 

1. Mittelschmerz

Niektoré ženy pociťujú bolesť vaječníkov počas pravidelnej ovulácie každý mesiac. Tento stav sa nazýva mittelschmerz. Názov pochádza z nemeckých slov pre „stred“ a „bolesť“.

K ovulácii zvyčajne dochádza uprostred menštruačného cyklu, takže bolesť môžete cítiť najviac okolo 14. dňa.

Môžete cítiť bolesť v panve na jednej alebo oboch stranách. Bolesť môže byť mierna alebo závažná, trvať niekoľko minút až niekoľko hodín. Niektoré ženy majú počas ovulácie krvácanie alebo výtok.

Mittelschmerzova bolesť zvyčajne zmizne v priebehu dňa. Mittelschmerzova bolesť si nevyžaduje liečbu, aj keď niektoré ženy môžu pocítiť úľavu pri začatí užívania antikoncepčných piluliek.

 

2. Ovariálna cysta (cysta na vaječníku)

Cysta je uzavretý vak naplnený tekutinou, krvou alebo polotuhou hmotou. Za cystu sa považuje útvar väčší ako 2 centimetre. Pri výskyte viacerých cýst môže byť každá cysta individuálne veľká. 

Väčšina cýst nespôsobuje bolesť ani iné príznaky. Dokonca aj veľké cysty môžu zostať bez povšimnutia po dlhú dobu.

Symptómy ovariálnej cysty zahŕňajú bolesť panvy, ako aj bolesť v dolnej časti chrbta a stehien. Môžete mať aj bolesť panvy v období menštruácie alebo počas sexu.

Medzi ďalšie príznaky patria:

 • bolesť pri pohybe čriev

 • nevoľnosť

 • vracanie

 • citlivosť prsníkov

 • plnosť v bruchu

 • tlak na močový mechúr a časté močenie

 

Ovariálne cysty sa môžu zväčšiť a hrozí ich prasknutie.

Medzi príznaky, že vaša cysta praskla, patria:

 • náhla a silná bolesť brucha

 • horúčka

 • vracanie

Ak sa domnievate, že cysta praskla, okamžite kontaktujte svojho lekára alebo choďte na pohotovosť.

 

3. Endometrióza

Ďalšou príčinou bolesti vaječníkov môže byť stav nazývaný endometrióza. Endometrióza sa vyskytuje najmä u žien v reprodukčnom veku, pri ktorom sa čiastočky sliznice maternice, nazvanej endometrium, nachádzajú mimo maternice.

Umiestnené sú rozmanito, tzn., že sa môžu nachádzať na pobrušnici, vaječníkoch, v lokalite medzi pošvou a konečníkom, v stene maternice, teda na akomkoľvek mieste v dutine brušnej.

Veľmi často sa toto ochorenie vyskytuje aj u neplodných žien. Môže byť príčinou mimomaternicového tehotenstva, keď sa vajíčko usídli na sliznici maternice, vo vajcovode alebo vaječníku.

 

Ďalšie príznaky endometriózy zahŕňajú:

 

4. Zápalové ochorenie panvy

Zápalové ochorenie panvy je infekcia pohlavného traktu a reprodukčných orgánov u žien. Ovplyvňuje maternicu, vajíčkovody a vaječníky.

Táto infekcia sa môže vyskytnúť prirodzene alebo môže byť sexuálne prenosná. Zápalové ochorenie panvy sa najčastejšie vyskytuje u žien vo veku 15 až 25 rokov.

Môžete mať zápalové ochorenie panvy s príznakmi alebo bez nich. Vaše príznaky môžu byť tiež mierne alebo zamenené so stavmi, ako je apendicitída, mimomaternicové tehotenstvo alebo cysty na vaječníkoch.

 

Zápalové ochorenie panvy môže spôsobiť:

 • bolesť alebo citlivosť v panve

 • pálenie počas močenia

 • nevoľnosť

 • vracanie

 • nepravidelné krvácanie

 • zmeny vaginálneho výtoku

 • bolesť pri pohlavnom styku

 • horúčka

 • zimnica

 

5. Fantómové bolesti

Vaječníky sa nachádzajú v blízkosti mnohých iných orgánov a častí vášho tela. V dôsledku toho môžete pociťovať bolesť panvy a vaječníkov spôsobenú aj inými zdravotnými problémami.

Niektoré z týchto príčin môžu byť:

Zápal slepého čreva: V tomto prípade by bolesť bola blízko pupka alebo na pravej strane. Môžete tiež zaznamenať stratu chuti do jedla, zápchu alebo príznaky infekcie, ako je horúčka, zimnica a vracanie.

Zápcha: Zápcha je pravdepodobná, ak ste za posledný týždeň mali menej ako tri stolice. Môžete tiež pociťovať tvrdú stolicu a pocit, že ste svoje črevá úplne nevyprázdnili.

Obličkové kamene: Bolesť spôsobená obličkovými kameňami môže byť silná a vyžarovať do boku a chrbátu.

Tehotenstvo: Ak vám vynechala menštruácia, tehotenstvo je možné. Môžete tiež pociťovať citlivosť prsníkov, nevoľnosť, vracanie alebo únavu. Ďalšou možnosťou je mimomaternicové tehotenstvo najmä ak je bolesť silná.

Infekcia močových ciest: Ak je vaša bolesť viac v oblasti v strede panvy, môžete mať zápal močových ciest. Zápal močových ciest môže tiež spôsobiť časté alebo naliehavé močenie, pocit pálenia pri močení alebo zakalený moč.

 

Je to rakovina vaječníkov?

Rakovina vaječníkov môže spôsobovať bolesť vaječníkov. Aj keby ste túto možnosť nemali ignorovať, rakovina vaječníkov je pomerne zriedkavá. Postihuje asi 11 žien z každých 100 000. Priemerný vek žien s diagnózou rakoviny vaječníkov je 63 rokov.

Kľúčom k rakovine je včasné odhalenie, takže ak máte obavy, oplatí sa navštíviť svojho lekára. Počiatočné štádiá rakoviny vaječníkov často nemajú žiadne príznaky.

Ani pokročilý stupeň rakoviny nemusí vykazovať veľa príznakov, prípadne si ich môžete pomýliť s menej závažnými stavmi, ako je napríklad zápcha.

 

Medzi možné príznaky rakoviny vaječníkov patria:

 • nadúvanie alebo opuch v bruchu

 • plnosť pri jedle

 • strata váhy

 • bolesť v panve

 • zmeny v črevných návykoch

 • časté močenie

 

Rizikové faktory rakoviny vaječníkov zahŕňajú rodinnú anamnézu, užívanie určitých liekov a určité genetické mutácie. Váš lekár vám môže pomôcť dozvedieť sa viac o prípadnom riziku rakoviny vaječníkov.

 

Kedy navštíviť lekára

Ak ste si náhle všimli bolesť vaječníkov spolu s príznakmi infekcie – ako je horúčka, krvácanie alebo vracanie – je dobré čo najskôr navštíviť svojho lekára.

Aj keď vaša bolesť neovplyvňuje vaše každodenné činnosti, je najlepšie vyhľadať pomoc skôr ako neskôr. Apendicitída alebo prasknutá ovariálna cysta môžu byť život ohrozujúce.

Váš lekár vám môže urobiť vyšetrenie panvy a ďalšie testy, ktoré vám pomôžu identifikovať konkrétny problém, ktorý máte a zacieliť na liečbu, ktorá vám pomôže cítiť sa lepšie.

 

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

 
 
 
Zdroje:
 

https://www.healthline.com

Biggs WS, at al. (2016). Diagnosis and management of adnexal masses.
aafp.org/afp/2016/0415/p676.html

Mayo Clinic Staff. (2014). Appendicitis: Symptoms.

Mayo Clinic Staff. (2016). Constipation: Symptoms.

Mayo Clinic Staff. (2015). Ectopic pregnancy: Symptoms.

Mayo Clinic Staff. (2016). Endometriosis.

Mayo Clinic Staff. (2017). Kidney stones: Symptoms.

Mayo Clinic Staff. (2014). Ovarian cysts.
mayoclinic.org

Mayo Clinic Staff. (2017). Pelvic pain: Causes.

Mayo Clinic Staff. (2017). Symptoms of pregnancy: What happens first?

mayoclinic.org

Mayo Clinic Staff. (2016). Urinary tract infection: Symptoms.
mayoclinic.org

Ovarian remnant syndrome. (2016).
rarediseases.info.nih.gov

Ovary: At a glance. (n.d.).
cancerstatisticscenter.cancer.org

PID. (n.d.).
ashasexualhealth.org/stdsstis/pid/

What are the key statistics about ovarian cancer? (2017).
cancer.org

What is ovarian cancer? (2016).
cancer.org

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/