Repík lekársky a 9 prekvapivých liečebných účinkov

 

Medzi najpôsobivejšie zdravotné prínosy repíka patrí jeho schopnosť znižovať zápal, zlepšovať tráviace funkcie, zlepšovať kontrolu močového mechúra, znižovať menštruačné problémy, odstraňovať kožné problémy, detoxikovať telo a zlepšovať zdravie vlasov a nechtov.

Čo je repík lekársky?

Repka je názov pre rod približne 15 kvitnúcich druhov, ktoré možno nájsť na celej severnej pologuli. Tieto trvalky možno nájsť aj v určitých častiach Afriky a už stovky rokov sú oslavované pre ich liečebné využitie.

Zatiaľ čo mnohé z potenciálnych výhod sú stále do istej miery sporné, stovky rokov tradície a nespočetné množstvo potvrdení jej účinkov z nej urobili dôležitý prvok mnohých bylinkárskych praktík a liečebných postupov.

Najlepší spôsob, ako identifikovať tento druh, je podľa žltých kvetov, ktoré vyrastajú z dlhých, jednotlivých, perovito sperených stoniek rastliny.

V dávnych dobách sa repík lekársky často používal v rôznych záparoch, roztokoch a tonikách. Listy a kvety obsahujú unikátne chemické zloženie, ktoré môže pôsobiť na organizmus ako detoxikačná, adstringentná, koagulačná a protizápalová látka.

Z tohto dôvodu sa v priebehu času používa pri priamej alebo sekundárnej liečbe širokej škály ochorení. Teraz sa pozrime bližšie na zdravotné prínosy repíka.

 Repík lekársky II

9 zdravotných prínosov repíka lekárskeho

1. Zmierňuje menštruačné bolesti

Jedným z najznámejších použití repíka je ako koagulant, ktorý môže znížiť krvácanie v tele a pomôcť pri hojení rán. Aj keď menštruácia nie je „rana“, repík sa môže podávať perorálne na zníženie silného menštruačného krvácania a zníženie zápalu, aby boli tieto ťažké obdobia o niečo znesiteľnejšie.

2. Pomáha pri trávení

Ako protizápalové činidlo sa repík často používa na odstránenie tráviacich a gastrointestinálnych problémov, najmä hnačky a symptómov syndrómu dráždivého čreva. Znížením podráždenia a zápalu v membránach a tkanivách čreva môže výrazne upokojiť žalúdok.

3. Cukrovka

Repík je už dlho skúmaný pre svoje potenciálne antidiabetické vlastnosti, čo by bol obrovský krok vpred pri riešení jednej z veľkých lekárskych záhad našej generácie. Je zrejmé, že aktívne zložky zmierňujú procesy absorpcie glukózy a inzulínu v tele lepšie ako mnohé iné prírodné liečby cukrovky.

4. Zlepšuje zdravie dýchacích ciest

Podobne ako pri znižovaní zápalu v čreve, repík sa tiež široko používa na zlepšenie respiračných ochorení, ktoré môžu zahŕňať zápal, ako sú bolesti hrdla, chronický kašeľ, bronchitída a iné sínusové problémy. Pri nádche, kašli a chrípke môže byť repík lekársky účinným spôsobom, ako urýchliť proces hojenia a hojenia.

5. Zlepšuje kontrolu močového mechúra

Hovorí sa, že adstringentná kvalita repíka uľahčuje kontrolu močového mechúra. Keďže je netoxický a nevykazuje žiadne známky negatívneho vplyvu na zdravie, podáva sa deťom po celé generácie bez vedľajších účinkov alebo problémov.

bolest krcnej chrbtice 2

6. Zdravie pokožky

Keď trpíte škvrnami, pupienkami, vyrážkami, akné, psoriázou, ekzémom alebo akýmkoľvek iným kožným ochorením, môžete na postihnuté miesto lokálne aplikovať repík, ktorý môže vám pomôcť zmierniť problém. Na dosiahnutie rovnakého účinku sa môže užívať aj perorálne.

7. Detoxikuje telo

Aktívne zložky repíka, ako je tiamín, kvercitrín a katechíny, sú priamo spojené so zdravím pečene a žlčníka. Optimalizáciou funkcie pečene a žlčníka môže telo ľahšie eliminovať nahromadené toxíny, čím predchádza vážnejším zdravotným problémom a podporuje celkovú efektivitu metabolizmu.

8. Sila vlasov a nechtov

Kyselina kremičitá sa nachádza aj v repíku. Táto jedinečná zlúčenina je známa tým, že výrazne zvyšuje pevnosť, vzhľad a celkové zdravie nechtov a vlasov, čím zabraňuje ich ľahkému lámaniu alebo matnému vzhľadu.

9. Protirakovinový potenciál

Repík lekársky našiel v histórii rôzne terapeutické využitie po celom svete. Výskumný článok o histórii bazocelulárneho karcinómu naznačuje, že listy a semená tejto rastliny sa používali na topickú aplikáciu proti rôznym zdravotným ochoreniam vrátane rakoviny a vredov.

Článok z roku 2015 publikovaný v Asian Journal of Pharmaceutical Science & Technology naznačuje, že rastlinný extrakt má protinádorové vlastnosti.

Ďalší štúdia z roku 2017 tiež poukazuje na jeho antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré by mohli pomôcť pri neutralizácii voľných radikálov. Repík môže chrániť pred poškodením voľnými radikálmi spojenými s výskytom rakoviny.

Na úplné preskúmanie protirakovinového potenciálu repíka lekárskeho sú potrebné ďalšie štúdie.

Záver

V miernom množstve nie je repík známy ako toxická alebo alergénna látka pre ľudí všetkých vekových kategórií. Avšak kvôli jeho adstringentným vlastnostiam, ktoré pomáhajú pri liečbe toľkých ochorení, môže zhoršiť zápchu, preto ho užívajte opatrne.

Pred pridaním nových bylinných prípravkov do svojho denného alebo týždenného zdravotného režimu sa vždy poraďte s lekárom.

 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 

Zdroj: 

1. 9 Surprising Benefits of Agrimony | Organic Facts

2. Radical scavenging capacity of Agrimonia eupatoria and Agrimonia procera - ScienceDirect

3. acudoc.com/Healthy Cycle.PDF

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/