Zápal slepého čreva: Príznaky, príčiny a liečba

 

Zápal slepého čreva, alebo apendicitída je ochorenie spôsobené infekciou alebo zápalom v slepom čreve.

Slepé črevo je orgán, spájajúci časť tenkého čreva s hrubým črevom. Najčastejšie je lokalizované v pravej dolnej časti brucha. 

Zápal slepého čreva je časté ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje u mladých a detí. Príznaky zápalu slepého čreva zahŕňajú bolesti v pravej dolnej časti brucha, horúčku, zvracanie a hnačku.

Liečba zápalu slepého čreva zahŕňa väčšinou chirurgický zákrok na odstránenie zapáleného slepého čreva.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je to zápal slepého čreva

Zápal slepého čreva (apendicitída) je najčastejšou príčinou bolesti brucha, ktorá má za následok chirurgický zákrok.
 
Ak sa zápal slepého čreva nelieči, môže vám spôsobiť prasknutie slepého čreva. To môže spôsobiť, že sa vám baktérie vylejú do brušnej dutiny, čo môže byť vážne a niekedy aj smrteľné.
 

2. Príznaky slepého čreva

Ak máte zápal slepého čreva, môže sa u vás objaviť jeden alebo viac z nasledujúcich príznakov:
 
Bolesť pri zápale slepého čreva môže začať ako mierne kŕče. Ak máte zápchu a máte podozrenie, že môžete mať zápal slepého čreva, vyhnite sa užívaniu preháňadiel alebo klystíru. Tieto ošetrenia môžu spôsobiť prasknutie slepého čreva.
 
Ak cítite zvýšenú citlivosť na pravej strane brucha a akékoľvek ďalšie príznaky zápalu slepého čreva, kontaktujte svojho lekára.
 
Teplota

3. Príčiny zápalu slepého čreva

V mnohých prípadoch nie je presná príčina zápalu slepého čreva známa. Odborníci sa domnievajú, že zápal sa vyvinie vtedy, keď sa časť slepého čreva zablokuje. 

Slepé črevo môže potenciálne zablokovať mnoho vecí, vrátane:

  • nahromadenia stvrdnutej stolice

  • črevné červy

  • traumatické poranenie

  • nádory

 

Keď sa vám slepé črevo zablokuje, môžu sa v ňom množiť baktérie. To môže viesť k tvorbe hnisu a opuchu, čo môže spôsobiť bolestivý tlak vo vašom bruchu.

4. Testy na zápal slepého čreva

Ak má váš lekár podozrenie, že môžete mať zápal slepého čreva, vykoná prehliadku. Skontroluje citlivosť v dolnej časti brucha a opuch alebo stuhnutosť.
 
V závislosti od výsledkov vyšetrenia vám lekár môže objednať jeden alebo viac testov na kontrolu príznakov zápalu slepého čreva, alebo vylúčiť iné potenciálne príčiny vašich symptómov.
 
Ak váš lekár nemôže identifikovať žiadne ďalšie príčiny vašich symptómov, môže diagnostikovať príčinu ako zápal slepého čreva.

I. Kompletný krvný rozbor

Na kontrolu príznakov infekcie môže váš lekár nariadiť kompletný krvný obraz. Na vykonanie tohto testu vzorku vašej krvi odošle do laboratória na analýzu.
 
Zápal slepého čreva je často sprevádzaný bakteriálnou infekciou. Infekcia vo vašom močovom trakte alebo iných brušných orgánoch môže tiež spôsobiť príznaky podobné zápalu slepého čreva.

II. Testy moču

Lekár môže použiť analýzu moču, aby vylúčil infekciu močových ciest alebo obličkové kamene ako potenciálnu príčinu vašich príznakov. Lekár vám odoberie vzorku vášho moču, ktorá bude vyšetrená v laboratóriu.

III. Tehotenský test

Mimomaternicové tehotenstvo si možno mýliť so zápalom slepého čreva. Mimomaternicové tehotenstvo  nastáva vtedy, keď sa oplodnené vajíčko implantuje do vajíčkovodu, a nie do maternice.

Ak má váš lekár podozrenie, že by ste mohli mať mimomaternicové tehotenstvo, môže vám urobiť tehotenský test. Na vykonanie tohto testu odoberie vzorku vášho moču alebo krvi. Môžu tiež použiť transvaginálny ultrazvuk.

IV. Test panvy

 

Ak ste žena, vaše príznaky môžu byť spôsobené zápalom panvy, ovariálnou cystou alebo iným stavom postihujúcim vaše reprodukčné orgány.

Na vyšetrenie reprodukčných orgánov môže lekár vykonať vyšetrenie panvy.

Počas tejto skúšky vizuálne skontroluje vašu vagínu, vulvu a krčok maternice. Bude tiež kontrolovať vašu maternicu a vaječníky. Môžu odobrať vzorku tkaniva na testovanie.

V. Zobrazovacie testy

Váš lekár môže skontrolovať zobrazovacie testy vášho brucha, aby skontroloval zápal slepého čreva. To im môže tiež pomôcť identifikovať ďalšie potenciálne príčiny vašich symptómov, ako je brušný absces alebo fekálne inkotencia.

Váš lekár môže objednať jeden alebo viac z nasledujúcich testov:

  • brušný ultrazvuk

  • röntgenové vyšetrenie brucha

  • CT brucha

  • vyšetrenie brušnej magnetickej rezonancie
 

V niektorých prípadoch možno budete musieť prestať jesť jedlo na určitý čas pred testom. Váš lekár vám môže pomôcť naučiť sa na to pripraviť.

VI. Testy zobrazovania hrudníka

Pneumónia v pravom dolnom laloku pľúc môže tiež spôsobiť príznaky podobné zápalu slepého čreva.

Ak má lekár podozrenie na zápal pľúc, pravdepodobne vám nariadi röntgenové vyšetrenie hrudníka. Môžu si tiež vyžiadať CT vyšetrenie na vytvorenie podrobných snímok vašich pľúc.

plynatosť

5. Môže váš lekár použiť ultrazvuk na diagnostiku zápalu slepého čreva?

Ak má váš lekár podozrenie, že by ste mohli mať zápal slepého čreva, môže vám predpísať ultrazvuk brucha. Tento zobrazovací test mu môže pomôcť skontrolovať príznaky zápalu, abscesu alebo iné problémy.

Váš lekár vás môže tiež objednať na ďalšie zobrazovacie testy. Môžu si napríklad vyžiadať CT vyšetrenie. Ultrazvuk používa na vytváranie fotografií vašich orgánov vysokofrekvenčné zvukové vlny, zatiaľ čo CT vyšetrenie využíva žiarenie.

V porovnaní s ultrazvukom CT vyšetrenie vytvorí detailnejšie snímky vašich orgánov. S vystavením žiareniu z CT vyšetrenia sú však spojené určité zdravotné riziká. Váš lekár vám môže pomôcť porozumieť potenciálnym výhodám a rizikám rôznych zobrazovacích testov.

 kolonoskopia 2

6. Možnosti liečby zápalu slepého čreva

V závislosti od vášho stavu môže liečebný plán odporúčaný lekárom na liečbu zápalu slepého čreva zahŕňať jednu alebo viac z nasledujúcich možností:
 
  • chirurgický zákrok na odstránenie slepého čreva

  • drenáž ihlou alebo chirurgický zákrok na odvodnenie abscesu

  • antibiotiká

  • lieky proti bolesti

  • tekutá diéta

 
V zriedkavých prípadoch sa zápal slepého čreva môže zlepšiť bez operácie. Ale vo väčšine prípadov budete potrebovať operáciu na odstránenie slepého čreva.
 

I. Chirurgický zákrok

Na liečbu zápalu slepého čreva môže lekár použiť otvorený chirurgický zákrok. Počas tohto postupu vám odstránia slepé črevo. Ak vám prasklo slepé črevo, pri zákroku vám vyčistia aj brušnú dutinu.
 
V niektorých prípadoch môže váš lekár použiť laparoskopický spôsob operácie na vykonanie minimálne invazívneho zákroku.
 
Ako každá operácia, aj pri tejto operácií sú spojené určité riziká. Riziká sú však menšie, ako riziká neliečeného zápalu slepého čreva.
 

II. Akútny zápal slepého čreva

Akútny zápal slepého čreva je závažný a náhly zápal slepého čreva. Príznaky sa zvyčajne rýchlo rozvíjajú v priebehu jedného až dvoch dní.
 
Vyžaduje si okamžité lekárske ošetrenie. Ak sa neliečite, môže vám to spôsobiť prasknutie slepého čreva. To môže byť vážna a dokonca smrteľná komplikácia.
 
Akútny zápal slepého čreva je bežnejší ako chronický zápal slepého čreva.

III. Chronický zápal slepého čreva

Chronický zápal slepého čreva je menej častý ako akútny zápal slepého čreva. V chronických prípadoch zápalu slepého čreva môžu byť príznaky relatívne mierne. Môžu zmiznúť a potom sa znova objaviť v priebehu týždňov, mesiacov alebo dokonca rokov.
 
Diagnostikovanie tohto typu zápalu slepého čreva môže byť náročné. Niekedy nie je diagnostikovaný, kým sa nerozvinie do akútnej podoby.
 
Chronický zápal slepého čreva môže byť nebezpečný.
 
adhd bioliek3

7. Zápal slepého čreva u detí

Zápal slepého čreva je najbežnejší u ľudí vo veku od 15 do 30 rokov, no môže sa vyvinúť v každom veku.
 
U detí a mladistvých zápal slepého čreva často spôsobuje bolesť žalúdka v blízkosti pupka. Táto bolesť sa môže nakoniec stať závažnejšou a môže sa presunúť do pravej dolnej časti brucha vášho dieťaťa.
 
 
Vaše dieťa môže tiež:
  • stratiť chuť do jedla

  • dostať horúčku

  • cítiť nevoľnosť

  • zvracať

 
Ak sa u vášho dieťaťa objavia príznaky zápalu slepého čreva, ihneď kontaktujte svojho lekára.
 

8. Čas na zotavenie sa po zápale slepého čreva

Váš čas na zotavenie sa po zápale slepého čreva bude závisieť od viacerých faktorov, vrátane:
  • vášho celkového zdravia

  • konkrétny typ ošetrení, ktoré dostávate

 

Ak ste podstúpili laparoskopický chirurgický zákrok na odstránenie slepého čreva, môžu vás prepustiť z nemocnice niekoľko hodín po operácii alebo nasledujúci deň.

Ak ste podstúpili chirurgický operačný zákrok, pravdepodobne budete musieť stráviť viac času v nemocnici, aby ste sa zotavili.  Chirurgický zákrok je invazívnejší ako laparoskopický zákrok a spravidla si vyžaduje väčšiu následnú starostlivosť.

Predtým, ako opustíte nemocnicu, vám v nemocnici ukážu ako sa starať o miesto rezu. Môžu vám predpísať antibiotiká, alebo lieky na úľavu od bolesti na podporu vášho procesu zotavenia. Môžu vám tiež odporučiť, aby ste upravili stravu, vyhli sa namáhavým aktivitám, alebo urobili isté zmeny vo svojich každodenných návykoch, kým sa budete liečiť.

Úplné zotavenie sa zo zápalu slepého čreva a chirurgického zákroku môže trvať niekoľko týždňov. Ak sa u vás objavia komplikácie, vaše zotavenie môže trvať dlhšie.

 ako otehotniet 3

9. Zápal slepého čreva v tehotenstve

Akútny zápal slepého čreva je najbežnejšou nepôrodnou príčinou vyžadujúcou si chirurgický zákrok počas tehotenstva. Odhaduje sa, že postihuje 0,04 až 0,2 percenta tehotných žien.
 
Príznaky zápalu slepého čreva môžu byť zamenené za rutinné nepohodlie z tehotenstva. Tehotenstvo môže tiež spôsobiť, že sa vám slepé črevo posunie nahor v bruchu, čo môže ovplyvniť umiestnenie bolesti súvisiacej so zápalom slepého čreva. To môže sťažiť diagnostiku.
 
 
Možnosti liečby počas tehotenstva môžu zahŕňať jednu alebo viac z nasledujúcich možností:
  • chirurgický zákrok na odstránenie slepého čreva

  • drenáž ihlou alebo chirurgický zákrok na odvodnenie abscesu

  • antibiotiká

10. Možné komplikácie

Zápal slepého čreva môže spôsobiť vážne komplikácie. Napríklad môže spôsobiť, že sa vám vo slepom čreve vytvorí ložisko hnis známe ako absces. Z tohto abscesu môže unikať hnis a baktérie do vašej brušnej dutiny.
 
Zápal slepého čreva môže tiež viesť k prasknutiu slepého čreva. Ak vám praskne slepé črevo, môžu sa vám rozliať odpadové zložky a baktérie do brušnej dutiny.
 
Ak sa vám baktérie dostanú do brušnej dutiny, môže to spôsobiť infekciu a zápal brušnej dutiny. Toto je známe ako zápal pobrušnice a môže byť veľmi vážne, dokonca smrteľné.
 
Bakteriálna infekcia môže postihnúť aj iné orgány vo vašom bruchu. Baktérie z prasknutého abscesu alebo slepého čreva sa vám môžu napríklad dostať do močového mechúra alebo hrubého čreva. Môžu tiež cestovať vašim krvným obehom do iných častí tela.
 
Na prevenciu alebo zvládnutie týchto komplikácií vám môže lekár predpísať antibiotiká, chirurgický zákrok alebo inú liečbu. V niektorých prípadoch sa u vás môžu objaviť vedľajšie účinky alebo komplikácie súvisiace s liečbou.
 
Riziká spojené s antibiotikami a chirurgickými zákrokmi však bývajú menej závažné ako potenciálne komplikácie neliečeného zápalu slepého čreva.

11. Prevencia zápalu slepého čreva

Neexistuje žiadny istý spôsob, ako zabrániť zápalu slepého čreva. Ale možno budete schopní znížiť riziko vzniku tohto ochorenia konzumáciou stravy bohatej na vlákninu.
 
Aj keď je potrebný ďalší výskum potenciálnej úlohy diéty, zápal slepého čreva je v krajinách, kde ľudia jedia stravu s vysokým obsahom vlákniny menej častá.
 
 
Medzi potraviny s vysokým obsahom vlákniny patrí:
  • ovocie

  • zelenina

  • šošovica, hrášok, fazuľa a ďalšie strukoviny

  • ovsené vločky, hnedá ryža, celozrnná pšenica a ďalšie celozrnné produkty
 Keto diéta II

12. Rizikové faktory zápalu slepého čreva

Zápal slepého čreva môže postihnúť kohokoľvek. Niektorí ľudia však môžu mať väčšiu pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia ako iní.
 
 
Medzi rizikové faktory zápalu slepého čreva patrí napríklad:
  • Vek: Zápal slepého čreva najčastejšie postihuje ľudí vo veku od 15 do 30 rokov.

  • Pohlavie: Zápal slepého čreva je bežnejší u mužov ako u žien.

  • Rodinná anamnéza: Ľudia, ktorí majú v rodinnej anamnéze zápal slepého čreva, majú zvýšené riziko vzniku.
 
Aj keď je potrebný ďalší výskum, strava s nízkym obsahom vlákniny môže tiež zvýšiť riziko zápalu slepého čreva.

13. Druhy zápalu slepého čreva

Zápal slepého čreva môže byť akútny alebo chronický. V akútnych prípadoch zápalu slepého čreva bývajú príznaky závažné a vyvíjajú sa náhle.
 
V chronických prípadoch môžu byť príznaky miernejšie a môžu prichádzať a odchádzať niekoľko týždňov, mesiacov alebo dokonca rokov.
 
V jednoduchých prípadoch zápalu slepého čreva nie sú žiadne komplikácie. Zložité prípady zahŕňajú komplikácie, ako napríklad absces alebo prasknutie slepého čreva.

14. Zápal slepého čreva a domáca liečba

Ak sa u vás objavia príznaky zápalu slepého čreva, ihneď kontaktujte svojho lekára. Je to vážny stav, ktorý vyžaduje lekárske ošetrenie. A nie je bezpečné spoliehať sa na to, že ho ošetríte domácimi prostriedkami.
 
Ak sa podrobíte chirurgickému zákroku na odstránenie slepého čreva, lekár vám môže predpísať antibiotiká a lieky na úľavu od bolesti, ktoré vám pomôžu zotaviť sa.
 
 
Okrem užívania liekov podľa predpisu vám môže pomôcť:
  • veľa odpočinku

  • príjem množstva tekutín

  • každodenné prechádzky

  • vyhnite sa namáhavým aktivitám a zdvíhaniu ťažkých predmetov, kým lekár nepovie, že je to bezpečné

  • udržujte miesta chirurgického rezu čisté a suché

 
 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
Zdroje: