Lymská borelióza je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Borrelia burgdorferi, ktorú prenášajú kliešte.
Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje v oblastiach s vysokou koncentráciou kliešťov, ako sú lesy a trávnaté plochy. Príznaky lymskej boreliózy zahŕňajú vyrážku na mieste prisatia kliešťa, únavu, bolesti hlavy a kĺbov a zápal mäkkých tkanív.
Lymská borelióza sa dá úspešne liečiť antibiotikami, ak sa diagnostikuje včas. Avšak ak nie je ochorenie včas diagnostikované a liečené, môže viesť k vážnym komplikáciám, ako je zápal mozgových blán a kĺbov.
Preto je dôležité pravidelne kontrolovať svoje telo po návšteve oblastí s vysokou koncentráciou kliešťov a vyhľadať lekársku pomoc, ak máte podozrenie na lymskú boreliózu
V tomto článku sa dočítate:
1. Čo je to borelióza?
Lymská borelióza je infekčné ochorenie spôsobené baktériami Borrelia burgdorferi. B. burgdorferi sa prenáša na človeka uhryznutím z infikovaného kliešťa.
Kliešť sa nakazí po kŕmení infikovanými jeleňmi, vtákmi alebo myšami. Na prenos infekcie musí byť na koži prítomný kliešť najmenej 36 hodín.
Lymská borelióza bola prvýkrát rozpoznaná v meste Old Lyme v Connecticute v roku 1975. Je to najbežnejšia choroba spôsobená kliešťami v Európe a Spojených štátoch.
U ľudí, ktorí žijú alebo trávia čas v zalesnených oblastiach známych pre prenos choroby, je táto choroba pravdepodobnejšia. Ľudia s domestikovanými zvieratami, ktorí navštevujú zalesnené oblasti, majú tiež vyššie riziko vzniku lymskej boreliózy.
2. Príznaky boreliózy
Ľudia s lymskou boreliózou môžu na ňu reagovať odlišne a ich príznaky môžu mať rôznu závažnosť. Aj keď sa borelióza zvyčajne delí na tri stupne - včasná lokalizácia, skorá diseminácia a neskorá diseminácia - príznaky sa môžu prekrývať.
Toto sú niektoré z najbežnejších príznakov lymskej boreliózy:
Ak sa u vás vyskytne niektorý z týchto príznakov, okamžite sa obráťte na svojho lekára.
3. Príznaky boreliózy u detí
Deti majú spravidla rovnaké príznaky lymskej boreliózy ako dospelí.
Spravidla trpia:
-
únavou
-
bolesťami kĺbov a svalov
-
horúčkou
- príznaky podobné chrípke
Tieto príznaky sa môžu vyskytnúť skoro po infekcii alebo o mesiace či roky neskôr.
Vaše dieťa môže mať lymskú boreliózu a nemusí mať vyrážku. Podľa prvej štúdie výsledky ukázali, že zhruba 89 percent detí malo vyrážku.
4. Liečba boreliózy
Lymská borelióza sa najlepšie lieči v počiatočných štádiách. Liečba včasného lokalizovaného ochorenia je jednoduchá (10- až 14-denná kúra perorálnymi antibiotikami na elimináciu infekcie.)
Medzi lieky používané na liečbu boreliózy patria:
-
doxycyklín, amoxicilín alebo cefuroxím, ktoré sú liečbami prvej línie u dospelých a detí
-
cefuroxím a amoxicilín, ktoré sa používajú na liečbu dojčiacich žien
Intravenózne antibiotiká sa používajú na niektoré formy lymskej boreliózy, vrátane tých, ktoré postihujú srdce alebo centrálny nervový systém.
Po zlepšení a po ukončení liečby sa zvyčajne prejde na orálny režim. Celý priebeh liečby zvyčajne trvá 14–28 dní.
5. Lymská borelióza
Ak sa liečite na lymskú boreliózu antibiotikami, ale naďalej sa u vás vyskytujú príznaky, označuje sa to ako syndróm po lymskej chorobe alebo syndróm po liečbe boreliózy.
Podľa článku zverejneného v New England Journal of Medicine z roku 2016 tento syndróm zažíva asi 10 až 20 percent ľudí s lymskou boreliózou. Príčina nie je známa.
Syndróm po lymskej borelióze môže ovplyvniť vašu pohyblivosť a kognitívne schopnosti. Liečba je primárne zameraná na zmiernenie bolesti a nepohodlia. Väčšina ľudí sa uzdraví, ale môže to trvať mesiace alebo roky.
6. Príznaky po lymskej borelióze
Príznaky syndrómu po lymskej borelióze sú podobné ako v skorších štádiách.
Tieto príznaky môžu zahŕňať:
-
únava
-
ťažkosti so spánkom
-
boľavé kĺby alebo svaly
-
bolesť alebo opuch veľkých kĺbov, napríklad kolien, ramien alebo lakťov
-
ťažkosti s koncentráciou a problémy s krátkodobou pamäťou
-
problémy s rečou
7. Je lymská borelióza nákazlivá?
Neexistujú dôkazy o tom, že by bola lymská borelióza medzi ľuďmi nákazlivá. Podľa Centers for Disease Control and Prevention (CDC) tiež tehotné ženy nemôžu prenášať túto chorobu na svoj plod prostredníctvom materského mlieka.
Lymská borelióza je infekcia spôsobená baktériami prenášanými kliešťami. Tieto baktérie sa nachádzajú v telesných tekutinách, ale neexistujú dôkazy o tom, že by sa borelióza mohla šíriť na inú osobu kýchaním, kašľom alebo bozkom.
Neexistujú ani dôkazy o tom, že by sa borelióza mohla prenášať sexuálne alebo transfúziou krvi.
8. Fázy boreliózy
Lymská borelióza sa môže vyskytnúť v troch fázach:
-
včasné lokalizované štádium
-
včasné diseminované štádium
-
chronické diseminované štádium
Príznaky, ktoré zaznamenáte, budú závisieť od toho, v ktorej fáze sa choroba nachádza.
Progresia boreliózy sa môže u každého líšiť. Niektorí ľudia, ktorí trpia boreliózou, neprejdú všetkými tromi fázami.
Fáza 1: Včasné lokalizované štádium
Príznaky boreliózy sa zvyčajne objavia 1 až 2 týždne po uštipnutí kliešťom. Jedným z prvých príznakov choroby je vyrážka.
Vyrážka sa vyskytuje na mieste uhryznutia kliešťom, zvyčajne, ale nie vždy s oblasťou začervenania na okraji. Miesto infikovania môže byť teplé na dotyk, ale nie je bolestivé a nesvrb. U väčšiny ľudí táto vyrážka postupne slabne.
Formálny názov pre túto vyrážku je erythema migrans. Erythema migrans je považovaný za charakteristický prejav pre lymskú boreliózu.
Priemerná veľkosť, ktorú ložiská EM dosahujú, sa pohybuje medzi 10 až 15 cm, bez začatia liečby môžu dosahovať veľkosť nad 20 cm. Na potvrdenie diagnózy na základe klinického obrazu je podmienkou veľkosť ložiska nad 5 cm v priemere.
Medzi ďalšie príznaky bežne pozorované v tomto štádiu lymskej choroby patria:
Fáza 2: Včasné diseminované štádium
Skorá diseminovaná borelióza sa vyskytuje niekoľko týždňov až mesiacov po uštipnutí kliešťom.
Budete mať všeobecný pocit, že sa necítite dobre a aj v iných oblastiach ako je bodnutie kliešťom sa môže objaviť vyrážka.
Toto štádium ochorenia je primárne charakterizované systémovou infekciou, čo znamená, že sa infekcia rozšírila do celého tela vrátane orgánov.
Medzi príznaky patria:
Príznaky etáp 1 a 2 sa môžu prekrývať.
Fáza 3: Chronické diseminované štádium
Neskorá diseminovaná lymská borelióza sa vyskytuje, keď sa infekcia nelieči v štádiách 1 a 2. Stupeň 3 sa môže vyskytnúť mesiace alebo roky po uhryznutí kliešťom.
Túto fázu charakterizujú:
-
artritída jedného alebo viacerých veľkých kĺbov
-
poruchy mozgu, ako je encefalopatia, ktorá môže spôsobiť stratu krátkodobej pamäti, ťažkosti s koncentráciou, duševnú hmlu, problémy s nasledujúcimi rozhovormi a poruchy spánku
-
necitlivosť v rukách, nohách, rukách alebo nohách
9. Diagnostika boreliózy
Diagnostika lymskej boreliózy začína preskúmaním vášho zdravotného stavu, zahŕňa hľadanie miest po uhryznutí kliešťom.
Váš lekár tiež vykoná fyzické vyšetrenie, aby zistil prítomnosť vyrážky alebo iných príznakov charakteristických pre lymskú boreliózu.
Krvné testy sú najspoľahlivejšie niekoľko týždňov po počiatočnej fáze infekcie, keď sú prítomné protilátky.

10. Prevencia boreliózy
Prevencia boreliózy väčšinou spočíva v znížení rizika uhryznutia kliešťom.
Aby ste zabránili uhryznutiu kliešťom, postupujte takto:
-
keď ste vonku, noste dlhé nohavice a košele s dlhým rukávom.
-
urobte svoj dvor nepriateľským voči kliešťom vyčistením zalesnených plôch, minimálnym znížením porastu a ukladaním dreva do oblastí s priamym slnkom.
-
používajte repelent.
-
olej z citrónového eukalyptu poskytuje rovnakú ochranu ako repelent, ak sa používa v podobných koncentráciách. Nemal by sa používať u detí mladších ako 3 roky.
-
buďte ostražití. Skontrolujte svoje deti, domáce zvieratá a seba, či nemáte kliešťa. Ak ste mali lymskú boreliózu, nepredpokladajte, že už nemôžete byť infikovaní. Na lymskú boreliózu môžete ochorieť viackrát.
-
kliešte odstránime pinzetou. Pinzetu naneste do blízkosti hlavy alebo ústia kliešťa a jemne potiahnite. Skontrolujte, či sú všetky časti kliešťa odstránené.
Akonáhle kliešť uhryzne vás alebo vašich blízkych, kontaktujte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
11. Príčiny boreliózy
Lymská borelióza je spôsobená baktériou Borrelia burgdorferi (a zriedka Borrelia mayonii). B. burgdorferi sa prenáša na ľudí uhryznutím infikovaného kliešťa.
12. Prenos boreliózy
Kliešte infikované baktériou B. burgdorferi sa môžu prisať k ktorejkoľvek časti tela. Častejšie sa vyskytujú v oblastiach vášho tela, ktoré sú ťažko viditeľné, ako napríklad pokožka hlavy, podpazušie a oblasť slabín.
Infikovaný kliešť musí byť pripevnený k vášmu telu najmenej 36 hodín, aby sa mohla baktéria preniesť.
Väčšinu ľudí s lymskou boreliózou poštípali nezrelé kliešte, ktoré sa nazývali víly. Tieto malé kliešte sú veľmi ťažko viditeľné. Kliešte dospelých prenášajú aj baktérie, sú však ľahšie viditeľné a možno ich pred prenosom odstrániť.
Nie sú dôkazy o tom, že by sa borelióza mohla prenášať vzduchom, jedlom alebo vodou. Neexistujú ani dôkazy o tom, že by sa mohol prenášať medzi ľuďmi dotykom, bozkom alebo sexom.
13. Život s lymskou boreliózou
Po liečbe lymskej boreliózy antibiotikami môže trvať týždne alebo mesiace, kým všetky príznaky zmiznú.
Pre podporu liečby môžete podniknúť tieto kroky:
-
jedzte zdravé jedlá a vyhýbajte sa potravinám, ktoré obsahujú veľké množstvo cukru.
-
doprajte si veľa odpočinku.
-
pokúste sa znížiť svoj stres.
-
v prípade potreby užite protizápalové lieky na zmiernenie bolesti a nepohodlia.
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/lyme-disease
Arvikar SL, et al. (2015). 5. Diagnosis and treatment of Lyme arthritis. DOI:
10.1016/j.idc.2015.02.004
Balzer D. (2016). Pandemic vs. endemic vs. outbreak: Terms to know.
newsnetwork.mayoclinic.org
A brief history of Lyme disease in Connecticut. (2019).
portal.ct.gov/DPH/Epidemiology-and-Emerging-Infections/A-Brief-History-of-Lyme-Disease-in-Connecticut
Fauci AS, et al. (2008). Harrison’s principles of internal medicine, 17th edition. New York, NY: McGraw-Hill. DOI:
10.1111/j.1445-5994.2008.01837.x
Gerber MA, et al. (1996). Lyme disease in children in southeastern Connecticut. DOI:
10.1056/NEJM199610243351703
Living with Lyme disease: How to promote long-term healing. (2019).
health.clevelandclinic.org/living-with-lyme-disease-how-to-promote-long-term-healing/
Lyme disease. (2019).
cdc.gov/lyme/index.html
Lyme disease: Transmission. (2019).
Foto:
https://www.shutterstock.com/cs/home
https://stock.adobe.com/sk/