Vnútorné krvácanie: Príznaky, príčiny a liečba

 

Vnútorné krvácanie je krvácanie, ktoré sa vyskytuje vo vašom tele.

Môže byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú zranenia, choroby alebo ochorenia. Príznaky vnútorného krvácania závisia od miesta krvácania a môžu zahŕňať bolesti hlavy, závraty, únavu, bledosť, zrýchlený tep a dýchavičnosť.

Liečba vnútorného krvácania závisí od príčiny a môže zahŕňať chirurgický zákrok, užívanie liekov alebo transfúziu krvi. V prípade, že máte podozrenie na vnútorné krvácanie, alebo máte príznaky, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.

Včasné zistenie a liečba vnútorného krvácania môže zachrániť život.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je vnútorné krvácanie

Rez alebo trhlina na koži zvyčajne krváca. Môžete vidieť, čo vás bolí a je ľahké určiť, čo to spôsobilo.

Vnútorné krvácanie nie je také ľahké vidieť alebo diagnostikovať. Vnútorné krvácanie je často výsledkom traumy alebo zranenia.

Menej zrejmé príčiny môžu tiež viesť k vnútornému krvácaniu. Patrí medzi ne zápal žalúdka, poškodenie orgánov alebo porucha krvácania.

V niektorých prípadoch môže byť krvácanie znakom život ohrozujúceho ochorenia. Ak sa u vás alebo u niekoho, koho poznáte, náhle objavia nasledujúce príznaky, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

 

Môžu to byť príznaky vnútorného krvácania:

 

2. Príznaky vnútorného krvácania

Vnútorné krvácanie je príznakom zranenia, alebo choroby. Nebudete mať vnútorné krvácanie bez základného dôvodu.

Rozpoznanie príznakov vnútorného krvácania vám a vášmu lekárovi môže pomôcť pochopiť, čo krváca, prečo krváca a aké ochorenia môžu k problému prispievať.

 

Vnútorné krvácanie do hlavy môže spôsobiť:

 • slabosť, zvyčajne na jednej strane tela

 • necitlivosť, zvyčajne na jednej strane tela

 • mravčenie, najmä v rukách a nohách

 • silná, náhla bolesť hlavy

 • ťažkosti s prehĺtaním alebo žuvaním

 • zhoršenie zraku alebo sluchu

 • strata rovnováhy, koordinácie a zaostrenia očí

 • ťažkosti s rozprávaním alebo porozumením reči

 • ťažkosti pri písaní

 • zmeny celkovej bdelosti vrátane zvýšenej ospalosti, letargie alebo stuporov

 • strata vedomia

krvacanie z nosa 
 

Vnútorné krvácanie do hrudníka alebo brucha môže spôsobiť:

 

Vnútorné krvácanie do svalov alebo kĺbov môže spôsobiť:

 

Iné príznaky

V niektorých prípadoch vnútorného krvácania môže spôsobiť šok.

To platí najmä vtedy, ak sa vnútorné krvácanie objaví na miestach, kde môže dôjsť k strate značného množstva krvi, ako je hrudník, brucho alebo stehno. Šok nastáva, keď nie je dostatok krvi na zásobovanie celého tela.

 

Príznaky šoku zahŕňajú:

 • rýchla srdcová frekvencia

 • nízky krvný tlak

 • spotená pokožka

 • zmeny celkovej bdelosti vrátane zvýšenej ospalosti,alebo letargie

 • celková slabosť

 

Prítomnosť iných ochorení môže lekárom pomôcť identifikovať, či niekde strácate krv.

Napríklad anémia je bežne spojená s pomalým a chronickým vnútorným krvácaním. Môže spôsobiť únavu, slabosť a dýchavičnosť.

Niektorí ľudia s vnútorným krvácaním budú mať tiež nízky krvný tlak kvôli neustálej strate krvi. Toto je známe ako ortostatická hypotenzia. Bežné príznaky zahŕňajú pocit závratu alebo točenia hlavy, keď stojíte.

 krvna zrazenina

3. Príčiny vnútorného krvácania

Niekedy môže byť identifikácia toho, čo spôsobuje vnútorné krvácanie, jednoduchá. Ak ste boli účastníkom nehody alebo ste mali nedávno zranenie, krvácanie je pravdepodobne výsledkom tejto udalosti.

Diagnostika príčiny môže byť tiež jednoduchšia, ak máte ochorenie, ktoré môže viesť k vnútornému krvácaniu, ako je napríklad gastritída.

Nie každý prípad vnútorného krvácania je však taký jednoznačný. Nájdenie zdroja vnútorného krvácania môže chvíľu trvať a vyžadovať dôkladné fyzické vyšetrenie.

 

I. Všeobecné príčiny

Tieto môžu zahŕňať:

 • Poškodenie krvnej cievy.

 • Faktory zrážanlivosti. Vaše telo vytvára proteíny na zastavenie akéhokoľvek krvácania, ak ste porezaný alebo zranený. Ak vaše telo nevytvára dostatok proteínov zrážanlivosti, môžete voľne krvácať.

 • Určité lieky. Niektoré lieky, ako sú lieky na riedenie krvi, môžu zabrániť zrážaniu krvi a viesť k vážnemu krvácaniu, ak sa zraníte alebo máte nehodu. Niektoré voľnopredajné lieky, vrátane aspirínu, môžu poškodiť sliznicu vášho žalúdka.

 • Chronický vysoký krvný tlak. Vysoký krvný tlak oslabuje steny ciev. Slabé steny môžu vytvárať aneuryzmy, ktoré môžu prasknúť a krvácať.

 • Dedičné poruchy krvácania. Hemofília je genetický stav, ktorý zabraňuje správnemu zrážaniu krvi. Menšie zranenie môže silne krvácať, ak nie je správne ošetrené.

 • Gastrointestinálne príčiny. Krvácanie do brucha alebo žalúdka môže byť spôsobené jedným z niekoľkých gastrointestinálnych ochorení. Patria sem polypy hrubého čreva, kolitída, Crohnova choroba, gastritída, ezofagitída a peptické vredy.

 • Endometrióza. Endometrióza je ochorenie, pri ktorom tkanivo podobné endometriu rastie mimo maternice v oblastiach, ako sú vaječníky, brucho a črevá. Maternica sa zbaví sliznice a spôsobí krvácanie na samostatnom mieste, ako je panva. Diagnostika sa robí pomocou biopsie, CT vyšetrenia, MRI a ultrazvuku.

 • Životný štýlu. Alkohol, fajčenie a nelegálne drogy môžu dráždiť sliznicu vášho žalúdka.
 

II. Vážnejšie príčiny

Tieto môžu zahŕňať:

 • Traumy vrátane dopravných nehôd, pádov, alebo pádu ťažkého predmetu na vás môžu poškodiť vaše orgány, krvné cievy a kosti.

 • Slabé steny krvných ciev sa môžu vydúvať a vytvárať vrecká krvi. Mnohé aneuryzmy nespôsobujú žiadne príznaky, ale prasknutie aneuryzmy môže byť život ohrozujúce.

 • Zlomenina kosti. Väčšina zlomených kostí sa nemusí obávať, ale zlomenina väčších kostí vášho tela, ako je stehenná kosť, môže spôsobiť značné vnútorné krvácanie.

 • Mimomaternicové tehotenstvo. Tehotenstvo mimo maternice môže spôsobiť vnútorné krvácanie, keď plod rastie. Stav môže byť život ohrozujúci.

 • Chirurgický zákrok. Predtým, ako chirurg dokončí operáciu, uistite sa, že všetko krvácanie sa zastavilo. Ak niečo vynechá, krvácanie môže pokračovať aj po uzavretí rezu. V niektorých prípadoch môže byť toto krvácanie závažné.

 • Bez ohľadu na príčinu je dôležité, aby ste dostali lekársku pomoc. Malé vnútorné krvácanie sa môže rýchlo stať závažnejším, ak sa príčina nezistí a rýchlo nelieči.

 

4. Diagnostika vnútorného krvácania

Diagnostika vnútorného krvácania zvyčajne vyžaduje lekárske testy, fyzické vyšetrenie a dôkladné preskúmanie vašej anamnézy. Váš lekár môže použiť laboratórne testy a zobrazovacie vyšetrenia na identifikáciu príčiny vášho vnútorného krvácania a meranie závažnosti.

Pri zraneniach môže byť potrebný iba zobrazovací test. Röntgen ukazuje obraz vašich kostí. CT vyšetrenie je pokročilé röntgenové vyšetrenie, ktoré dokáže vidieť kosti, tkanivá a krvné cievy. Angiografia je zobrazovacie vyšetrenie, ktoré dokáže starostlivo preskúmať jednotlivé krvné cievy.

Ak príčina krvácania nie je ľahko určená, váš lekár môže nariadiť niekoľko lekárskych testov, ktoré vám pomôžu identifikovať, čo krváca a prečo.

 nedostatok zeleza

5. Možnosti liečby

Prvým cieľom liečby je nájsť zdroj krvácania a zastaviť ho. Niektoré krvácania môžu byť menšie a môžu sa zastaviť samé. Iné prípady sú závažnejšie a môžu vyžadovať opatrenia vrátane chirurgického zákroku.

 

Keď vám lekár predpíše liečbu vnútorného krvácania, pravdepodobne zváži:

 • závažnosť príčiny

 • orgán alebo krvná cieva, ktorá je poranená

 • vaše celkové zdravie

V miernych prípadoch vnútorného krvácania liečba zvyčajne zahŕňa odpočinok a kontrolu symptómov.

Odpočinok dáva vášmu telu čas na uzdravenie, zatiaľ čo reabsorbuje krv a zápal sa znižuje. Po identifikácii a liečbe príčiny môže byť potrebných niekoľko ďalších liečebných techník pre pomalé krvácanie.

 

Niektoré príčiny vnútorného krvácania však vyžadujú liečbu. Na zastavenie krvácania a vyčistenie nahromadenej krvi môže byť potrebný chirurgický zákrok.

Typ operácie, ktorú potrebujete, závisí od závažnosti krvácania, miesta krvácania a vášho celkového zdravotného stavu.

Po zastavení krvácania sa liečba zameria na nápravu akéhokoľvek poškodenia a stabilizáciu vášho zdravia.

 

6. Komplikácie

V závislosti od závažnosti môže neliečené vnútorné krvácanie viesť k zlyhaniu orgánov, kóme a v niektorých prípadoch k smrti. Aj pri liečbe môže silné vnútorné krvácanie viesť k smrti.

Je veľmi dôležité včas identifikovať a liečiť vnútorné krvácanie, aby sa predišlo akýmkoľvek komplikáciám.

 

Záver

Je dôležité nájsť a liečiť príčinu a rizikové faktory, ktoré môžu viesť k vnútornému krvácaniu. Bez rýchleho ošetrenia môžu ostať trvalé následky.

Napríklad krvácanie do mozgu môže spôsobiť mŕtvicu alebo dlhodobé poškodenie mozgu. Možno budete potrebovať fyzickú, pracovnú a rečovú terapiu, aby ste sa znovu naučili určité činnosti.

Ak sa vnútorné krvácanie zachytí, diagnostikuje a vhodne lieči, výhľad je pozitívny. Mnoho ľudí sa môže úplne zotaviť.

 

 

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
 
Zdroje:
 

https://www.healthline.com

Ectopic pregnancy. (2018).
acog.org

Endometriosis (n.d.).
nichd.nih.gov/health/topics/endometriosis

Gastrointestinal (GI) bleeding. (n.d.).
niddk.nih.gov

Hemophilia. (2018).
cdc.gov

Intracranial hemorrhage, cerebral hemorrhage and hemorrhagic stroke. (2016).
my.clevelandclinic.org

Joint bleeds. (n.d.).
hog.org

Joint damage. (n.d.).
hemophiliafed.org

Mayo Clinic Staff. (2015). Gastrointestinal bleeding.
mayoclinic.org

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/