Bolesť hlavy: Typy, príčiny a liečba bolesti hlavy

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Druhy bolesti hlavy

Mnoho z nás pozná nejakú formu pulzujúcej, nepríjemnej a rušivej bolesti hlavy. Existujú rôzne typy bolesti hlavy.

V tomto článku vám vysvetlíme 9 rôznych typov bolesti hlavy:

  • tenzná bolesť hlavy

  • klastrová bolesť hlavy

  • migréna

  • alergia alebo bolesti dutín

  • hormonálne bolesti hlavy

  • kofeínová bolesť hlavy

  • bolesti hlavy pri námahe

  • hypertenzná bolesť hlavy

  • posttraumatické bolesti hlavy

 

Svetová zdravotnícka organizácia zdôrazňuje, že takmer každého raz za čas bolí hlava.

Aj keď bolesti hlavy možno definovať ako bolesť „v ktorejkoľvek oblasti hlavy“, príčina, trvanie a intenzita tejto bolesti sa môžu líšiť podľa typu bolesti hlavy.

Zapal Fleurance Nature

2. Najčastejšie primárne bolesti hlavy

O primárnej bolesti hlavy hovoríme vtedy, keď vaša bolesť hlavy nie je vyvolaná niečím, s čím sa vaše telo vyrovnáva, napríklad chorobou alebo alergiou.

Tieto bolesti hlavy môžu byť epizodické alebo chronické:

  • Epizodické bolesti hlavy sa môžu vyskytovať častejšie, alebo dokonca len raz za čas. Môžu trvať od pol hodiny do niekoľkých hodín.

  • Chronické bolesti hlavy sú viacej konzistentné. Vyskytujú sa väčšinu dní v mesiaci a môžu trvať aj niekoľko dní. V týchto prípadoch je nevyhnutný plán liečby bolesti.

 
 

I. Tenzná bolesť hlavy

Tenzná bolesť hlavy je zvyčajne opisovaná ako tesný pás alebo pocit stiahnutia okolo hlavy. Nie je to pulzujúca bolesť. Môže sa tiež vyskytnúť citlivosť okolo krku, čela, pokožky hlavy alebo ramien.

Tenzná bolesť hlavy je často vyvolaná stresom. Na zmiernenie vašich občasných príznakov môže stačiť voľnopredajný prostriedok na zmiernenie bolesti.

Ak voľnopredajné lieky nezaberajú, lekár vám môže odporučiť lieky na predpis.

 
 

II. Klastrové bolesti hlavy

Klastrové bolesti hlavy sa vyznačujú silnou pálivou a prenikavou bolesťou. Vyskytujú sa okolo alebo za jedným okom alebo na jednej strane tváre naraz.

Niekedy sa na strane ovplyvnenej bolesťou hlavy môže vyskytnúť opuch, začervenanie, alebo potenie.

Tieto bolesti hlavy sa vyskytujú v sérii. Každá jednotlivá bolesť hlavy môže trvať od 15 minút do troch hodín. Väčšina ľudí počas klastrovej bolesti hlavy pociťuje jednu až štyri bolesti hlavy denne, zvyčajne každý deň v rovnakom čase.

Klastrové bolesti hlavy sa vyskytujú častejšie na jar a na jeseň. Tiež sú trikrát častejšie u mužov.

Lekári si nie sú istí, čo spôsobuje bolesti hlavy, ale vedia niektoré účinné spôsoby liečenia príznakov. Na zmiernenie bolesti môže lekár odporučiť kyslíkovú terapiu, sumatriptan, alebo lokálne anestetikum.

Po stanovení diagnózy bude lekár s vami spolupracovať na vypracovaní plánu prevencie. Kortikosteroidy, melatonín, topiramát a blokátory kalciového kanála môžu spôsobiť, že vaše bolesti hlavy budú v období remisie.

bolest krcnej chrbtice
 
 

III. Migréna

Migrenózna bolesť je intenzívne pulzovanie bolesti. Táto bolesť môže trvať niekoľko dní. Bolesť hlavy výrazne obmedzuje vašu schopnosť vykonávať denné činnosti. Migréna je pulzujúca a zvyčajne jednostranná.

Ľudia s migrénovými bolesťami hlavy sú často citliví na svetlo a zvuk. Spravidla sa tiež vyskytuje nevoľnosť a zvracanie.

U žien je trikrát vyššia pravdepodobnosť vzniku migrény ako u mužov. Ľudia s posttraumatickou stresovou poruchou majú tiež zvýšené riziko migrény.

Niektoré faktory ako je narušenie spánku, dehydratácia, vynechanie jedla, niektoré potraviny, výkyvy hormónov a vystavenie chemickým látkam sú bežnými spúšťačmi migrény.

Ak voľnopredajné lieky proti bolesti nezmiernia vašu migrénovú bolesť počas záchvatu, lekár vám môže predpísať triptány. Triptány sú lieky, ktoré znižujú zápal a menia tok krvi v mozgu. Prichádzajú vo forme nosových sprejov, piluliek a injekcií.

Výskum ukazuje, že preventívne lieky sú výrazne nedostatočne využívané. Iba 3 až 13 percent pacientov s migrénou užíva preventívne lieky, zatiaľ čo až 38 percent ich skutočne potrebuje.

Prevencia migrény výrazne zlepšuje kvalitu života a produktivitu.

 
 

IV. Alergia alebo bolesti prínosných dutín

Bolesti hlavy sa niekedy vyskytujú v dôsledku alergickej reakcie. Bolesť z týchto bolestí hlavy sa najčastejšie vyskytuje v oblasti dutín, alebo prednej časti hlavy.

Migrenózne bolesti hlavy sa bežne nesprávne diagnostikujú ako bolesti prínosných dutín. V skutočnosti je až 90 percent „prínosných bolestí hlavy“ skutočne migréna.

Bolesti prínosných dutín sa liečia zriedením hlienu, ktorý sa hromadí a spôsobuje tlak.

Bolesť hlavy v oblasti prínosných dutín môže byť tiež príznakom infekcie dutín. V týchto prípadoch môže lekár predpísať antibiotiká na odstránenie infekcie a zmiernenie bolesti hlavy a ďalších príznakov.

Zapal v Tele Fleurance Nature

 V. Hormonálne bolesti hlavy

Ženy bežne pociťujú bolesti hlavy, ktoré súvisia s hormonálnymi výkyvmi. Menštruácia, antikoncepčné pilulky a tehotenstvo ovplyvňujú hladinu estrogénu, čo môže spôsobiť bolesť hlavy.

Tieto bolesti hlavy spojené konkrétne s menštruačným cyklom sú tiež známe ako menštruačná migréna. Môžu sa vyskytnúť tesne pred, počas alebo tesne po menštruácii, ako aj počas ovulácie.

Na potlačenie tejto bolesti môžu pôsobiť voľnopredajné lieky na zmiernenie bolesti.

Odhaduje sa, že asi 60 percent žien s migrénou má tiež menštruačnú migrénu. Relaxačné techniky, jóga, akupunktúra a konzumácia upravenej stravy môžu pomôcť predchádzať migrenóznym bolestiam hlavy.

 
 

VI. Kofeínové bolesti hlavy

Kofeín ovplyvňuje prietok krvi do mozgu. Ak prijmete veľa kofeínu môže vás bolieť hlava, rovnako ako odvykanie si od kofeínu. Ľudia, ktorí majú častú migrénu, sú kvôli užívaniu kofeínu vystavení riziku bolesti hlavy.

Ak ste zvyknutí každý deň prijímať určité množstvo kofeínu, jeho obmedzenie, alebo vylúčenie môže spôsobiť bolesť hlavy. Môže to byť spôsobené tým, že kofeín mení vašu mozgovú chémiu a jeho stiahnutie môže spôsobiť bolesť hlavy.

VII. Bolesti hlavy pri námahe

Bolesti hlavy z námahy sa vyskytujú po intenzívnej fyzickej aktivite. Vzpieranie, beh a pohlavný styk sú všetko bežné spúšťače bolesti hlavy pri námahe.

Predpokladá sa, že tieto činnosti spôsobujú zvýšené prekrvenie vašej hlavy, čo môže viesť k pulzujúcej bolesti hlavy na oboch stranách hlavy.

Bolesť hlavy pri námahe by nemala trvať príliš dlho. Tento typ bolesti hlavy zvyčajne ustúpi v priebehu niekoľkých minút alebo niekoľkých hodín. Analgetiká, ako je aspirín a ibuprofén, by mali zmierniť vaše príznaky.

Ak sa u vás vyskytnú bolesti hlavy pri námahe, navštívte svojho lekára. V niektorých prípadoch môžu byť príznakom závažnejších problémov.

bolest krcnej chrbtice 2
 
 

VIII. Hypertenzné bolesti hlavy

Vysoký krvný tlak môže spôsobovať bolesti hlavy a tento druh bolesti hlavy je varovným signálom vysokého krvného tlaku.

Hypertenzná bolesť hlavy sa zvyčajne objaví na oboch stranách hlavy a je zvyčajne horšia pri akejkoľvek činnosti. Často je pulzujúca.

Môžete tiež zaznamenať zmeny videnia, zníženú citlivosť alebo mravčenie, krvácanie z nosa, bolesti na hrudníku alebo dýchavičnosť.

Ak si myslíte, že máte hypertenziu, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Je pravdepodobnejšie, že sa u vás tento typ bolesti hlavy prejaví, ak sa liečite na vysoký krvný tlak.

Tieto bolesti by sa nemali opakovať, ak sa liečite na vysoký krvný tlak.

 
 

IX. Posttraumatické bolesti hlavy

Posttraumatické bolesti hlavy sa môžu vyvinúť po akomkoľvek type poranenia hlavy. Tieto bolesti hlavy sa prejavujú ako migréna a zvyčajne trvajú 6 až 12 mesiacov po úraze. Môžu sa stať chronickými.

3. Kedy navštíviť svojho lekára

Vo väčšine prípadov epizodické bolesti hlavy ustúpia do 48 hodín. Ak máte bolesti hlavy, ktoré trvajú viac ako dva dni alebo ktoré zvyšujú intenzitu, mali by ste vyhľadať lekára.

Ak vás bolesti hlavy trápia viac ako 15 dní v mesiaci v priebehu troch mesiacov, môžete mať chronickú bolesť hlavy. Mali by ste navštíviť svojho lekára, aby ste zistili príčiny, aj keď ste schopní bolesť zvládnuť aspirínom alebo ibuprofénom.

Bolesti hlavy môžu byť príznakom vážnejších zdravotných stavov.

  

 

Napísala: 

Redakcia portálu Bioliek.sk

 
Odborný dohľad: 
 
MUDr. Martina Šarišská - zdravotnícky pracovník 
 
Vzdelanie: Lekárska fakulta, Univerzita Palackého Olomouc, Odbor: všeobecné lekárstvo
 
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 

Zdroje: 

 
Ahmed F, et al. (2012). Chronic daily headaches. DOI:
 
Analgesic rebound (Medication overuse headache). (2007).
 
Assarzadegan F, et al. (2013). Secondary headaches attributed to arterial hypertension.
 
Cluster headache. (2013).