Alzheimerova choroba: Príznaky, príčiny a liečba

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je to Alzheimerova choroba?

Alzheimerova choroba je progresívna forma demencie.

Demencia je širší pojem pre stavy spôsobené poraneniami mozgu alebo chorobami, ktoré negatívne ovplyvňujú pamäť, myslenie a správanie. Tieto zmeny zasahujú do každodenného života.

Podľa Alzheimerovej asociácie predstavuje Alzheimerova choroba 60 až 80 percent prípadov demencie. Väčšina ľudí s touto chorobou dostane diagnózu po dosiahnutí veku 65 rokov.

Ak je diagnostikovaná skôr, vo všeobecnosti sa označuje ako Alzheimerova choroba so skorým nástupom. Neexistuje žiadny liek na Alzheimerovu chorobu, ale existujú liečby, ktoré môžu spomaliť progresiu choroby.

Alzhaimer_bioliek

2. Fakty o Alzheimerovej chorobe

Hoci veľa ľudí počulo o Alzheimerovej chorobe, niektorí si nie sú istí, čo to presne je. Tu je niekoľko faktov o tomto stave:

  • Alzheimerova choroba je chronický pretrvávajúci stav.

  • Príznaky sa objavujú postupne a účinky na mozog sú degeneratívne, čo znamená, že spôsobujú pomalý pokles.

  • Neexistuje žiadny liek na Alzheimerovu chorobu, ale liečba môže pomôcť spomaliť progresiu ochorenia a môže zlepšiť kvalitu života.

  • Každý môže dostať Alzheimerovu chorobu, ale niektorí ľudia sú vystavení vyššiemu riziku. To zahŕňa ľudí starších ako 65 rokov a ľudí s rodinnou anamnézou tohto stavu.

  • Alzheimerova choroba a demencia nie sú to isté. Alzheimerova choroba je typ demencie.

  • Pre ľudí s Alzheimerovou chorobou neexistuje jediný očakávaný výsledok. Niektorí ľudia žijú dlho s miernym kognitívnym poškodením, zatiaľ čo iní pociťujú rýchlejší nástup symptómov a rýchlejšiu progresiu ochorenia.

 

Demencia vs. Alzheimerova choroba

Pojmy „demencia“ a „Alzheimerova choroba“ sa niekedy používajú zameniteľne. Tieto dve podmienky však nie sú rovnaké. Alzheimerova choroba je typ demencie.

Demencia je širší pojem pre stavy so symptómami súvisiacimi so stratou pamäti, ako je zábudlivosť a zmätenosť. Demencia zahŕňa špecifickejšie stavy, ako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, traumatické poranenie mozgu a iné, ktoré môžu spôsobiť tieto príznaky.

 Afázia strata reči

3. Príčiny a rizikové faktory Alzheimerovej choroby

Odborníci neurčili jedinú príčinu Alzheimerovej choroby, ale identifikovali určité rizikové faktory, vrátane:

  • Väčšina ľudí, u ktorých sa rozvinie Alzheimerova choroba, má 65 rokov alebo viac.

  • Rodinná anamnéza. Ak máte najbližšieho člena rodiny, u ktorého sa vyvinul tento stav, je pravdepodobnejšie, že ho dostanete.

  • Niektoré gény sú spojené s Alzheimerovou chorobou.

Ak máte jeden alebo viacero z týchto rizikových faktorov, neznamená to, že sa u vás rozvinie Alzheimerova choroba. Jednoducho to zvyšuje úroveň vášho rizika.

 

Alzheimerova choroba a genetika

Zatiaľ čo neexistuje žiadna identifikovateľná príčina Alzheimerovej choroby, genetika môže hrať kľúčovú úlohu. Najmä jeden gén je zaujímavý pre výskumníkov. Apolipoproteín E (APOE) je gén, ktorý je spojený s nástupom symptómov Alzheimerovej choroby u starších dospelých.

Krvné testy môžu určiť, či máte tento gén, čo zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Majte na pamäti, že aj keď má niekto tento gén, nemusí dostať Alzheimerovu chorobu.

Platí to aj naopak: Môžete stále dostať Alzheimera, aj keď nemáte tento gén. Neexistuje spôsob, ako s istotou povedať, či sa u niekoho rozvinie Alzheimerova choroba.

 krvny tlak bioliek

4. Príznaky Alzheimerovej choroby

Každý má z času na čas epizódy zabudnutia. Ľudia s Alzheimerovou chorobou však vykazujú určité pretrvávajúce správanie a symptómy, ktoré sa časom zhoršujú.

 

Tieto môžu zahŕňať:

  • strata pamäti ovplyvňujúca každodenné aktivity, ako je schopnosť dodržať schôdzky

  • problémy so známymi úlohami, ako je používanie mikrovlnnej rúry

  • ťažkosti s riešením problémov

  • problémy s rečou alebo písaním

  • dezorientovaní v časoch alebo miestach

  • znížený úsudok

  • znížená osobná hygiena

  • zmeny nálady a osobnosti

  • odstup od priateľov, rodiny a komunity

Príznaky sa menia podľa štádia ochorenia. Zistite o skorých indikátoroch Alzheimerovej choroby a o tom, ako prechádzajú do závažnejších symptómov.

 Bipolarna porucha

5. Štádia Alzheimerovej choroby

Alzheimerova choroba je progresívne ochorenie, čo znamená, že príznaky sa budú časom postupne zhoršovať.

Alzheimerova choroba je rozdelená do siedmich štádií:

 

Štádium 1.

V tomto štádiu nie sú žiadne príznaky, ale môže existovať včasná diagnóza na základe rodinnej anamnézy.

 

Štádium 2.

Objavujú sa najskoršie príznaky, ako je zábudlivosť.

 

Štádium 3.

Objavujú sa mierne fyzické a duševné poruchy, ako je znížená pamäť a koncentrácia. Tie si môže všimnúť len niekto, kto je človeku veľmi blízky.

 

Štádium 4.

V tomto štádiu je často diagnostikovaná Alzheimerova choroba, ale stále sa považuje za miernu. Strata pamäti a neschopnosť vykonávať každodenné úlohy je evidentná.

 

Štádium 5.

Stredne závažné až závažné príznaky vyžadujú pomoc blízkych alebo opatrovateľov.

 

Štádium 6.

V tomto štádiu môže človek s Alzheimerovou chorobou potrebovať pomoc so základnými úlohami, ako je jedenie a obliekanie.

Štádium 7.

Toto je najťažšie a posledné štádium Alzheimerovej choroby. Môže dôjsť k strate reči a mimiky.

 

Skorý nástup Alzheimerovej choroby

Alzheimerova choroba zvyčajne postihuje ľudí vo veku 65 rokov a starších. Môže sa však vyskytnúť u ľudí už vo veku 40 alebo 50 rokov.

Toto sa nazýva skorý nástup alebo mladší nástup Alzheimerovej choroby. Tento typ Alzheimerovej choroby postihuje asi 5 percent všetkých ľudí s týmto ochorením.

Symptómy skorého nástupu Alzheimerovej choroby môžu zahŕňať miernu stratu pamäti a problémy s koncentráciou alebo dokončením každodenných úloh.

Môže byť ťažké nájsť tie správne slová a môžete stratiť pojem o čase. Môžu sa vyskytnúť aj mierne problémy so zrakom, ako napríklad problém s rozpoznávaním vzdialeností.

 Bipolarna porucha 2

6. Diagnostika Alzheimerovej choroby

Jediným definitívnym spôsobom, ako niekomu diagnostikovať Alzheimerovu chorobu, je vyšetrenie mozgového tkaniva po smrti. Váš lekár však môže použiť iné vyšetrenia a testy na posúdenie vašich duševných schopností, diagnostiku demencie a vylúčenie iných stavov.

Lekár sa vás opýta na:

  • príznaky

  • rodinnú anamnéza

  • iné súčasné alebo minulé choroby

  • súčasné alebo minulé lieky

  • diéta, príjem alkoholu alebo iné návyky životného štýlu

Váš lekár pravdepodobne urobí niekoľko testov, ktoré vám pomôžu určiť, či máte Alzheimerovu chorobu.

 

Testy na Alzheimerovu chorobu

Neexistuje žiadny definitívny test na Alzheimerovu chorobu. Váš lekár však pravdepodobne urobí niekoľko testov, aby určil vašu diagnózu. Môžu to byť mentálne, fyzické, neurologické a zobrazovacie testy.

Váš lekár môže začať testom duševného stavu. To mu môže pomôcť posúdiť vašu krátkodobú pamäť, dlhodobú pamäť a orientáciu na miesto a čas.

Môže sa vás napríklad opýtať:

  • aký je deň

  • kto je prezident

  • zapamätať si a spomenúť si na krátky zoznam slov
 

Ďalej pravdepodobne vykoná fyzickú skúšku. Môžu vám napríklad skontrolovať krvný tlak, posúdiť vašu srdcovú frekvenciu a zmerať teplotu. V niektorých prípadoch môžu odobrať vzorky moču alebo krvi na testovanie v laboratóriu.

Váš lekár môže tiež vykonať neurologické vyšetrenie, aby vylúčil iné možné diagnózy, ako je infekcia alebo mŕtvica. Počas tohto vyšetrenia skontroluje vaše reflexy, svalový tonus a reč.

Váš lekár môže tiež nariadiť zobrazovacie testy mozgu.

 

Tieto vyšetrenia ktoré vytvoria obrázky vášho mozgu, môžu zahŕňať:

  • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI). MRI môžu pomôcť zachytiť kľúčové markery, ako je zápal, krvácanie a štrukturálne problémy.

  • Počítačová tomografia (CT). CT skeny robia röntgenové snímky, ktoré môžu pomôcť vášmu lekárovi hľadať abnormálne vlastnosti vo vašom mozgu.

  • Skenovanie pozitrónovou emisnou tomografiou (PET). Snímky PET skenovania môžu pomôcť vášmu lekárovi odhaliť nahromadenie plaku. Plak je proteínová látka súvisiaca so symptómami Alzheimerovej choroby.

Ďalšie testy, ktoré môže váš lekár urobiť, zahŕňajú krvné testy na kontrolu génov, ktoré môžu naznačovať, že máte vyššie riziko Alzheimerovej choroby.

 mrtvica (1)

7. Liek na Alzheimerovu chorobu

Nie je známy žiadny liek na Alzheimerovu chorobu. Váš lekár vám však môže odporučiť lieky a iné liečby, ktoré vám pomôžu zmierniť príznaky a oddialiť progresiu ochorenia tak dlho, ako je to možné.

Na skorú až stredne závažnú Alzheimerovu chorobu vám lekár môže predpísať lieky ako donepezil, alebo rivastigmín. Tieto lieky môžu pomôcť udržať vysoké hladiny acetylcholínu vo vašom mozgu. Ide o typ neurotransmitera, ktorý môže pomôcť vašej pamäti.

Na liečbu stredne ťažkej až ťažkej Alzheimerovej choroby vám lekár môže predpísať donepezil, alebo memantín. Memantín môže pomôcť blokovať účinky prebytočného glutamátu.

Glutamát je mozgová chemikália, ktorá sa vo väčších množstvách uvoľňuje pri Alzheimerovej chorobe a poškodzuje mozgové bunky. Váš lekár môže tiež odporučiť antidepresíva, lieky proti úzkosti alebo antipsychotiká na pomoc pri liečbe symptómov súvisiacich s Alzheimerovou chorobou.

Tieto príznaky zahŕňajú:

  • depresiu

  • nepokoj

  • agresivitu

  • agitáciu

  • halucinácie

 

Iná liečba Alzheimerovej choroby

Okrem liekov vám môžu pomôcť zvládnuť váš stav aj zmeny životného štýlu.

Váš lekár môže napríklad vyvinúť stratégie, ktoré vám alebo vášmu blízkemu pomôžu:

  • sústrediť sa na úlohy

  • obmedziť zmätok

  • vyhnúť sa konfrontácii

  • dopriať si dostatok odpočinku každý deň

  • zostať v kľude

 

Niektorí ľudia veria, že vitamín E môže pomôcť zabrániť poklesu mentálnych schopností, ale štúdie naznačujú, že je potrebný ďalší výskum. Pred užitím vitamínu E alebo iných doplnkov sa určite opýtajte svojho lekára.

Môže interferovať s niektorými liekmi používanými na liečbu Alzheimerovej choroby. Okrem zmeny životného štýlu existuje niekoľko alternatívnych možností, na ktoré sa môžete opýtať svojho lekára.

 bolest klbov bioliek2

8. Prevencia Alzheimerovej choroby

Rovnako ako neexistuje žiadny známy liek na Alzheimerovu chorobu, neexistujú žiadne spoľahlivé preventívne opatrenia. Výskumníci sa však zameriavajú na celkové návyky zdravého životného štýlu ako spôsoby, ako zabrániť úbytku kognitívnych funkcií.

 

Nasledujúce opatrenia môžu pomôcť v prevencii pred Alzheimerovou chorobou:

  • Prestaňte fajčiť.

  • Cvičte pravidelne.

  • Vyskúšajte kognitívne tréningové cvičenia.

  • Jedzte rastlinnú stravu.

  • Konzumujte viac antioxidantov.

  • Udržujte aktívny spoločenský život.

 

Pred akýmikoľvek veľkými zmenami vo svojom životnom štýle sa určite porozprávajte so svojím lekárom.

 

9. Starostlivosť o človeka s Alzheimerovou chorobou

Ak máte milovaného človeka s Alzheimerovou chorobou, môžete zvážiť, že sa stanete opatrovateľom. Ide o prácu na plný úväzok, ktorá zvyčajne nie je ľahká, ale môže byť veľmi obohacujúca.

Byť opatrovateľkou si vyžaduje veľa zručností. Patrí medzi ne snáď predovšetkým trpezlivosť, ako aj kreativita, vytrvalosť a schopnosť vidieť radosť v úlohe pomáhať niekomu, na kom vám záleží, žiť čo najpohodlnejší život.

Ako opatrovateľka je dôležité starať sa o seba aj o svojho blízkeho. So zodpovednosťou tejto role môže prísť zvýšené riziko stresu, nesprávnej výživy a nedostatku pohybu.

Ak sa rozhodnete prevziať úlohu opatrovateľa, možno budete musieť požiadať o pomoc profesionálnych opatrovateľov, ako aj rodinných príslušníkov.

 

10. Alzheimerova štatistika

Štatistiky týkajúce sa Alzheimerovej choroby sú skľučujúce.

  • Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) je Alzheimerova choroba šiestou najčastejšou príčinou smrti medzi dospelými v USA. Je na piatom mieste medzi príčinami smrti ľudí vo veku 65 rokov a starších.

  • Štúdia zistila, že 4,7 milióna Američanov vo veku nad 65 rokov malo v roku 2010 Alzheimerovu chorobu. Títo vedci predpokladali, že do roku 2050 bude 13,8 milióna Američanov s Alzheimerovou chorobou.

  • CDC odhaduje, že viac ako 90 percent ľudí s Alzheimerovou chorobou nevidí žiadne príznaky, kým nemajú viac ako 60 rokov.

  • Alzheimerova choroba je drahá choroba. Podľa CDC sa v Spojených štátoch v roku 2017 minulo približne 259 miliárd dolárov na náklady na starostlivosť o Alzheimerovu chorobu a demenciu.

 

Záver

Alzheimerova choroba je komplikované ochorenie, pri ktorom je veľa neznámych. Je známe, že stav sa časom zhoršuje, ale liečba môže pomôcť oddialiť príznaky a zlepšiť kvalitu života.

Ak si myslíte, že vy alebo váš blízky môžete mať Alzheimerovu chorobu, prvým krokom je porozprávať sa so svojím lekárom. Lekár môže pomôcť pri stanovení diagnózy, diskutovať o tom, čo môžete očakávať a pomôcť vám zvládať toto ochorenie.

 

 

Napísala: 

Redakcia portálu Bioliek.sk

 
Odborný dohľad: 
 
MUDr. Martina Šarišská - zdravotnícky pracovník 
 
Vzdelanie: Lekárska fakulta, Univerzita Palackého Olomouc, Odbor: všeobecné lekárstvo
 
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 

Zdroj:

https://www.healthline.com

10 early signs and symptoms of Alzheimer’s. (n.d.).
alz.org/alzheimers-dementia/10_signs

Alzheimer’s diagnosis. (n.d.).
alzinfo.org/articles/diagnosis/

APOE gene. (2018).
ghr.nlm.nih.gov/gene/APOE#

Diagnosis. (n.d.).
alz.org/alzheimers-dementia/diagnosis

Hebert LE, et al. (2013). Alzheimer disease in the United States (2010–2050) estimated using the 2010 census. DOI:
10.1212/WNL.0b013e31828726f5

How is Alzheimer’s disease treated? (2018).
nia.nih.gov

La Fata G, et al. (2014). Effects of vitamin E on cognitive performance during ageing and in Alzheimer’s disease. DOI:
10.3390/nu6125453

Medical tests. (n.d.).
alz.org

Treatments. (n.d.).
alz.org/alzheimers-dementia/treatments

Types of dementia. (2017).
nia.nih.gov/health/types-dementia

What is Alzheimer’s? (n.d.).
alz.org

Younger/early onset. (n.d.).
alz.org

 

Obrázky:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/