Krv v moči (hematúria): Príčiny a spôsoby liečby krvi v moči

 
Krv v moči (hematúria) je stav, pri ktorom je prítomná krv v moči.
 
Krv v moči môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ako napríklad infekciou močových ciest, močovými kameňmi, alebo poškodením obličiek. Príznaky krvi v moči môžu zahŕňať zmenenú farbu alebo vôňu moču, bolesti pri močení a zvýšené nutkanie na močenie.
 
Liečba krvi v moči zahŕňa odstránenie príčiny a môže zahŕňať užívanie liekov, chirurgický zákrok alebo dialýzu (čistenie krvi pomocou stroja). Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak máte krv v moči, aby sa zistila príčina a aby sa poskytla adekvátna liečba.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Krv v moči 

Hematúria je lekársky termín pre krv v moči.

Hematúriu môže spôsobiť niekoľko rôznych stavov a chorôb. Patria sem infekcie, ochorenie obličiek, rakovina a zriedkavé poruchy krvi. Krv môže byť viditeľná alebo v takom malom množstve, že ju nemožno vidieť voľným okom.

Akákoľvek krv v moči môže byť znakom vážneho zdravotného problému, aj keď sa to stane iba raz. Ignorovanie hematúrie môže viesť k zhoršeniu závažných stavov, ako je rakovina a ochorenie obličiek, preto by ste sa mali čo najskôr porozprávať so svojím lekárom ak ste zaznamenali krv v moči.

Váš lekár môže analyzovať váš moč a nariadiť testy, aby určil príčinu hematúrie a vypracoval plán liečby.

 heoroidy bioliek

2. Aké sú typy hematúrie?

Existujú dva hlavné typy hematúrie: hrubá hematúria a mikroskopická hematúria.

I. Hrubá hematúria

Ak je vo vašom moči dostatok krvi, ktorá sa zdá byť ružová alebo červená alebo má moč škvrny viditeľnej krvi, máte „hrubú hematúriu“.

II. Mikroskopická hematúria

Keď nevidíte krv v moči, pretože množstvo je také malé, máte „mikroskopickú hematúriu“. Mikroskopickú hematúriu môže potvrdiť iba laboratórny test, ktorý detekuje krv.

 

 vysetrenie mocu ph

3. Príčiny krvi v moči

Existuje mnoho možných príčin krvi v moči.
 

I. Infekcia

Infekcia je jednou z najčastejších príčin krvi v moči. Infekcia môže byť niekde vo vašom močovom trakte, močovom mechúre alebo v obličkách.
 
K infekcii dochádza vtedy, keď sa baktérie pohybujú hore močovou trubicou, trubicou, ktorá prenáša moč von z tela z močového mechúra.
 
Infekcia sa môže presunúť do močového mechúra a dokonca aj do obličiek. Často spôsobuje bolesť a potrebu často močiť. Môže existovať hrubá alebo mikroskopická hematúria.

II. Kamene

Ďalším častým dôvodom krvi v moči je prítomnosť kameňov v močovom mechúre alebo obličkách. Sú to kryštály, ktoré sa tvoria z minerálov vo vašom moči. Môžu sa vyvinúť vo vašich obličkách alebo močovom mechúre.
 
Veľké kamene môžu spôsobiť upchatie, ktoré často vyústi do hematúrie a výraznej bolesti.

III. Zväčšená prostata

U mužov v strednom a vyššom veku je pomerne častou príčinou hematúrie zväčšená prostata. Táto žľaza je tesne pod močovým mechúrom a v blízkosti močovej trubice.
 
Keď sa prostata zväčší, ako sa to často stáva u mužov v strednom veku, stláča močovú trubicu. To spôsobuje problémy s močením a môže zabrániť úplnému vyprázdneniu močového mechúra. Výsledkom môže byť infekcia močových ciest s krvou v moči.
 
 
Zvacsena prostata

IV. Ochorenie obličiek

Menej častým dôvodom krvi v moči je ochorenie obličiek. Chorá alebo zapálená oblička môže spôsobiť hematúriu. Táto choroba sa môže vyskytnúť samostatne alebo ako súčasť inej choroby, napríklad cukrovky.
 
U detí vo veku 6 až 10 rokov môže porucha funkcie obličiek po streptokokovej glomerulonefritíde spôsobiť krv v moči. Táto porucha sa môže vyvinúť jeden až dva týždne po neošetrenej infekcii streptokokom.

V. Rakovina

Rakovina močového mechúra, obličiek alebo prostaty môže spôsobiť krv v moči. Toto je symptóm, ktorý sa často vyskytuje v pokročilých prípadoch rakoviny.

VI. Lieky

Niektoré lieky môžu spôsobiť krv v moči. Tie obsahujú:
  • penicilín

  • aspirín

  • riedidlá krvi ako heparín

  • cyklofosfamid, čo je liek používaný na liečbu niektorých typov rakoviny

VII. Menej časté príčiny

Existuje niekoľko ďalších príčin hematúrie, ktoré nie sú veľmi časté. Krv v moči môžu spôsobiť zriedkavé krvné poruchy, ako je kosáčikovitá anémia, Alportov syndróm a hemofília.
 
Namáhavé cvičenie alebo úder do obličiek môže tiež spôsobiť, že sa krv objaví v moči.

 

hemoroidy bioliek2

4. Ako sa diagnostikuje príčina krvi v stolici?

Pri prvej návšteve lekára sa vás lekár opýta na množstvo krvi a na to, kedy ju uvidíte počas močenia. Bude chcieť vedieť, ako často močíte, akúkoľvek bolesť, ktorú zažívate, či vidíte krvné zrazeniny a aké lieky užívate.

Váš lekár vám potom urobí fyzické vyšetrenie a odoberie vzorku moču na testovanie. Analýza vášho moču môže potvrdiť prítomnosť krvi a zistiť baktérie, ak je príčinou infekcia.

Váš lekár môže nariadiť testy, ako je napríklad CT vyšetrenie, ktoré pomocou žiarenia vytvára obraz vášho tela.

Ďalší možný test, ktorý vám môže lekár urobiť, je cystoskopia. Cystoskopiou nazývame endoskopické vyšetrenie močovej trubice a močového mechúra, pomocou ktorej vám lekár môže vyšetriť vnútro močového mechúra a močovej trubice, aby zistil príčinu vašej hematúrie.

5. Kedy vyhľadať odbornú pomoc?

Pretože niektoré z príčin krvi v moči sú vážne, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc pri prvom spozorovaní krvi v moči. Nemali by ste ignorovať ani malé množstvo krvi v moči.

Navštívte svojho lekára ak v moči nevidíte krv, ale dochádza k častému, ťažkému alebo bolestivému močeniu, bolesti brucha alebo obličiek. To všetko môžu byť náznaky mikroskopickej hematúrie.

 bolest brucha bioliek

6. Ako sa lieči krv v stolici?

Príčina vašej krvi v stolici určí, aký typ liečby dostanete.

Ak je za vašu hematúriu zodpovedná infekcia, lekár vám predpíše antibiotiká na baktérie spôsobujúce infekciu.

Krv v moči spôsobená veľkými obličkovými kameňmi môže byť bolestivá, ak sa nelieči. Lieky na predpis a ošetrenia vám môžu pomôcť pri prechode kameňov.

Váš lekár vám môže navrhnúť použitie postupu nazývaného mimotelová litotrypsia šokovou vlnou na rozbitie kameňov.

Táto terapia zahŕňa použitie zvukových vĺn na rozbitie obličkových kameňov na malé kúsky, ktoré môžu prejsť vašim močom. Procedúra zvyčajne trvá približne jednu hodinu a môže sa vykonať v ľahkej anestézii.

Ak vám zväčšenie prostaty spôsobuje krv v moči, lekár vám môže predpísať lieky, ako sú alfa-blokátory alebo inhibítory 5-alfa reduktázy. V niektorých prípadoch môže byť možnosťou chirurgický zákrok.

7. Aké komplikácie spôsobuje krv v moči?

Niektoré z príčin krvi v moči sú závažné, preto by ste sa mali obrátiť na svojho lekára, ak spozorujete krv v moči.

Ak je krv spôsobená rakovinou, jeho ignorovanie môže viesť k rozvoju nádorov do tej miery, že liečba bude veľmi náročná . Neliečené infekcie môžu v konečnom dôsledku viesť k zlyhaniu obličiek.

Liečba môže pomôcť zmierniť príznaky, ak je príčinou krvi v moči zväčšená prostata. Ignorovanie môže viesť k nepríjemným pocitom z potreby častého močenia, silnej bolesti a dokonca k rakovine.

 vysetrenie mocu bioliek

8. Ako môžem zabrániť krvi v moči?

Prevencia krvi v moči znamená prevenciu základných príčin:

  • Aby ste predišli infekciám, pite denne veľa vody, močte bezprostredne po pohlavnom styku a dbajte na správnu hygienu.

  • Aby ste predišli tvorbe kameňov, pite veľa vody a vyhýbajte sa prebytočnej soli a niektorým potravinám, ako je špenát a rebarbora.

  • Aby ste predišli rakovine močového mechúra, nefajčite, obmedzte vystavenie chemikáliám a pite veľa vody.
 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 

1. Blood in Urine: Causes, Treatment, Diagnosis & More (healthline.com)

2. Hematuria (Blood in the Urine) - NIDDK (nih.gov)

3. Blood in urine (hematuria) - Symptoms and causes - Mayo Clinic

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/