Hernia (pruh, prietrž): Príznaky, príčiny a liečba

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je hernia na bruchu (pruh)?

Hernia alebo ľudovo pruh je vyklenutie pobrušnice cez brušnú stenu. Pobrušnica je tenká blanka obaľujúca vnútorné orgány v brušnej dutine.


Pruh na bruchu nastane, keď sa orgán pretlačí cez otvor vo svale alebo tkanive na bruchu, ktorý ho drží na mieste. Črevá môžu napríklad preraziť oslabenú oblasť v brušnej stene.

Veľa pruhov (hernií) sa vyskytuje v bruchu medzi hrudníkom a bokmi, ale môžu sa objaviť aj v hornej časti stehna a v oblasti slabín.

Väčšina pruhov nie je bezprostredne život ohrozujúca, ale sama nezmizne. Niekedy môže vyžadovať operáciu, aby sa predišlo nebezpečným komplikáciám.

 

2. Typy hernie (pruhu, prietrže)

Existuje niekoľko rôznych typov hernií. Nižšie preskúmame niektoré z najbežnejších.

 

I. Slabinová (inguniálna) hernia

Slabinová hernia sú najbežnejším typom hernie. Vyskytujú sa, keď sa črevá pretlačia cez slabé miesto alebo sa roztrhnú v dolnej brušnej stene, často v inguinálnom kanáli.

Inguinálny kanál sa nachádza v slabinách. U mužov je to oblasť, kde semenná šnúra prechádza z brucha do miešku. Táto šnúra sa pripája k semenníkom.

U žien inguinálny kanál obsahuje väzivo (nazývané okrúhle väzivo), ktoré pomáha držať maternicu na mieste.

Inguinálne prietrže sú bežnejšie u mužov, pretože semenníky zostupujú cez inguinálny kanál krátko po narodení. Kanál sa má za nimi takmer úplne uzavrieť. Niekedy sa kanál neuzavrie správne a zanechá oslabenú oblasť.

 

II. Brušná (ventrálna) hernia

K brušnej hernii dochádza, keď sa tkanivo vydúva cez otvor vo svaloch brucha. Môžete si všimnúť, že veľkosť brušnej prietrže sa zmenšuje, keď ležíte.

Hoci brušná prietrž môže byť prítomná od narodenia, je bežnejšie získaná v určitom okamihu vášho života. Bežné faktory pri tvorbe brušnej prietrže zahŕňajú obezitu, tehotenstvo a namáhavú aktivitu.

Brušná prietrž sa môže vyskytnúť aj v mieste chirurgického rezu. Toto sa nazýva incizionálna hernia a môže byť výsledkom chirurgického zjazvenia alebo slabosti brušných svalov v mieste chirurgického zákroku.

 pruh hernia

III. Femorálna hernia

Stehnová prietrž je typická pre ženy, najmä vo vyššom veku. Je veľmi podobná ako slabinová – tukové tkanivo alebo časť čreva vyčnieva do slabín v hornej časti vnútorného stehna.

IV. Pupočná hernia

Tukové tkanivo alebo časť čreva sa tlačí cez brucho v blízkosti pupka. Môžete si ju všimnúť kvôli pupku, ktorý je vytlačený von.

V. Hiátová hernia

Hernia žalúdka vznikne vtedy, keď sa časť žalúdka tlačí nahor do hrudnej dutiny otvorom v bránici. Bránica je vodorovný sval, ktorý oddeľuje hrudník od brucha.

K ďalším menej častým typom prietrže patria:

  • Incizionálna hernia: Tkanivo vyčnieva cez miesto jazvy po dávnejšej brušnej alebo panvovej operácii.

  • Epigastrická hernia: Tukové tkanivo vyčnieva cez brušnú oblasť medzi pupkom a dolnou časťou hrudnej kosti.

  • Spigelian hernia: Črevo sa tlačí cez brucho popri brušnom svale.

  • Diafragmatická hernia: Orgány v bruchu sa presúvajú do hrudníka otvorom v bránici.
 

Zo všetkých hernií je 75 až 80 % slabinových alebo stehenných, 2 % sú pooperačné, 3 až 10 % je pupočných (vyskytujú sa u 10 až 20 % novorodencov). Ostatnými druhmi trpí 1 až 3 % pacientov s prietržou.

 

3. Príznaky hernie (pruhu)

Najčastejším príznakom pruhu je vydutie alebo hrčka v postihnutej oblasti. Napríklad v prípade slabinovej prietrže si môžete všimnúť hrčku na oboch stranách lonovej kosti, kde sa stretávajú slabiny a stehno.

 

Môžete zistiť, že hrudka „zmizne“, keď si ľahnete. Je pravdepodobnejšie, že budete cítiť svoju herniu (pruh) dotykom, keď vstávate, skláňate sa alebo kašlete. Môžu byť prítomné aj bolesti, alebo bolesť v oblasti okolo hrčky.

Niektoré typy hernie (pruhu), ako napríklad hiátová hernia, môžu mať špecifickejšie príznaky. Môžu zahŕňať pálenie záhy, problémy s prehĺtaním a bolesť na hrudníku.

V mnohých prípadoch hernia nemá žiadne príznaky. Možno neviete, že máte herniu, pokiaľ sa neobjaví počas lekárskeho vyšetrenia kvôli nesúvisiacemu problému alebo bežnej fyzickej aktivite.

 hernia pruh

4. Príčiny hernie (pruhu)

Hernia sú spôsobené kombináciou svalovej slabosti a napätia. V závislosti od príčiny sa hernia môže vyvinúť rýchlo alebo sa vyvíja dlhšiu dobu.

 

Niektoré bežné príčiny svalovej slabosti alebo napätia, ktoré môžu viesť k hernii, zahŕňajú:

  • vrodený stav, ktorý sa vyskytuje počas vývoja v maternici a je prítomný od narodenia

  • starnutie

  • poškodenie v dôsledku úrazu alebo chirurgického zákroku

  • namáhavé cvičenie alebo zdvíhanie ťažkých váh

  • chronický kašeľ alebo chronická obštrukčná choroba pľúc

  • tehotenstvo, najmä viacpočetné tehotenstvo

  • zápcha, ktorá spôsobuje únavu pri stolici

  • nadváha alebo obezita

 

Existujú aj určité rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku hernie. Zahŕňajú:

  • predčasne narodené dieťa, alebo dieťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou

  • vyšší vek

  • chronický kašeľ (pravdepodobne v dôsledku opakovaného zvýšenia brušného tlaku)

  • cystická fibróza

  • tehotenstvo

  • chronická zápcha

  • nadváha alebo obezita

  • fajčenie, čo vedie k oslabeniu spojivového tkaniva

  • osobná alebo rodinná anamnéza hernie

 bolest brucha bioliek

5. Diagnostika hernie (pruhu)

Lekár najskôr vykoná fyzické vyšetrenie. Počas tohto vyšetrenia môže lekár cítiť vydutie v oblasti brucha alebo slabín, ktoré sa zväčšuje, keď stojíte, kašlete alebo sa namáhate.

 

Váš lekár potom bude zisťovať vašu anamnézu. Môžu vám položiť rôzne otázky vrátane:

  • Kedy ste si prvýkrát všimli vydutie?

  • Máte aj iné príznaky?

  • Myslíte si, že to mohlo spôsobiť niečo konkrétne?

  • Povedz mi trochu o svojom životnom štýle. Zahŕňa vaše povolanie zdvíhanie ťažkých bremien? Cvičíte dôsledne? Zdvíhate činky profesionálne alebo rekreačne? Máte fajčiarsku minulosť?

  • Máte osobnú alebo rodinnú anamnézu hernie?

  • Mali ste nejaké operácie v oblasti brucha alebo slabín?

 

Váš lekár tiež pravdepodobne použije zobrazovacie testy na pomoc pri diagnostike hernie. Tie môžu zahŕňať:

  • Ultrazvuk brucha. Ultrazvuk brucha využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny na vytvorenie obrazu štruktúr vo vnútri tela.

  • CT vyšetrenie brucha. Abdominálne CT vyšetrenie kombinuje röntgenové lúče s počítačovou technológiou na vytvorenie obrazu.

  • MRI vyšetrenie brucha. MRI vyšetrenie brucha využíva na vytvorenie obrazu kombináciu silných magnetov a rádiových vĺn.
 

Ak má váš lekár podozrenie na hiátovú herniu, môže použiť iné testy, ktoré mu umožnia posúdiť vnútro žalúdka:

  • Röntgenové snímky vášho tráviaceho traktu. Zdravotnícky pracovník vám dá vypiť tekutinu obsahujúcu diatrizoát meglumín/diatrizoát sodný (Gastrografin) alebo tekutý roztok bária. Tieto tekutiny pomáhajú vášmu zažívaciemu traktu zvýrazniť sa na röntgenových snímkach.

  • Počas endoskopie vám zdravotnícky pracovník zasunie malú kameru pripojenú k hadici do hrdla a do pažeráka a žalúdka.

kolonoskopia_1

6. Liečba hernie

Jediným spôsobom, ako účinne liečiť prietrž, je chirurgický zákrok. Či potrebujete operáciu alebo nie, závisí od veľkosti vašej hernie a závažnosti vašich príznakov.

Váš lekár môže chcieť jednoducho sledovať vašu herniu kvôli možným komplikáciám. Tento prístup sa nazýva bdelé čakanie.

V niektorých prípadoch môže nosenie korzetu pomôcť zmierniť príznaky hernie. Korzet je podporná spodná bielizeň, ktorá pomáha držať prietrž na mieste.

Pred použitím sa vždy poraďte so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že korzet správne sedí.

Ak máte hiátovú prietrž, voľnopredajné lieky a lieky na predpis, ktoré znižujú žalúdočnú kyselinu, môžu zmierniť vaše bolesti a zlepšiť príznaky. Patria sem antacidá, blokátory H2 receptorov a inhibítory protónovej pumpy.

Je dôležité rozpoznať príznaky hernie a navštíviť lekára, ak máte podozrenie, že ju máte.

Neliečená hernia (prietrž) sama od seba nezmizne a môže spôsobiť komplikácie, ktoré sú život ohrozujúce.

Lekár môže posúdiť vašu herniu (pruh) a určiť najlepšiu možnosť liečby.

Včasná lekárska starostlivosť a zmeny životného štýlu môžu minimalizovať príznaky. Operácia je však jediný spôsob, ako účinne liečiť herniu. Existujú rôzne typy operácií a chirurg vám môže poradiť, ktorá z nich je vhodná pre váš stav.

Výhľad pre ľudí, ktorí podstúpia operáciu hernie, je vo všeobecnosti veľmi dobrý. Môže to však závisieť od povahy hernie, vašich príznakov a celkového zdravia. V niektorých prípadoch sa hernia (pruh) môže po reparačnej operácii opakovať.

 

I. Domáca liečba

Domáca liečba nevylieči vašu herniu (pruh), ale existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zmiernili príznaky hernie.

Zvýšenie príjmu vlákniny môže pomôcť zmierniť zápchu. Zápcha môže spôsobiť napätie počas pohybu čriev, čo môže zhoršiť prietrž.

Niektoré príklady potravín s vysokým obsahom vlákniny zahŕňajú celé zrná, ovocie a zeleninu.

Zmeny v stravovaní môžu tiež pomôcť s príznakmi hiátovej hernie. Snažte sa vyhnúť veľkým alebo ťažkým jedlám, po jedle si neľahnite ani sa neprehýbajte.

Aby ste predišli refluxu kyseliny, vyhýbajte sa potravinám, ktoré ho môžu spôsobiť, ako sú korenené jedlá a jedlá na báze paradajok. Okrem toho, ak fajčíte, môže vám pomôcť vzdať sa cigariet.

 

II. Cvičenie

Cvičenie môže pomôcť posilniť svaly okolo hernie a podporiť chudnutie, čím pomôže znížiť niektoré príznaky.

Štúdia z roku 2018 skúmala účinky cvičebného programu na ľudí s obezitou, ktorí podstupovali operáciu ventrálnej hernie. Ľudia, ktorí absolvovali cvičebný program, mali po operácii menej komplikácií.

Pamätajte, že niektoré typy cvičení, ako je vzpieranie alebo cvičenia, ktoré zaťažujú brucho, môžu zvýšiť tlak v oblasti hernie (pruhu). To môže v skutočnosti spôsobiť väčšie vydutie hernie. To isté platí pre cvičenia, ktoré sa robia nesprávne.

Ak máte herniu, je najlepšie diskutovať o cvičení s lekárom alebo fyzioterapeutom. Môžu s vami úzko spolupracovať, aby ste vedeli, ktoré cvičenia sú pre vás najlepšie a ako ich správne vykonávať, aby ste predišli podráždeniu hernie.

 

III. Operačný zákrok

Ak sa vaša hernia (prhu) zväčšuje alebo spôsobuje bolesť, chirurg môže rozhodnúť, že je najlepšie ju operovať.

Ak hernia spôsobí ďalšiu dieru vo vašej brušnej stene, môžu vám opraviť prietrž zašitím diery v brušnej stene uzavretej počas operácie. Bežne sa to robí prelepením otvoru chirurgickou sieťkou.

Niekedy hernia vedie k tomu, že jeden z telesných priechodov sa otvára ešte širšie, ako by mal. Napríklad k tomu môže dôjsť v priestore, kde má pažerák prechádzať cez bránicu. V týchto prípadoch je možné vykonať operáciu na utiahnutie otvoru.

Herniu je možné operovať otvorenou alebo laparoskopickou operáciou.

Počas otvorenej operácie chirurg urobí rez blízko miesta prietrže a potom zatlačí vyduté tkanivo späť do brucha. Potom oblasť zašije, niekedy ju vystužujú chirurgickou sieťkou. Nakoniec rez uzavrú.

Laparoskopická chirurgia využíva malú kameru a miniaturizované chirurgické vybavenie na opravu prietrže. Vyžaduje sa len niekoľko malých rezov. Tento zákrok menej poškodzuje okolité tkanivo.

Nie všetky hernie sú vhodné na laparoskopickú operáciu. Ak si vaša hernia vyžaduje otvorenú chirurgickú opravu, váš chirurg s vami bude spolupracovať, aby určil, ktorá technika je pre váš stav najlepšia.

 

Zotavenie po operácii

Po operácii môžete pociťovať bolesť v okolí miesta chirurgického zákroku. Váš chirurg vám predpíše lieky na zmiernenie bolestí kým sa zotavíte.

Dbajte na to, aby ste starostlivo dodržiavali pokyny svojho chirurga týkajúce sa starostlivosti o rany. Okamžite kontaktujte svojho lekára, ak spozorujete akékoľvek príznaky infekcie, ako je horúčka, začervenanie alebo drenáž v mieste, alebo bolesť, ktorá sa náhle zhorší.

Po zákroku hernie sa možno niekoľko týždňov nebudete môcť normálne pohybovať. Budete sa musieť vyhnúť akejkoľvek namáhavej činnosti. Okrem toho by ste sa počas tohto obdobia mali vyhýbať zdvíhaniu predmetov ťažších ako 4,5 kilogramu.

Otvorená operácia si často vyžaduje dlhší proces liečby ako laparoskopická operácia. Váš chirurg vám dá vedieť, kedy sa môžete vrátiť k bežnej rutine.

 hernia pruh

7. Hernia u dojčiat

10 až 25 percent detí sa rodí s pupočnou prietržou. Tento typ hernie je tiež bežnejší u detí, ktoré sa narodili predčasne alebo s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Pupočná hernia sa vyskytuje v blízkosti pupka. Vznikajú, keď sa svaly obklopujúce dieru po pupočnej šnúre správne neuzavrú. To spôsobí vydutie časti čreva.

Ak má vaše dieťa pupočnú prietrž, môžete si to viac všimnúť, keď plače alebo kašle. Pupočné prietrže u detí sú zvyčajne bezbolestné. Keď sa však objavia príznaky ako bolesť, vracanie alebo opuch v mieste prietrže, mali by ste vyhľadať pohotovostnú lekársku pomoc.

Ak si všimnete, že vaše dieťa má pupočnú prietrž, navštívte detského lekára svojho dieťaťa. Pupočná hernia zvyčajne zmizne, keď má dieťa 1 alebo 2 roky. Ak nezmizne do veku 5 rokov, možno vykonať operáciu na jej opravu.

 

8. Tehotenstvo a hernia

Ak ste tehotná a myslíte si, že máte herniu, navštívte lekára. Ten môže vyhodnotiť a určiť, či hernia  predstavuje nejaké zdravotné riziká.

Liečba hernie môže často počkať a lieči sa až po pôrode. Ak sa malá prietrž, ktorá je prítomná pred tehotenstvom alebo počas neho, začne zväčšovať alebo spôsobovať bolesti, možno odporučiť operáciu na jej opravu. Odporúčaný čas na vykonanie je počas druhého trimestra.

Hernia, ktorá bola v minulosti už ošetrená, sa môžu vrátiť s neskorším tehotenstvom. Tehotenstvo totiž zaťažuje brušné svalové tkanivo, ktoré mohlo byť operáciou oslabené.

Hernia (pruh) sa môže objaviť aj po pôrode cisárskym rezom. Počas pôrodu cisárskym rezom lekár urobí rez do brucha a maternice. Cez tieto rezy sa potom dieťa narodí.

V mieste pôrodu cisárskym rezom sa niekedy môže vyskytnúť incízna hernia.

 plynatosť

9. Komplikácie hernie

Niekedy môže neliečená hernia viesť k potenciálne závažným komplikáciám.

Vaša hernia sa môže zväčšovať a spôsobiť ďalšie príznaky. Môže tiež vyvíjať príliš veľký tlak na blízke tkanivá, čo môže spôsobiť opuch a bolesť v okolí.

Časť vášho čreva by sa tiež mohla zachytiť v brušnej stene. Toto sa nazýva uväznenie. Uväznenie môže upchať vaše črevo a spôsobiť silnú bolesť, nevoľnosť alebo zápchu.

Ak zachytená časť vašich čriev nedostane dostatočný prietok krvi, dôjde k uškrteniu. To môže spôsobiť infekciu alebo odumretie črevného tkaniva. Uškrtená hernia je život ohrozujúca a vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť.

 

Niektoré príznaky, ktoré môžu signalizovať, že musíte vyhľadať pohotovostnú lekársku pomoc pre vašu herniu, zahŕňajú:

  • vydutina, ktorá sa zmení na červenú alebo fialovú

  • bolesť, ktorá sa náhle zhorší

  • nevoľnosť

  • vracanie

  • horúčka

  • nemožnosť vylučovať plyny alebo mať pohyby čriev
 

10. Prevencia hernie

Nie vždy môžete zabrániť rozvoju hernie. Niekedy sa hernia vyskytuje v dôsledku existujúceho dedičného stavu alebo predchádzajúcej operácie.

Môžete však urobiť niekoľko jednoduchých úprav životného štýlu, ktoré vám pomôžu znížiť riziko hernie. Tieto kroky sú zamerané na zníženie množstva záťaže, ktorú kladiete na svoje telo.

 

Tu je niekoľko všeobecných preventívnych tipov:

  • Ak fajčíte, zvážte skončenie s fajčením.

  • Navštívte lekára, keď ste chorý, aby ste sa vyhli vzniku pretrvávajúceho kašľa.

  • Udržujte si zdravú  telesnú hmotnosť.

  • Snažte sa nenamáhať pri pohybe čriev alebo počas močenia.

  • Jedzte dostatok potravín s vysokým obsahom vlákniny, aby ste predišli zápche.

  • Vykonávajte cvičenia, ktoré vám pomôžu posilniť svaly brucha.

  • Vyhnite sa zdvíhaniu závaží, ktoré sú pre vás príliš ťažké. Ak musíte zdvihnúť niečo ťažké, zohnite sa v kolenách a nie v páse alebo chrbte. Vyvarujte sa aj zadržiavaniu dychu pri zdvíhaní ťažkých predmetov.

 

 

Napísala: 

Redakcia portálu Bioliek.sk

 

Odborná kontrola článku:
 
 
Vzdelanie: 
 
Lekárska fakulta, Univerzita Palackého Olomouc, Odbor: všeobecné lekárstvo
 
Prax: 
 
2008 – 2012: Lekár v atestačnej príprave
2013 – trvá: Praktický lekár pre dospelých, Všeobecná ambulancia pre dospelých

 

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

 
 
 
Zdroje:
 

https://www.healthline.com

https://slovenskypacient.sk

About your abdominal incisional hernia surgery. (2021).
mskcc.org

Blay E Jr., et al. (2017). Umbilical hernia.
jamanetwork.com

Coste AH, et al. (2021). Umbilical hernia.
ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459312

Hernia. (2019).
nhs.uk/conditions/hernia

Inguinal hernia. (2019).
niddk.nih.gov

Kulacoglu H. (2018). Umbilical hernia repair and pregnancy: Before, during, after…
frontiersin.org

Liang MK, et al. (2018). Modifying risks in ventral hernia patients with prehabilitation: A randomized controlled trial.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30048306

Lucas AGT, et al. (2021). Pediatric umbilical hernia.
ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459294

Oma E, et al. (2019). Ventral hernia and pregnancy: A systematic review.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29798763

Rahman MAM, et al. (2021). Umbilical hernia with giant proboscis in a 10-year old.
sciencedirect.com

Smith J, et al. (2021). Ventral hernia.
ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499927

Ventral hernia repair. (2017).
facs.org

 

Foto: