Záškrt: Príznaky, príčiny a liečba

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je záškrt

Záškrt je závažná bakteriálna infekcia, ktorá zvyčajne postihuje sliznice nosa a hrdla. Vďaka rozsiahlemu očkovaniu proti tejto chorobe je záškrt extrémne zriedkavý.

V mnohých krajinách s obmedzenými možnosťami zdravotnej starostlivosti alebo očkovania sa však stále vyskytuje vysoká miera záškrtu.

Záškrt možno liečiť liekmi. Ale v pokročilých štádiách môže záškrt poškodiť vaše srdce, obličky a nervový systém. Aj pri liečbe môže byť záškrt smrteľný, najmä u detí.

 zaskrt

2. Príznaky

Príznaky a symptómy záškrtu sa zvyčajne začínajú dva až päť dní po infikovaní osoby. Príznaky a symptómy môžu zahŕňať:

  • Sivý povlak pokrývajúci vaše hrdlo a mandle

  • Bolesť hrdla a chrapot

  • Opuchnuté uzliny (zväčšené lymfatické uzliny) na krku

  • Ťažkosti s dýchaním alebo zrýchlené dýchanie

  • Výtok z nosa

  • Horúčka a zimnica

  • Únava

 

U niektorých ľudí infekcia baktériami spôsobujúcimi záškrt spôsobuje iba mierne ochorenie - alebo žiadne zjavné príznaky a symptómy. Infikovaní ľudia, ktorí o svojej chorobe nevedia, sú známi ako prenášači záškrtu.

Nazývajú sa prenášači, pretože môžu šíriť infekciu bez toho, aby boli sami chorí.

 

Kožný záškrt

Druhý typ záškrtu môže postihnúť kožu a spôsobiť bolesť, začervenanie a opuch podobný iným bakteriálnym infekciám kože. Vredy pokryté sivým povlakom môžu byť tiež kožným záškrtom.

Kožný záškrt sa môže vyskytnúť aj medzi ľuďmi so zlou hygienou, ktorí žijú v preplnených podmienkach.

 

Kedy navštíviť lekára

Okamžite zavolajte svojho lekára, ak ste vy alebo vaše dieťa boli vystavení niekomu s týmto ochorením. Ak si nie ste istí, či bolo vaše dieťa očkované proti záškrtu, naplánujte si stretnutie. Uistite sa, že vaše vlastné očkovania sú aktuálne.

3. Príčiny

Záškrt spôsobuje baktéria Corynebacterium diphtheriae. Baktéria sa zvyčajne množí na povrchu hrdla alebo kože alebo v ich blízkosti. C. diphtheriae sa šíri prostredníctvom:

  • Kvapôčkami. Infikovaná osoba pri kýchaní, alebo kašľaní uvoľnuje kontaminované kvapky baktériou diphtheriae, ktoré môžu osoby v okolí vdýchnuť a nakaziť sa. Záškrt sa týmto spôsobom ľahko šíri, najmä v preplnených podmienkach.

  • Kontaminované osobné alebo domáce predmety. Ľudia niekedy dostanú záškrt pri manipulácii s vecami infikovanej osoby, ako sú použité vreckovky alebo uteráky, ktoré môžu byť kontaminované baktériami.

  • Baktérie spôsobujúce záškrt môžete preniesť aj dotykom infikovanej rany.

 

Ľudia, ktorí boli infikovaní baktériami záškrtu a ktorí neboli liečení, môžu infikovať ľudí, ktorí nemali vakcínu proti záškrtu - aj keď nevykazujú žiadne príznaky.

 

cierny kasel

Rizikové faktory

Ľudia, ktorí sú vystavení zvýšenému riziku záškrtu, zahŕňajú:

  • Deti a dospelí, ktorí nemajú aktuálne očkovanie

  • Ľudia žijúci v preplnených alebo nehygienických podmienkach

  • Každý, kto cestuje do oblasti, kde sú infekcie záškrtu bežnejšie
 

Záškrt je však stále bežný v rozvojových krajinách, kde je zaočkovanosť nízka.

V oblastiach, kde je štandardné očkovanie proti záškrtu, toto ochorenie ohrozuje najmä neočkovaných alebo nedostatočne zaočkovaných ľudí, ktorí cestujú do zahraničia alebo sú v kontakte s ľuďmi z menej rozvinutých krajín.

 

Komplikácie

Ak sa záškrt nelieči, môže viesť k:

 

I. problémy s dýchaním

Baktérie spôsobujúce záškrt môžu produkovať toxín. Tento toxín poškodzuje tkanivo v bezprostrednej oblasti infekcie – zvyčajne nos a hrdlo.

Na tomto mieste infekcia vytvára pevnú, sivo sfarbený povlak zložený z mŕtvych buniek, baktérií a iných látok. Tento povlak môže brániť dýchaniu.

 

II. Poškodenie srdca

Toxín ​​záškrtu sa môže šíriť cez váš krvný obeh a poškodiť ďalšie tkanivá vo vašom tele. Môže napríklad poškodiť váš srdcový sval a spôsobiť také komplikácie, ako je zápal srdcového svalu (myokarditída).

Poškodenie srdca myokarditídou môže byť mierne alebo ťažké. V najhoršom prípade môže myokarditída viesť k zlyhaniu srdca a náhlej smrti.

 

III. Poškodenie nervov

Toxín ​​môže tiež spôsobiť poškodenie nervov. Typickými sú nervy v hrdle, kde zlé vedenie nervov môže spôsobiť ťažkosti s prehĺtaním. Nervy na rukách a nohách sa tiež môžu zapáliť, čo spôsobí svalovú slabosť.

Ak difterický toxín poškodí nervy, ktoré pomáhajú kontrolovať svaly používané pri dýchaní, tieto svaly môžu ochrnúť. V tom momente možno budete potrebovať mechanickú pomoc na dýchanie.

 

Pri liečbe väčšina ľudí s diftériou tieto komplikácie prežije, ale zotavenie je často pomalé. Záškrt je smrteľný asi v 5 % až 10 % prípadov. Miera úmrtnosti je vyššia u detí mladších ako 5 rokov alebo dospelých starších ako 40 rokov.

 mononukleoza bioliek

4. Prevencia

Predtým, ako boli dostupné antibiotiká, bol záškrt bežnou chorobou u malých detí. Dnes je choroba nielen liečiteľná, ale dá sa jej aj predchádzať vakcínou.

Vakcína proti záškrtu sa zvyčajne kombinuje s vakcínami proti tetanu a čiernemu kašľu (pertussis). Vakcína tri v jednom je známa ako vakcína proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu.

Najnovšia verzia tejto vakcíny je známa ako vakcína DTaP pre deti a vakcína Tdap pre dospievajúcich a dospelých.

Vakcína proti záškrtu je účinná pri prevencii záškrtu. Ale môžu sa vyskytnúť nejaké vedľajšie účinky. Niektoré deti môžu po injekcii DTaP pociťovať miernu horúčku, nervozitu, ospalosť alebo citlivosť v mieste vpichu.

Opýtajte sa svojho lekára, čo môžete urobiť pre svoje dieťa, aby ste minimalizovali alebo zmiernili tieto účinky.

Komplikácie sú veľmi zriedkavé. V zriedkavých prípadoch vakcína DTaP spôsobuje u dieťaťa závažné, ale liečiteľné komplikácie, ako je alergická reakcia (žihľavka alebo vyrážka sa objaví v priebehu niekoľkých minút po injekcii).

 

Posilňovacia dávka

Po počiatočnej sérii imunizácií v detstve potrebujete posilňovacie dávky vakcíny proti záškrtu, ktoré vám pomôžu udržať si imunitu. Je to preto, že imunita voči záškrtu časom mizne.

Deti, ktoré dostali všetky odporúčané očkovania pred dosiahnutím veku 7 rokov, by mali dostať svoju prvú preočkovanú injekciu vo veku približne 11 alebo 12 rokov.

Ďalšia posilňovacia dávka sa odporúča o 10 rokov neskôr, potom sa opakuje v 10-ročných intervaloch. Posilňovacie dávky sú obzvlášť dôležité, ak cestujete do oblasti, kde je záškrt bežný.

Posilňovacia dávka sa podáva ako vakcína Tdap alebo ako posilňovacia dávka proti záškrtu kombinovaná s posilňovacou dávkou proti tetanu – vakcínou proti tetanu a záškrtu (Td). Táto kombinovaná vakcína sa podáva injekciou, zvyčajne do ramena alebo stehna.

Ak si nie ste istý stavom očkovania, porozprávajte sa so svojím lekárom o vakcínach a preočkovaní.

 

5. Diagnostika

Lekári môžu mať podozrenie na záškrt u chorého dieťaťa, ktoré má bolesť hrdla so sivým povlakom pokrývajúcou mandle a hrdlo. Rast C. diphtheriae v laboratórnej kultúre materiálu z povlaku hrdla určuje diagnózu.

Lekári môžu tiež odobrať vzorku tkaniva z infikovanej rany a nechať ju otestovať v laboratóriu, aby skontrolovali typ záškrtu, ktorý postihuje kožu (kožný záškrt).

Ak má lekár podozrenie na záškrt, liečba sa začne okamžite, ešte predtým, ako sú k dispozícii výsledky bakteriálnych testov.

 Zaskrt

6. Liečba

Záškrt je vážna choroba. Lekári ju musia liečiť okamžite a agresívne. Lekári sa najskôr ubezpečia, že dýchacie cesty nie sú blokované alebo obmedzené.

V niektorých prípadoch môže byť potrebné umiestniť dýchaciu trubicu do hrdla, aby sa dýchacie cesty udržali otvorené.

Liečba zahŕňa:

I. Antibiotiká

Antibiotiká, ako je penicilín alebo erytromycín, pomáhajú ničiť baktérie v tele a odstraňujú infekcie. Antibiotiká skracujú čas, počas ktorého je niekto so záškrtom nákazlivý.

 

II. Antitoxín

Ak má lekár podozrenie na záškrt, môže podať pacientovi liek ktorý pôsobí proti difterickému toxínu v tele. Tento liek sa nazýva antitoxín a podáva sa injekčne do žily alebo svalu.

Pred podaním antitoxínu môžu lekári vykonať kožné alergické testy. Robia sa preto, aby sa zabezpečilo, že infikovaná osoba nemá alergiu na antitoxín. Ak má niekto alergiu, lekár pravdepodobne odporučí, aby nedostával antitoxín.

 

Deti a dospelí, ktorí majú záškrt, musia byť často liečení v nemocnici. Môžu byť izolované na jednotke intenzívnej starostlivosti, pretože záškrt sa môže ľahko rozšíriť na každého, kto nie je imunizovaný proti tejto chorobe.

Prevencia

Ak ste sa dostali do kontaktu s osobou infikovanou záškrtom, navštívte lekára, ktorý vám urobí testy a možnú liečbu. Váš lekár vám môže predpísať antibiotiká, ktoré vám pomôžu zabrániť rozvoju ochorenia. Možno budete potrebovať aj posilňovaciu dávku vakcíny proti záškrtu.

Ľudia, u ktorých sa zistilo, že sú nosičmi záškrtu, sú liečení antibiotikami, aby sa ich systém tiež vyliečil od tejto baktérie.

 

Domáca liečba

Zotavenie zo záškrtu si vyžaduje veľa odpočinku na lôžku. Vyhýbanie sa akejkoľvek fyzickej námahe je obzvlášť dôležité, ak bolo postihnuté vaše srdce. Kvôli bolestiam a ťažkostiam s prehĺtaním možno budete musieť prijímať stravu len v tekutej podobe.

Prísna izolácia, keď ste nákazlivý, pomáha predchádzať šíreniu infekcie. Starostlivé umývanie rúk všetkými vo vašej domácnosti je dôležité pre obmedzenie šírenia infekcie.

Akonáhle sa zotavíte zo záškrtu, budete potrebovať celý cyklus vakcín proti záškrtu, aby ste zabránili recidíve. Na rozdiel od niektorých iných infekcií, záškrt nezaručuje celoživotnú imunitu. Záškrt môžete dostať viackrát, ak proti nemu nie ste plne imunní.

 

Príprava na prvé lekárske vyšetrenie

Ak máte príznaky záškrtu alebo ste prišli do kontaktu s niekým, kto má záškrt, ihneď zavolajte svojho lekára.

 

Nižšie uvedený zoznam navrhuje otázky, ktoré by ste sa mali opýtať svojho lekára na záškrt. Počas stretnutia sa neváhajte opýtať na ďalšie otázky.

Čo si myslíte, že spôsobuje moje príznaky?

Aké druhy testov potrebujem?

Aké liečby sú dostupné pre záškrt?

Existujú nejaké možné vedľajšie účinky liekov, ktoré budem užívať?

Ako dlho bude trvať, kým sa zlepší môj stav?

Existujú nejaké dlhodobé komplikácie záškrtu?

Som nákazlivý? Ako môžem znížiť riziko prenosu choroby na iných?

 

Čo môžete očakávať od svojho lekára

Váš lekár vám pravdepodobne položí aj niekoľko otázok, ako napríklad:

 

Kedy ste si prvýkrát všimli svoje príznaky?

Mali ste problémy s dýchaním, bolí vás hrdlo alebo máte problémy s prehĺtaním?

Mali ste horúčku? Aká vysoká bola horúčka a ako dlho trvala?

Boli ste v poslednej dobe vystavený niekomu s diftériou?

Má niekto z vašich blízkych podobné príznaky?

Boli ste nedávno v zahraničí? Kde?

Sú všetky vaše očkovania aktuálne?

Liečite sa na iné zdravotné ťažkosti?

  

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
 
Zdroje:
 

https://www.mayoclinic.org

Barroso LF, et al. Epidemiology and pathophysiology of diphtheria. https://www.uptodate/com/search. Accessed Aug.19, 2021.

Barroso LF, et al. Clinical manifestations, diagnosis, and treatment of diphtheria. https://www.uptodate/com/search. Accessed Aug.19, 2021.

Diphtheria. Merck Manual Professional Version. https://www.merckmanuals.com. Accessed Aug. 19, 2021.

Elsevier Point of Care. Clinical Overview: Diphtheria. https://www.clinicalkey.com. Accessed Aug. 19, 2021.

Recommended child and adolescent immunization schedule. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov. Accessed Aug. 19, 2021.

Tdap (Tetanus, diphtheria, pertussis) vaccine information statement. Centers for Disease Control and Prevention. http://www.cdc.gov/vaccines/hcp/vis/vis-statements/tdap.html. Accessed Aug. 19, 2021.

AskMayoExpert. Tetanus, diphtheria, and pertussis (Tdap) vaccination. Mayo Clinic; 2021.

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/