Alergia na roztoče: Symptómy, príčiny a liečba (Aktualizované)

Roztoče, plesne a rôzne baktérie sú jednými z najbežnejších alergických a astmatických spúšťačov, ktoré si s vami spokojne nažívajú v domácnosti. Aj keď roztoče patria do triedy pavúkovcov, prachové roztoče, ktoré s vami zdieľajú posteľ, v skutočnosti nezanechávajú viditeľné uhryznutia. Nie sú parazitické, no môžu vyvolať slzenie, kýchanie, spôsobiť kožné problémy, nádchu či dokonca astmu.

Pokiaľ situáciu zanedbáte, veľmi ľahko sa najmä z posteľných matracov stane domov veľkého množstva týchto mikroorganizmov, či mikróbov, ako ich nazývame. 

Kde sa tieto roztoče najčastejšie zdržiavajú, ako sa tam dostali, čím ich ''kŕmime''? Prečo sú nebezpečné a ako sa ich, aj s nimi spojených alergií, čo najefektívnejšie zbavíme?

 Chronicky zapal v tele 1

V tomto článku si prečítate:

1. Čo je to alergia
2. Alergia na roztoče
3. Čo sú to roztoče
4. Diagnostika alergie na roztoče
5. Príznaky alergie na roztoče
6. Liečba alergie na roztoče
7. Tipy ako sa zbaviť alergie na roztoče

 

1. Alergia

Alergia je neprimeraná reakcia imunitného systému organizmu na látky, s ktorými sa bežne stretávame v našom prostredí.

Riziko vzniku alergického ochorenia u dieťaťa bez genetickej záťaže je 20 %, v rodine s jedným alergickým rodičom 30-40 % a v prípade oboch rodičov alergikov 70-80 %. V súčasnej dobe však vo vzniku alergického ochorenia hrá významnejšiu rolu vplyv vonkajšieho prostredia (Vernerová, 2012).

 

2. Alergia na roztoče

Alergia na roztoče je prehnaná reakcia imunitného systému na výlučky domácich prachových roztočov. Osoby s alergiou na roztoče nie sú alergické priamo na roztoče, ale na výlučky roztočov. Tieto výlučky roztočov (alergén ktorý vyvoláva alergiu na roztoče) sa šíria najmä vzduchom a ľudia ich vdychujú. Množstvo alergénu významne stúpa po upratovaní. Preto  alergici by nemali vysávať, utierať prach, resp. sa zdržiavať v miestnosti, kde sa upratuje.

Zatiaľ čo iné pavúkovce, ako napríklad kliešte, sa do vás môžu zahryznúť, prachové roztoče vašu pokožku neuhryznú. Alergická reakcia sa prejavuje po vdýchnutí roztočov a ich fekálií. 
Ak máte alergiu na prachové roztoče, príznaky sa môžu vyskytovať po celý rok. Môžete si tiež všimnúť, že vaše príznaky vrcholia počas horúcich a vlhkých letných mesiacov. 

 

3. Čo sú to roztoče?

Prachové roztoče sú malé, voľným okom neviditeľné článkonožce, ktoré dosahujú veľkosť od 0,30 do 0,45 mm na dĺžku. Vyskytujú sa celosvetovo v domácnostiach, v prachu a to najmä v matracoch, perinách, kobercoch, či čalúnenom nábytku. Medzi najvýznamnejšie a najviac skúmané druhy patria Dermatophagoides pteronyssinus (Európsky domáci prachový roztoč). Domáce prachové roztoče sú pôvodcami, v súčasnej dobe veľmi rozšíreného civilizačného ochorenia, alergie na roztoče.

Roztoče môže byť ťažké spozorovať kvôli ich drobnej veľkosti. Vidno ich iba pod mikroskopom a dokonca aj vtedy vyzerajú iba ako malé biele pavúky. Samčie prachové roztoče môžu žiť niečo cez mesiac, zatiaľ čo samičie roztoče môžu žiť až 90 dní.

Dôvodom, prečo sú prachové roztoče v domácnostiach tak rozšírené je to, že sa živia odumretými kožnými bunkami. Udomácňujú sa preto na miestach, kde s najväčšou pravdepodobnosťou nájdu nahromadené odumreté kožné bunky. Obľúbená je posteľná bielizeň, šatníky, nábytok a koberce. 

Roztoče uprednostňujú horúce a vlhké podnebie. Pretože sa môžu zavŕtať hlboko do textilných vlákien, môžete si ich náhodne priniesť z dovolenky. To, čo robí samotné roztoče nebezpečné je, že spôsobujú alergie. 

 

Roztoče sa živia kožnými bunkami Fleurance Nature
 Prachové roztoče voľným okom neuvidíte, no alergikom ich prítomnosť určite neunikne. 

 

 

4. Diagnostika alergie na roztoče

Alergia sa môže potvrdiť spirometrickým vyšetrením, kožnými testami na predlaktí, alebo vyšetrením špecifických IgE protilátok z krvi.

Kožný test je najbežnejšie používanou testovacou metódou. Pacientovi sú na kožu predlaktia jemnou ihlou aplikované jednotlivé alergény, nechajú sa pôsobiť niekoľko minút a následne lekár vyhodnotí imunitnú reakciu na základe začervenania kože.

 

5. Bežné príznaky alergie na roztoče (symptómy)

 • kýchanie
 • kašeľ
 • nádchu alebo upchatý nos
 • slzenie, zápal spojiviek
 • svrbenie hrdla
 • ekzémy a červené svrbivé vyrážky
 • astmu

 

Ak máte astmu a ste alergický na roztoče, môžu sa u vás vyskytnúť ďalšie príznaky. Medzi tieto príznaky patria:

 • bolesť alebo napätie na hrudníku
 • ťažké dýchanie
 • sipot, kašeľ alebo dýchavičnosť
 • ťažkosti s rozprávaním
 • ťažký astmatický záchvat
Alergia na prachové roztoče Fleurance nature
Roztoče sa živia odumretými kožnými bunkami a najradšej sa zdržiavajú v posteli - tam ich nájdu najviac
 

 

6. Liečba alergie na roztoče

Liečba alergie pozostáva z viacerých základných postupov.

1. Hlavná zásada je odstránenie alergénu. Predovšetkým pacient by sa mal snažiť čo najviac vyhnúť sa alergénu vo svojej domácnosti. Znamená to častejšie prať, vysávať, umývať podlahy, používať antialergické vankúše, obliečky, poťahy na matrace atď. (detailný popis nižšie v článku).

2. Úľavová liečba je liečba na potlačenie už vzniknutých príznakov, pri ktorej sa pomocou liekov snažíme získať kontrolu na alergickým zápalom.

K tomuto typu liečby patria najmä:

 • antihistaminiká
 • lokálne lieky do nosa, očí, na kožu
 • alergénová  imunoterapia

3. Alergénová imunoterapia je liečba, ktorej cieľom je vyvolať v organizme toleranciu na alergén a dosiahnuť, aby pri styku s ním nevznikala naň prehnaná reakcia. Ide o kontrolované podávanie alergénu so stúpajúcou koncentráciou a dosahuje sa stav tolerancie alergénu.

 

7. Vyskúšajte týchto 10 tipov, ako sa zbaviť alergie na roztoče raz a navždy

 

1. Používajte antialergické vankúše, prikrývky, poťahy na matrace a obliečky. Najlepšie sú tie na zips. Špeciálna pevne tkaná látka zabraňuje vniknutiu prachových roztočov do postele. Štúdia uverejnená v England Journal of Medicine v roku 2004 zistila, že pokrytie detských matracov a vankúšov špeciálnymi poťahmi odolnými voči roztočom pomohlo znížiť komplikácie spojené s astmou.

2. Posteľnú bielizeň perte najmenej raz týždenne v aspoň 60 °C vode. To zahŕňa plachty, obliečky na vankúše, paplóny a posteľné prikrývky. Sušte v sušičke na bielizeň alebo počas letných mesiacov priamo na slnku.

3. Regulujte v byte relatívnu vlhkosť vzduchu pomocou odvlhčovačov v rozmedzí 40 – 50 %.

4. Zadovážte si vysávač vybaveným vysokoúčinným HEPA filtrom so zdvojenými stenami sáčkov.
 
Ak máte doma alergika, oplatí sa investovať do vysávača
 
5. Často utierajte prach navlhčenou alebo naolejovanou utierkou či mopom. Pomáha to minimalizovať množstvo prachu a bráni jeho hromadeniu.
 
6. Zadovážte si 100% prírodný čistiaci sprej proti roztočom, baktériám, plesniam, a kvasinkám. Kombinuje 31 špeciálne vybraných esenciálnych olejov, vďaka ktorým dokáže už za 5 minút definitívne zlikvidovať všetky mikróby prírodnou cestou bez použitia chemických látok. Štúdie na roztočoch preukázali, že klinčekový olej, rozmarín, tea tree (čajovník) a eukalyptový éterický olej vykazovali výnimočný účinok pri znižovaní populácie roztočov.
 
Sprej proti roztočom
 
 

7. Poriadne a pravidelne vetrajte. Roztoče majú rady teplo a vlhko, preto ich studený a suchý vzduch nepoteší. Pri upratovaní nezabúdajte na umývanie podláh.

8. Pokiaľ stierate iba nasucho, prach zbytočne len rozvírite. 

9. Ak je to možné, vymeňte koberce za drevenú podlahu, dlažbu, či parkety. Roztoče sa totiž často zdržiavajú práve v kobercoch s vysokým vlasom a ich odstránenie z domácnosti je dobrou dlhodobou stratégiou na zamedzenie ich výskytu.

10. Zvieratá v domácnosti zvyšujú množstvo roztočov a alergénov, dbajte najmä na to, aby s alergikmi nespali v jednej posteli. 

 

Napísal: Ľubomír Čižmár

Zdroje:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dust-mites/symptoms-causes/syc-20352173
 2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dust-mites/diagnosis-treatment/drc-20352178
 3. https://www.uwhealth.org/healthfacts/allergy/6180.pdf
 4. https://alergoimun.sk/wp-content/uploads/2017/02/roztoce.pdf
 5. https://www.medicalnewstoday.com/articles/318419.php
 6. https://www.healthline.com/health/allergies/dust-mites
 7. Vernerová, E., 2012. Alergie a astma, současný stav poznání a léčby. Interní medicína pro praxi, 55-58.
 8. https://is.muni.cz/th/f5i4n/Orsaghova_Katarina_BP_FINAL.pdf
 9. Bousquet, P. J., Cox, L. S., Durham, S. R., Nelson, H. S., Passalacqua, G., Ryan, D. P., Brozek, J. L., Compalati, E., Dahl, R., Delgado, L., van Wijk, R. G., Gower, R.G., Ledford, D.K., Filho, N.R., Valovirta, E.J., Yusuf, O.M., Zuberbier, T., 2009. Sub-lingual immunotherapy: World Allergy Organization position paper 2009. Wiley-Blackwell. doi: 10.1111/j.1398-9995.2009.02309.x.
 10. https://lekar.pluska.sk/clanky/alergia-na-roztoce