Zápal prostaty (prostatitída): Príznaky, príčiny a liečba

 

Zápal prostaty, alebo prostatitída je ochorenie spôsobené infekciou alebo zápalom v prostate.

Prostata je žľaza umiestnená pod močovým mechúrom u mužov, ktorá produkuje tekutinu, ktorá je súčasťou semena. Zápal prostaty môže byť spôsobený bakteriálnou infekciou alebo inými príčinami, ako sú sedavý životný štýl alebo zápal močových ciest.

Príznaky zápalu prostaty zahŕňajú bolesti v oblasti prostaty, problémy s močením, bolesti v bedrovej oblasti a problémy s erekciou. Liečba zápalu prostaty závisí od príčiny, ale môže zahŕňať užívanie antibiotík na odstránenie infekcie, fyzioterapiu a zmeny v strave a životnom štýle.

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je to prostatitída?

Prostata je malá žľaza umiestnená pod močovým mechúrom u mužov. Produkuje tekutinu, ktorá tvorí 50 až 75 percent semena.

Prostatitída je zápal vašej prostaty. Zápal sa môže rozšíriť do oblasti okolo prostaty.

 

Typy prostatitídy:

  • Chronická prostatitída je najbežnejším typom, uvádza nadácia Urology Care Foundation. Jeho príčina je často neznáma.

  • Akútna bakteriálna prostatitída je spôsobená bakteriálnou infekciou. Objavuje sa náhle so závažnými príznakmi.

  • Bakteriálna infekcia tiež spôsobuje chronickú bakteriálnu prostatitídu. Rozvíja sa pomalšie ako akútna bakteriálna prostatitída a jej príznaky bývajú miernejšie, ale opakujúce sa.

  • Asymptomatická zápalová prostatitída nespôsobuje viditeľné príznaky.
 
hemoroidy bioliek2

2. Aké sú príznaky prostatitídy?

Príznaky prostatitídy sa líšia v závislosti od toho, či je akútna alebo chronická.

 

Ak máte akútnu bakteriálnu prostatitídu, môžete mať:

Môžete mať tiež páchnuci moč, bolesť v semenníkoch a bolestivú ejakuláciu.

Ak máte chronickú prostatitídu alebo chronickú bakteriálnu prostatitídu, môžete mať podobné príznaky, ale budú menej závažné.

Ak máte asymptomatickú zápalovú prostatitídu, nezaznamenáte žiadne príznaky. Váš lekár môže zistiť tento stav počas rutinného fyzického vyšetrenia.

Zvacsena prostata

3. Čo spôsobuje prostatitídu?

Rôzne druhy baktérií môžu spôsobiť bakteriálnu prostatitídu. Tieto baktérie môžu tiež spôsobiť infekciu močového mechúra.

Jednou z bežných príčin u mužov nad 35 rokov je Escherichia coli. Sexuálne prenosné infekcie (STI), vrátane kvapavky a chlamýdií, môžu tiež spôsobiť bakteriálnu prostatitídu.

 

Poranenie vašej prostaty môže spôsobiť prostatitídu. Môže to spôsobiť aj porucha vášho nervového systému alebo imunitného systému. V mnohých prípadoch nie je presná príčina chronickej prostatitídy známa.

hnacka bioliek

4. Kto je vystavený riziku vzniku prostatitídy?

Hoci sa u mužov v akomkoľvek veku môže vyvinúť prostatitída, u starších mužov je to pravdepodobnejšie ako u mladších mužov. Ak máte viac ako 50 rokov a máte zväčšenú prostatu, máte zvýšené riziko vzniku tohto stavu.

 

Iné faktory môžu tiež zvýšiť vaše riziko, vrátane:

  • zavedený močový katéter

  • infekcia močového mechúra

  • trauma panvy

  • minulé záchvaty prostatitídy

Nechránený sex a HIV pozitívny tiež zvyšujú vaše šance na rozvoj prostatitídy.

kolonoskopia_1

5. Ako sa diagnostikuje prostatitída?

Ak máte podozrenie, že máte prostatitídu, dohodnite si stretnutie so svojím lekárom. Lekár bude  musieť vylúčiť iné možné príčiny vašich príznakov.

Napríklad zväčšená prostata, cystitída a niektoré ďalšie choroby môžu spôsobiť podobné príznaky.

Váš lekár vykoná fyzické vyšetrenie vrátane vyšetrenia prostaty. Vaša prostata sa nachádza pred konečníkom.

Počas digitálneho rektálneho vyšetrenia váš lekár prehmatá vašu prostatu a skontroluje jej zväčšenie. V niektorých prípadoch môžu odporučiť cystoskopiu (endoskopia močového mechúra cez močovú trubicu).

Váš lekár musí tiež určiť typ prostatitídy, ktorú máte. Môže vám nariadiť krvné testy a analýzu moču.

6. Ako sa lieči prostatitída?

Ak vám diagnostikujú bakteriálnu prostatitídu, váš lekár vám predpíše antibiotiká. Typ antibiotík a dĺžka liečby sa budú líšiť v závislosti od typu baktérií, ktoré spôsobujú vaše príznaky.

Váš lekár vám môže predpísať aj lieky proti bolesti alebo alfa-blokátory. Alfa-blokátory znižujú svalové kŕče uretrálneho zvierača, čo je sval, ktorý vám pomáha kontrolovať tok moču.

Váš lekár môže tiež odporučiť tepelnú terapiu na zníženie bolesti.

Záver

Väčšina mužov dobre reaguje na liečbu akútnej bakteriálnej prostatitídy. Chronická prostatitída sa lieči ťažšie, ale často sa dá zvládnuť. Opýtajte sa svojho lekára na váš konkrétny stav, plán liečby a výhľad.

 

Môžete zabrániť prostatitíde?

Mnohým prípadom prostatitídy sa nedá predísť, pretože príčina je často neznáma. Sexuálne prenosné choroby môžu viesť k prostatitíde. Praktizovanie bezpečného sexu môže pomôcť znížiť riziko vzniku tohto ochorenia.

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 
Zdroje:
 

1. Prostatitis: Definition and Patient Education (healthline.com)

2. Prostatitis - Symptoms and causes - Mayo Clinic

3. Prostatitis (Infection of the Prostate): Symptoms, Diagnosis & Treatment - Urology Care Foundation (urologyhealth.org)

 

Foto: