Kolonoskopia: Priebeh vyšetrenia a vysvetlenie výsledkov

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je kolonoskopia

Kolonoskopia je vyšetrenie používané na zistenie zmien alebo abnormalít v hrubom čreve (hrubom čreve) a konečníku.

Počas kolonoskopie sa do konečníka zavedie dlhá ohybná trubica (kolonoskop). Malá videokamera na konci trubice umožňuje lekárovi vidieť vnútro celého hrubého čreva.

Ak je to potrebné, môžu sa polypy alebo iné typy abnormálneho tkaniva počas kolonoskopie odstrániť cez sondu. Vzorky tkaniva (biopsie) sa môžu odoberať aj počas kolonoskopie.

 

2. Prečo sa vykonáva kolonoskopia

 

Váš lekár môže odporučiť kolonoskopiu na:

 

I. Preskúmanie črevných príznakov a symptómov

Kolonoskopia môže pomôcť vášmu lekárovi preskúmať možné príčiny bolesti brucha, krvácania z konečníka, chronickej zápchy, chronickej hnačky a iných črevných problémov.

 

II. Prevencia rakoviny hrubého čreva

Ak máte 50 alebo viac rokov, máte priemerné riziko rakoviny hrubého čreva – okrem veku nemáte žiadne rizikové faktory rakoviny hrubého čreva – váš lekár vám môže odporučiť kolonoskopiu každých 10 rokov alebo niekedy aj skôr.

Kolonoskopia je jednou z možností skríningu rakoviny hrubého čreva. Porozprávajte sa so svojím lekárom o svojich možnostiach.

 

III. Hľadanie polypov

Ak ste už mali polypy, váš lekár vám môže odporučiť následnú kolonoskopiu na vyhľadanie a odstránenie akýchkoľvek ďalších polypov. Deje sa tak, aby sa znížilo riziko rakoviny hrubého čreva.

 hemoroidy bioliek2

3. Riziká

Kolonoskopia predstavuje málo rizík.

 

Zriedkavo môžu komplikácie kolonoskopie zahŕňať:

  • Nežiaduca reakcia na sedatívum použité počas vyšetrenia

  • Krvácanie z miesta, kde bola odobratá vzorka tkaniva (biopsia) alebo bol odstránený polyp alebo iné abnormálne tkanivo

  • Trhlina v stene hrubého čreva alebo konečníka (perforácia)

 

Po konzultácii s vami o rizikách kolonoskopie vás lekár požiada, aby ste podpísali formulár súhlasu, ktorý povoľuje zákrok.

 

4. Príprava na vyšetrenie

Pred kolonoskopiou budete musieť vyčistiť (vyprázdniť) svoje hrubé črevo. Akékoľvek zvyšky v hrubom čreve môžu počas vyšetrenia zakrývať výhľad na hrubé črevo a konečník.

 

Ak chcete vyprázdniť hrubé črevo, váš lekár vás môže požiadať, aby ste:

 

1. Deň pred vyšetrením dodržiavali špeciálnu diétu

Deň pred vyšetrením zvyčajne nebudete môcť jesť pevné jedlo. Nápoje môžu byť obmedzené na číre tekutiny - čistú vodu, čaj a kávu bez mlieka alebo smotany, vývar a sýtené nápoje.

Vyhnite sa červeným tekutinám, ktoré sa môžu počas kolonoskopie zameniť s krvou. Po polnoci večer pred skúškou možno nebudete môcť nič jesť ani piť.

 

2. Vezmite si preháňadlo

Váš lekár zvyčajne odporučí užívať preháňadlo, buď vo forme piluliek, alebo v tekutej forme. Môžete byť poučení, aby ste užili preháňadlo večer pred kolonoskopiou, alebo vás môžu požiadať, aby ste použili preháňadlo večer pred zákrokom aj ráno.

 

3. Použite súpravu na klystír

V niektorých prípadoch možno budete musieť použiť voľnopredajnú súpravu klystíru – buď večer pred vyšetrením, alebo niekoľko hodín pred vyšetrením – na vyprázdnenie hrubého čreva.

Vo všeobecnosti je to účinné len pri vyprázdňovaní dolného hrubého čreva a zvyčajne sa neodporúča ako primárny spôsob vyprázdňovania hrubého čreva.

 

4. Príjem liekov

Pripomeňte svojmu lekárovi svoje lieky aspoň týždeň pred vyšetrením - najmä ak máte cukrovku, vysoký krvný tlak alebo srdcové problémy alebo ak užívate lieky alebo doplnky, ktoré obsahujú železo.

Možno budete musieť upraviť dávkovanie alebo dočasne prestať užívať lieky.

 kolonoskopia 2

5. Čo môžete očakávať počas vyšetrenia

 

I. Počas procedúry

Počas kolonoskopie budete nosiť plášť, ale pravdepodobne nič iné. Zvyčajne sa odporúča sedácia. Niekedy sa podáva mierne sedatívum vo forme tabliet. V iných prípadoch sa sedatívum kombinuje s intravenóznym liekom proti bolesti, aby sa minimalizovali akékoľvek nepohodlie.

Vyšetrenie začnete v ľahu na boku na skúšobnom stole, zvyčajne s kolenami pritiahnutými k hrudníku. Lekár vám zavedie kolonoskop do konečníka.

Kolonoskop – ktorý je dostatočne dlhý na to, aby dosiahol celú dĺžku vášho hrubého čreva – obsahuje svetlo a hadičku (kanál), ktorá umožňuje lekárovi pumpovať vzduch alebo oxid uhličitý do hrubého čreva. Vzduch alebo oxid uhličitý nafúkne hrubé črevo, čo poskytuje lepší pohľad na výstelku hrubého čreva.

Pri pohybe kolonoskopu alebo zavedení vzduchu môžete pociťovať kŕče v bruchu alebo nutkanie na stolicu.

Kolonoskop obsahuje na svojom konci aj malú videokameru. Kamera odosiela snímky na externý monitor, aby lekár mohol študovať vnútro vášho hrubého čreva.

Lekár môže tiež cez kolonoskop vložiť nástroje na odber vzoriek tkaniva (biopsie) alebo odstránenie polypov alebo iných oblastí abnormálneho tkaniva.

Kolonoskopia zvyčajne trvá asi 30 až 60 minút.

 

II. Po zákroku

Po vyšetrení trvá asi hodinu, kým sa začnete zotavovať zo sedatív. Budete potrebovať niekoho, kto vás odvezie domov, pretože môže trvať až jeden deň, kým sa úplne stratia účinky sedatív. Nešoférujte, nerobte dôležité rozhodnutia ani sa po zvyšok dňa nevracajte do práce.

Ak vám lekár počas kolonoskopie odstránil polyp, môže vám odporučiť, aby ste dočasne dodržiavali špeciálnu diétu.

Niekoľko hodín po vyšetrení sa môžete cítiť nafúknutý. Chôdza môže pomôcť zmierniť akékoľvek nepohodlie.

Môžete si tiež všimnúť malé množstvo krvi pri prvom pohybe čriev po vyšetrení. Zvyčajne to nie je dôvod na poplach. Poraďte sa so svojím lekárom, ak sa u vás naďalej tvorí krv alebo krvné zrazeniny, alebo ak máte pretrvávajúcu bolesť brucha alebo horúčku.

Aj keď je to nepravdepodobné, môže sa to vyskytnúť okamžite alebo v prvých dňoch po zákroku, ale môže sa oneskoriť až o jeden až dva týždne.

 

6. Výsledky kolonoskopie

Váš lekár skontroluje výsledky kolonoskopie a potom sa s vami podelí o výsledky.

 

I. Negatívny výsledok

Kolonoskopia sa považuje za negatívnu, ak lekár nezistí žiadne abnormality v hrubom čreve.

 

Váš lekár vám môže odporučiť ďalšiu kolonoskopiu:

  • Za 10 rokov, ak máte priemerné riziko rakoviny hrubého čreva, nemáte žiadne iné rizikové faktory rakoviny hrubého čreva ako vek päť rokov, ak máte v anamnéze polypy pri predchádzajúcich kolonoskopických procedúrach

  • Za jeden rok, ak bola v hrubom čreve zvyšková stolica, ktorá bránila úplnému vyšetreniu vášho hrubého čreva

 

II. Pozitívny výsledok

Kolonoskopia sa považuje za pozitívnu, ak lekár nájde nejaké polypy alebo abnormálne tkanivo v hrubom čreve.

Väčšina polypov nie je rakovinová, ale niektoré môžu byť prekancerózne. Polypy odstránené počas kolonoskopie sa posielajú do laboratória na analýzu, aby sa zistilo, či sú rakovinové, prekancerózne alebo nerakovinové.

V závislosti od veľkosti a počtu polypov možno budete musieť v budúcnosti dodržiavať prísnejší plán kontrol.

Ak váš lekár nájde jeden alebo dva polypy s priemerom menším ako 1 centimeter, môže vám odporučiť opakovanú kolonoskopiu o päť až desať rokov, v závislosti od vašich ďalších rizikových faktorov rakoviny hrubého čreva.

 

Váš lekár vám odporučí ďalšiu kolonoskopiu skôr, ak máte:

  • Viac ako dva polypy

  • Veľký polyp – väčší ako 1 centimeter

  • Polypy a tiež zvyšková stolica v hrubom čreve, ktorá bráni úplnému vyšetreniu hrubého čreva

  • Polypy s určitými bunkovými charakteristikami, ktoré naznačujú vyššie riziko budúcej rakoviny

  • Rakovinové polypy

 

Ak máte polyp alebo iné abnormálne tkanivo, ktoré nebolo možné odstrániť počas kolonoskopie, váš lekár vám môže odporučiť opakované vyšetrenie u gastroenterológa, ktorý má špeciálne odborné znalosti v oblasti odstraňovania veľkých polypov alebo chirurgického zákroku.

 

 

Napísala: 

Redakcia portálu Bioliek.sk

 

Odborný dohľad: 
 
MUDr. Martina Šarišská - zdravotnícky pracovník 
 

Vzdelanie: Lekárska fakulta, Univerzita Palackého Olomouc, Odbor: všeobecné lekárstvo

Prax: 

2008 – 2012: Lekár v atestačnej príprave

2013 – trvá: Praktický lekár pre dospelých, Všeobecná ambulancia pre dospelých

 
 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

 
 
Zdroje:
 

https://www.mayoclinic.org

Fowler GC, et al., eds. Colonoscopy. In: Pfenninger and Fowler's Procedures for Primary Care. 4th ed. Elsevier; 2020. https://www.clinicalkey.com. Accessed April 8, 2020.

Lee L, et al. Overview of colonoscopy in adults. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Feb. 23, 2018.

Colonoscopy. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. https://www.niddk.nih.gov/health-information/diagnostic-tests/colonoscopy. Accessed Feb. 23, 2018.

AskMayoExpert. Colorectal polyp surveillance (adult). Rochester, Minn.: Mayo Foundation for Medical Education and Research; 2017.

AskMayoExpert. Screening recommendations (adult). Rochester, Minn.: Mayo Foundation for Medical Education and Research; 2017.

Picco MF (expert opinion). Mayo Clinic, Jacksonville, Fla. March 15, 2018.

 

Obrázky:

https://www.shutterstock.com/cs/home

 

https://stock.adobe.com/sk/