Strie: Príznaky, príčiny a liečba

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo to strie?

Strie sú dlhé, úzke pruhy alebo čiary, ktoré sa tvoria na koži.

Vyskytujú sa, keď je koža zrazu natiahnutá a sú mimoriadne časté. Strie sa môže vyvinúť u každého, hoci postihujú viac ženy ako mužov.

Môžu sa vyskytnúť na rôznych častiach tela, vrátane brucha, stehien, bokov, prsníkov, nadlaktia a spodnej časti chrbta.

K tomuto typu zjazvenia dochádza vtedy, keď sa pokožka nemôže vrátiť do normálnej formy po období intenzívneho rastu, často v dôsledku tehotenstva, priberania na váhe, chudnutia alebo puberty.

Viac ako 50 percent žien má počas tehotenstva strie.

Strie nie sú fyzicky nebezpečné, ale môžu spôsobiť problémy s vnímaním seba samého a úzkosťou. Pre niektorých ľudí sú strie významným kozmetickým problémom, ktorý môže ovplyvniť každodenný život.

 

2. Príznaky a symptómy

Predtým, ako sa začnú objavovať strie, môže koža pôsobiť tenko a ružovo. Tiež môžete postihnutú oblasť pociťovať ako podráždenú a svrbivú.

Strie sa spočiatku vyvíjajú ako vráskavé, vystúpené pruhy, ktoré môžu byť v závislosti od farby pokožky červené, purpurové, ružové, červenohnedé alebo tmavohnedé. Strie nakoniec vyblednú a sploštia sa a časom majú tendenciu meniť sa na striebristú farbu.

Strie môžu byť postupne menej nápadné, ale často to môže trvať roky.

 

3. Príčiny a rizikové faktory

Extrémny rast alebo zmršťovanie pokožky môže spôsobiť strie.

 

Medzi bežné príčiny napínania pokožky patria:

  • Tehotenstvo: Medzi 50 a 90 percentami tehotných žien má počas alebo po pôrode strie.

  • Puberta: Rýchly rast je typický pre mladých ľudí, ktorí prechádzajú pubertou. To môže viesť k vzniku strií.

  • Rýchly prírastok hmotnosti: Priberanie na váhe v krátkom čase môže spôsobiť strie.

  • Zdravotný stav: Niektoré stavy môžu spôsobiť strie, ako napríklad Marfanov syndróm a Cushingov syndróm. Marfanov syndróm môže viesť k zníženiu elasticity kožného tkaniva a Cushingov syndróm môže viesť k tomu, že telo produkuje príliš veľa hormónu, ktorý vedie k rýchlemu prírastku hmotnosti a krehkosti pokožky.

  • Používanie kortikosteroidov: Dlhodobé používanie kortikosteroidných krémov a pleťových vôd môže znížiť hladiny kolagénu v koži. Kolagén spevňuje a podporuje pokožku a znížené množstvo môže zvýšiť riziko vzniku strií.

 

Koža sa skladá z troch kľúčových vrstiev. Strie sa tvoria v dermis alebo v strednej vrstve, keď sa spojivové tkanivo natiahne za hranice svojej pružnosti. Obvykle je to kvôli rýchlej expanzii alebo sťahovaniu pokožky.

Ako telo rastie, spojovacie vlákna v dermis sa pomaly naťahujú, aby sa prispôsobili pomalému rastu. Rýchly rast však vedie k náhlemu naťahovaniu. To spôsobí roztrhnutie dermis, čo umožní preniknúť hlbším vrstvám kože.

To môže vytvárať strie a prispieva k tomu, ako vyzerajú.

Strie nakoniec vyblednú do striebristého, bieleho alebo lesklého vzhľadu, pretože svetlý tuk pod kožou bude viac viditeľný.

Je pravdepodobnejšie, že strie sa vyvinú a stanú sa závažnejšími tam, kde sú vysoké hladiny cirkulujúceho kortizónu alebo kde sa kortizón aplikuje na pokožku. Kortizol, stresový hormón produkovaný nadobličkami, sa premieňa na kortizón. To oslabuje elastické vlákna v koži.

 

4. Rizikové faktory

S rozvojom strií je spojených niekoľko rizikových faktorov.

 

Rizikové faktory vzniku strií môžu byť spojené:

  • ste žena

  • máte bledú pokožku

  • strie máte v rodine

  • ste tehotná

  • máte nadváhu

  • dramaticky ste pribrali, alebo schudli

  • používate kortikosteroidné lieky

 

5. Diagnóza

Strie sa dajú ľahko diagnostikovať na základe vyšetrenia kože a prehľadu anamnézy.

Lekár bude spravidla klásť otázky na základe znakov a symptómov, ako aj všetkých liekov, ktoré sa v súčasnej dobe používajú alebo existujúcich zdravotných stavov.

Strie nie sú škodlivé a nespôsobujú zdravotné problémy. V zriedkavých prípadoch môžu naznačovať základný zdravotný problém, ktorý si vyžaduje liečbu alebo monitorovanie.

 

6. Liečba a prevencia

Liečba strií môže byť nákladná a nie vždy účinná.

Strie často časom vyblednú a stanú sa nepozorovateľné. U žien, u ktorých sa v tehotenstve objavia strie, sú strie zvyčajne menej nápadné približne po 6 až 12 mesiacoch po pôrode.

Make-up možno použiť na zakrytie strií na exponovanejších miestach tela.

 

Existuje niekoľko spôsobov, ako zlepšiť vzhľad strií:

  • Tretinoínový krém - obnovuje kolagén, vláknitý proteín, ktorý pomáha pleti k pružnosti. V tehotenstve by sa používať nemal.

  • Pulzná laserová terapia - podporuje tvorbu kolagénu a elastínu pôsobením laseru.

  • Frakčná fototermolýza - je podobná terapii pulzným laserom. Zameriava sa na menšie oblasti pokožky a lieči menšie poškodenia kože.

  • Mikrodermabrázia - zahŕňa leštenie kože malými kryštálmi, aby sa odhalila nová koža, ktorá je pod striami.

  • Excimerový laser - stimuluje produkciu farby pleti (melanínu) tak, aby strie čo najviac zodpovedali okolitej pokožke.

 

7. Prevencia

 

Striiam sa nedá vždy zabrániť. Nasledujúce kroky však môžu pomôcť znížiť riziko:

  • udržujte si zdravú váhu.

  • vyhnite sa jojo efektu

  • Jedzte vyváženú stravu bohatú na vitamíny a minerály. Konzumácia vhodného množstva vitamínov A a C môže prispieť k podpore pokožky, ako aj minerálov zinku a kremíka.

  • zamerajte sa na pomalé a postupné priberanie počas tehotenstva.

  • vypite šesť až osem pohárov vody každý deň.

 

8. Aké éterické oleje sú dobré na prevenciu strií?

 Niektoré z najlepších možností pre strie zahŕňajú:

 
1. Arganový olej
 
Arganový esenciálny olej je obľúbený prírodný produkt pre starostlivosť o pokožku a vlasy. Na jeho výrobu sa používajú jadrá arganového stromu.
 
Niektoré výskumy naznačuje, že arganový olej môže zlepšiť pružnosť pokožky, čo môže znížiť alebo zabrániť striám. Podľa jednej štúdie môže byť aplikovaný lokálne alebo konzumovaný na zvýšenie pružnosti pokožky.
 
 
2. Olej z horkých mandlí
 
Na výrobu éterického oleja z horkých mandlí sa používa iný druh mandlí, ako sa konzumuje.
 
Štúdia z roku 2012 naznačuje, že horký mandľový olej môže zmierniť strie spôsobené tehotenstvom.
 
 
Vedci rozdelili 141 žien na:
  • skupinu, ktorá si masírovala horký mandľový olej

  • skupinu, ktorá používala horký mandľový olej bez masáže

  • kontrolná skupina

 
Vedci zistili, že strie sa vyvinuli iba u 20 percent žien v skupine s masážami mandľového oleja, u 38,8 percenta v skupine s iba olejom bez masáže a u 41 percent žien v kontrolnej skupine.
 
Na vyvodenie záverov o účinnosti horkého mandľového oleja sú potrebné ďalšie štúdie.
Olej tiež obsahuje toxické zlúčeniny, ktoré v určitých množstvách nemusia byť bezpečné, najmä ak sa používajú počas tehotenstva.
 
 
 
3. Olej z horkého pomaranča
 
Esenciálny olej z horkého pomaranča sa získava z kôry horkého pomarančového ovocia.
 
Jedna štúdia naznačuje, že olej môže tónovať a upravovať pokožku a tiež predchádzať krehkosti pokožky. Tieto spôsoby by mohli potenciálne znížiť výskyt strií.
 
Ľudia s citlivou pokožkou môžu pri použití esenciálneho oleja z horkého pomaranča pociťovať podráždenie. Môže tiež spôsobiť fotosenzitivitu u ľudí so svetlou pokožkou.
 
 
 
4. Levanduľový olej
 
Levanduľový esenciálny olej je známy predovšetkým svojimi upokojujúcimi vlastnosťami. Ale olej má niekoľko ďalších výhod, vrátane pokiaľ ide o hojenie rán a znamienok.
 
Štúdia z roku 2016 uvádza, že levanduľový olej zvyšuje produkciu kolagénu a vytvára nové spojivové tkanivo, ktoré podporuje hojenie rán.
 
To naznačuje, že levanduľový olej môže pomôcť pri hojení strií, treba však poznamenať, že štúdia bola vykonaná na potkanoch.
 
Je potrebný ďalší výskum na ľuďoch.
 
 
5. Neroli olej
 
Neroli esenciálny olej je vyrobený z kvetov stromu Citrus aurantium, rovnakého stromu, ktorý sa používa na výrobu horkého pomarančového oleja.
 
Väčšina dôkazov o tom, že olej z neroli pomáha striám, je neoficiálnych a tradične sa používa na zosvetlenie pokožky a zníženie nedokonalostí.
 
 
6. Olej z pačuli
 
Ľudia často používajú esenciálny olej z pačuli na zlepšenie nálady, ale je známy aj hojením rán a vyblednutím jaziev.
 
Štúdie na zvieratách naznačujú, že má antioxidačné vlastnosti a môže podporovať syntézu kolagénu, čo by mohlo znížiť strie.
 
 
7. Olej z granátového jablka
 
Má sa za to, že éterický olej z granátového jablka má antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Vyrába sa zo semien plodov granátového jablka
 
Štúdia z roku 2017 zistila, že krém obsahujúci olej z granátového jablka a extrakt z dračej krvi, ktorý je vyrobený zo živice stromu dracaena, zvýšil elasticitu a hrúbku pokožky.
 
Tieto zistenia viedli vedcov k názoru, že zmes oleja z granátového jablka a extraktu z dračej krvi by mohla zabrániť alebo minimalizovať výskyt znamienok.
 
 
8. Kadidlový esenciálny olej
 
Kadidlový olej sa po stáročia používa pre svoje liečivé vlastnosti a liečbu kožných ochorení.
 
Kadidlo ľahko preniká do pokožky a kyseliny ferulové a vitamíny v oleji prinášajú pokožke antioxidačné výhody, čo pomáha udržiavať pokožku jemnú a zdravú.

 

  

 
Upozornenie:
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 

 

 

Zdroj:

www.medicalnewstoday.com

De Angelis, F., Kolesnikova, L., Renato, F., & Liquori, G. (2011, May). Fractional nonablative 1540-nm laser treatment of striae distensae in Fitzpatrick skin types II to IV: Clinical and histological results [Abstract]. Aesthetic Surgery Journal, 31(4), 411-419
http://www.ncbi.nlm.nih.gov

Picard, D., Sellier, S., Houivet, E., Marpeau, L., Fournet, P., Thobois, B., … & Joly, P. (2015, October). Incidence and risk factors for striae gravidarum [Abstract]. Journal of the American Academy of Dermatology, 73(4), 699-700
http://www.jaad.org

Stretch marks. (2014, June)
http://m.kidshealth.org

What are stretch marks? (n.d.)
https://www.stretchmarks.org/

https://www.healthline.com

Mayo Clinic Staff. (2016). Stretch marks: Symptoms and causes.
mayoclinic.org

Osman H, et al. (2008). Cocoa butter lotion for prevention of striae gravidarum: A double-blind, randomised and placebo-controlled trial. DOI:
10.1111/j.1471-0528.2008.01796.x

Striae. (n.d.).
aocd.org/?page=Striae

Bogdan, C., Iurian, S., Tomuta, I., & Moldovan, M. (2017, February 24). Improvement of skin condition in striae distensae: Development, characterization and clinical efficacy of a cosmetic product containing Punica granatum seed oil and Croton lechleri resin extract. Drug Design, Development and Therapy11, 521–531
www.ncbi.nlm.nih.gov/

Bogdan, C., Moldovan, M. L., Man, I. M., & Crișan, M. (2016, September 6). Preliminary study on the development of an antistretch marks water-in-oil cream: Ultrasound assessment, texture analysis, and sensory analysis. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology9, 249–255
www.ncbi.nlm.nih.gov

Boucetta, K. Q., Charrouf, Z., Aguenaou, H., Derouiche, A., & Bensouda, Y. (2015, January 30). The effect of dietary and/or cosmetic argan oil on postmenopausal skin elasticity. Clinical Interventions in Aging10, 339–349
www.ncbi.nlm.nih.gov

García Hernández, J. Á., Madera González, D., Padilla Castillo, M., & Figueras Falcón, T. (2013, June). Use of a specific anti-stretch mark cream for preventing or reducing the severity of striae gravidarum. Randomized, double-blind, controlled trial [Abstract]. International Journal of Cosmetic Science35(3), 233–237
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

Guan, Y. M., Tao, L., Zhu, X. F., Zang, Z. Z., Jin, C., & Chen, L. H. (2017, September 1). [Effects of Frankincense and Myrrh essential oil on transdermal absorption of ferulic acid in Chuanxiong] [Abstract]. China Journal of Chinese Materia Medica42(17), 3350–3355
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

Korgavkar, K., & Wang, F. (2015, March). Stretch marks during pregnancy: A review of topical prevention [Abstract]. British Journal of Dermatology172(3), 606–615
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/