Celulitída: Príčiny a liečba celulitídy

V tomto článku sa dočítate:


1. Čo je to celulitída?

Máte nerovnú hrudkovitú pokožku na bokoch, stehnách alebo zadku? Môže to byť príznakom celulitídy. Celulitída sa vyskytuje, keď je pokožka prekrývajúca určité oblasti tuku stiahnutá pásmi spojivového tkaniva smerom dole do hlbších tkanív. Tak vznikne nerovný povrch.

Celulitída sa bežne vyskytuje na:

 • bokoch

 • stehnách

 • bruchu

 • zadku

 • prsiach

Celulitída postihuje viac ženy ako mužov v dôsledku rozdielneho rozloženia tukov, svalov a spojivového tkaniva. Predpokladá sa, že celulitída ovplyvňuje v rôznej miere 80 až 90 percent žien. Celulitída nie je škodlivá.

2. Čo spôsobuje celulitídu?

Celulitída je spôsobená nahromadením tuku pod pokožkou. Niektoré ženy sú na to náchylnejšie ako iné. Množstvo celulitídy môže závisieť od vašich génov, percentuálneho podielu telesného tuku a veku.

Hrúbka pokožky tiež ovplyvňuje vzhľad celulitídy. Celulitídu môžu dostať ľudia všetkých typov a hmotností. Celulitída sa s pribúdajúcim vekom stáva viditeľnejšou a pokožka sa stenčuje a stráca pružnosť.

 

Celulitídu môžu spôsobovať:

 • hormóny

 • zlá strava

 • nezdravý životný štýl

 • nahromadené toxíny

 • genetika

 • priberanie

 • nečinnosť

 • tehotenstvo

 

3. Funguje lokálna liečba?

Lokálna liečba môže pomôcť znížiť viditeľnosť celulitídy, ale jej účinky nemusia byť dlhodobé. Pre udržanie výsledkov budete musieť produkt nanášať každý deň. Krémy údajne napínajú pokožku, vďaka čomu vyzerá pokožka hladšie a pevnejšie. Dodávajú jej vlhkosť, ktorá môže znížiť výskyt celulitídy.

Krémy však neodstránia celulitídu. Namiesto toho dočasne znižujú jej viditeľnosť. Tukové bunky stále existujú pod kožou.

Bežnou zložkou topických krémov na celulitídu je kofeín. Kofeín zvyšuje prietok krvi do oblasti a funguje ako diuretikum. To môže zmeniť obsah vody v tuku, čo môže znížiť výskyt celulitídy.

Výrobky obsahujúce 0,3 percenta retinolu môžu znížiť výskyt celulitídy zosilnením vonkajšej vrstvy pokožky. Krém budete musieť používať každý deň po dobu šiestich mesiacov alebo dlhšie, aby ste dosiahli výsledky. Retinol môže spôsobiť citlivosť pokožky, ako je začervenanie a olupovanie.

Výskum krémov na celulitídu priniesol zmiešané výsledky. Jedna štúdia z roku 2011 zistila, že krém na celulitídu vykázal významné zlepšenie v kombinácii s osobnými stravovacími odporúčaniami.

Predpokladá sa, že krém zvyšuje výhody kontroly stravovania pri znižovaní viditeľnosti celulitídy.

 

4. Lekárske postupy na zníženie celulitídy

Nasledujúce lekárske zákroky môže vykonávať lekár alebo dermatológ.
 
 

I. Kryolipolýza

Kryolipolýza je neinvazívna procedúra, ktorá odstraňuje celulitídu zmrazením tukových buniek pod pokožkou. To spôsobí prasknutie tukových buniek a ich obsah absorbuje telo. Viditeľné zníženie celulitídy môže trvať tri až štyri mesiace.

 

II. Ultrazvuk

Ultrazvuk je neinvazívny postup, pri ktorom sa pomocou zvukových vĺn eliminuje tuk v oblasti brucha a stehien. Odporúča sa kombinovať ultrazvuk s ďalšou liečbou celulitídy.

 

III. Cellfina

Cellfina je nechirurgický zákrok. Počas zákroku sa pomocou ihly rozbijú tvrdé pásy pod kožou, aby sa zbavili celulitídy na stehnách a zadku. Výsledky možno vidieť už za tri dni a môžu trvať až tri roky.

 

IV. Laserové a rádiofrekvenčné ošetrenie

Tieto liečebné terapie využívajú na ošetrenie celulitídy tkanivovú masáž kombináciou rádiofrekvenčnej technológie, infračerveného svetla a energie diódového laseru.

 

V. Karboxyterapia

Počas tohto postupu technik vloží oxid uhličitý tesne pod kožu. Predpokladá sa, že sa tým zvyšuje prietok krvi do oblasti, čo môže pomôcť znížiť výskyt celulitídy. Môžu sa u vás vyskytnúť nepríjemné pocity a dočasné podliatiny.

Výsledky môžete vidieť po 7 až 10 ošetreniach.

 

5. Domáce spôsoby zníženia celulitídy

Na liečbu celulitídy sa používa niekoľko populárnych spôsobov, ktoré môžete vykonávať doma. Tieto domáce spôsoby sa môžu používať ako súčasť starostlivosti o seba pri vylepšovaní životného štýlu a pohybových návykov.

 

I. Cvičenie

Cvičenie vám môže pomôcť znížiť telesný tuk, vďaka čomu je celulitída menej nápadná. Vyberte si cvičebný program, ktorý kombinuje aeróbne cvičenie a silový tréning. To vám pomôže spáliť telesný tuk, tonizovať a definovať svaly.

Vytvorte cvičebnú rutinu zameranú na oblasti tela, ktoré sú náchylné na celulitídu.

 

II. Suché kefovanie

Táto technika údajne stimuluje prietok krvi a lymfy, odstraňuje odumreté bunky pokožky a stimuluje rast nových buniek. Môže podporovať detoxikáciu a stimulovať váš nervový systém.

Pomocou prírodnej rastlinnej lúhy alebo kefy na telo jemne vyhlaďte suchú pokožku. Môžete začať pri nohách a postupovať smerom nahor. Používajte dlhé ťahy alebo krúživé pohyby. Najlepšie je to vykonávať pred kúpeľom alebo sprchou.

 

III. Kávové usadeniny

Použitie kávovej usadeniny ako pílingu je populárny spôsob, ako odstrániť odumreté bunky, podporiť rast nových buniek a napnúť pokožku. Kávu môžete použiť samostatne alebo zmiešanú s kokosovým olejom, olivovým olejom alebo cukrom. Niekoľko minút jemne pretierajte povrch postihnutej oblasti. Môžete tiež vyskúšať nechať zmes pôsobiť 10 minút na pokožke a potom ju opláchnuť.

Kávová usadenina môže znížiť hrboľatosť, stimulovať krvný obeh a podporiť tok lymfy. Neexistuje však žiadny vedecký výskum, ktorý by tieto tvrdenia podporoval.

 

IV. Jablčný ocot

Konzumácia jablčného octu môže pomôcť pri chudnutí. Pite jednu lyžicu zriedeného jablčného octu trikrát denne. Alebo použite roztok rovnakých pomerov jablčného octu a vody a naneste si ho na pokožku.

 

6. Zmena životného štýlu

Vaša strava môže mať vplyv na celulitídu, preto je dôležité sa stravovať zdravo a vyvážene. Vyvážená strava vám tiež môže pomôcť udržať si zdravú váhu. Znížte množstvo spracovaných potravín s vysokým obsahom cukru, ktoré môžu viesť k hromadeniu toxínov a tukov v tele a zvýšte príjem vlákniny.

Dehydratácia môže celulitídu zviditeľniť. Dajte si záležať na zvýšení príjmu vody. Odporúča sa, aby ženy pili najmenej deväť šálok vody každý deň.

Detoxikácia vášho tela môže pomôcť minimalizovať celulitídu znížením ukladaných toxínov, ktoré prispievajú k celulitíde. Pokúste sa vylúčiť alebo výrazne znížiť množstvo toxínov, ktoré prijímate. To zahŕňa vyhýbanie sa veciam ako fajčenie a pitie alkoholických nápojov.

 

Záver

Najprv sa zamerajte na prírodné a lacné spôsoby liečby celulitídy. Pravidelný pohyb, zdravá a vyvážená strava môžu pomôcť znížiť celkový vzhľad celulitídy.

Porozprávajte sa so svojím lekárom, plastickým chirurgom alebo dermatológom o požadovanom výsledku a krokoch, ktoré plánujete podniknúť. Môžu vám pomôcť určiť najefektívnejšiu liečbu. Musí sa tiež vziať do úvahy cena a možné vedľajšie účinky alebo komplikácie.

 

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

 
 
 
Zdroje:
 

https://www.healthline.com

https://www.healthline.com

Acoustic wave therapy. (n.d.).

dermanetwork.org

Cellulite treatments: What really works? (2017).

aad.org

Escudier B, et al. (2011). Benefit of a topical slimming cream in conjunction with dietary advice.

ncbi.nlm.nih.gov

Gavin ML. (2013). Cellulite.

kidshealth.org

Griffiths J. (2008). Cellulite treatment.

privatehealth.co.uk

Mayo Clinic Staff. (2016). Cellulite.

mayoclinic.org

Mlosek RK, et al. (2011). Imaging of the skin and subcutaneous tissue using classical and high-frequency ultrasonographies in anti-cellulite therapy. DOI:

10.1111/j.1600-0846.2011.00519.x

Pianez LR, et al. (2016). Effectiveness of carboxytherapy in the treatment of cellulite in healthy women: A pilot study. DOI:

10.2147/CCID.S102503

Sparavigna A, et al. (2011). Evaluation of anti-cellulite efficacy: a topical cosmetic treatment for cellulite blemishes - A multifunctional formulation.

ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21839033

Starkey J. (2015). The truth about dry brushing and what it does for you.

health.clevelandclinic.org/2015/01/the-truth-about-dry-brushing-and-what-it-does-for-you/

Women’s Health Team. (2017). What is cellulite anyway, and can I get rid of it?

health.clevelandclinic.org

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/