Ako sa zbaviť celulitídy na stehnách

V tomto článku sa dočítate:

 

1. Čo je celulitída

Celulitída je tzv. pomarančová koža, ktorá sa bežne vyskytuje v oblasti stehien, ktorá sa tvorí premenou tukového tkaniva spôsobeného lymfatickými zmenami. Dôvodom je znížená schopnosť organizmu zbaviť sa toxínov, kyselín a odpadového materiálu z tela.

Odhaduje sa, že viac ako 85 percent všetkých žien vo veku 21 rokov a starších má celulitídu. U mužov celulitída nie je až tak bežná.

Celulitída sa môže vyvinúť na stehnách, pretože oblasť stehien má prirodzene viac tukového tkaniva.

 

Medzi ďalšie rizikové faktory rozvoja celulitídy patria:

  • vek

  • estrogén

  • rodinná anamnéza

  • zápal tkanív

  • zvýšené tukové tkanivo spôsobené nárastom hmotnosti

  • strata kolagénu

  • zlý krvný obeh v nohách

  • zlá lymfatická

  • tenká pokožka (vonkajšia vrstva kože)

Celulitída nespôsobuje žiadne zdravotné problémy, je to skôr estetický problém.

 

2. Domáce lieky na celulitídu

 

1. Masáže

Masáž môže znížiť celulitídu zlepšením lymfodrenáže. Môže tiež pomôcť natiahnuť kožné tkanivo. To tiež môže pomôcť roztiahnuť jamky spôsobené celulitídou.

Masážne krémy ponúkajú rovnaké výhody, ale kľúčovou zložkou je proces masáže. Nemôžete sa natrieť krémom a očakávať, že celulitída zmizne sama od seba.

Vedzte tiež, že iba jedna masáž nepomôže, pokiaľ ide o celulitídu. Tento postup musíte dôsledne opakovať, aby ste dosiahli a udržali požadované výsledky.

 

2. Bioaktívne kolagénové peptidy

Štúdia Trusted Source z roku 2015 však zistila zlepšenie celulitídy u žien, ktoré užívali bioaktívne kolagénové peptidy.

Účastníci užívali denný perorálny doplnok počas 6 mesiacov. Celkovo bol zaznamenaný pokles celulitídy na ich stehnách. Zlepšenie sa zaznamenalo u žien so strednou a vyššou hmotnosťou.

Aj keď sú výsledky zaujímavé, je potrebných viac štúdií, ktoré by podporili úlohu doplnkov pri zlepšovaní celulitídy.

 

3. Pite viac vody

Pitná voda je ďalšou nízkonákladovou možnosťou, ktorá môže pomôcť pri celulitíde. Nielen, že vás udrží hydratovaný, ale voda pomôže povzbudiť cirkuláciu a lymfatický tok.

 

4Znížte svoju váhu

Chudnutie môže pomôcť niektorým ľuďom s nadváhou a obezitou redukovať celulitídu. Strata nadbytočného telesného tuku môže prirodzene znížiť výskyt celulitídy.

Celulitídu však môže mať ktokoľvek pri akejkoľvek váhe. Nie je obmedzená iba na tých, ktorí majú nadváhu alebo obezitu.

 

3. Cvičenia, ktoré môžu pomôcť zbaviť sa celulitídy

Niektoré cviky na nohy a na kĺby môžu pomôcť napnúť pokožku v oblasti stehien. Na druhej strane môžete tiež zaznamenať zníženie viditeľnosti celulitídy.

Aj keď cvičenie nie je spoľahlivým spôsobom, ako sa zbaviť celulitídy na stehnách, silnejšie svaly a napnutá pokožka môžu znížiť jej vzhľad.

Tu je niekoľko cvičení, ktoré by ste mohli vyskúšať:

1. Drepy

2. Výskoky z drepu

3. Bočné výpady

 

4. Zmena životného štýlu je najlepšia možnosť

Celulitída je veľmi častý stav. Riziko stúpa s vekom a určitými faktormi životného štýlu.

Aj keď nemôžete ovplyvniť svoj vek, môžete urobiť zmeny v životnom štýle, ktoré môžu pomôcť znížiť množstvo celulitídy na stehnách. Medzi tieto zmeny patria napríklad pravidelné cvičenie a výživná strava.

Ak máte záujem o profesionálne postupy na zníženie výskytu celulitídy, obráťte sa na svojho dermatológa. Niektoré spôsoby liečby, napríklad laserová terapia, môžu pomôcť, ale celulitídu na stehnách úplne nevymažú.

Vedzte, že výsledky akýchkoľvek opatrení alebo postupov nie sú trvalé. Tento postup budete pravdepodobne musieť opakovať, aby ste neustále znižovali výskyt celulitídy na stehnách.

 

  

Upozornenie:

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

 
 
 
Zdroje:
 

https://www.healthline.com

Cellulite. (n.d.).

asds.net/cellulite/

Cellulite. (2018).

kidshealth.org/en/teens/cellulite.html

Mayo Clinic Staff. (2019). Strength training: Get stronger, leaner, healthier.

mayoclinic.org

  medicalnewstoday.com

 

Foto:

https://www.shutterstock.com/cs/home

https://stock.adobe.com/sk/