Ako pomáha šafrán pri depresiách a PMS príznakoch?

1.  Zlepšuje náladu a môže liečiť depresívne symptómy

šafran má prezývku „slnečné korenie“. Nie je to len kvôli jeho výraznej farbe, ale tiež preto, že pomáha zlepšiť náladu a môže pomôcť liečiť príznaky miernej až stredne ťažkej depresie.

Päť štúdií potvrdilo účinok šafran u pri liečbe symptómov miernej až stredne ťažkej depresie (1).

Iné štúdie zistili, že užívanie 30 mg šafranu denne bolo rovnako účinné ako niektoré konvenčné lieky pri liečení depresie. Okrem toho menej ľudí uvádza vedľajšie účinky šafranu v porovnaní s inými spôsobmi liečby (2,3,4).

Aj keď sú tieto nálezy sľubné, na to, aby sa šafran mohol odporučiť ako liečba depresie, sú potrebné dlhšie štúdie u ľudí a s väčším počtom účastníkov.

 Bipolarna porucha

2. Šafran je silný antioxidant

Šafran obsahuje širokú škálu rastlinných zlúčenín, ktoré pôsobia ako antioxidanty - teda molekuly, ktoré chránia vaše bunky pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom.

Šafran má antidepresívne účinky, chráni mozgové bunky pred poškodením, pomáha znižovať zápal v tele, zlepšiť vašu pamäť a schopnosť učiť sa. Môže dokonca znižovať chuť do jedla. To, že šafran pomáha aj pri chudnutí bolo vedecky dokázané (5).

3. Šafran môže pomôcť v boji proti rakovine

Šafran má vysoký obsah antioxidantov, ktoré pomáhajú neutralizovať škodlivé voľné radikály. Poškodenie voľnými radikálmi je spojené s chronickými chorobami, ako je rakovina (6).

Štúdie preukazujú že šafran a jeho zlúčeniny selektívne zabíjajú bunky rakoviny hrubého čreva alebo potláčajú ich rast, zatiaľ čo normálne bunky zostávajú nepoškodené. Tento účinok sa týka aj kože, kostnej drene, prostaty, pľúc, prsníka, krčka maternice a niekoľkých ďalších rakovinových buniek. (7.)

Aj keď sú výsledky štúdií zo skúmaviek sľubné, je potrebný ďalší výskum na ľuďoch.

 

4. Pomáha mierniť príznaky PMS

Takmer každá žena pozná príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS) -  nepríjemne nafúknuté brucho, priberanie na váhe, únava. Objavujú sa bolesti hlavy, chrbta, nekontrolované chute, nálada sa bedôvodne mení a eufóriu strieda depresia.

U žien vo veku 20 - 45 rokov bolo užívanie 30 mg šafranu denne účinnejšie ako placebo pri liečbe príznakov PMS, ako sú podráždenosť, bolesti hlavy, chuť do jedla a bolesť (8)

Problemy s travenim 1

5. Šafran môže pôsobiť ako afrodiziakum

Výskumy dokázali, že šafran môže mať pozitívne účinky pri zvyšovaní libida ako u mužov, tak i u žien. Jeho pôsobivé afrodiziakálne účinky boli zaznamenané najmä u užívateľov antidepresív. (9)

Analýza šiestich štúdií navyše dokázala, že užívanie šafranu významne zlepšilo erektilnú dysfunkciu, libido a celkovú spokojnosť, no nie vlastnosti spermií (10).

U žien s nízkou sexuálnou túžbou v dôsledku užívania antidepresív užívanie 30 mg šafranu denne počas štyroch týždňov zvýšilo sexuálnu túžbu v porovnaní s placebom (11).

6. Účinný pri znižovaní chuti do jedla a chudnutí

Maškrtenie, chrumkanie čipsov, pojedanie keksíkov ohrozuje priberanie na váhe. Neviete si pomôcť? Vyskúšajte šafran. Podľa prieskumov pomáha znižovať chuť do jedla, čím môže mať pozitívny vplyv na znižovanie hmotnosti.

V osemtýždňovej štúdii sa ženy, ktoré užívali doplnky šafranu, cítili výrazne sýtejšie a schudli výrazne viac ako ženy v skupine s placebom (12).

 

Napísala: 

Redakcia portálu Bioliek.sk

 

Odborný dohľad: 
 
MUDr. Martina Šarišská - zdravotnícky pracovník 
 
Vzdelanie: Lekárska fakulta, Univerzita Palackého Olomouc, Odbor: všeobecné lekárstvo
 
 
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.
 
 

 

 Zdroje:

 

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov

https://www.healthline.com