Koronavírus (Covid-19) u detí: Aké sú príznaky u detí?

V tomto článku sa dočítate:

 
 

1. Aké sú hlavné príznaky Delta mutácie u detí?

Je ešte príliš skoro na to, aby sme zistili, či existujú významné rozdiely v symptómoch variantu Delta v porovnaní s predchádzajúcimi variantmi. Spoločnosť Yale Medicine uviedla, že pri variante Delta je kašeľ a strata čuchu menej časté, pričom medzi hlavné príznaky patrí bolesť hlavy, bolesť hrdla, nádcha a horúčka.
 
"Najčastejšími príznakmi u detí a dospievajúcich sú horúčka a kašeľ, pričom gastrointestinálne symptómy a vyrážka sa vyskytujú oveľa menej často," povedal doktor Michael Grosso, hlavný lekár a pediater v Huntingtonskej nemocnici Northwell Health.
 
Predtým väčšina detí s COVID-19 nemala žiadne príznaky. Variant Delta môže vytvárať viac symptómov u väčšieho počtu detí, než sme videli v predchádzajúcich vlnách pandémie.
 
"Bez ohľadu na [variant], rodičia musia byť informovaní o ďalších chorobách spôsobených COVID-19 u mladých ľudí," povedal Grosso.
 
Jednou z vážnych chorôb, na ktoré treba dávať pozor, je multisystémový zápalový syndróm u detí (MIS-C).
 
"MIS-C je neobvyklá a závažná komplikácia primárneho COVID-19, začína sa prejavovať niekoľko týždňov po počiatočnej infekcii," povedal Grosso.
 
 
Príznaky MIS-C zahŕňajú:
 • bolesť brucha (žalúdka)
 • krvavé oči
 • bolesť na hrudníku
 • hnačka
 • vyčerpanie
 • bolesť hlavy
 • nízky krvný tlak
 • bolesť krku
 • vyrážka
 • vracanie
 

2. Kedy by som mal otestovať svoje dieťa na COVID-19?

"Nechajte svoje dieťa otestovať, ak má príznaky horných dýchacích ciest," povedal Offit.
Deti s ktorýmkoľvek z vyššie uvedených symptómov musia byť vyšetrené pediatrom.
 
Podľa Offitu, ak je u vášho dieťaťa pozitívny test na COVID-19, dieťa by malo byť izolované a umiestnené do karantény, kým mu nezmiznú príznaky.
 
Grosso dodal: "Ak vyjdú vášmu dieťaťu pozitívne testy na COVID-19, ale nie je potrebné navštíviť nemocnicu, rodičia by mali sledovať problémy s dýchaním, príjem tekutín a čo je najdôležitejšie, celkový stav."
 
Je dobré nosiť respirátory vo vnútri priestorov a mať otvorené okná pre vytvorenie prúdenia vzduchu v miestnosti.
 
"Pokúste sa vyčleniť kúpeľňu pre nakazeného, ak je to možné," povedal Grosso. "Nakoniec, prevencia je vždy lepšia ako liečba." Pre školopovinné deti, ktoré sa vracajú v septembri do školy, sú rúška ako aj pre učiteľov a ďalší personál kľúčové. A netreba dodávať, že všetci, ktorí majú nárok, by mali byť zaočkovaní. “
 

3. Deti a COVID-19

Napriek tomu, že prípady hospitalizovaných deti s vážnym priebehom ochorenia COVID-19 sú relatívne zriedkavé, stávajú sa. Deti s COVID-19 môžu stále prenášať túto chorobu na rizikovejšiu populáciu.
 
A stále si nie sme vedomí dlhodobých účinkov COVID-19 na deti.
 
"Deti môžu na COVID veľmi ochorieť a to najmä tie, ktoré majú základné zdravotné problémy," povedal Dr. Michael Grosso, hlavný lekár a pediater v Huntingtonskej nemocnici Northwell Health.
 

4. Mali by deti zostať doma a nechodiť do školy?

Na túto otázku neexistuje správna odpoveď.
 
"To, čo sme videli u znovuotvorení škôl je, že dokážeme obmedziť prenos viacúrovňovým prístupom," povedala doktorka Karen Acker, odborníčka na detské infekčné choroby v NewYork-Presbyterian/Weill Cornell Medicine.
 
"Existuje niekoľko opatrení na implementáciu tohto prístupu." Mali by sme deti nabádať, aby nosili rúška a respirátory v interiéri, ako aj pri vzájomnom hraní sa. "Tiež by sme mali požadovať nosenie rúška a respirátorov u všetkých zamestnancov škôl a učiteľov." Som pevne presvedčená, že vakcína je jediná vec, ktorá nás [dostane] z tejto pandémie, takže som veľkým zástancom vakcíny pre všetkých učiteľov a zamestnancov. “
 
Ako sa rodina rozhodne poslať deti do školy, je na rozhodnutí rodiny. Každá rodina musí zvoliť individuálny prístup a určiť, aká je prijateľná miera rizika a aké sú jej priority.
 
"Ak sa nachádzate v oblasti krajiny, kde prenos nie je taký vysoký, mali by ste poslať svoje deti do školy," povedala doktorka Acker.
 
 

5. Ako udržať deti v škole v bezpečí počas pandémie COVID-19

Web HealthyChildren.org, ktorý prevádzkuje Americká pediatrická akadémia, prišiel so zoznamom opatrení, ktoré môžu rodiny a školy prijať, aby boli inštitúcie počas pandémie v bezpečí. Medzi odporúčani patríi:
 • vakcinácia
 • nosenie respirátorov na tvári
 • sociálny odstup
 • rutiny v triede
 • testovanie
 

I. Vakcinácia

Podľa organizácie by mali byť všetci dospelí a deti vo veku 12 rokov alebo staršie úplne zaočkovaní.
 
"Kým procesy výskumu a schvaľovania neumožnia imunizáciu detí mladších ako 12 rokov, deti základnej školy zostanú nechránené a budú závislé od iných prístupov, aby zostali v bezpečí," povedal Grosso. "To zahŕňa imunizáciu všetkých jednotlivcov, ktorí sú dostatočne starí na to, aby dostali vakcínu: študenti, učitelia a ďalší zamestnanci."
 

II. Rúška na tvári

Každý, kto má viac ako 2 roky, by mal v škole nosiť masky na nose a ústach. Rúška sú bezpečné a účinné počas školského dňa.
 

III. Sociálny odstup

Pokiaľ je to možné, študenti by mali v triede zostať najmenej 2m od seba.
 

IV. Rutiny v triede

Aby sa obmedzila interakcia študentov, HealthyChildren.org navrhuje, aby sa učitelia presúvali medzi triedami namiesto študentov. Odporúča sa jesť obed pri stole, alebo v malých skupinách vonku - namiesto v jedálňach - je ďalší návrh.
 

V. Testovanie

Odporúča sa skríningové testovanie pre študentov, ktorí ešte neboli očkovaní, najmä ak je v komunite vyšší výskyt COVID-19.
 
Napriek tomu všetko súvisí s očkovaním, ktoré sa neustále ukazuje ako najlepšia obranná metóda proti COVID-19. Pretože deti mladšie ako 12 rokov ešte nemôžu byť očkované, je na zvyšku komunity, aby ich chránila, čo zase chráni všetkých ostatných.